TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Стејт департмент: Извештаите за убиството на Кашоги се уште не се конечни

Макфакс - 18.11.2018

Американскиот Стејт департмент издаде соопштение дека владата на сАД не донела конечен заклучок за тоа кој учествувал во убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги. Соопштението следи откако во бројни медиуми се појавија извештаи дека ФБИ донела ...

Трамп: Заклучокот на ЦИА е преуранет, во вторник конечен извештај за убиството на Кашоги

Локално - 18.11.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека заклучокот на ЦИА дека саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман го нарачал убиството на новинарот Џамал Кашоги е „многу преуранет“ и најави дека во вторник ќе добие целосен извештај за тој ...

САД засега не го сметаат принцот Мохамед бин Салман за виновен за убиството на Кашохи

Фактор - 18.11.2018

САД ќе преземе дополнителни мерки во однос на оние кои се вмешани во убиството на новинарот Џамал ​​Кашоги во Генералниот конзулат на Саудиска Арабија во Истанбул, изјави портпаролката на американскиот Стејт департмент Хедер Наурт, во одговор на ...

ЦИА верува дека саудискиот принц Мохамед бин Салман го наредил убиството на новинарот

Сител - 17.11.2018

Американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) смета дека наредбата за убиството на новинарот Џамал Кашоги во Истанбул ја издал саудискиот престолонаследник, принцот Мохамед бин Салман.

Познат нарачалот на убиството на Хашоги, открива "Вашингтон пост", повикувајќи се на ЦИА

MTM - 17.11.2018

ЦИА објави дека принцот на Саудиска Арабија, Мохамед Бин Салман бил нарачател на убиството на новинарот Џамал ​​Хашоги. Во обемен текст весникот "Вашингтон пост" пишува дека тоа се резултатите од истрагата што американското разузнавање ја започнало ...

ЦИА верува дека принцот Мохамед бин Салман го наредил убиството на Кашоги

Телма - 17.11.2018

Американската Централно разузнавачка агенција верува дека саудискиот приц Мохамед бин Салман го наредил убиството на новинарот Џамал Кашоги, пренесуваат американските медиуми. Извори блиски до агенцијата за медиумите тврдат дека ЦИА веќе има собрано ...

ЦИА заклучи: Саудискиот принц Мохамед бин Салман го наредил убиството на новинарот

МКД - 17.11.2018

ЦИА верува дека Саудискиот принц Мохамед бин Салман го наредил убиството на новинарот Џамал Кашоги во Истанбул, изјавија извори запознаени со ова прашање во петокот, што ги комплицира напорите на претседателот Доналд Трамп да ги зачувува врските со ...

Саудискиот принц лично го наредил убиството на Кашоги?

Deutsche Welle - 17.11.2018

Сознанијата на ЦИА велат дека саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман лично го наредил убиството на Џамал Кашоги, пишува весникот „Вашингтон пост“ Американскиот весник пишува дека американскататајна служба ЦИА ги анализирала телефонските ...

ЦИА заклучува дека саудискиот принц наредил убиство на Кашоги

Р.С.Европа - 17.11.2018

Официјални претставници на американската разузнавачка служба изразуваат уверување дека саудискиот принц Мухамед бин Салман наредил убиството на новинарот Џамал Кашоги во Турција, минатиот месец.

Пенс: Убијците на Кашоги треба да им дадат објаснување на САД

А1 On - 17.11.2018

Убијците на саудискиот новинар Џамал Кашоги треба да им дадат објаснување на САД за својата постапка, изјави американскиот потпретседател Мајк Пенс. – САД се решени да побараат одбјаснување од сите кои се одговорни за убиството на новинарот, кој ...

„Вашингтон пост“: ЦИА заклучи – принцот го наредил убиството на Кашоги

Макфакс - 17.11.2018

ЦИА заклучи дека саудискиот принц Мохамед бин Салман го наредил убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги во Истанбул, објави „Вашингтон пост“. Ваквите тврдења се спротивни на наводите на саудиските власти кои тврдат дека тој не е поврзан со ...

ЦИА: Саудискиот принц Мохамед го нaредил убиството на Кашоги

Локално - 17.11.2018

Американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) смета дека наредбата за убиството на новинарот Џамал Кашоги во Истанбул ја издал саудискиот престолонаследник, принцот Мохамед бин Салман.

