TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бил Гејтс го промени мислењето за криптовалутите

Кумановски м. - 24.02.2021

До пред неколку години, сопственикот на Мајкрософт, Бил Гејтс беше жесток критичар на крипто-валутите, што тој ги нарече шпекулативни инвестиции. Изгледа во меѓувреме малку ги ревидираше своите ставови.

Гејтс за светот по ковид-19, дали ни доаѓаат подобри денови или не?

+инфо - 23.02.2021

Неговата фондација, која ја води заедно со неговата сопруга Мелинда, одвои 1,75 милијарди долари за истражување и медицински материјали во борбата против коронавирусот. Релативно неодамна вакцинираниот против ковид-19, милијардерот и коосновач на ...

Бил Гејтс предупредува: Следната пандемија ни тропа на врата, мора да се подготвиме

Кумановски м. - 23.02.2021

Милијардерот и основач на „Мајкрософт“ Бил Гејтс одржа ТЕД говор во 2015 година во кој предвиде заразен вирус што претставува поголем ризик од нуклеарна војна за човештвото. По тој повод, Гејтс рече дека владите треба да бидат подготвени со тимови и ...

Дневникот на Леонардо Давинчи во рацете на Бил Гејтс

Фактор - 23.02.2021

Бил Гејтс е еден од најбогатите луѓе на планетата и иако важи за скромна личност, тој понекогаш знае да потроши огромни суми пари на работи што го привлекуваат ... За разлика од другите милијардери, Гејтс троши најголем дел од своето богатство на ...

На Гејтс му е непријатно што Трамп доживотно е протеран од Твитер

Оff.net - 23.02.2021

Иако застапник на ставот дека големите технолошки компании треба да преземаат мерки за елиминирање на „дезинформациите“ на нивните платформи, Бил Гејтс верува дека протерувањето на Трамп од Твитер не е соодветно, и дека треба да се зборува за тоа.

Гејтс за светот после коронавирусот: Дали ни доаѓаат подобри денови?

Точка - 23.02.2021

Неговата фондација, која ја води со сопругата Мелинда, издвоила 1,75 милијарди долари за истражување и медицински потрепштини во борбата против Ковид-19. Неодамна вакциниран против Ковид-19, милијардерот и со-основач на "Microsoft", Бил Гејтс, ...

Гледате во новата куќа на Бил Гејтс: 43 милиони

Фактор - 23.02.2021

Мелинда и Бил Гејтс „искешираа“ дури 43 милиони американски долари за нивниот нов дом, а веќе првиот поглед на локацијата и луксузната вила, ќе ве остави без зборови. Имотот се наоѓа во Калифорнија Дел Мар и има неверојатен поглед на океанот, ...

Бил Гејтс ќе вложи 2 милијарди во борба против климатските промени

Р.С.Европа - 22.02.2021

Американскиот мултимилијардер и основач на „Мајкрософт“, Бил Гејтс најави дека во следните пет години планира да вложи 2 милијарди долари во борбата против климатските промени. Тој, во интервјуто за германски „Ханделсблат“, вели дека тоа ќе бидат ...

Гејтс за светот после Ковид-19: Дали доаѓаат подобри денови?

Локално - 23.02.2021

Релативно неодамна вакциниран против ковид-19, милијардерот и коосновач на Мајкрософт, Бил Гејтс, откри за ЕЛ Паис некои од неговите ставови поврзани со постпандемискиот свет. Тој вели дека најдраматичните ефекти од пандемијата во голема мера ќе ...

Предвидувањата на Бил Гејтс и теориите за коронавирусот

Кајгана - 22.02.2021

Од избивањето на епидемијата на новиот коронавирус, се чини како името на Бил Гејтс да го слушаме на секои неколку дена со предвидувања за иднината или со нов коментар за епидемијата. Светот со големо внимание го следи секој негов збор за тоа што ...

Гејтс порано сакаше да се „обложи против биткоинот“ – а денес?

Локално - 22.02.2021

Бил Гејтс, коосновач на „Мајкрософт“ и (моментално) четвртиот најбогат човек во светот, во интервју за „Волстрит журнал“ (WSJ) пред неколку години напомена дека би било добро да се ослободиме од криптовалутите.

Бил Гејтс се вклучува во борбата против климатските промени: Ќе вложи 2 милијарди долари за да спречи катастрофа!

Точка - 22.02.2021

Американскиот мултимилијардер и основач на „Мајкрософт“, Бил Гејтс најави дека во следните пет години планира да вложи 2 милијарди долари во борбата против климатските промени. Во интервјуто за германски „Ханделсблат“, Бил Гејтс изјави дека тоа ќе ...

Бил Гејтс ќе инвестира 2 милијарди долари во борба против климатските промени

24Инфо - 22.02.2021

Американскиот мултимилионер и основач на „Мајкрософт“, Бил Гејтс, објави дека во следните пет години планира да инвестира две милијарди долари во борбата против климатските промени. Во изјава за германски „Ханделсблат“, Гејтс вели дека тоа ќе бидат ...