TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Проект вреден 110 милиони евра: Колку време ќе се гради автопатот Скопје-Блаце

Фактор - 12.01.2019

110 милиони евра е сумата која се предвидува за проектот за изградба на автопатот Скопје-Блаце. Овој автопат ќе биде долг 12,5 км и ќе се вози по три ленти во двата правци. Поголем дел од парите со кои ќе се гради овој автопат преку кој од Скопје до ...

Автопатот кон Косово е добра вест за бизнисот

Deutsche Welle - 11.01.2019

Од Скопје до Приштина за 45 минути - деценискиот проект конечно ќе се реализира. Стопанствениците апелираат реализацијата на проектот вреден 110 милиони евра да биде експресна. Македонија конечно го стартува проектот за автопатско поврзување со ...

Автопатот Скопје- Блаце ќе се гради годинава, ќе биде готов во 2023 година

Сител - 11.01.2019

Почнува реализацијата на автопатот Скопје-Блаце. Идниот месец ќе се објави тендерот за првата делница, по што ќе отпочнат градежните активности. Втората денлница, пак, ќе почне да се гради следната година.

Автопатот Скопје – Блаце ќе се гради годинава – Готов до 2023?!

Телма - 11.01.2019

По десетици години ветување, почнува реализацијата на автопатот Скопје – Блаце. Ќе се гради во две фази, најпрво делницата од границата со Косово до село Блаце во должина од 2 км. Тендерот за избор на изведувач ќе се објави следниот месец, ...

Од Скопје до Приштина за 45 минути по новиот автопат што почнува да се гради годинава

Канал5 - 11.01.2019

Од Скопје до Приштина за 45 минути во 2023 тата. Автопатот Скопје - Блаце ќе почне да се гради, во вториот квартал годинава, најавија надлежните. Ќе се гради во две фази. Тендерот за првата фаза, од граничниот премин Блаце до клучката Блаце, во ...

Од Скопје до Приштина за 45 минути по новиот автопат што почнува да се гради годинава

А1 On - 11.01.2019

Следниот месец ќе биде објавен тендер за изградба на првата делница од автопатот Скопје-Блаце, а градежните работи се очекува да стартуваат во вториот квартал годинава, објавија денеска на прес-конференција вицепремиерот за европски прашања Бујар ...

Почнува реализацијата на автопатот Скопје – Блаце

Телма - 11.01.2019

По десетици години ветување, почнува реализацијата на автопатот Скопје Блаце. Откако следниот месец ќе биде објавен тендер,ќе почнат градежните работи за првата делница долга 2 км. Изградбата на вторатата делница ќе почнат во 2020 и ќе траат околу ...

Се подготвува документација за технички прием на автопатот Миладиновци-Штип

Канал5 - 11.01.2019

Директорот на јавното претпријатие за државни патишта денеска изјави дека е завршен автопатот Миладиновци-Штип и оти очекува да биде пуштен до крајот на месецов по техничкиот прием за што се подготвува ...

Од Скопје до Приштина ќе патуваме 45 минути по автопат Арбен Џафери?

Вечер - 11.01.2019

За првата делница од 1,9 километри најдоцна за десетина дена треба да заврши проектирањето, по што ќе се објави тендер, а планирано е работите да завршат до крајот на наредната година Во февруари тендер за избор на изведувач, а во вториот квартал од ...

Почнува проектот за изградбата на автопатот Скопје – Блаце, се очекува да заврши за три години

Макфакс - 11.01.2019

Проектот за изградбата на автопатот Скопје-Блаце денеска формално почна со реализација. Се очекува автопатот што ќе ги поврзе Македонија и Косово да биде завршен за три години. „Конечно ставаме точка на автопатското поврзување меѓу Македонија и ...

Автопатот Миладиновци-Штип е готов, чека технички прием

Вечер - 11.01.2019

Автопатот Миладиновци-Штип е целосно изграден, а по него ќе може да се вози кон крајот на месецов, откако ќе се изврши техничкиот прием. Изградбата на автопатот во должина од 47 километри почна во мај 2014 година.