Погребна молитва во спомен на Кашоги

А1 On - 16.11.2018

Муслимани од различни делови на светот денеска отслужија свечена молитва во спомен на убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги, објави турскиот весникот „Сабах“. Според весникот, погребна молитва се одржа во Анкара, Истанбул, Лондон, Париз, Вашингтон, ...

Во Сенатот поднесен предлог-закон за „случајот Кашоги“

1tv - 16.11.2018

Републиканци и демократи во Сенатот поднесоа предлог-закон кој има за цел воведување санкции кон Саудиска Арабија поради смртта на саудискиот новинар Џамал Кашоги. Ако законот биде одобрен, ќе прекине продажбата на оружје на Саудиска Арабија и ќе им ...

Пенс: Убијците на Кашоги треба да им дадат објаснување на САД

Либертас - 17.11.2018

– САД се решени да побараат одбјаснување од сите кои се одговорни за убиството на новинарот, кој побара заштита во САД, изјави Пенс на маргините на Самитот на Организацијата за Азиско-пацифичка економска соработка (АПЕК), што се одржува во главниот ...

„Вашингтон пост“: Убиството на Кашоги го наредил принцот Салман

24Инфо - 17.11.2018

ЦИА заклучи дека саудискиот принц Мохамед бин Салман го наредил биството на саудискиот новинар Џамал Кашоги во Истанбул, објави „Вашингтон пост“. Ваквите тврдења се спротивни на наводите на саудиските власти кои тврдат дека тој не е поврзан со ...

Трамп: До понеделник Вашингтон ќе утврди кој го уби Кашоги

Нова ТВ - 17.11.2018

Доналд Трамп, во саботата изјави дека во наредните денови САД ќе утврди кој го наредил убиството на новинарот Џамал ​​Кашоги, убиен на 2 октомври во конзулатот на Саудиска Арабија во Истамбул.

Погребна молитва во спомен на Кашоги

1tv - 16.11.2018

Муслимани од различни делови на светот денеска отслужија свечена молитва во спомен на убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги, објави турскиот весникот „Сабах“. Според весникот, погребна молитва се одржа во Анкара, Истанбул, Лондон, Париз, Вашингтон, ...

Пенс: Убијците на Кашоги треба да им дадат објаснување на САД

Курир - 17.11.2018

Убијците на саудискиот новинар Џамал Кашоги треба да им дадат објаснување на САД за својата постапка, изјави американскиот потпретседател Мајк Пенс. – САД се решени да побараат одбјаснување од сите кои се одговорни за убиството на новинарот, кој ...

„Вашингтон пост“: ЦИА заклучи – принцот го наредил убиството на Кашоги

Centar - 17.11.2018

ЦИА заклучи дека саудискиот принц Мохамед бин Салман го наредил убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги во Истанбул, објави „Вашингтон пост“. Ваквите тврдења се спротивни на наводите на саудиските власти кои тврдат дека тој не е поврзан со ...

ЦИА: Саудискиот принц Мохамед го нредил убиството на Кашоги

Курир - 17.11.2018

Како што тврди „Вашингтон пост“, повикувајќи се на анонимни извори, ЦИА до ваквиот заклучок дошла врз основа на сознанијата од повеќе извори на разузнавачките служби, вклучувајќи и од телефонските разговори на братот на престолонаследникот, принцот ...

Пенс: Убијците на Кашоги треба да им дадат објаснување на САД

Независен - 17.11.2018

Убијците на саудискиот новинар Џамал Кашоги треба да им дадат објаснување на САД за својата постапка. „САД се решени да побараат одбјаснување од сите кои се одговорни за убиството на новинарот, кој побара заштита во САД“, изјави Пенс на маргините на ...

ЦИА го открила нарачателот на убиството на Кашоги?

Н.Македонија - 17.11.2018

Американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) смета дека наредбата за убиството на новинарот Џамал Кашоги во Истанбул ја издал саудискиот престолонаследник, принцот Мохамед бин Салман.

