TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ученици во Гостивар со војнички поздрав за Турција – „Немам надлежности“, вели Таравари

ТВ21 - 19.10.2019

Стотици ученици од Основното училиште во Гостивар „Мустафа Кемал Ататурк“,пред два дена во придружба на наставниците и директорот, од пред училиштето испратија војнички поздрав како поддршка за Турција за воената интервенција во Сирија.

Ученички поздрав од Гостивар за турската офанзива во Сирија- Министерството го осуди настанот, а инспекторатот ќе ...

Телма - 19.10.2019

Откако учениците на гостиварското училиште Кемал Ататурк заедно со наставниците се построија и со војнички рапорт ја поздравија турската офанизва во Сирија против Курдските борци, реагираше и Министерството за образование и наука која го осуди ...

Инспектори во основното училиште во Гостивар кое ги вклучи учениците во политички цели

Сител - 19.10.2019

Гостиварчани со поделени мислења за настанот на кој учениците во придружба на наставници упатуваат војнички поздрав под турско ...

Просветниот инспекторат ќе постапува за случајот во основното училиште во Гостивар

Канал5 - 19.10.2019

Министерството за образование го осуди чинот и повика образовните установи да се воздржат од какви било активности кои имаат политичка позадина. Скандалозниот случај во кој стотина основци од гостиварското училиште „Мустафа Кемал Ататурк“ под ...

МОН: Државниот просветен инспекторат ќе го истражува случајот со училиштето „Мустафа Кемал Ататурк“

Радио МОФ - 19.10.2019

„Политиката е неприфатлива во образованиот процес“, реагира Министерството за образование и наука за случајот во гостиварското училиште „Мустафа Кемал Ататурк“. Пред два дена, училиштето сподели фотографии на Фејсбук на кои се гледа како основци, во ...

Инспекциски надзор во училиштето во Гостивар каде учениците ја поздравија воената операција во Сирија

Макфакс - 19.10.2019

Во основното училиште „Мустафа Кемал Ататурк“ во Гостивар, каде што учениците со војнички поздрав ја поздравија турската офанзива во Сирија, ќе биде извршен инспекциски надзор и ќе биде донесена соодветна одлука, соопшти Министерството за ...

Училиште забранило употреба на мобилните, но за родителите

Деца - 19.10.2019

Училиште во Велика Британија упатило апел до родителите да престанат да ги користат мобилните телефони додека се со своите деца на јавните игралишта, со цел да им посветат повеќе време. Венди Кети, директор на основното училиште „Свети Петар“ во Ли, ...

Хелсиншки комитет: Да се казни училиштето во Гостивар во кое деца поздравуваа под турско знаме

МКД - 18.10.2019

Хелсиншкиот комитет остро го осудува злоупотребувањето на учениците од гостиварското основно училиште „Мустафа Кемал Ататурк“ за политички цели. Вчера,на 17 октомври, на фејсбук страницата од училиштето се појави фотографија на која стотици ученици, ...

Веќе три недели учениците од Брњарци без настава, пешачат по 2 километри, бараат да добијат автобус

ТВ21 - 18.10.2019

Наместо да седат во училишните клупи, 54 деца од селото Брњарци веќе три недела седат во дворот на училиштето „Ѓерѓ Кастриот Скендербег“. Родителите бараат на децата да им биде обезбеден превоз, бидејќи како што велат, од нивното село до училиште ...

Инцидент во средното медицинско училиште во Гостивар

24 Вести - 18.10.2019

Расправија помеѓу ученици прераснала во физичка пресметка во средното медицинско училиште во Гостивар . Во инцидентот еден ученик е полесно повреден . За случај от денеска раговарале претставници на полицијата и на педагошките служби на јавните ...

