TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пациент прима терапија пред врата на болница – МЗ: Нема простор за паника, тоа беше барање на родителите

ТВ21 - 17.10.2020

Пациент се третира пред болницата во Струмица. На ова видео се гледа како лекарите му ја даваат терапијата пред влезот на објектот. Ова ги вознемири граѓаните кои се во паника – да не случајно се пополнил капацитетот на леглата.

Над 450 лица со ковид се лекуваат во болниците во земјава – 65 се на кислородна поддршка, три на респиратор

360 степени - 17.10.2020

Во болниците во земјава во моментов се наоѓаат 452 лица кои се лекуваат од ковид, од кои тројца се на респиратор. Во изминатите 24 часа примени се 11 нови на Инфективната клиника и 7 во „ 8 Септември“.

Коронавирусот галопира во земјата, нови 10 случаи во Охрид

OhridNews - 17.10.2020

Во последните 24 часа се направени 2617 тестирања, а регистрирани се 594 нови случаи на ковид-19, од кои 10 во Охрид и 12 во Струга. Најмногу нови случаи има во Скопје, рекордни 303, Струмица 34, Тетово 26, Куманово 22, Прилеп 19, Битола 18, Кичево ...

Рекордни 594 нови случаи на ковид-19, вкупната бројка надмина 23.000

Мета - 17.10.2020

Денеска регистрирани рекорден број на заразени лица со корона вирус. Министерството за здравство дури вечерва ги соопшти резултатите од Институтот за јавно здравје за новите случаи на заболени од ковид-19.

Болниците забрзано се полнат, денеска рекорден број на новозаразени

Centar - 17.10.2020

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 11 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 95 пациенти. На кислородна поддршка се 65 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација. Во болницата во Козле хоспитализирани се 9 деца и 9 мајки ...

БОЛНИЦИТЕ ЗАБРЗАНО СЕ ПОЛНАТ - Вкупно 452 пациенти се хоспитализирани

Фактор - 17.10.2020

Огромниот број новозаболени прави се поголем притисок врз болниците во земјава. Вкупно во болниците во земјава се хоспитализирани 452 пациент. Според информациите од Министерството за здравство, на Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени ...

Починаа тројца пациенти од Ковид-19, вкупната бројка е 824

еМагазин - 17.10.2020

Министерство за здравство информира дека се починати тројца пациенти од Ковид-19. Во болнички услови починати се 3 лица, пациент од Куманово (70г), од Прилеп (67г) и еден пациент од Богданци (75г). Вкупната бројка на починати е 824.

Кичево 17 нови, вкупно 594 на државно ниво, нов црн рекорд на регистрирани од Ковид-19

Порта - 17.10.2020

Во последните 24 часа се направени 2617 тестирања, а регистрирани се 594 нови случаи на ковид-19 во: – Скопје 303 – Куманово 22 – Дебар 5 – Штип 13 – Прилеп 19 – Тетово 26 – Струга 12 – Велес 17 – Битола 18 – Охрид 10 – Кавадарци 7 – Гостивар 12 – ...

Тројца починаа, Скопје со најголем број заразени

Република - 17.10.2020

Скопје е на врвот по заразени во последното деноноќие . 303 се заразени, а пак Куманово 22. Ова е најновиот биланс со короната во земјата. Тројца пациенти пак починаа, од Куманово (70г), од Прилеп (67г) и еден пациент од Богданци (75г)..

Денеска рекордни 594 заразени со корона, тројца починати

Expres - 17.10.2020

Регистрирани се 594 нови случаи на ковид-19 од направени 2.617 тестирања во последните 24 часа, објави вечерва Министерствотѕо за здравство. Од нив, над половина, односно 303 се во Скопје.

РАЗРЕШЕНА ДИЛЕМАТА - младото момче примало инфузија пред болничка врата бидејќи се плашело од ковид, а не дека нема ...

Фактор - 17.10.2020

Министерството за здравство ја разреши дилемата зошто младиот пациент примаше инфузија пред Струмичката болница. Оттаму објаснуваат дека не станува збор за преполнетост на болничкиот капацитет, туку на барање на родителите на младото момче, кое се ...

