TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(ВО ЖИВО) Проследете ја 75 седница на Собранието

Бриф - 11.01.2019

Собранието попладнево ја почна седницата на чиј дневен ред се уставните измени, кои произлегуваат од Договорот од Преспа во третата и финална фаза, откако претходно договор беше постигнат околу барањата на Беса на Биљал Касами.

Ванковска: И така, македонски народ веќе нема да постои

Република - 11.01.2019

го коментира професорката Биљана Ванковска постигнатиот договор меѓу Беса и премиерот Зоран Заев што беше услов двајцата пратеници од Движење на Биљал Касами да обезбедат двотретитнско мнозинство за изгласување на уставните измени.

(ВО ЖИВО) Финале на уставните измени: Македонија го менува името во Северна Македонија

еМагазин - 11.01.2019

Во Собранието почна процедурата за последната финална фаза за уставните измени, предвидени со Догворот од Преспа, со кои меѓудругото Македонија ќе стане Северна Македонија. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ не се присутни на седницата.

Се надминаа разликите- соопштија Владата и Беса, Заев ќе се обрати во 21 часот

Телма - 11.01.2019

Ја информираме јавноста дека е постигнат договор со кој се надминати разликите за коишто информиравме дека постојат, се вели во заедничкото соопштение испратено од Бладата и партијата Беса.

Заев има 2/3 мнозинство, пленарката за уставни промени продолжува во 17:30

ТВ21 - 11.01.2019

Како што дознава ТВ21, пленарната седница за уставни промени ќе продолжи денеска во 17:30, откако како што веќе објавивме постигнат е договор помеѓу премиерот Зоран Заев и движењето Беса. Според договореното, Заев сега треба да го има потребното 2/3 ...

АРХИВА Интервју со Биљал Касами: Република Северна Македонија ќе биде држава на сите етнички заедници

Фокус - 11.01.2019

Текстот е објавен на 10.08.2018 година во неделникот „Фокус“ во бројот 1192 Лидерот на БЕСА, Биљал Касами, деновиве е во центарот на вниманието, поради тоа што ја условува поддршката на неговите двајца пратеници во парламентот, кои се неопходни за ...

Заев и Касами се договорија за уставните измени, се очекува да започне парламентарната седница

Фокус - 11.01.2019

Премиерот Зоран Заев и лидерот на БЕСА Биљал Касами постигнаа договор за уставните измени, што значи дека се обезбедува потребното двотретинско мнозинство за усвојување на уставните измени согласно Преспанскиот договор, велат партиски извори.

Постигнат е договор: Барањата на Беса ќе се вградат во закони, а не во Уставот

Нова ТВ - 11.01.2019

Собраниската седница за уставните измени ќе продолжи во 16 часот, откако како што се дознава неофицијално, постигнат е договор, двајцата пратеници на крилото на Беса чиј претсдедател е Биљаљ Касами да гласаат за уставните амандмани.

Постигнат е договор за уставните измени- пратениците се враќаат во собраниската сала

Телма - 11.01.2019

Постигнат е договор и двајцата пратеници од Беса ќе гласаат за уставните измени. Нивните барања најверојатно ќе бидат дел од некои идно законско решение, но не и дел од Уставот. Неофицијално тие предходно имаа состанокот со премиерот премиерот Заев.

Трет ден игра на нерви за уставните измени

Канал5 - 11.01.2019

Трет ден неизвесност и игра на нерви за уставните измени. Седницата закажана за во 12 часот, е презакажана за во 15. И денеска власта и БЕСА на Касами се обидуваат да дојдат до компромис. ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека и нејзини пратеници се под притисок ...

Заев и Беса се договорија, постигнато 2/3 мнозинство во Собранието

Алсат-М - 11.01.2019

Постигнат е договор меѓу премиерот Заев и политичката партија БЕСА за обезбедување на двотретинско мнозинство во Парламентот потребно за усвојување на уставните измени. Повеќе детали ...

Седницата за уставни измени е одложена за 15 часот

Фокус - 11.01.2019

Собраниската седница за уставни измени е одложена за 15 часот. Иако првично беше закажана точно на пладне, спикерот Талат Џафери ја одложи седницата поради тоа што се уште течат преговорите меѓу премиерот Зоран Заев и лидерот на БЕСА Биљал Касами за ...

