TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(ФОТО) Сиљановска-Давкова на средба со Агелер: Потребна е забрзана евроинтеграција, пристапниот процес не смее да трпи ...

360 степени - 20.06.2024

Претседателката се заблагодари за севкупната поддршка од САД, велат во соопштението од нејзниот кабинет, и ја истакнала подготвеноста за натамошно продлабочување на македонско-америкнаското пријателство и меѓусебна поддршка во насока, како што ...

Кабинетот на Претседателката Давкова за ТВ 24: Официјална употреба на уставното име

24 Вести

Претседателката Сиљановска Давкова ја прими американската амбасадорка Анџела Агелер

Centar

Претседателката Сиљановска Давкова ја прими американската амбасадорка Анџела Агелер

Вести плус

Амбасадорката Агелер на средба кај претседателката Сиљановска Давкова

Фокус

Сиљановска Давкова на средба со американската амбасадорка Анџела Агелер

Курир

Претседателката Сиљановска Давкова ја прими американската амбасадорка Анџела Агелер

Нетпрес

Lider Либертас +инфо Локално Zoom Сител Бриф Канал5

СРЕДБА НА СИЉАНОВСКА-ДАВКОВА СО АГЕЛЕР: Пристапниот процес не смее да трпи политички притисоци од други земји членки

Фактор - 20.06.2024

Претседателката на државата, Гордана Сиљановска-Давкова се сретна со амбасадорката на САД, Анџела Агелер и се сложија дека е потребна забрзана евроинтеграција, а пристапниот процес не смее да трпи политички притисоци од други земји членки.

Сиљановска-Агелер: Пристапниот процес за членство во ЕУ, мора да биде мериторно валоризиран и не смее да трпи политички притисоци

ТВ21

Средба Сиљановска-Агелер: Пристапниот процес за членство во ЕУ не смее да трпи политички притисоци

4NEWS

Процесот за членство во ЕУ не смее да трпи политички притисоци од други земји членки, порача претседателката на средба со Агелер

Република

Сиљановска и американската амбасадорка разговараа за ЕУ: „Поцесот не смее да трпи притисоци од други земји-членки“

Макфакс

Сиљановска и американската амбасадорка разговараа за ЕУ: „Поцесот не смее да трпи притисоци од други земји-членки“

Опсервер

СИЉАНОВСКА – АГЕЛЕР: Процесот за членство во ЕУ не смее да трпи политички притисоци од други земји членки

Денешен

Точка МКД Вечер Прес MTM

Сиљановска-Давкова на средба со тимот на „Скопје Прајд“ во пресрет на петтата Парада на гордоста

360 степени - 20.06.2024

По средбата, тимот на „Скопје Прајд“ на својот официјален фејсбук-профил објави дека претседателката на државата дала поддршка за парадата, за борбата за видливост и за своите права на ЛГБТИ-заедницата на маршот што ќе се одржи претстојниот викенд ...

Сиљановска се сретна со претставници на организацискиот одбор на Парадата на гордоста

Слободен Печат

Претседателката Сиљановска Давкова прими претставници на организацискиот одбор на Парадата на гордоста

Скопје1

Сиљановска на средба со претставници на организацискиот одбор на Парадата на гордоста

ТВ21

Сиљановска на средба со претставници на организацискиот одбор на Парадата на гордоста

4NEWS

Сиљановска Давкова прими претставници на организацискиот одбор на Парадата на гордоста

Press24

Претседателката Сиљановска Давкова прими претставници на организацискиот одбор на Парадата на гордоста

Бизнис Вести

Фокус Либертас 24Инфо Локално MakPress Пулс24

Претседателката Сиљановска Давкова го прими Драган Јаќимовиќ, амбасадорот на Босна и Херцеговина

24Инфо - 20.06.2024

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска го прими амбасадорот на Босна и Херцеговина, Драган Јаќимовиќ. На средбата се разговараше за севкупните билатерални односи на двете земји, можностите за соработка во повеќе области од заемен ...

Претседателката Сиљановска Давкова го прими Драган Јаќимовиќ, амбасадорот на Босна и Херцеговина

ТВ21

Претседателката Сиљановска Давкова го прими Драган Јаќимовиќ, амбасадорот на Босна и Херцеговина

Скопје1

Претседателката Сиљановска Давкова оствари средба со Драган Јаќимовиќ, амбасадорот на Босна и Херцеговина

4NEWS

Претседателката Сиљановска Давкова го прими Драган Јаќимовиќ, амбасадорот на Босна и Херцеговина

Centar

Претседателката Сиљановска Давкова го прими Драган Јаќимовиќ, амбасадорот на Босна и Херцеговина

Вести плус

Претседателката Сиљановска Давкова го прими Драган Јаќимовиќ, амбасадорот на БиХ

Канал5

Press24 Бизнис Вести Република MakPress

Замина еден од столбовите на нашата современост – Силјановска-Давкова на комеморацијата за Стојан Андов

Телма - 19.06.2024

Замина првиот претседател на Собранието во демократска Македонија, избран на првите повеќепартиски избори, стамен столбник на нашата современост кој што даде сериозен придонес во политичкиот, државниот и општествениот развој во последните три ...

Комеморативна седница по повод смртта на Стојан Андов

Канал5

СИЉАНОВСКА - ДАВКОВА ЗА АНДОВ: Замина еден стамен столбник на нашата современост

Фактор

Сиљановска Давкова: Андов беше предводник на разумноста и трпеливоста

Локално

Сиљановска Давкова на комеморацијата за Стојан Андов: Беше предводник на разумноста и трпеливоста

Нетпрес

Требаше да помине време за да почувствуваме колку е голема вредноста на Андов и современиците, кажа претседателката сиљановска-давкова на комеморацијата во парламентот

Сакам да кажам

Немерливо е значењето на Стојан Андов за македонската држава, рече Сиљановска Давкова на комеморативната седница

МКД

Република 360 степени Мета

Собранието одржа комеморативна седница за Стојан Андов

Р.С.Европа - 19.06.2024

Во Собранието на Северна Македонија денеска (19 јуни) се одржа комеморативна седница со која му беше оддадена почит на првиот собраниски претседател Стојан Андов, кој почина вчера на 89-годишна возраст.

Во Собранието одржана комеморативна седница по повод смртта на Стојан Андов

CivilMedia

Во Собранието се одржа комеморативна седница по повод смртта на Стојан Андов

24Инфо

Комеморативна седница по повод смртта на Стојан Андов

Курир

Љубчо Георгиевски, претседателката Силјановска, Архиепископот Стефан дојдоа на комеморацијата за Стојан Андов

Република

Комеморативна седница во Собранието по повод смртта на Стојан Андов

Zoom

Љубчо Георгиевски, претседателката Силјановска, Архиепископот Стефан дојдоа на комеморацијата за Стојан Андов

Lider

Рацин MakPress Пулс24