TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ѓоргиев: Бугарија била окупатор, не може поинаку да се толкува историјата

Press24 - 26.11.2020

Бугарската окупација врз Македонија е запишана во светската историографија и не може да биде предмет на негација. Ова е ставот на претседателот на македонскиот тим историчари искажан за Сител по интервјуто на премиерот Зоран Заев за БГНес.

Ѓоргиев: Бугарија била окупатор, не може поинаку да се толкува историјата

Сител - 26.11.2020

Бугарската окупација врз Македонија е запишана во светската историографија и не може да биде предмет на негација. Ова е ставот на претседателот на македонскиот тим историчари, а во однос на последното интервју на премиерот Заев за бугарската ...

Ѓоргиев: Улогата на Бугарија во 1941 не може да се дефинира поинаку, освен како окупатор

Канал5 - 26.11.2020

Првиот човек од македонскиот тим историчари во мешовитата Комисија Драги Ѓоргиев, не сака да ги коментира ставовите на премиерот Заев во вчерашното интервју. Во разговор за Канал 5 вели - тоа се лични позиции на политичар, чија цел веројатно била да ...

Ѓоргиев: Бугарите биле окупатори на Македонија во 1941-ва

Телма - 26.11.2020

Бугарите во 1941- ва ја окупирале Македонија и тоа не може да се спори, вели за Телма претседателот на заедничката македонско-бугарска Комисија за историски и образовни прашања, Драги Ѓоргиев.

Ѓоргиев за ТВ24: Бугарската војска овде беше окупатор за време на Втората светска војна

24 Вести - 26.11.2020

„Ако мислите на присуството на бугарската војска овде, тогаш тоа е јасно дефинирано, не само во нашата историографија, туку и во европската како окупација“ вели Драги Ѓоргиев претседател на Комисијата за историски прашања со Бугарија во изјава за ...

Бугарската војска овде беше окупатор, вели Ѓоргиев, претседателот на македонскиот дел од Комисијата со Бугарија

еМагазин - 26.11.2020

Во изјава за телевизијата 24, Драги Ѓоргиев , претседател на македонскиот дел од заедничката Комисија за историски прашања со Бугарија, вели дека бугарската војска за време на Втората светска војна била окупатор во Македонија.

Ѓоргиев: Бугарската војска во Македонија беше окупаторска (ВИДЕО)

Expres - 26.11.2020

Претседателот на македонскиот тим во заедничката Комисијата за историски прашања со Бугарија нема дилеми околу тоа во какво својство била бугарската војска во Македонија за време на Втората светска војна.

Ѓоргиев: Погрешен е пристапот историските прашања да се користат како политичка алатка

360 степени - 26.11.2020

Историските контроверзи, недоразбирањата и историографските спорови треба да ги решаваат историчарите, а не политичарите, смета претседателот на македонскиот тим во мешовитата комисија Претседателот на македонскиот тим во мешовитата ...

Драги Ѓоргиев за ДВ: Историските прашања да не се користат како политичка алатка

Deutsche Welle - 26.11.2020

За мене, најболно беше сознанието колку малку се познаваме како општества. За да го скршиме мразот ни треба и време, и дијалог, и трпение“, вели историчарот Драги Ѓоргиев. Политички изјави не би сакал да коментирам, било да се од македонска или од ...

Драги Ѓоргиев:Историските прашања да не се користат како политичка алатка

Канал5 - 26.11.2020

Првиот човек на историската комисија за решавање на историските дилеми со „пријателска“ Бугарија, македонскиот историчар Драги Ѓоргиев, не сака да го коментира интервјуто на Заев за БГНЕС.

Политичарите да сфатат дека историјата е наука, а не средство за дневно-политички манипулации

Н.Македонија - 26.11.2020

Го оценувам ова интервју како навреда за целиот македонски народ, без оглед каде живее, и за сите граѓани на државата Македонија, без оглед на нивната етничка припадност, се вели во реакцијата на професор д-р Ванчо Ѓорѓиев, по повод вчерашното ...

Ѓоргиев за интервјуто на Заев: Погрешен е пристапот историските прашања да се користат како политичка алатка

365 - 26.11.2020

Копретседавачот на македонскиот дел од заедничката експертска комисија за историски прашања со Бугарија – историчарот Драги Ѓоргиев, не ги коментира изјавите на премиерот Зоран Заев во неговото вчерашно интервју за БГНЕС.