Заев и Касами купуваат време, пратениците чекаат седница

Фокус - 11.01.2019

Веќе еден час пратениците чекаат да почне седницата за уставните измени која беше закажана за денеска во 12.00 часот. Од Собранието нема официјално информација зошто седницата не почнува на време, но неофицијално оттаму дознаваме дека е презакажана ...

Има договор - Заев и Касами се договорија

24 Вести - 11.01.2019

Зоран Заев и Билал Касами се договорија за двата пратенички гласа на Беса потврдуваат за ТВ 24 партиски извори. Неофицијално компромисот ќе биде интервенција со актуелната формулација за државјанството коешто стои во документите на албански јазик во ...

Седницата презакажана за 15 часот, Мицкоски ги свика на состанок пратениците од ВМРО-ДПМНЕ

МКД - 11.01.2019

Седницата за последната фаза од уставните измени која што беше закажана за денеска во 12 часот, одложена е за во 15 часот, неофицијално поради средбата на премиерот Зоран Заев со Билал Касами од Беса за надминување на блокадата на процесот.

Заев се обидува да обезбеди поддршка од дел од пратениците

Телма - 11.01.2019

Од утрово се водат интензивни преговори за обезбедување на 2/3 мнозинство за уставните измени. Премиерто Заев се сретна со лидерот на Беса, Билал Касами, но договор се уште нема. Бројни се шпекулациите за тоа дали ќе се одржи собраниската седница на ...

Денес уште една средба заев-касами за уставните измени, Мицкоски ги повика пратениците на консултации

Сакам да кажам - 11.01.2019

За 15 часот е одложена седницата на која што треба да се гласа за уставните измени, првично закажана за 12 часот. Седницата е одложена, како што велат пратеници од власта за САКАМДАКАЖАМ.МК, поради средбата на премиерот Зоран Заев и лидерот на ...

Трет ден во исчекување на мнозинство за уставните измени

Глас на Америка - 11.01.2019

Собраниската седница е закажана во 12 часот. Крилото на БЕСА на Биљал Касами останува на своите барања со кои ги условува гласовите на двајцата пратеници. Официјално не е обезбедено двотретинското мнозиство неопходно за уставните измени СКОПЈЕ – ...

СДСМ: Готово е, имаме мнозинство

Независен - 11.01.2019

Од владеачката СДСМ тврдат дека се надминати недоразбирањата со Беса. Нивните барања, во моментов, нема да бидат прифатени, но подоцна ќе бидат опфатени со законски решенија. Со тоа, власта го обезбедува потребното мнозинство од 80 пратеника за ...

Пред Собранието протести, внатре драматуршки заплети

Н.Македонија - 11.01.2019

Додека насобраните граѓани пред Собранието вчера на студ, снег и минусни температури, карактеристични за северните предели, протестираа против промена на Уставот и против промена на името на државата, со додавање на придавката Северна, внатре во ...

Постигнат договор меѓу Заев и Беса за уставните измени

+инфо - 11.01.2019

Постигнат е договор помеѓу Беса и премиерот Зоран Заев, потврдија за Плусинфо од партијата на Билал Касами. Засега нема детали што е компромисното решение, но ова ќе значи дека набрзо претседателот на Собранието Талат Џафери ќе ја продолжи седницата ...

Беса дава еден пратеник за мнозинство

Независен - 11.01.2019

Додека се чека почетокот на собраниската седница за последната фаза на уаставните измени, во политичките кругови, се шпекулира дека Беса на Билал Касами и премиерот Зоран Заев постигнале договор за барањата на албанската опозициска партија.

Заев ги пребројува пратениците, неизвесен е почетокот на седницата

Макфакс - 11.01.2019

Постојаното одлагање и презакажување на седницата за уставните амандмани продолжува и денеска. Неофицијално е презакажана за 15 часот, но како што брифираат дел од пратениците седницата ќе почне кога ќе биде обезбедено двотретинското мнозинство.

Нова средба Заев-Касами, ќе има ли договор?

24 Вести - 11.01.2019

Уставните измени во третата и финална фаза денеска повторно пред пратениците во собранието откако вчера седницата беше одложена и презакажана за денеска напладне. Премиерот Зоран Заев и денеска беше во преговори со партијата Беса на Биљал Касами, ...

Заев ги прифатил двете барања на Беса

ТВ21 - 11.01.2019

Двете барања на Беса кои беа кочница за продолжување на седицата за уставни промени се веќе прифатени од страна на Заев, дознава ТВ21. Седницата за уставни промени која веќе трет ден се одложува поради немањето 2/3 мнозинство, се очекува денеска во ...