Војнички поздрав од основци и наставници во Гостивар за турската воена офанзива

Радио МОФ - 18.10.2019

Неколку стотици основци од гостиварското училиште „Мустафа Кемал Ататурк“, во придружба на своите наставници, под турското знаме, упатуваат војнички поздрав во знак на поддршка на прекуграничната турска воена офанзива, која алудира на таа во Сирија.

Се расчистува инцидент меѓу родител на ученик и наставник во училиште во Кочани

Сител - 18.10.2019

Надлежните општински служби преземаат мерки за расчистување на инцидент што се случил во ОУ „Раде Кратовче“ во Кочани меѓу родител на ученик и наставник. Од локалната самоуправа на Кочани информираа дека се во тек со случувањата поврзани со немилиот ...

Пијани во училиште, пушење марихуана, тепачки – Состанок за згрижувачките појави меѓу учениците во Гостивар

Gostivarpress.mk - 18.10.2019

Насилството меѓу учениците, злоупотребите на дроги и малолетничката деликвенција беа темите на кои се дискутираше на денешниот состанок во Гостивар меѓу полицијата, училиштата и општината.

Тепачка и напад со остар предмет меѓу ученици во медицинското училиште во Гостивар

Gostivarpress.mk - 18.10.2019

Регистриран е нов инцидент во круг на гостиварско училиште. Ова е петто по ред нарушување на јавниот ред и мир во и околу училиштата на територијата на Гостивар, во новата учебна година. СВР Тетово информира дека вчера (17 октомври) во 16 часот и 30 ...

Ранет ученик во физичка пресметка помеѓу ученици во Гостивар

Слободен Печат - 18.10.2019

Инцидентот се случил во средното медицинско училиште во Гостивар. Седумнаесет годишен ученик од Гостивар вчера со остар предмет бил расечен за десната рака во расправија која подоцна прераснала во физичка пресметка.

Ученик повреден со нож во тепачка во средното медицинско училиште во Гостивар

еМагазин - 18.10.2019

По расправија која подоцна прераснала во физичка пресметка помеѓу ученици во средното медицинско училиште во Гостивар, вчера попладне, еден ученик е полесно повреден. За овој случај денеска се расправаше и на состанокот на претставници на полицијата ...

Малолетник нападнал 17 годишник со остар пред предмет

Курир - 18.10.2019

Ф.Ј.(42) од гостиварска Симница во СВР Тетово вчера пријавил напад врз неговиот 17 годишен син. -Околу 13 часот неговиот син, ученик во средно училиште во Гостивар, бил нападнат со остар предмет од малолетник од истото училиште, кој претходно ...

Во ООУ „Раде Кратовче“ во Кочани загрозена безбедноста и здравјето на наставник

Курир - 18.10.2019

Во текот на завчерашниот ден (среда, 16 октомври) во Основното Општинско училиште “Раде Кратовче” во Кочани се случил немил настан во кој што според расположивите информации кои ги има порталот „Брегалнички.мк“ настрадал наставник во одделенска ...

Во тепачка на средношколци, еден ученик полесно повреден со нож

Сител - 18.10.2019

По расправија која подоцна прераснала во физичка пресметка помеѓу ученици во средното медицинско училиште во Гостивар, вчера попладне, еден ученик е полесно повреден. За овој случај денеска се расправаше и на состанокот на претставници на полицијата ...

Во тепачка на средношколци, еден ученик полесно повреден со нож

Алсат-М - 18.10.2019

По расправија која подоцна прераснала во физичка пресметка помеѓу ученици во средното медицинско училиште во Гостивар, вчера попладне, еден ученик е полесно повреден. За овој случај денеска се расправаше и на состанокот на претставници на полицијата ...

Инцидент во училиште во Гостивар: Прободен ученик

Press24 - 18.10.2019

По расправија која подоцна прераснала во физичка пресметка помеѓу ученици во средното медицинско училиште во Гостивар, вчера попладне, еден ученик е полесно повреден. За овој случај денеска се расправаше и на состанокот на претставници на полицијата ...