Автопатот Скопје-Блаце 17 години на хартија, треба да се почека уште неколку години за изградба

ТВ21 - 11.01.2019

Конечно светло на крајот од тунелот за изградба на автопатот Скопје-Блаце. Првичниот проект за неговата изградба е објавен уште во 2002 година, но по 17 години проектот е застарен и сега е предвидено да се направи ре-проектирање.

ГАЛЕРИЈА: Се е бело - вака изгледа автопатот Скопје-Тетово

Press24 - 11.01.2019

Вака изгледа автопатот Скопје-Тетово. Фотографиите се од рано утринава на Ѕидот на сообраќајниот ...

Се подготвува документација за технички прием на автопатот Миладиновци-Штип

1tv - 11.01.2019

Директорот на Јавното претпријатие за државни патишта денеска изјави дека е завршен автопатот Миладиновци-Штип и оти очекува да биде пуштен до крајот на месецов по техничкиот прием за што се подготвува документацијата.

Се е бело: Автопатот Скопје-Тетово неисчистен од снегот (фото)

Скопје инфо - 11.01.2019

Граѓаните роволтирани на социјалните мрежи постојано објавуваат фотографии и видеа од (НЕ) справувањето на со снегот кој се уште не прекинато паѓа низ целата земја. Вака изгледа автопатот Скопје-Тетово.

Колку време ќе се гради автопатот Скопје-Блаце

Нетпрес - 12.01.2019

Сто и десет милиони евра е сумата која се предвидува за проектот за изградба на автопатот Скопје-Блаце. Овој автопат ќе биде долг 12,5 км и ќе се вози по три ленти во двата правци. Поголем дел од парите со кои ќе се гради овој автопат преку кој од ...

Од Скопје до Приштина за 45 минути, ветува Сугарески

Република - 11.01.2019

Следниот месец ќе биде објавен тендер за изградба на првата делница од автопатот Скопје-Блаце, а градежните работи се очекува да стартуваат во вториот квартал годинава, објавија денеска на прес-конференција вицепремиерот за европски прашања Бујар ...

Од Скопје до Приштина ќе се стигнува за 45 минути

Скопје инфо - 11.01.2019

Проектот за изградбата на автопатот Скопје-Блаце денеска формално почна со реализација. Се очекува автопатот што ќе ги поврзе Македонија и Косово да биде завршен за три години. „Конечно ставаме точка на автопатското поврзување меѓу Македонија и ...

Автопатот Скопје-Блаце 17 години на хартија, треба да се почека уште неколку години за изградба

4NEWS - 12.01.2019

Конечно светло на крајот од тунелот за изградба на автопатот Скопје-Блаце. Првичниот проект за неговата изградба е објавен уште во 2002 година, но по 17 години проектот е застарен и сега е предвидено да се направи ре-проектирање.

Се подготвува документација за технички прием на автопатот Миладиновци-Штип

24Инфо - 11.01.2019

Директорот на Јавното претпријатие за државни патишта денеска изјави дека е завршен автопатот Миладиновци-Штип и оти очекува да биде пуштен до крајот на месецов по техничкиот прием за што се подготвува документацијата.

Од Скопје до Приштина за 45 минути по новиот автопат што почнува да се гради годинава

Либертас - 11.01.2019

Следниот месец ќе биде објавен тендер за изградба на првата делница од автопатот Скопје-Блаце, а градежните работи се очекува да стартуваат во вториот квартал годинава, објавија денеска на прес-конференција вицепремиерот за европски прашања Бујар ...

Почнува реализацијата на автопатот Скопје – Блаце

iPortal - 11.01.2019

Проектот за изградбата на автопатот Скопје-Блаце денеска формално почна со реализација. Се очекува автопатот што ќе ги поврзе Македонија и Косово да биде завршен за три години. „Конечно ставаме точка на автопатското поврзување меѓу Македонија и ...