Пенс: Убијците на Кашоги треба да им дадат објаснување на САД

MTM - 17.11.2018

Убијците на саудискиот новинар Џамал Кашоги треба да им дадат објаснување на САД за својата постапка, изјави американскиот потпретседател Мајк Пенс. – САД се решени да побараат одбјаснување од сите кои се одговорни за убиството на новинарот, кој ...

ЦИА: Саудискиот принц Мохамед бин Салман го наредил убиството на Кашоги

А1 On - 17.11.2018

Американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) смета дека наредбата за убиството на новинарот Џамал Кашоги во Истанбул ја издал саудискиот престолонаследник, принцот Мохамед бин Салман.

Пенс: Убијците на Кашоги треба да им дадат објаснување на САД

Фокус - 17.11.2018

Убијците на саудискиот новинар Џамал Кашоги треба да им дадат објаснување на САД за својата постапка, изјави американскиот потпретседател Мајк Пенс. – САД се решени да побараат одбјаснување од сите кои се одговорни за убиството на новинарот, кој ...

ЦИА: Саудискиот принц Мохамед го нредил убиството на Кашоги

Либертас - 17.11.2018

Американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) смета дека наредбата за убиството на новинарот Џамал Кашоги во Истанбул ја издал саудискиот престолонаследник, принцот Мохамед бин Салман.

Пенс: Убијците на Кашоги треба да им дадат објаснување на САД

Локално - 17.11.2018

Убијците на саудискиот новинар Џамал Кашоги треба да им дадат објаснување на САД за својата постапка, изјави американскиот потпретседател Мајк Пенс. – САД се решени да побараат одбјаснување од сите кои се одговорни за убиството на новинарот, кој ...

ЦИА: Саудискиот принц Мохамед го наредил убиството на Кашоги

+инфо - 17.11.2018

Американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) смета дека наредбата за убиството на новинарот Џамал Кашоги во Истанбул ја издал саудискиот престолонаследник, принцот Мохамед бин Салман.

Пенс: Убијците на Кашоги треба да им дадат објаснување на САД

Телма - 17.11.2018

Убијците на саудискиот новинар Џамал Кашоги треба да им дадат објаснување на САД за својата постапка, изјави американскиот потпретседател Мајк Пенс. Изјавата на Пенс следи откако „Вашингтон пост“ објави дека американската Централна разузнавачка ...

ЦИА: Саудискиот принц Мохамед го нредил убиството на Кашоги

Сител - 17.11.2018

Американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) смета дека наредбата за убиството на новинарот Џамал Кашоги во Истанбул ја издал саудискиот престолонаследник, принцот Мохамед бин Салман.

Пенс: Убијците на Кашоги треба да им дадат објаснување на САД

Н.Македонија - 17.11.2018

Убијците на саудискиот новинар Џамал Кашоги треба да им дадат објаснување на САД за својата постапка, изјави американскиот потпретседател Мајк Пенс. – САД се решени да побараат одбјаснување од сите кои се одговорни за убиството на новинарот, кој ...

ЦИА: Саудискиот принц Мохамед го нaредил убиството на Кашоги

Вечер - 17.11.2018

Американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) смета дека наредбата за убиството на новинарот Џамал Кашоги во Истанбул ја издал саудискиот престолонаследник, принцот Мохамед бин Салман.

ЦИА го обвинува саудискиот принц за убиството на Кашоги

Слободен Печат - 17.11.2018

Како што тврди „Вашингтон пост", повикувајќи се на анонимни извори, ЦИА до ваквиот заклучок дошла врз основа на сознанијата од повеќе извори на разузнавачките служби, вклучувајќи и од телефонските разговори на братот на престолонаследникот, принцот ...

ЦИА: Саудискиот принц Мохамед го нарачал убиството на Кашоги

еМагазин - 17.11.2018

Американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) смета дека наредбата за убиството на новинарот Џамал Кашоги во Истанбул ја издал саудискиот престолонаследник, принцот Мохамед бин Салман.

ЦИА: Саудискиот принц Мохамед го наредил убиството на Кашоги

Канал5 - 17.11.2018

ЦИА смета дека наредбата за убиството на новинарот Џамал Кашоги во Истанбул ја издал саудискиот престолонаследник, принцот Мохамед бин Салман. „Вашингтон пост“ објави дека ЦИА до ваквиот заклучок дошла врз основа на сознанијата од повеќе извори на ...