TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Белата куќа смета дека Израел прави напори да го намали бројот на цивилни жртви во Газа

Слободен Печат - 03.12.2023

Белата куќа денеска објави дека Израел „вложува напори“ да го намали бројот на цивилни жртви во Газа од обновувањето на конфликтот по седумдневниот прекин на огнот, а во момент кога се засилија повиците од меѓународната заедница за заштита на ...

Во изминатите 24 часа се убиени повеќе од 700 Палестинци во Појасот Газа, повеќе од 15.500 од почетокот на војната

Вечер Прес

Шефот на Пентагон го предупреди Израел за стратешки пораз

Пулс24

Израелската офанзива се шири кон југ, Хамас тврди дека за 24 часа има 700 убиени

Фокус

Меѓународниот кривичен суд ги повика Израел и Хамас да го почитуваат меѓународното право

24Инфо

Израел ја префрла офанзивата кон јужниот дел на Газа

Р.С.Европа

Расте бројот на цивилни жртви пред налетот на израелската армија во Газа

Телма

+инфо Независен Р.С.Европа Во Центар Во Центар Во Центар Денар Слободен Печат

Нетанјаху: Хамас не му дозволува на Црвениот крст пристап до заложниците

Канал5 - 03.12.2023

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху тврди дека Хамас не им дозволил на членовите на Црвениот крст да ги посетат сите заложници, како што е предвидено во договорот за прекин на огнот. Нетанјаху на прес-конференцијата рече и дека раселените ...

Хезболах го нападна северот на Израел: Има ранети, меѓу нив и израелски војници, цел на нападот бил Беит Хилел

Во Центар

Иран: Ако Израел не се смири, војната ќе се прошири во регионот

А1 On

Од кого Израел го добива оружјето?

Во Центар

Нетанјаху: Израел нема да ја запре војната додека не ги постигне своите цели

360 степени

Пентагон: Зголемената помош за Израел не влијае на поддршката за Украина

365

Санчез повторно го прозва Израел: Смртта на цивилите е неподнослива

Канал5

Вечер Прес Денешен CivilMedia Слободен Печат MakPress

ПРАЗНО И ТАЖНО, ГРАДОТ ГОДИНАВА ЌЕ ОСТАНЕ „ВО МРАК“: Поради војната во Газа, во Витлеем нема елка

Вечер Прес - 03.12.2023

Оваа година во Витлеем нема да има новогодишна елка бидејќи прославите во традиционалното родно место на Исус ќе се одржуваат „без помпа и премногу светлина“ во сенка на војната во Газа. Витлеем, кој се граничи со Ерусалим на окупираниот Западен ...

Макрон: Војната со Хамас ќе трае 10 години

А1 On

Во Витлеем годинава нема да има украсена елка и божиќна атмосфера поради војната

Слободен Печат

Витлеем без елка годинава: Поради војната градот е празен и тажен

Во Центар

Макрон: Ако некој мисли дека е можно да се уништи Хамас, тогаш војната ќе трае 10 години

Фокус

Макрон: Војната со Хамас ќе трае 10 години

Точка

Макрон: Ако некој мисли дека е можно да се уништи Хамас, тогаш војната ќе трае 10 години

Либертас

Во Центар Во Центар

“ЛИЧНО ГО ОХРАБРИВ ИЗРАЕЛ ДА ИЗБЕГНЕ ЦИВИЛНИ ЖРТВИ“ – Лојд Остин повика на почитување на меѓународното право и го ...

Во Центар - 03.12.2023

Државниот секретар за одбрана на Соединетите Американски Држави (САД), Лојд Остин, изјави денеска, коментирајќи ги борбите меѓу Израел и палестинската милитантна група Хамас, дека – „војната во урбани услови може да се добие само ако ги заштитите ...

Остин: Израел има „морална одговорност“ да ги заштити цивилите

Бизнис Вести

Остин: Израел има „морална одговорност“ да ги заштити цивилите

MakPress

Остин: Израел има „морална одговорност“ да ги заштити цивилите

ТВ21

Остин: Израел има „морална одговорност“ да ги заштити цивилите

Сител

Остин: Израел има „морална одговорност“ да ги заштити цивилите

Слободен Печат

Остин: Израел има „морална одговорност“ да ги заштити цивилите

Канал5

Бриф Zoom Телма Локално Денешен

ОН: Околу 75 отсто од жителите на Газа принудени да ги напуштат своите домови

А1 On - 03.12.2023

Канцеларијата на Обединетите нации за координација на хуманитарни прашања објави дека околу 1,8 милиони луѓе во Појасот Газа се внатрешно раселени, од вкупно 2,2 милиони жители. Канцеларијата додаде дека „предизвик е да се добие точниот број“ на ...