Наскоро технички прием на автопатот Миладиновци-Штип

+инфо - 11.01.2019

Изградбата на автопатот во должина од 47 километри почна во мај 2014 година. Дел од автопатот, на потегот од Штип до клучката Кадрифаково, веќе се користи со привремен режим на сообраќање на возилата.

Од Скопје до Приштина за 45 минути по новиот автопат од 2023 година

+инфо - 11.01.2019

Следниот месец ќе биде објавен тендер за изградба на првата делница од автопатот Скопје-Блаце, а градежните работи се очекува да стартуваат во вториот квартал годинава, објавија денеска на прес-конференција вицепремиерот за европски прашања Бујар ...

Почнува проектот за изградбата на автопатот Скопје – Блаце, се очекува да заврши за три години

Точка - 11.01.2019

Проектот за изградбата на автопатот Скопје-Блаце денеска формално почна со реализација. Се очекува автопатот што ќе ги поврзе Македонија и Косово да биде завршен за три години. „Конечно ставаме точка на автопатското поврзување меѓу Македонија и ...

Се подготвува документација за технички прием на автопатот Миладиновци-Штип

А1 On - 11.01.2019

Директорот на Јавното претпријатие за државни патишта денеска изјави дека е завршен автопатот Миладиновци-Штип и оти очекува да биде пуштен до крајот на месецов по техничкиот прием за што се подготвува документацијата.

За три години од проект до автопат Скопје-Блаце

AKO - 11.01.2019

Денеска, во Секретаријатот за европски прашања беше означен стартот на проектот за изградба на автопатот Скопје – Блаце, клучка Стенковец, на кој се обратија Заменик Претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, Министерот за ...

Автопатот Миладиновци- Штип отворен до крајот на месецов

Фактор - 11.01.2019

Директорот на Јавното претпријатие за државни патишта денеска изјави дека е завршен автопатот Миладиновци- Штип и оти очекува да биде пуштен до крајот на месецов по техничкиот прием за што се подготвува документацијата.

Се подготвува документација за технички прием на автопатот Миладиновци-Штип

Либертас - 11.01.2019

Директорот на Јавното претпријатие за државни патишта денеска изјави дека е завршен автопатот Миладиновци-Штип и оти очекува да биде пуштен до крајот на месецов по техничкиот прием за што се подготвува документацијата.

Автопатот Миладиновци-Штип е целосно изграден, а по него ќе може да се вози кон крајот на месецов

Скопје инфо - 11.01.2019

Автопатот Миладиновци-Штип е целосно изграден, а по него ќе може да се вози кон крајот на месецов, откако ќе се изврши техничкиот прием. – Автопатот Миладиновци-Штип е завршен. Се подготвува техничката документација за техничкиот прием.

Автопатот Миладиновци-Штип е готов, се чека технички прием

МКД - 11.01.2019

Автопатот Миладиновци-Штип е завршен и се очекува да биде пуштен до крајот на месецов по техничкиот прием за што се подготвува документацијата, изјави денеска директорот на Јавното претпријатие за државни патишта, Зоран Китанов.

Се подготвува документација за технички прием на автопатот Миладиновци-Штип

Опсервер - 11.01.2019

Директорот на Јавното претпријатие за државни патишта денеска изјави дека е завршен автопатот Миладиновци-Штип и оти очекува да биде пуштен до крајот на месецов по техничкиот прием за што се подготвува документацијата.

Автопатот Миладиновци-Штип ќе се отвори кон крајот на месецов

Иновативност - 11.01.2019

Автопатот Миладиновци-Штип е целосно изграден, а по него ќе може да се вози откако ќе се изврши техничкиот прием, кон крајот на месецов – Автопатот Миладиновци-Штип е завршен. Се подготвува техничката документација за техничкиот прием.

Автопатот Миладиновци-Штип е готов

Република - 12.01.2019

Автопатот Миладиновци-Штип е целосно изграден, а по него ќе може да се вози кон крајот на месецов, откако ќе се изврши техничкиот прием. Автопатот Миладиновци-Штип е завршен. Се подготвува техничката документација за техничкиот прием.