TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Николовски: Новата декларација потврдува дека барањата на Бугарија немаат крај

Канал5 - 29.01.2023

Македонија е доведена до точка на студена војна со Бугарија поради отсуството на државна стратегија, сметаат од ВМРО-ДПМНЕ. Според потпретседателот на партијата, Александар Николоски, позициите со источниот сосед ни се на најниско можно ниво а ...

Николоски: Новата декларација од Бугарија е доказ дека бугарските барања немаат крај

Фокус

Николоски: Новата декларација од Бугарија е најдобар доказ дека бугарските барања немаат крај

Макфакс

Николоски: Новата декларација од Бугарија е најдобар доказ дека бугарските барања немаат крај, клучниот проблем е што македонската влада не ги почитува црвените линии од сопствената резолуција

Опсервер

Николоски: Новата декларација од Бугарија е најдобар доказ дека бугарските барања немаат крај

Lider

Николоски: Новата декларација од Бугарија е најдобар доказ дека бугарските барања немаат крај, клучниот проблем е што македонската влада не ги почитува црвените линии од сопствената резолуција

Курир

Николоски: Новата декларација од Бугарија е најдобар доказ дека бугарските барања немаат крај

Press24

MTM +инфо 24Инфо 24 Вести 360 степени Локално А1 On Либертас

Николоски – Бугарските барања немаат крај

Р.С.Европа - 29.01.2023

Новата декларација на Комисијата за надворешни работи на Бугарското собрание е најдобар доказ дека бугарските барања немаат крај, а клучниот проблем е што нашата Влада не ја почитува Декларацијата изгласана во македонскиот Парламент каде се ...

Бугарскиот пратеник Костадинов повтори дека сите Македонци се Бугари, а Македонија бугарска

еМагазин

Претседателот на Северна Македонија Пендаровски: Бугарија го политизираше случајот на Пендиков

Во Центар

Бугарија повторно се враќа на погрешниот пат кон Македонија

Н.Македонија

БУГАРСКАТА ПАРЛАМЕНТАРНА КОМИСИЈА ЗА НАДВОРЕШНА ПОЛИТИКА СО ДЕКЛАРАЦИЈА: РСМ веднаш да престане со агресивните антибугарски манифестации и манипулации од минатото

Фактор

Бугарската комисија за надворешна политика ги осуди актите на насилство врз Бугарите во Македонија

Слободен Печат

Го сфатија ли сценариото со Пендиков во ЕУ?

еМагазин

Пулс24 Фокус 360 степени 24Инфо Макфакс А1 On MTM Република

Нема крај на бугарските барања

Вечер Прес - 29.01.2023

Додека се бара начин за смирување на наелектризираната атмосфера во пресрет на чествувањето на роденденот на Гоце Делчев, официјална Софија со нов документ подготвува нова сопирачка за Македонија.

Во Софија подготвуваат нова декларација за Македонија

Во Центар

Претседателот Радев: Случајот Христијан Пендиков е резултат на повеќедецениска политика за влевање омраза кон Бугарите

Во Центар

Бугарскиот претседател: Ако Северна Македонија продолжи да го блокира бугарското учество, тие самите се блокираат за ЕУ

Во Центар

Бугарска собраниска комисија усвои Декларација за Македонија – осуда за актите на насилство врз Бугарите

Телма

Бугарското собрание повторно се активира со носење на декларации посветени на Македонија

24 Вести

НОВА ДЕКЛАРАЦИЈА НА СОФИЈА: Или Бугарите во Устав и бугарска историја во учебниците или нема ЕУ

Денешен

Канал5 +инфо Алфа Алсат-М МКД еМагазин Lider 24 Вести

ОДБЕЛЕЖУВАЊЕ НА 151 ГОДИШНИНА ОД РАЃАЊЕТО НА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ: Стабилностa и безбедностa на тест на 4 февруари!

Во Центар - 29.01.2023

Нема апел за воздржаност во македонско-бугарските односи за да се спречи ескалација по охридското претепување на Христијан Пендиков.По препорака на претседателот Стево Пендаровски, Скопје на 4 февруари се подготвува да го забрани влезот на ...

Милков бара обезбедување за Бугарите кои ќе дојдат во Скопје за годишнината од раѓањето на Гоце Делчев

Во Центар

ПОТВРДЕНО: Има проблем, претседателе Пендаровски, има, и тоа сериозен проблем

PressingTV

Како ќе се чествува раѓањето на Делчев?

Сител

МИЛКОВ: Бараме безбедност за Бугарите кои ќе го чествуваат Гоце Делчев во Скопје

Пулс24

Скопје и Софија со повици за достоинствено чествувањето на раѓањето Гоце Делчев на 4 февруари

Бриф

Скопје и Софија со повици за достоинствено чествувањето на раѓањето Гоце Делчев

Независен

Фактор OhridNews Република Р.С.Европа Република

Борисов: Гледам обиди за враќање на Македонија под руско влијание

Во Центар - 29.01.2023

Се додека не ги најдат виновниците и не ги изведат пред лицето на правдата, ние ќе инсистираме на ова, вели првиот човек на ГЕРБ, Бојко Борисов и порача дека нападот врз Христијан Пендиков ги поткопува големите напори на Бугарија да влезе во ...

Борисов - Гледам обид за враќање на Северна Македонија под руско влијание

Р.С.Европа

Борисов побара расчистување на случајот „Пендиков“

360 степени

Борисов виде руско влијание во Македонија за случајот со Пендиков

еМагазин

Борисов: Гледам обид за враќање на Македонија под руско влијание

Слободен Печат

Борисов: Македонија побргу да ги изведе пред суд напаѓачите во Охрид

Фактор

Борисов: Најдоброто нешто за Бугарија е С. Македонија и Албанија да бидат во ЕУ и НАТО

Локално

+инфо 4NEWS 24Инфо Локално Press24 Република Н.Македонија 24 Вести

Постои обид Северна Македонија да се врати под руско влијание, вели Борисов

Фокус - 28.01.2023

Најдоброто нешто за Бугарија е Северна Македонија и Албанија да бидат во Европската Унија и НАТО, рече лидерот на ГЕРБ Бојко Борисов во седиштето на партијата на средба со пратениците. Според него, постои обид Северна Македонија да се врати под ...

Постои обид Северна Македонија да се врати под руско влијание, вели Борисов

Либертас

Постои обид Македонија да се врати под руско влијание, вели Борисов

Lider