Преполни болници, недостаток на кадар, а Филипче смирува дека се е во ред

Курир - 17.10.2020

Македонија продолжува да урива рекорди со новозаразени од КОВИД-19. Стотици новозаболени секој ден, болници полни, кадар нема, реална слика во македонското здравство. Додека министерот за здравство Венко Филипче смирува и вели дека состојбата е под ...

МЗ: За еден месец повеќе од 1.820 прегледи и контроли во мобилната амбуланта на Клиниката за пулмологија

Канал5 - 16.10.2020

Во новиот модуларен амбулантско-поликлинички оддел на Клиниката за пулмологија за еден месец се извршени повеќе од 1.820 прегледи и контроли. Во просек, дневно, доаѓаат меѓу 70-80 пациенти за преглед или за контрола, закажани преку системот ...

За еден месец повеќе од 1.820 прегледи и контроли во мобилната амбуланта на Клиниката за пулмологија

Екран - 16.10.2020

Во новиот модуларен амбулантско-поликлинички оддел на Клиниката за пулмологија за еден месец се извршени повеќе од 1.820 прегледи и контроли. Во просек, дневно, доаѓаат меѓу 70-80 пациенти за преглед или за контрола, закажани преку системот ...

Регистрирани 438 нови случаи на Ковид-19 од 2306 тестирања, 6 лица го загубија животот

Локално - 16.10.2020

Во последните 24 часа се направени 2306 тестирања, а регистрирани се 438 нови случаи на ковид-19 во: – Скопје 200 – Куманово 21 – Дебар 1 – Штип 17 – Прилеп 13 – Тетово 27 – Велес 7 – Битола 18 – Охрид 16 – Кавадарци 9 – Гостивар 2 – Гевгелија 10 – ...

Страшна бројка и денес, нови 438 случаи на Ковид-19

Порта - 16.10.2020

Во последните 24 часа се направени 2306 тестирања, а регистрирани се 438 нови случаи на ковид-19 во: – Скопје 200 – Куманово 21 – Дебар 1 – Штип 17 – Прилеп 13 – Тетово 27 – Велес 7 – Битола 18 – Охрид 16 – Кавадарци 9 – Гостивар 2 – Гевгелија 10 – ...

438 нови случаи на ковид-19, починаа 6 лица

Алфа - 16.10.2020

Во последните 24 часа се направени 2306 тестирања, а регистрирани се 438 нови случаи на ковид-19 во: – Скопје 200 – Куманово 21 – Дебар 1 – Штип 17 – Прилеп 13 – Тетово 27 – Велес 7 – Битола 18 – Охрид 16 – Кавадарци 9 – Гостивар 2 – Гевгелија 10 – ...

Венко пред 5 минути ги објави најновите резултати: Ситуацијата воопшто не е добра, повторно над 400 новозаразени

Поглед - 16.10.2020

Во последните 24 часа се направени 2306 тестирања, а регистрирани се 438 нови случаи на ковид-19 во Скопје 200, Куманово 21,Дебар 1, Штип 17, Прилеп 13, Тетово 27, Велес 7, Битола 18, Охрид 16, Кавадарци 9, Гостивар 2, Гевгелија 10, Струмица 30 ...

Шестмина починати и 438 нови случаи на Ковид-19 во последните 24 часа во земјава

365 - 16.10.2020

Во последните 24 часа се направени 2306 тестирања, а регистрирани се 438 нови случаи на ковид-19 во: – Скопје 200 – Куманово 21 – Дебар 1 – Штип 17 – Прилеп 13 – Тетово 27 – Велес 7 – Битола 18 – Охрид 16 – Кавадарци 9 – Гостивар 2 – Гевгелија 10 – ...

438 нови случаи на Ковид-19, шест пациенти ја загубија битката со вирусот

Точка - 16.10.2020

Министерот за здравство Венко Филипче предмалку информираше дека во изминатото деноноќие во земјава се регистрирани 438 нови случаи на коронавирус. Како што соопшти министерот, во последните 24 часа се направени 2306 тестирани, а регистрирани се 438 ...

438 нови случаи на Ковид 19

AKO - 16.10.2020

Во последните 24 часа се направени 2306 тестирања, а регистрирани се 438 нови случаи на ковид-19 во: – Скопје 200 – Куманово 21 – Дебар 1 – Штип 17 – Прилеп 13 – Тетово 27 – Велес 7 – Битола 18 – Охрид 16 – Кавадарци 9 – Гостивар 2 – Гевгелија 10 – ...