УНИЦЕФ предупреди на страдањата на децата во Газа, повика на траен прекин на огнот

Вечер Прес

Газа: По завршувањето на примирјето загинаа 193 Палестинци

А1 On

Израел ги продолжува операциите против Хамас, Газа тврди дека по прекинот на примирјето убиени се над 200 палестинци

Телма

Повеќе од 100 Палестинци загинаа во израелски ракетен напад врз бегалскиот камп Џабалија

Centar

ОН изразуваат жалење за продолжувањето на борбите во Газа

Р.С.Европа

Израелците тврдат дека погодиле повеќе од 400 цели во првиот ден по прекинот на примирјето

Канал5

Радио МОФ Во Центар Денар +инфо Мета Lider Бизнис Вести Либертас

ОН: 160 Палестинци загинаа во два напади во еден ден

А1 On - 03.12.2023

Хуманитарната агенција на Обединетите нации (OCHA) соопшти дека најмалку 160 палестински жртви биле пријавени во два инцидента во северниот дел на Газа во саботата, бомбардирањето на шесткатна зграда во бегалскиот камп Џабалија и цел блок во ...

ОН: 160 Палестинци загинаа во два напади за еден ден

Макфакс

ОН: 160 Палестинци загинаа во два напади за еден ден

Опсервер

ОН: 160 Палестинци загинаа во два напади за еден ден

Скопје1

ОН: 160 Палестинци загинаа во два напади за еден ден

Centar

Борел жали за континуираните напади врз Газа, го повикува Израел да ги почитува законите за војна

Фокус - 03.12.2023

Високиот претставник на Европската унија (ЕУ) за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел изрази „жалење“ за продолжувањето на израелските напади врз Појасот Газа, нагласувајќи ја обврската на Тел Авив да го почитува меѓународното хуманитарно ...

Црвена полумесечина: Продолжува испораката на помош во Газа преку преминот Рафа

Вечер Прес

Борел жали за континуираните напади врз Газа, го повикува Израел да ги почитува законите за војна

Либертас

Борел изразува жалење за континуираните напади врз Газа и го повикува Израел да ги почитува законите за војна

Локално

Борел жали за нападите врз Газа и го повикa Израел да ги почитува законите за војна

Макфакс

Борел жали за нападите врз Газа и го повикa Израел да ги почитува законите за војна

Опсервер

Борел жали за нападите врз Газа и го повикa Израел да ги почитува законите за војна

Скопје1

MTM Точка Нетпрес Centar

Макрон: За целосно уништување на Хамас се потребни десет години војна

360 степени - 02.12.2023

Го повтори правото на Израел да се брани, но рече дека „правото на одбрана не ви дава право на кој било начин да напаѓате цивили“ Францускиот претседател Емануел Макрон предупреди дека за целосно уништување на Хамас ќе биде потребно да се води војна ...

Макрон: Целосното уништување на Хамас може да значи уште десет години војна

Макфакс

Макрон предупреди дека целта на Израел – „тотално уништување на Хамас“ значи десет години војна

Рацин

Макрон повика на траен прекин на огнот меѓу Израел и Хамас

Во Центар

Макрон предупреди дека целта на Израел – „тотално уништување на Хамас“ значи десет години војна

Бриф

Макрон: Целта на Израел да го уништи целосно Хамас значи десет години војна

МКД

Макрон го предупреди Израел: Уништувањето на Хамас би можело да трае 10 години

Слободен Печат

Курир Денешен Нетпрес Локално Во Центар Опсервер 24Инфо Скопје1

Камала Харис: САД против преселувањето на Палестинците, неопходно e обединување под еден ентитет

МКД - 02.12.2023

Американската потпретседателка Камала Харис изјави дека Соединетите Американски Држави во никој случај нема да дозволат принудно преселување на Палестинците од Газа или од Западниот Брег и истакна дека палестинскиот народ треба повторно да се ...