Во тепачка на средношколци, еден ученик полесно повреден со нож

Нетпрес - 18.10.2019

По расправија која подоцна прераснала во физичка пресметка помеѓу ученици во средното медицинско училиште во Гостивар, вчера попладне, еден ученик е полесно повреден. За овој случај денеска се расправаше и на состанокот на претставници на полицијата ...

Во тепачка на средношколци, еден ученик полесно повреден со нож

Канал5 - 18.10.2019

По расправија која подоцна прераснала во физичка пресметка помеѓу ученици во средното медицинско училиште во Гостивар, вчера попладне, еден ученик е полесно повреден. За овој случај денеска се расправаше и на состанокот на претставници на полицијата ...

Во тепачка на средношколци, еден ученик полесно повреден со нож

Либертас - 18.10.2019

– По расправија која подоцна прераснала во физичка пресметка помеѓу ученици во средното медицинско училиште во Гостивар, вчера попладне, еден ученик е полесно повреден. За овој случај денеска се расправаше и на состанокот на претставници на ...

Во тепачка на средношколци, еден ученик полесно повреден со нож

4NEWS - 18.10.2019

По расправија која подоцна прераснала во физичка пресметка помеѓу ученици во средното медицинско училиште во Гостивар, вчера попладне, еден ученик е полесно повреден. За овој случај денеска се расправаше и на состанокот на претставници на полицијата ...

Се расчистува инцидент меѓу родител на ученик и наставник во училиште во Кочани

4NEWS - 18.10.2019

Надлежните општински служби преземаат мерки за расчистување на инцидент што се случил во ОУ „Раде Кратовче“ во Кочани меѓу родител на ученик и наставник. Од локалната самоуправа на Кочани информираа дека се во тек со случувањата поврзани со немилиот ...

Војнички поздрав од основци и наставници во Гостивар за турската воена офанзива

Република - 18.10.2019

Неколку стотици основци од гостиварското училиште „Мустафа Кемал Ататурк“, во придружба на своите наставници, под турското знаме, упатуваат војнички поздрав во знак на поддршка на прекуграничната турска воена офанзива, која алудира на таа во Сирија, ...

Скандалозен војнички поздрав од основци и наставници во Гостивар за турската воена офанзива

Либертас - 18.10.2019

Неколку стотици основци од гостиварското училиште „Мустафа Кемал Ататурк“, во придружба на своите наставници, под турското знаме, упатуваат војнички поздрав во знак на поддршка на прекуграничната турска воена офанзива, која алудира на таа во Сирија, ...

Скандалозен војнички поздрав од основци и наставници во Гостивар за турската воена офанзива

ММС - 18.10.2019

Неколку стотици основци од гостиварското училиште „Мустафа Кемал Ататурк“, во придружба на своите наставници, под турското знаме, упатуваат војнички поздрав во знак на поддршка на прекуграничната турска воена офанзива, која алудира на таа во Сирија, ...

Хелсиншки бара казна за училиштето во Гостивар каде деца со војнички поздрав ја поддржаа офанзивата во Сирија

Макфакс - 18.10.2019

Хелсиншкиот комитет остро го осудува злоупотребувањето на учениците од гостиварското основно училиште Мустафа Кемал Ататурк за политички цели. На 17.10.2019 година, на Фејсбук страната од училиштето се појави фотографија на која стотици ученици, во ...

Скандал: Дечиња од училиштето Мустафа Кемал Ататурк салутираат на Турската офанзива

Канал5 - 18.10.2019

Во текот на вчерашниот ден, ученици од гостиварското основно училиште Мустафа Кемал Ататурк, се фотографираа и поставија фотоси на нивниот FB профил , на кои се гледаат дечиња кои упатуваат војнички поздрав до Турската Армија! Скандалозен чин кој е ...