Состојба до 16.10.2020: Потврдени се 438 новозаболени од 2306 тестови

Црнобело - 16.10.2020

Во последните 24 часа се направени 2306 тестирања, а регистрирани се 438 нови случаи на ковид-19 во: - Скопје 200 - Куманово 21 - Дебар 1 - Штип 17 - Прилеп 13 - Тетово 27 - Велес 7 - Битола 18 - Охрид 16 - Кавадарци 9 - Гостивар 2 - Гевгелија 10 - ...

438 новозаразени од Ковид-19, починаа 6 лица

iPortal - 16.10.2020

Во последните 24 часа се направени 2306 тестирања, а регистрирани се 438 нови случаи на ковид-19 во: – Скопје 200 – Куманово 21 – Дебар 1 – Штип 17 – Прилеп 13 – Тетово 27 – Велес 7 – Битола 18 – Охрид 16 – Кавадарци 9 – Гостивар 2 – Гевгелија 10 – ...

Ковид позитивни 19% од тестираните во земјава, во Гостивар стабилно со 2 новозаразени

Gostivarpress.mk - 16.10.2020

Во последните 24 часа се направени 2306 тестирања, а регистрирани се 438 нови случаи на ковид-19, соопшти Министерството за здравство.Тоа значи дека позитивни се 19% од тестираните. По региони новите случаи се во: – Скопје 200 – Куманово 21 – Дебар ...

438 новозаболени и шестмина починати во изминативе 24 часа

Телма - 16.10.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.306 тестирања, а регистрирани се 438 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје-200, Куманово-21, Дебар-1, Штип-17, Прилеп-13, Тетово-27, Велес-7, Битола-18, Охрид-16, ...

Од 2306 тестирања, 438 новозаразени со корона, шест лица починаа

Магазин - 16.10.2020

Во последните 24 часа се направени 2306 тестирања, а регистрирани се 438 нови случаи на ковид-19! Досега во земјата се направени вкупно 216.541 тестирања на Ковид-19. – Скопје 200 – Куманово 21 – Дебар 1 – Штип 17 – Прилеп 13 – Тетово 27 – Велес 7 – ...

16 нови случаи на коронавирус во Охрид

OhridNews - 16.10.2020

Во последните 24 часа се направени 2306 тестирања, а регистрирани се 438 нови случаи на ковид-19 во: – Скопје 200 – Куманово 21 – Дебар 1 – Штип 17 – Прилеп 13 – Тетово 27 – Велес 7 – Битола 18 – Охрид 16 – Кавадарци 9 – Гостивар 2 – Гевгелија 10 – ...

Дневен ковид биланс: 438 позитивни и 6 починати

Кајгана - 16.10.2020

Во последните 24 часа се направени 2.306 тестирања, а регистрирани се 438 нови случаи на COVID -19, а шестмина починаа. По градови: - Скопје 200 - Куманово 21 - Дебар 1 - Штип 17 - Прилеп 13 - Тетово 27 - Велес 7 - Битола 18 - Охрид 16 - Кавадарци 9 ...

СТРУМИЧАНИ И АЕРОДРОМЦИ - внимавајте и почитувајте мерки, вирусот е доста раширен

Фактор - 17.10.2020

Граѓаните во Струмица дефинитивно имаат причини за загриженост, бидејќи во таа општина само во последното деноноќие имаше нови 30 заболени и со тоа бројката достигна 334 лица. Тетово со 27 и Кумамово со 21 нови случаи, исто така имаат висок број ...

Еве зошто младо момче примало инфузија пред болничка врата

Република - 17.10.2020

Министерството за здравство ја разреши дилемата зошто младиот пациент примаше инфузија пред Струмичката болница. Оттаму објаснуваат дека не станува збор за преполнетост на болничкиот капацитет, туку на барање на родителите на младото момче, кое се ...

Се огласија од МЗ, еве зошто момчето во Струмица примало инфузија пред болницата

Курир - 17.10.2020

Министерството за здравство ја разреши дилемата зошто младиот пациент примаше инфузија пред Струмичката болница. Оттаму објаснуваат дека не станува збор за преполнетост на болничкиот капацитет, туку на барање на родителите на младото момче, кое се ...