Драги Ѓоргиев не сака да го коментира Заев!?

Expres - 26.11.2020

Првиот човек на македонскиот тим во заедничката Мешовита македонско-бугарска историската комисија за решавање на историските дилеми, македонскиот историчар Драги Ѓоргиев, не сака да го коментира интервјуто на Заев за БГНЕС.

Ѓоргиев: Делчев е значајна личност за Македонија и Бугарија, ако тоа е пат за помирувањенема пречки двете држави да го ...

Press24 - 26.11.2020

Генерално, погрешен е пристапот историските прашања да се користат како политичка алатка. Историските контроверзи, недоразбирањата и историографските спорови треба да ги решаваат историчарите, а не политичарите.

Драги Ѓоргиев за ДВ: Историските прашања да не се користат како политичка алатка

Либертас - 26.11.2020

За мене, најболно беше сознанието колку малку се познаваме како општества. За да го скршиме мразот ни треба и време, и дијалог, и трпение“, вели историчарот Драги Ѓоргиев. Политички изјави не би сакал да коментирам, било да се од македонска или од ...

Драги Ѓоргиев: Историските прашања да не се користат како политичка алатка

Фокус - 26.11.2020

Политички изјави не би сакал да коментирам, било да се од македонска или од бугарска страна, вели македонскиот историчар Драги Ѓоргиев, претседател на македонскиот тим во заедничката македонско-бугарска Комисија за историски и образовни прашања.

Се огласи првиот човек на комисијата Ѓоргиев: Историските прашања да ги решаваат историчарите, не политичарите

Вечер - 26.11.2020

Првиот човек на историската комисија за решавање на историските дилеми со „пријателска“ Бугарија, македонскиот историчар Драги Ѓоргиев, не сака да го коментира интервјуто на Заев за БГНЕС , но вели дека историските прашања не треба да служат како ...

Историчарот Ѓоргиев: За да го скршиме мразот ни треба време, дијалог и трпение

Слободен Печат - 26.11.2020

Генерално, погрешен е пристапот историските прашања да се користат како политичка алатка. Историските контроверзи, недоразбирањата и историографските спорови треба да ги решаваат историчарите, а не политичарите.

Ѓоргиев за ДВ: Погрешен е пристапот историските прашања да се користат како политичка алатка

Акцент - 26.11.2020

Политички изјави не би сакал да коментирам, било да се од македонска или од бугарска страна, вели македонскиот историчар Драги Ѓоргиев, претседател на македонскиот тим во заедничката македонско-бугарска Комисија за историски и образовни прашања за „ ...

Ѓоргиев: Погрешен е пристапот историските прашања да се користат како политичка алатка

+инфо - 26.11.2020

Генерално, погрешен е пристапот историските прашања да се користат како политичка алатка. Историските контроверзи, недоразбирањата и историографските спорови треба да ги решаваат историчарите, а не политичарите.

Драги Ѓоргиев: Историските прашања да ги решаваат историчарите, не политичарите

PressingTV - 26.11.2020

Првиот човек на историската комисија за решавање на историските дилеми со „пријателска“ Бугарија, македонскиот историчар Драги Ѓоргиев, не сака да го коментира интервјуто на Заев за БГНЕС , но вели дека историските прашања не треба да служат како ...

ЃОРГИЕВ: Бугарија се разочара, бидејќи се надеваа дека лесно ќе ја наметнат нивната перцепција и дека таа ќе биде ...

Денешен - 26.11.2020

Генерално, погрешен е пристапот историските прашања да се користат како политичка алатка. Историските контроверзи, недоразбирањата и историографските спорови треба да ги решаваат историчарите, а не политичарите.

Ѓоргиев: Историските прашања да не се користат како политичка алатка

24Инфо - 26.11.2020

Генерално, погрешен е пристапот историските прашања да се користат како политичка алатка. Историските контроверзи, недоразбирањата и историографските спорови треба да ги решаваат историчарите, а не политичарите.

Ѓоргиев: Историските прашања да не се користат како политичка алатка

Опсервер - 26.11.2020

– Генерално, погрешен е пристапот историските прашања да се користат како политичка алатка. Историските контроверзи, недоразбирањата и историографските спорови треба да ги решаваат историчарите, а не политичарите.