Хелсиншки комитет: Да се санкционираат образовните установи кои злоупотребуваат деца во политички цели

Канал5 - 18.10.2019

Хелсиншкиот комитет остро го осудува злоупотребувањето на учениците од гостиварското основно училиште Мустафа Кемал Ататурк за политички цели. Имено, на 17.10.2019 година, на фејсбук страната од училиштето се појави фотографија на која стотици ...

Хелсиншки комитет со осуда за злоупотребата на ученици од гостиварското училиште „Мустафа Кемал Ататурк” во политички ...

24Инфо - 18.10.2019

Хелсиншкиот комитет остро го осудува злоупотребувањето на учениците од гостиварското основно училиште „Мустафа Кемал Ататурк“ за политички цели. Имено, на 17.10.2019 година, на фејсбук страната од училиштето се појави фотографија на која стотици ...

По детскиот војнички поздрав, Хелсиншки бара казна за училиште во Гостивар

Слободен Печат - 18.10.2019

Да биде казнето училиштето Мустафа Кемал Ататурк поради злоупотреба на деца во политички цели, бара Хелсиншкиот комитет. Училиштето ја избриша фотографијата. Хелсиншкиот комитет остро го осудува злоупотребувањето на учениците од гостиварското ...

Хелсиншки комитет со осуда за злоупотребата на ученици од гостиварското училиште во политички цели

MakPress - 18.10.2019

Хелсиншкиот комитет остро го осудува злоупотребувањето на учениците од гостиварското основно училиште Мустафа Кемал Ататурк за политички цели. Имено, на 17.10.2019 година, на фејсбук страната од училиштето се појави фотографија на која стотици ...

Хелсиншки комитет со осуда за злоупотребата на ученици од гостиварското училиште „Мустафа Кемал Ататурк” во политички ...

Вечер - 18.10.2019

Хелсиншкиот комитет остро го осудува злоупотребувањето на учениците од гостиварското основно училиште Мустафа Кемал Ататурк за политички цели. Имено, на 17.10.2019 година, на фејсбук страната од училиштето се појави фотографија на која стотици ...

Хелсиншки комитет: Остра осуда на злоупотребата на учениците од гостиварското ОУ Мустафа Кемал Ататурк за политички ...

+инфо - 18.10.2019

Хелсиншкиот комитет остро го осудува злоупотребувањето на учениците од гостиварското основно училиште Мустафа Кемал Ататурк за политички цели. Имено, на 17.10.2019 година, на фејсбук страната од училиштето се појави фотографија на која стотици ...

Хелсиншки комитет со осуда за злоупотребата на ученици од гостиварското училиште „Мустафа Кемал Ататурк“ во политички ...

Либертас - 18.10.2019

Хелсиншкиот комитет остро го осудува злоупотребувањето на учениците од гостиварското основно училиште Мустафа Кемал Ататурк за политички цели. Имено, на 17.10. 2019 година, на фејсбук страната од училиштето се појави фотографија на која стотици ...

Хелсиншки бара казна за училиштето во Гостивар каде деца со војнички поздрав ја поддржаа офанзивата во Сирија

MTM - 18.10.2019

Хелсиншкиот комитет остро го осудува злоупотребувањето на учениците од гостиварското основно училиште Мустафа Кемал Ататурк за политички цели. На 17.10.2019 година, на Фејсбук страната од училиштето се појави фотографија на која стотици ученици, во ...

Хелсиншки бара казнување на директорот и наставниците од училиштето во кое децата ја поздравуваа турската воена ...

Фокус - 18.10.2019

Хелсиншкиот комитет остро го осудува злоупотребувањето на учениците од гостиварското основно училиште Мустафа Кемал Ататурк за политички цели. Имено, на 17.10.2019 година, на фејсбук страната од училиштето се појави фотографија на која стотици ...

Хелсиншки комитет со осуда за злоупотребата на ученици од гостиварското училиште „Мустафа Кемал Ататурк“ во политички ...

