TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СБ на ОН не изгласа итен прекин на огнот меѓу Израел и Газа, САД стави вето

Телма - 08.12.2023

Не помина барањето за прекин итен прекин на огнот во Советот за безбедност на ОН. По неколку одложувања на гласањето членките не успеаа да се договорат по резолуцијата која ја предложија Обединетите арапски емирати. САД ставија вето.

САД ставија вето на резолуцијата на Советот за безбедност за итен прекин на огнот во Газа

Независен

Министрите од арапските земји бараат итен прекин на непријателствата во Газа

Канал5

Советот за безбедност на ОН ќе гласа за повикот за прекин на огнот во Газа

Телма

Одложено гласањето во Советот за безбедност на ОН за прекинот на огнот во Газа

Либертас

Советот за безбедност на ОН денеска ќе гласа за нацрт-резолуција со која се бара прекин на огнот во Газа

Либертас

Гутереш: Насилството од страна на Хамас не го оправдува „колективното казнување“ на Палестинците

Frontline

Бизнис Вести Нова ТВ ТВ21 Слободен Печат Frontline Канал5 CivilMedia Телма

Израел и САД ги отфрлаат повиците за итен прекин на огнот во Газа

Канал5 - 08.12.2023

Израел и САД денеска на седницата на Советот за безбедност на ОН ги отфрлија повиците за итен прекин на огнот во Газа, јави Би-Би-Си. Амбасадорот на Израел во ОН, Гилад Ердан, категорично ги отфрли повиците за прекин на огнот.

Израел ги отфрли повиците за прекин на огнот

Локално

Израел и САД ги отфрлаат повиците за итен прекин на огнот во Газа

Lider

Израел и САД ги отфрлија повиците за прекин на огнот во Газа: „Тоа ја зајакнува контролата на Хамас“

Макфакс

Арапските земји бараат итен прекин на војната во Газа

Слободен Печат

Израел и САД ги отфрлија повиците за прекин на огнот во Газа: „Тоа ја зајакнува контролата на Хамас“

Опсервер

Израел и САД го отфрлаат сегашниот прекин на огнот во Газа: „Тоа ја зајакнува контролата на Хамас“

МКД

Скопје1 365 Либертас Сител Zoom Бриф 24Инфо Слободен Печат

Гутереш го искористи специјално овластување – бара Советот за безбедност на ОН да побара итен прекин на огнот во Газа

А1 On - 07.12.2023

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш денеска употреби ретко користена специјална моќ за да го предупреди Советот за безбедност на претстојната „хуманитарна катастрофа“ во Појасот Газа и ги повика членовите на телото да побараат ...

По повеќе децении активиран членот 99, Израелците тврдат дека шефот на ОН му се заканува на светскиот мир

МКД

ОН до Израел: Единствената на страна на која сме ние е онаа за спасување животи – Гутереш со драматичен потег до Советот за безбедност

Телма

По неколку децении активиран е членот 99. Израелците: Шефот на ОН го загрозува светскиот мир

Макфакс

Борел го поддржа повикот на Гутереш за интервенирање на Советот за безбедност во врска со војната во Газа

Макфакс

Израелскиот министер за надворешни работи: Гутереш го поддржува Хамас

Локално

Хуманитарниот систем во Газа е под „сериозен ризик од колапс“, вели Гутереш

Мета

Бизнис Вести Локално MakPress Бриф Слободен Печат Канал5 Deutsche Welle Кумановски м.