Ѓоргиев: Историските прашања да не се користат како политичка алатка

Бриф - 26.11.2020

Генерално, погрешен е пристапот историските прашања да се користат како политичка алатка. Историските контроверзи, недоразбирањата и историографските спорови треба да ги решаваат историчарите, а не политичарите.

Драги Ѓоргиев за ДВ: Погрешен е пристапот, историските прашања се користат како политичка алатка

Слободен Печат - 26.11.2020

Историчарот Драги Ѓорѓиев кој е воедно е претседател на македонскиот тим од заедничката македонско – бугарска Комисија за историски и образовани прашања, за Дојче Веле не сакаше да ги коментира поедничено ставовите кои вчера во интервју за БГНЕС ги ...

Ѓоргиев: Историските прашања да не се користат како политичка алатка

А1 On - 26.11.2020

Генерално, погрешен е пристапот историските прашања да се користат како политичка алатка. Историските контроверзи, недоразбирањата и историографските спорови треба да ги решаваат историчарите, а не политичарите.

Ѓоргиев: Политичарите нам да нѝ ја остават историјата

МКД - 26.11.2020

Историските контроверзи, недоразбирањата и историографските спорови треба да ги решаваат историчарите, а не политичарите. Комисијата треба да биде оставена да работи без мешање и притисок.

Драги Ѓорѓиев: Историските прашања да не се користат како политичка алатка

ММС - 26.11.2020

Генерално, погрешен е пристапот историските прашања да се користат како политичка алатка. Историските контроверзи, недоразбирањата и историографските спорови треба да ги решаваат историчарите, а не политичарите.

Претседателот на македонската комисија: Комисијата треба да биде оставена да работи без мешање и притисок

Република - 26.11.2020

Генерално, погрешен е пристапот историските прашања да се користат како политичка алатка. Историските контроверзи, недоразбирањата и историографските спорови треба да ги решаваат историчарите, а не политичарите.

Ѓоргиев: Историските прашања да не се користат како политичка алатка

24 Вести - 26.11.2020

Генерално, погрешен е пристапот историските прашања да се користат како политичка алатка. Историските контроверзи, недоразбирањата и историографските спорови треба да ги решаваат историчарите, а не политичарите.

Драги Ѓоргиев бара историските прашања да не се користат како политичка алатка

Независен - 26.11.2020

Политички изјави не би сакал да коментирам, било да се од македонска или од бугарска страна, вели македонскиот историчар Драги Ѓоргиев, претседател на македонскиот тим во заедничката македонско-бугарска Комисија за историски и образовни прашања за ...

Ѓоргиев за „Дојче веле“: Историските прашања да не се користат како политичка алатка

Макфакс - 26.11.2020

Генерално, погрешен е пристапот историските прашања да се користат како политичка алатка, изјави македонскиот историчар Драги Ѓоргиев, претседател на македонскиот тим во заедничката македонско-бугарска Комисија за историски и образовни прашања за ...

Ѓоргиев за ДВ: Историските прашања да не се користат како политичка алатка

Опсервер - 26.11.2020

Генерално, погрешен е пристапот историските прашања да се користат како политичка алатка, изјави македонскиот историчар Драги Ѓоргиев, претседател на македонскиот тим во заедничката македонско-бугарска Комисија за историски и образовни прашања за ...

Ѓоргиев: За да го скршиме мразот со Бугарија ни треба и време, и дијалог, и трпение!

Вечер Прес - 26.11.2020

Генерално, погрешен е пристапот историските прашања да се користат како политичка алатка. Историските контроверзи, недоразбирањата и историографските спорови треба да ги решаваат историчарите, а не политичарите.

Ѓоргиев за ДВ: Историските прашања да не се користат како политичка алатка

Вечер - 26.11.2020

Генерално, погрешен е пристапот историските прашања да се користат како политичка алатка, изјави македонскиот историчар Драги Ѓоргиев, претседател на македонскиот тим во заедничката македонско-бугарска Комисија за историски и образовни прашања за ...

Ѓоргиев за ДВ: Историските прашања да не се користат како политичка алатка

Точка - 26.11.2020

Генерално, погрешен е пристапот историските прашања да се користат како политичка алатка, изјави македонскиот историчар Драги Ѓоргиев, претседател на македонскиот тим во заедничката македонско-бугарска Комисија за историски и образовни прашања за ...