Постигнат договор меѓу Беса и Заев

CivilMedia - 11.01.2019

Пратениците почнаа да се враќаат во собраниската сала каде треба да започне седницата за уставни измени која требаше да продолжи денеска во 12 часот. Според информациите, премиерот Зоран Заев и двајцата пратеници од Беса.

Трет ден неизвесност за уставните измени

Р.С.Европа - 11.01.2019

За денеска напладне е најавена собраниска седница за уставните измени. Ова е трет ден по ред во кој ќе се прават обиди за обезбедување на 80 гласа преку разговорите меѓу Владата и Беса на Биљаљ Касами, а од владиното мнозинство велат дека е отворена ...

Постигнат компромисен договор меѓу Заев и Касами?

365 - 11.01.2019

Додека се чека почетокот на собраниската седница за последната фаза на уаставните измени, во политичките кругови се шпекулира дека Беса на Билал Касами и премиерот Зоран Заев постигнале компромис во преговорите околу барањата на албанската ...

Пратениците никако да седнат во собраниските клупи, Заев пак на преговори

+инфо - 11.01.2019

Собраниската седница за уставни измени која требаше да почне напладне и денеска се одложува за во 15 часот. Седницата е одложена, како што велат извори од Собранието, затоа што се уште траат преговорите на премиерот Зоран Заев за двотретинското ...

Се чекаат преговорите со Беса – седницата закажана за напладне

Нова ТВ - 11.01.2019

За денеска напладне е закажана собраниската седница за уставните измени, откако вчера, по повеќе одложувања беше одложена. Премиерот Зоран Заев претходно денеска изјави дека се уште се во разговори со БЕСА на Биљал Касами за изнаоѓање техничка ...

Седницата никако да почне, ново презакажување за 15 часот

Независен - 11.01.2019

Почетокот на парламентарната седница каде треба да се гласа за уставните измени никако да започне. По вчерашното одложување, откажан е стартот и на денешното продолжение, кое беше закажано во 12 часот.

Сѐ уште течат преговорите Заев-Касами, седницата за уставни промени на „stand by“

ТВ21 - 11.01.2019

Сѐ уште течат преговорите помеѓу премиерот Зоран Заев и лидерот на Беса Биљал Касами за договор околу уставните измени. Седницата за уставни промени веќе трет ден постојано се одложува поради немањето 2/3 мнозинство кое ќе даде зелено светло на ...

Заев има мнозинство и без Беса

Независен - 11.01.2019

Преговорите меѓу премиерот Зоран Заев и крилото на Беса предводено од Билал Касами ни вчера не донесоа напредок, но владеачкото мнозинство ги има потребните 80 гласа и без двата пратеника на албанската опозициска партија.

Касами на нова средба со Заев утринава, можно е решение до пладне

Бриф - 11.01.2019

Лидерот на едно од крилата на БЕСА, Биљал Касами и премиерот, Зоран Заев, за утринава имаат закажано нова средба на која се очекува да се дојде до решение како би се одблокирал процесот за уставни измени во Собранието.

(ФОТО) Протести против уставни измени пред Собрание

Фактор - 11.01.2019

На температура од 1 степен над нулата во главниот град се одржуваат протести. Причината добро позната. Уставните измени. Неколку граѓански организации кои со недели наназад протестираат против промена на името и денеска излегоа пред Законодавниот ...

Каков имот пријавиле двајцата пратеници од Беса на Касами, Теута Биљали и Фадил Зендели

еМагазин - 11.01.2019

Двајцата пратеници од крилото во Беса на Биљал Касами , Теута Биљали и Фадил Зендели деновиве се во фокусот на јавноста и медиумите, поради финалната фаза од процесот за уставните измени, предвидени со Договорот од Преспа.

Кои се двајцата „тврдокорни“ пратеници на Беса на Касами

еМагазин - 11.01.2019

Денеска во Собранието ќе има трет обид за гласање во финалната фаза за уставните измени, предвидени со Договорот од Преспа. Се уште нема официјална потврда дека Владата има обезбедено двотретинско мнозинство од најмалку 80 пратеници, а и понатаму ...