Нов КОВИД рекорд: 594 заразени во 24 часа

Кајгана - 17.10.2020

Министерството за здравство соопшти дека во последните 24 часа се направени 2617 тестирања, а регистрирани се 594 нови случаи на ковид-19 во: - Скопје 303 - Куманово 22 - Дебар 5 - Штип 13 - Прилеп 19 - Тетово 26 - Струга 12 - Велес 17 - Битола 18 - ...

Нови 594 случаи со Ковид-19 Во Македонија, починаа тројца

Независен - 17.10.2020

Во последните 24 часа се направени 2.617 тестирања, а регистрирани се 594 нови случаи на Ковид-19 во: – Скопје 303 – Куманово 22 – Дебар 5 – Штип 13 – Прилеп 19 – Тетово 26 – Струга 12 – Велес 17 – Битола 18 – Охрид 10 – Кавадарци 7 – Гостивар 12 – ...

Скопје рекордер: Дури 303 новозаразени со коронавирус

ТВ21 - 17.10.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2617 тестирања, а регистрирани се 594 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-303, Куманово-22, Дебар-5, Штип-13, Прилеп-19, Тетово-26, Струга-12, Велес-17, Битола-18, ...

Нови 594 случаи на ковид-19, 165 оздравени, три починати лица

Вечер Прес - 17.10.2020

Во последните 24 часа се направени 2617 тестирања, а регистрирани се 594 нови случаи на ковид-19 во: – Скопје 303 – Куманово 22 – Дебар 5 – Штип 13 – Прилеп 19 – Тетово 26 – Струга 12 – Велес 17 – Битола 18 – Охрид 10 – Кавадарци 7 – Гостивар 12 – ...

594 нови случаи на Ковид 19, починати се 3 лица

24 Вести - 17.10.2020

Во последните 24 часа се направени 2617 тестирања, а регистрирани се 594 нови случаи на ковид-19 во: - Скопје 303 - Куманово 22 - Дебар 5 - Штип 13 - Прилеп 19 - Тетово 26 - Струга 12 - Велес 17 - Битола 18 - Охрид 10 - Кавадарци 7 - Гостивар 12 - ...

Состојба до 17.10.2020: Регистрирани нови 594 случаи, од кои 303 во Скопје

Црнобело - 17.10.2020

Во последните 24 часа се направени 2617 тестирања, а регистрирани се 594 нови случаи на ковид-19 во: - Скопје 303 - Куманово 22 - Дебар 5 - Штип 13 - Прилеп 19 - Тетово 26 - Струга 12 - Велес 17 - Битола 18 - Охрид 10 - Кавадарци 7 - Гостивар 12 - ...

РЕКОРДЕН БРОЈ НА ЗАРАЗЕНИ: Регистрирани се 594 нови случаи на ковид-19 во Македонија

Магазин - 17.10.2020

Во последните 24 часа се направени 2617 тестирања, а регистрирани се 594 нови случаи на ковид-19! Во болнички услови починати се 3 лица, пациент од Куманово (70г), од Прилеп (67г) и еден пациент од Богданци (75г).

594 новозаболени, само во Скопје 303 случаи во последното деноноќие

Точка - 17.10.2020

Во последните 24 часа се направени 2617 тестирања, а регистрирани се 594 нови случаи на ковид-19 во: - Скопје 303 - Куманово 22 - Дебар 5 - Штип 13 - Прилеп 19 - Тетово 26 - Струга 12 - Велес 17 - Битола 18 - Охрид 10 - Кавадарци 7 - Гостивар 12 - ...

Тројца починати и рекордни 594 нови случаи на Ковид-19 од рекорден број тестирања, вкупниот број надмина 23 илјади

365 - 17.10.2020

Во последните 24 часа се направени 2617 тестирања, а регистрирани се 594 нови случаи на ковид-19 во: – Скопје 303 – Куманово 22 – Дебар 5 – Штип 13 – Прилеп 19 – Тетово 26 – Струга 12 – Велес 17 – Битола 18 – Охрид 10 – Кавадарци 7 – Гостивар 12 – ...