Ѓоргиев за ДВ: Историските прашања да не се користат како политичка алатка

MTM - 26.11.2020

Генерално, погрешен е пристапот историските прашања да се користат како политичка алатка, изјави македонскиот историчар Драги Ѓоргиев, претседател на македонскиот тим во заедничката македонско-бугарска Комисија за историски и образовни прашања за ...

Историските прашања да не се користат како политичка алатка

Н.Македонија - 26.11.2020

Генерално, погрешен е пристапот историските прашања да се користат како политичка алатка, изјави македонскиот историчар Драги Ѓоргиев, претседател на македонскиот тим во заедничката македонско-бугарска Комисија за историски и образовни прашања за ...

Комисијата контра Заев: Бугарската војска беше окупатор, тоа е дефинирано и во европската историографија

Република - 26.11.2020

Ако мислите на присуството на бугарската војска овде, тогаш тоа е јасно дефинирано, не само во нашата историографија, туку и во европската како окупација, вели Драги Ѓоргиев претседател на Комисијата за историски прашања со Бугарија во изјава за „ ...

Ѓоргиев не ги коментира изјавите на Заев, но вели дека во моментов има генерално погрешен пристап

MakPress - 26.11.2020

Генерално, погрешен е пристапот историските прашања да се користат како политичка алатка. Историските контроверзи, недоразбирањата и историографските спорови треба да ги решаваат историчарите, а не политичарите.

И проф. д-р Ванчо Ѓорѓиев со реакција: Го оценувам ова интервју како навреда за целиот македонски народ

PressingTV - 26.11.2020

Го оценувам ова интервју како навреда за целиот македонски народ, без оглед каде живее, и за сите граѓани на државата Македонија, без оглед на нивната етничка припадност, се вели во реакцијата на професор д-р Ванчо Ѓорѓиев, по повод вчерашното ...

Професор Ѓорѓиев: Интервјуто на Заев го оценувам како НАВРЕДА ЗА ЦЕЛИОТ МАКЕДОНСКИ НАРОД

Вечер - 26.11.2020

Го оценувам ова интервју како навреда за целиот македонски народ, без оглед каде живее, и за сите граѓани на државата Македонија, без оглед на нивната етничка припадност, се вели во реакцијата на професор д-р Ванчо Ѓорѓиев, по повод вчерашното ...

Ѓоргиев: Историските прашања да не се користат како политичка алатка

Нетпрес - 26.11.2020

Генерално, погрешен е пристапот историските прашања да се користат како политичка алатка. Историските контроверзи, недоразбирањата и историографските спорови треба да ги решаваат историчарите, а не политичарите.

Ѓоргиев: Бугарите биле окупатори на Македонија во 1941-ва

Press24 - 26.11.2020

Бугарите во 1941- ва ја окупирале Македонија и тоа не може да се спори, вели за Телма претседателот на заедничката македонско-бугарска Комисија за историски и образовни прашања, Драги Ѓоргиев.

Ѓоргиев: Улогата на Бугарија во 1941 не може да се дефинира поинаку, освен како окупатор

Курир - 26.11.2020

Првиот човек од македонскиот тим историчари во мешовитата Комисија Драги Ѓоргиев, не сака да ги коментира ставовите на премиерот Заев во вчерашното интервју. Во разговор за Канал 5 вели – тоа се лични позиции на политичар, чија цел веројатно била да ...

Ѓорѓиев: Присуството на бугарската војска во Македонија е окупација, ништо поинаку

Нетпрес - 26.11.2020

Во разговор за Канал 5, Драги Ѓоргиев копретседател со мешовитата комисија за историја, за скандалозното интервју на премиерот Зоран Заев вели дека тоа се лични позиции на политичар, чија цел веројатно била да покрене некакви иницијативи во двете ...

Член на комисијата со Бугарија: Заев ја урниса работата на македонските експерти

Expres - 27.11.2020

Го оценувам интервјуто како навреда за целиот македонски народ, без оглед каде живее, и за сите граѓани на државата Македонија, без оглед на нивната етничка припадност, се вели во реакцијата на професор д-р Ванчо Ѓорѓиев, по повод интервјуто на ...