Високи владини извори: Државјанството ќе биде македонско/граѓанин на Република Северна Македонија

Локално - 11.01.2019

Уставните измени во третата и финална фаза денеска повторно пред пратениците во Собранието во рамки на 75. седница, откако вчера закажаната седница беше одложена и презакажана за денеска во 12 часот.

Заев без поддршката од Беса: Нема 2/3 мнозинство за измените после кои ќе бидеме Северна Македонија

Фактор - 11.01.2019

Извесно е дека партијата Беса која делува како опозициска во Парламентот, нема да му даде поддршка на премиерот Зоран Заев и владеачката гарнитура за последната фаза од уставните измени. Точно напладне треба да почне седницата за уставни измени за ...

Утре нов обид за двотретинско мнозинство

Телма - 10.01.2019

Утре нов обид за обезбедување 80 гласови за уставните измени. Собраниските клупи во текот на целиот ден останаа празни. Седницата се одложуваше неколку пати. Договор со БЕСА на Касами не се постигна.

Седницата за уставните измени одложена за утре во 12 часот, уште се преговара со Беса на Касами

Сакам да кажам - 10.01.2019

Собраниската седница за уставните измени согласно Договорт од Преспа со Грција, по неколку денешни одложувања, конечно е одложена за утре во 12 часот. Неофицијално, седницата што требаше да почне во 13 часот, не почна затоа што нема двотретинско ...

Собраниската седница одложена за утре – не попушта ниту Заев за државјанството, ниту БЕСА од своите барања

Сител - 10.01.2019

Седницата за уставни измени е одложена за утре. Не е постигнат договор помеѓу Владата и опозициската Беса за државјанството. Беса на Касами не отстапува од своето барање да се избрише зборот македонско оние кои не се Македонци.

Поради барањата на Касами, Џафери ја одложи седницата за уставни измени за утре на пладне

Фокус - 10.01.2019

По две одложувања во текот на денешниот ден, спикерот Талат Џафери го закажа утре во 12 часот продолжението на седницата за усвојување на уставните амандмани, преку кои треба да се имплементира Преспанскиот договор и да се деблокираат евтоатланските ...

Марковска: БЕСА го кочи процесот и уценува – Ружин: Дали БЕСА одработува за некоја друга страна?

Телма - 10.01.2019

„Заев многу ризикува кога во последен момент дозволува да се менуваат работите. Мора да разбере дека не можеш во животот на сите да им се допаѓаш и да бидеш попустлив. Оваа драмолетка со БЕСА е последица на лошото водење на преговориете“, смета ...

Ружин: Дали БЕСА одработува за некоја друга страна?

Фокус - 10.01.2019

Професорот Нано Ружин смета дека тоа што е договорено меѓу страните во Договорот од Преспа не треба да се менува и го поставува прашањето дали БЕСА можеби одработува за некоја трета страна. -Заев настапи многу попустливо.

Критични моменти во Собранието – двотретинско мнозинство се уште нема

24 Вести - 10.01.2019

Интервенција во уставниот закон со кој би се вметнала актуелната формулација за државјанството која стои во документите кои се издаваат на албански јазик неофицијално е клучниот проблем меѓу Заев и Касами во предворието на уставните измени.

На Заев му фали еден пратеник, Беса не попушта

А1 On - 10.01.2019

Продолжуваат маките на Зоран Заев и неизвесноста дали ќе успее да ја достигне бројката од 80 пратеници за менување на Уставот. А1он дознава дека премиерот во моментов го нема потребното мнозинство.

Пропаднаа разговорите Беса – Заев, се бара еден пратеник за да поминат уставните измени

+инфо - 10.01.2019

Пропаднаа разговорите меѓу Беса и премиерот Зоран Заев за поддршка на уставните измени, потврдија за „Плусинфо“ учесници во разговорите. Од Беса велат дека дефинитивно нема да гласаат за уставните амандмани доколку Заев не го прифати нивниот предлог.

Двотретинско мнозинство се уште нема

24 Вести - 10.01.2019

Критични моменти во Собранието. Двотретинското мнозинство се уште неизвесно... Собраниската седница за денеска е откажана. Преговорите помеѓу Заев и Касамни од беса продолжуваат и вечерва.

(Фото) Има ли договор со Беса?

Независен - 11.01.2019

Позитивни информации стигаат од страните што преговараат за постигнување двотретинско мнозинство за уставните измени. Извори од владеајачкото мнозинство брифираат дека се е готово и оти имаат барем 80 пратеници ќе гласаат за уставните измени.