Нови 594 заразени со Ковид-19, оздравеа 162, починаа 3 лица

Локално - 17.10.2020

Во последните 24 часа се направени 2617 тестирања, а регистрирани се 594 нови случаи на ковид-19 во: – Скопје 303 – Куманово 22 – Дебар 5 – Штип 13 – Прилеп 19 – Тетово 26 – Струга 12 – Велес 17 – Битола 18 – Охрид 10 – Кавадарци 7 – Гостивар 12 – ...

594 нови случаи на Ковид-19, 3 починати

PressingTV - 17.10.2020

Во последните 24 часа се направени 2617 тестирања, а регистрирани се 594 нови случаи на ковид-19 во: – Скопје 303 – Куманово 22 – Дебар 5 – Штип 13 – Прилеп 19 – Тетово 26 – Струга 12 – Велес 17 – Битола 18 – Охрид 10 – Кавадарци 7 – Гостивар 12 – ...

594 нови случаи на Ковид 19 од кои 303 во Скопје од 2.617 тестирања

AKO - 17.10.2020

Во последните 24 часа се направени 2617 тестирања, а регистрирани се 594 нови случаи на ковид-19 во: – Скопје 303 – Куманово 22 – Дебар 5 – Штип 13 – Прилеп 19 – Тетово 26 – Струга 12 – Велес 17 – Битола 18 – Охрид 10 – Кавадарци 7 – Гостивар 12 – ...

МЗ: Регистрирани се рекордни 594 нови случаи на Ковид-19 и 3 починати

iPortal - 17.10.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2617 тестирања, а регистрирани се 594 нови случаи на ковид-19 во: – Скопје 303 – Куманово 22 – Дебар 5 – Штип 13 – Прилеп 19 – Тетово 26 – Струга 12 – Велес 17 – Битола 18 ...

Рекордни 594 нови случаи на ковид-19, починати се три лица

ММС - 17.10.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2617 тестирања, а регистрирани се 594 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-303, Куманово-22, Дебар-5, Штип-13, Прилеп-19, Тетово-26, Струга-12, Велес-17, Битола-18, ...

Скоро 600 нови случаи на ковид-19 за 24 часа

Мак. Весник - 17.10.2020

Во последните 24 часа се направени 2617 тестирања, а регистрирани се 594 нови случаи на ковид-19 во: – Скопје 303 – Куманово 22 – Дебар 5 – Штип 13 – Прилеп 19 – Тетово 26 – Струга 12 – Велес 17 – Битола 18 – Охрид 10 – Кавадарци 7 – Гостивар 12 – ...

На Инфективната клиника 65 пациенти се на кислородна поддршка, а во „8 Септември“ тројца заразени се на респиратор

Фокус - 17.10.2020

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 594 новозаразени пациенти, на Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 11 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 95 пациенти. На кислородна поддршка се 65 пациенти, нема пациенти на механичка ...

Рекордот е поставен, алармот е вклучен: Дури 594 нови случаи на Ковид 19 за само еден ден

Поглед - 17.10.2020

Во последните 24 часа се направени 2617 тестирања, а регистрирани се 594 нови случаи на ковид-19 во: – Скопје 303, Куманово 22, Дебар 5, Штип 13, Прилеп 19, Тетово 26, Струга 12, Велес, Битола 18, Охрид 10,Кавадарци 7, Гостивар 12, Гевгелија 13, ...

Во земјава 594 нови корона случаи – Гостивар со 12 новозаразени, 3 оздравени

Gostivarpress.mk - 17.10.2020

Во последните 24 часа се направени 2617 тестирања, а регистрирани се 594 нови случаи на ковид-19, информира Министерството за здравство. По градови: – Скопје 303 – Куманово 22 – Дебар 5 – Штип 13 – Прилеп 19 – Тетово 26 – Струга 12 – Велес 17 – ...

Убава вест: Оздравени 162 заразени од Ковид-19, најмногу во Скопје 79

еМагазин - 17.10.2020

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 162 оздравени пациенти од: Скопје-79, Штип-8, Прилеп-6, Тетово-5, Струга-1, Велес-2, Битола-3, Кавадарци-2, Гостивар-3, Гевгелија-2, Струмица-12, Крива Паланка-6, Радовиш -1, Кочани-8, Пробиштип-1, ...