TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Петмина мајстори ја подготвуваа џиновската пастрмајлија годинава во Штип

Фокус - 24.09.2023

Со настапот на Љубојна со бенд трубачи, Амадеус и хрватската пејачка Данијела Мартинович вчера вечер заврши годинешната Штипска пастрмајлијада. Настанот почна во петокот вечерта со сечење на џиновската пастрмалија, приготвена со 16 килограми свинско ...

Најголемата пастрмалија на Макфест пред 37 години била со 40 кила тесто и 30 кила месо, денес се прави со дупло помалку

Сакам да кажам - 24.09.2023

Веќе 15 години Штип како домаќин на традиционалната манифестација „Штипска пастрмалијада“ подготвува џиновска пастрмалија во знак на почит на овој стар штипски специјалитет ,кој во последните години и официјално е верификуван како бренд на градот.

Вечерва на „Штипска пастрамајлијада“ ќе настапат „Љубојна“, „Амадеус бенд“ и Данијела Мартиновиќ

еМагазин - 23.09.2023

На втората вечер од одржувањето на „Штипска пастрамајлијада“ ќе настапат и Синоќа, со сечење на џиновската пастрамајлија, започна манифестацијата на која настапија . Судејќи според синоќешната посетеност, овој настан од забавен карактер ги руши сите ...

Почна манифестацијата „Штипска пастрмалијада“

MakPress - 23.09.2023

Со сечење на џиновската пастрмалија, вечерва почна манифестацијата „Штипска пастрмалијада 2023 година“. Џиновската пастрмалија е приготвена со 16 килограми свинско месо, тестото е долго над два метра, а широко е околу еден метар.

Почна манифестацијата „Штипска пастрмалијада“

Бриф - 23.09.2023

Со сечење на џиновската пастрмалија, синоќа почна манифестацијата „Штипска пастрмалијада 2023 година“. Џиновската пастрмалија е приготвена со 16 килограми свинско месо, тестото е долго над два метра, а широко е околу еден метар.

Почна манифестацијата „Штипска пастрмалијада“, пастрмалијата се продава по регулирана цена од 200 денари

Скопје инфо - 23.09.2023

Со сечење на џиновската пастрмалија, вчера почна манифестацијата „Штипска пастрмалијада 2023 година“. Оваа година, штипскиот специјалитет се продава по регулирана цена од 200 денари, договорена на координативен состанок помеѓу градоначалникот и ...

(Фото) Со сечење на џиновската пастрмајлија и настап на Саша Ковачевиќ, Пајак и Лара, започна „Штипската ...

еМагазин - 23.09.2023

Со сечење на џиновската пастрмалија, синоќа почна манифестацијата „Штипска пастрмалијада 2023 година“. Џиновската пастрмалија е приготвена со 16 килограми свинско месо, тестото е долго над два метра, а широко е околу еден метар.

Почна манифестацијата „Штипска пастрмалијада“

Press24 - 23.09.2023

Со сечење на џиновската пастрмалија, вечерва почна манифестацијата „Штипска пастрмалијада 2023 година“. Џиновската пастрмалија е приготвена со 16 килограми свинско месо, тестото е долго над два метра, а широко е околу еден метар.

Со сечење на џиновската пастрмалија, вчера почна „Штипска пастрмалијада 2023 година“

24 Вести - 23.09.2023

Со сечење на џиновската пастрмалија, вчера почна манифестацијата „Штипска пастрмалијада 2023 година“. Џиновската пастрмалија е приготвена со 16 килограми свинско месо, тестото е долго над два метра, а широко е околу еден метар.