Харис: Америка нема да дозволи раселување на Палестинците, целта е обединување на Палестинците

ТВ21

Харис: САД нема да дозволат принудно преселување на Палестинците

Р.С.Европа

Харис: САД нема да дозволат принудно преселување на Палестинците од Газа или Западниот Брег

А1 On

Американскиот потпретседател: Нема да дозволиме принудно преселување на Палестинците од Газа

Centar

Харис: Америка нема да дозволи раселување на Палестинците, целта е нивно обединување

Нетпрес

Харис: Америка нема да дозволи раселување на Палестинците, целта е нивно обединување

24Инфо

Денешен 365 MakPress

Галант: Хамас го прекрши договорот за враќање на уште 15 жени и 2 деца

Канал5 - 02.12.2023

Израелскиот министер за одбрана Јоав Галант го обвинува Хамас за прекршување на договорот за примирје со Израел, рече тој на денешната прес-конференција. „Хамас експлицитно го прекрши договорот што го постигнавме со САД, Египет и Катар“, рече Галант.

Галант: ИДФ напаѓа нови области во Појасот Газа

А1 On

Галант: Хамас разбира само сила

MakPress

Галант: ИДФ гаѓа нови области во Појасот Газа

Курир

Галант: ИДФ гаѓа нови области во Појасот Газа

Нетпрес

Галант: ИДФ гаѓа нови области во Појасот Газа

24Инфо

ГАЛАНТ: Израел гаѓа нови области во Појасот Газа

Денешен

Слободен Печат MakPress

50 камиони со помош влегоа во Газа преку преминот Рафа

Канал5 - 02.12.2023

Педесет камиони со храна и медицинска помош денеска ја преминаа границата меѓу Египет и Газа, изјави Хешам Едван, портпаролот на палестинската управа за премини и граници. Палестинската Црвена полумесечина го потврди преминувањето на својата ...

САД: Газа мора да остане палестинска земја

Локално

САД: Газа мора да остане палестинска земја

Либертас

САД: Газа мора да остане палестинска земја

Рацин

САД: Газа мора да остане палестинска земја

365

САД: Газа мора да остане палестинска земја

24Инфо

САД: Газа мора да остане палестинска земја

Слободен Печат

ТВ21 MakPress 24 Вести Република Фактор

Израел нареди евакуација, објави мапи

Макфакс - 02.12.2023

Портпаролот на израелската армија на арапски објави мапи на „Икс“ кои покажуваат кои делови кои Палестинците во Газа мора да ги напуштат и да побегнат. Користејќи повеќе мапи означени на арапски, Авичај Адраи им кажува на луѓето кои живеат во ...

Израел нареди евакуација, објави мапи

Опсервер

Израел нареди евакуација, објави мапи

Скопје1

Израел нареди евакуација, објави мапи

Centar

Израел нареди евакуација, објави мапи

Точка

ДАЛИ “СУЛТАНОТ“ НАЈАВИ АКЦИЈА НА ТУРЦИЈА !? Реџеп Таип Ердоган: “Нема да молчиме, Израел врши тероризам“

Во Центар - 02.12.2023

„Акциите на Израел во Појасот Газа се државен тероризам и Турција не може да молчи“, изјави денес претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган. По враќањето од Обединетите Арапски Емирати по учеството на самитот COP 28 , Реџеп Таип Ердоган во изјава ...

Ердоган жесток кон израелските власти: Во Газа извршија воено злосторство и злосторство против човештвото, мора да одговараат

Макфакс

Ердоган: „Нападите на Израел врз Газа се воено злосторство, злосторство против човештвото“

Во Центар

Ердоган жесток кон израелските власти: Во Газа извршија воено злосторство и злосторство против човештвото, мора да одговараат

Опсервер

Ердоган жесток кон израелските власти: Во Газа извршија воено злосторство и злосторство против човештвото, мора да одговараат

Скопје1

Ердоган: Прекинот на примирјето претставува многу негативен развој на ситуацијата во Појасот Газа

Рацин

Ердоган жесток кон израелските власти: Во Газа извршија воено злосторство и злосторство против човештвото, мора да одговараат

Точка

Press24

Хамас соопшти дека лансирал бараж ракети кон Тел Авив

MakPress - 03.12.2023

Военото крило на Хамас, Бригадите Ал-Касам, лансирало бараж ракети кон Тел Авив, се вели во соопштението објавено доцна синоќа по локално време. Групата тврди дека акцијата е одговор на, како што ги нарекува, „ционистичките масакри врз цивилите“.

Хамас соопшти дека лансирал бараж ракети кон Тел Авив

Сител

Хамас лансирал бараж ракети кон Тел Авив како одговор на „ционистичките масакри врз цивилите“

Република