TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Евакуирани околу 10.000 луѓе од украинската област Харков

Бриф - 18.05.2024

По копнениот напад на руската армија приближно 10.000 луѓе се евакуирани од областа Харков, североисточна Украина. Гувернерот на Харков, Олег Синегубов наведе дека украинската армија одбила два обиди за пробивање на одбраната во текот на ноќта, но ...

Украина евакуираше околу 10.000 луѓе во областа Харков

Фокус

Евакуирани околу 10.000 луѓе од украинската област Харков

Либертас

Евакуирани околу 10.000 луѓе од украинската област Харков

Сител

Евакуирани околу 10.000 луѓе од украинската област Харков

Независен

Зеленски ја отфрли идејата за примирје за време на Олимписките игри

Р.С.Европа - 18.05.2024

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја отфрли идејата за „прекин на огнот“ во војната со Русија за време на Олимписките игри во Париз, за што се залага францускиот претседател Емануел Макрон.

УНИШТИЈА ВАЖНА ЦЕЛ: Путин потврди дека Русија не планира да го окупира Харков

Фактор

📽 ПАДНА КОМАНДНИОТ ЦЕНТАР НА УКРАИНА КАЈ ХАРКОВ? „Не планираме да го освоиме градот“

+инфо

(ВИДЕО) Русија го разнесе командниот центар на Украина кај Харков: Руското МНР ги обелодени деталите, Украинците на тешки маки

Lider

Путин ги отвори картите: Во моментов нема планови за заземање на Харков! Рускиот Претседател ја открива целта на руската офанзива

Во Центар

Зеленски: Ситуацијата во регионот Харков е стабилизирана

ТВ21

Освојување на Харкив не е цел на Русија, кажа Путин

Сакам да кажам

Макфакс Макфакс Во Центар 360 степени Слободен Печат Глас на Америка Либертас МКД

Зеленски го одби планот за примирје на Макрон:„Емануеле не веруваме во тоа“

Фокус - 18.05.2024

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во интервју за Франс прес изјави дека ја отфрла идејата за примирје во војната со Русија за време на Олимписките игри во Париз, за ​​што францускиот претседател Емануел Макрон изрази желба.

„Му реков, Емануеле ние не веруваме во тоа“: Зеленски го одби предлогот на Макрон, се огласи и Путин

Фактор

„МУ РЕКОВ, ЕМАНУЕЛЕ НИЕ НЕ ВЕРУВАМЕ ВО ТОА“ Зеленски го одби предлогот на Макрон за „олимписко примирје“

+инфо

Зеленски: Сакаме праведен крај на оваа војна

А1 On

Зеленски го одби Макрон: „Реков Емануел, не веруваме во тоа“

ТВ21

Зеленски ја отфрли идејата на Макрон за олимписко примирје

Нетпрес

Зеленски: Од примирјето за време на ЛОИ корист ќе има само Русија

Независен

МКД Сител Zoom Курир Денешен 24 Вести Во Центар Канал5

Путин: Целта на руската офанзива во Харковската област е создавање тампон-зона, но не и освојување на градот

МКД - 17.05.2024

Претседателот на Русија Владимир Путин кажа денес дека целта на руската офанзива во Харковската област во Украина е создавање тампон-зона, но не и освојување на истоимениот главен град на таа област.

Одговор за гранатирањето на Белгород: Путин потврди дека офанзивата во Харков е насочена кон создавање тампон зона, а не да се освои градот

Lider

Путин: Русија создава тампон зона крај Харков, не планира освојување на градот

Рацин

Откриен офанзивниот план на Путин: Каде се мести тампон зона?

Кајгана

ТАМПОН ЗОНА ИЛИ ОФАНЗИВА? Путин има големи планови за Харков, следните недели се клучни

+инфо

„Три главни цели на руската офанзива во Харков: Можат сериозно да го разнишаат целиот фронт дури и со мал број војници“

Вечер Прес

Путин: Русија создава тампон зона крај Харков, не планира освојување на градот

Курир

24 Вести Слободен Печат 365 Либертас Република Канал5 Вечер Прес MakPress

Реакции на Зеленски и Путин за предлогот за прекин на огнот за време на одржувањето на Олимпијадата во Париз

Курир - 17.05.2024

Украинскиот претседател Володимир Зеленски и рускиот претседател Владимир Путин изразија резервираност за предлогот за прекин на огнот во Украина за време на одржувањето на Олимписките игри во Париз ова лето.

Реакции на Зеленски и Путин за предлогот за прекин на огнот за време на одржувањето на Олимпијадата во Париз

365

Зеленски и Путин резервирани околу предлогот за прекин на огнот за време на ЛОИ

Н.Македонија

Реакции на Зеленски и Путин за предлогот за прекин на огнот за време на одржувањето на Олимпијадата во Париз

Либертас

Реакции на Зеленски и Путин за предлогот за прекин на огнот за време на одржувањето на Олимпијадата во Париз

Локално

Ќе стивне ли оружјето во Украина?Зеленски и Путин за предлогот за прекин на огнот за време на одржувањето на Олимпијадата во Париз

ММС

Реакции на Зеленски и Путин за предлогот за прекин на огнот за време на одржувањето на Олимпијадата во Париз

24Инфо

Република MakPress

Зеленски: Ситуацијата во североисточниот регион Харков е „исклучително тешка“

24 Вести - 16.05.2024

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави денеска дека воената ситуација во североисточниот регион Харков е „исклучително тешка“, но сепак „под контрола“. Изјавата тој ја даде по состанокот со неговите воени началници во близина на линијата ...

Зеленски: Ситуацијата во североисточниот регион Харков е „исклучително тешка“

Н.Македонија

Зеленски: Ситуацијата во североисточниот регион Харков е „исклучително тешка“

Курир

Зеленски: Ситуацијата во североисточниот регион Харков е „исклучително тешка“

Рацин

Зеленски признава дека ситуацијата во североисточниот регион Харков е „исклучително тешка“

Слободен Печат

Зеленски: Ситуацијата во североисточниот регион Харкив е „исклучително тешка“

Р.С.Европа

Зеленски: Ситуацијата во североисточниот регион Харков е „исклучително тешка“

365

Нетпрес Република Канал5 MakPress