Сител - 18.10.2019

Хелсиншкиот комитет остро го осудува злоупотребувањето на учениците од гостиварското основно училиште Мустафа Кемал Ататурк за политички цели. Имено, на 17.10.2019 година, на фејсбук страната од училиштето се појави фотографија на која стотици ...

Хелсиншки комитет со осуда за злоупотребата на ученици од гостиварското училиште „Мустафа Кемал Ататурк“ во политички ...

4NEWS - 18.10.2019

Хелсиншкиот комитет остро го осудува злоупотребувањето на учениците од гостиварското основно училиште Мустафа Кемал Ататурк за политички цели. Имено, на 17.10.2019 година, на фејсбук страната од училиштето се појави фотографија на која стотици ...

Хелсиншки: Осуда за злоупотребувањето на учениците од „Мустафа Кемал Ататурк“

Радио МОФ - 19.10.2019

Хелсиншкиот комитет остро го осудува злоупотребувањето на учениците од гостиварското основно училиште „Мустафа Кемал Ататурк“ за политички цели. Радио МОФ вчера објави за случајот, каде неколку стотици основци од училиштето, во придружба на своите ...

Хелсиншки комитет со осуда за злоупотребата на ученици од гостиварското училиште „Мустафа Кемал Ататурк“ во политички ...

Опсервер - 19.10.2019

Хелсиншкиот комитет остро го осудува злоупотребувањето на учениците од гостиварското основно училиште Мустафа Кемал Ататурк за политички цели. Имено, на 17.10.2019 година, на фејсбук страната од училиштето се појави фотографија на која стотици ...

Хелсиншки комитет: Да се санкционираат образовните установи кои злоупотребуваат деца во политички цели

CivilMedia - 19.10.2019

Хелсиншкиот комитет остро го осудува злоупотребувањето на учениците од гостиварското основно училиште Мустафа Кемал Ататурк за политички цели. Како што известуваат од Хелсиншки комитет, на 17 октомври на Фејсбук странатана училиштето се појавила ...

Реакција од МОН во врска со настанот во ОУ „Мустафа Кемал Ататурк“ во Гостивар

Канал5 - 19.10.2019

По скандалот во училиптето „Мустафа Кемал Ататурк“ во Гостивар се огласи Министерството за образование и наука. Политиката е неприфатлива во образованиот процес.Затоа што го оневозможува овој процес да ги постигне основните цели поради кои се ...

МОН го осуди организирањето на ученици во политички цели во ОУ „Мустафа Кемал Ататурк“ во Гостивар

+инфо - 19.10.2019

Министерството за образование и наука денеска преку соопштение го осуди настанот што се случи во основното училиште „Мустафа Кемал Ататурк“ во Гостивар каде ученици во придружба на наставниците и персоналот од училиштето стојат под турско знаме и ...

МОН го осуди организирањето на ученици во политички цели во ОУ „Мустафа Кемал Ататурк“ во Гостивар

А1 On - 19.10.2019

Министерството за образование и наука денеска преку соопштение го осуди настанот што се случи во основното училиште „Мустафа Кемал Ататурк“ во Гостивар каде ученици во придружба на наставниците и персоналот од училиштето стојат под турско знаме и ...

МОН го осуди организирањето на ученици во политички цели во ОУ „Мустафа Кемал Ататурк“ во Гостивар

CivilMedia - 19.10.2019

Министерството за образование и наука денеска преку соопштение го осуди настанот што се случи во основното училиште „Мустафа Кемал Ататурк“ во Гостивар каде ученици во придружба на наставниците и персоналот од училиштето стојат под турско знаме и ...

Инспекциски надзор во училиштето во Гостивар каде учениците ја поздравија воената операција во Сирија

Точка - 19.10.2019

Во основното училиште „Мустафа Кемал Ататурк“ во Гостивар, каде што учениците со војнички поздрав ја поздравија турската офанзива во Сирија, ќе биде извршен инспекциски надзор и ќе биде донесена соодветна одлука, соопшти Министерството за ...