TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Државата тоне во апатија - Ќе има ли „јунак“ да стави крај на политиканството?

Фактор - 17.09.2019

Додека СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ ги вкрстуваат ракавиците за да го нокаутираат противникот (читај трпението на граѓаните) во неодржливата политичка криза, се помалку има доверба дека ќе се роди лидерство кое ќе ја поведе државата кон нормализација, кон ...

Од СЈО остана само зградата, обвинителите се враќаат во матичните обвинителства

Глас на Америка - 16.09.2019

СЈО остана без шеф, без обвинители, без предмети, без истраги. Судските процеси кои ги водеше СЈО се запрени додека републичкиот јавен обвинител не назначи кои обвинители треба да ги водат Десетмината обвинители од Специјалното јавно обвинителство ...

Владата предлага нов закон за Академијата за судии и јавни обвинители

Алсат-М - 16.09.2019

Владата предлага нов закон за Академијата за судии и јавни обвинители. Заменик-министерот за правда, Оливер Ристовски, тврди дека измените се насочени кон професионализација на судиите и обвинителите врз основа на зголемена обука.

Калајџиев: Од СЈО имаа дилема за предметите, не ги разбираа печатните букви од писмото на Јанева

MakPress - 16.09.2019

Целата приказна со писмата е незаконита, проблематична и ќе предизвика последици, вели професорот Гордан Калајџиев. Тврди дека од СЈО разбрал дека писмото стигнало во форма половина со печатни, а половина ракописни букви, што сериозно ги збунило и ...

Три дилеми околу иднината и предметите на СЈО

IRL - 16.09.2019

Советот на јавни обвинители денеска одлучи да ги испрати обвинителите на СЈО назад во обвинителствата од коишто доаѓаат. Но кој ќе ги води предметите на овие обвинители и дали опцијата да им се вратат на обвинителите на СЈО е во игра, тие посочија ...

Тази доказ не е доказ

Нова ТВ - 16.09.2019

Пишува: Беса Арифи, вонреден професор на Универзитетот на Југо-Источна Европа Јасно е како бел ден која е целта на овие намерни одолговлекувања на решавањето на статусот на сите предмети покренати во врска со нелегално прислушуваните разговори или ...

Прекинат мандатот на обвинителите од СЈО, Јанева разрешена и од обвинителската функција во Гевгелија

24 Вести - 16.09.2019

„Чарлиевите ангели“, какошто ги нарече јавноста кога започнаа со работа, денеска ја завршија својата кариера во СЈО. Со одлука на Советот на јавни обвинители, мандатот на специјалните обвинители е завршен, а својата работа ќе ја продолжат онаму од ...

Обвинителите од СЈО се враќаат во матичните обвинителства

Канал5 - 16.09.2019

Советот на јавни обвинители денеска го констатира прекинувањето на мандатот на обвинителите од Специјалното јавно обвинителство, откако во саботата беше разрешена нивната шефица Катица Јанева.

Јусуфи: Законот не е усвоен, значи нема кој да работи и кој да ги води предметите во рамките на СЈО

Press24 - 16.09.2019

Заменик претседателот на Советот за Јавни обвинители, Меџит Јусуфи во емисијата „10 минути“ на ТВ21 посочи дека нема кој да ги води предметите во рамките на СЈО. „Усвоениот закон тогаш, предвидуваше мандатот на СЈО да биде 5 години.

Обвинителите од СЈО и утре на работа на Рузвелтова

Телма - 16.09.2019

Не само што повеке не е специјална, Катица Јанева не може да се врати ниту во гевгелиското обвинителство. Откако советот ја разреши поради нестручно и несовесно работење таа повеќе не може да работи како обвинителка па советот на јавни обвинители го ...

Констатиран престанокот на мандатот на обвинителите во СЈО, се враќаат во матичните обвинителства

Канал5 - 16.09.2019

Обвинителите од Специјалното јавно обвинителство се враќаат во матичните обвинителства. Откако државното обвинителство ги презеде преметите од СЈО, Советот на Јавните обвинители денеска им го прекина мандатот на десетте обвинители од тимот на Катица ...

Последниот ден на СЈО - политиката и го создаде и му пресуди

Канал5 - 16.09.2019

Почнаа амбициозно, со огромна меѓународна и домашна поддршка. СЈО го именуваа како бедемот на правната држава, а беше формирано како производ на политичката криза - со цел истражување и гонење на кривични дела кои произлегуваат од т.н. бомби.

Јусуфи за ТВ21: Не е добро предметите од СЈО да ги преземе јавното обвинителство

ТВ21 - 16.09.2019

„Лично сметам дека воовој правец треба да се размислува за нов закон. Закон кој ќе ги опфати и предметите. Не е добро решение предметите да ги преземе главниот обвинител во рамки на ОЈО. Овде како докази ги имаме и бомбите.

На Стефанова и истекол мандатот во организиран, се враќа во Радовиш

Фокус - 16.09.2019

Обвинителката Лиле Стефанова, наместо да се врати во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, ќе биде вратена на работа во Обвинителството во Радовиш. Советот на јавните обвинители констатирал дека мандатот во организиран и ...

Јусуфи за ТВ21: Законот не е усвоен, значи нема кој да работи и кој да ги води предметите во рамките на СЈО

ТВ21 - 16.09.2019

„Усвоениот закон тогаш, предвидуваше мандатот на СЈО да биде 5 години. Во овој случај кога обвинителот кој раководеше со СЈО е разрешен според член 9 став 4, значи дека и мандатот на другите обвинители не го надминува мандатот на обвинителот кој ...

СЈО и официјално згасна- неговите обвинители се враќаат во матичните Обвинителства

Алфа - 16.09.2019

СЈО замина во историјата. Сите обвинители од Специјалното обвинителство се враќаат во своите матични Обвинителства, додека нивната шефица Катица Јанева од овој понеделник е невработена, одлучи Советот на јавни обвинители.

СЈО остана без обвинители-од денеска сите треба да се вратат на претходните работни места

Нова ТВ - 16.09.2019

Со одлука на Советот на јавните обвинители мандатот на сите обвинителите на СЈО им престанува и тие од денеска се враќаат во матичните обвинителства каде што работеле пред да бидат префрлени во СЈО.

Обвинителите од СЈО ќе се вратат во матичните обвинителства

Р.С.Европа - 16.09.2019

Советот на јавни обвинители денеска го констатира прекинувањето на мандатот на обвинителите од СЈО, откако во саботата беше разрешена нивната шефица Катица Јанева. Претседателот на Советот, Ацо Колевски, по седницата изјави дека досегашните ...

Констатиран прекинот на мандатите на обвинителите од СЈО, се враќаат во матичните обвинителства

Алсат-М - 16.09.2019

Десетте помошници-обвинители на Катица Јанева од СЈО треба да се вратат во матичните обвинителства, порача денеска претседателот на Советот на јавни обвинители, Ацо Колевски, по завршувањето на седницата на Советот.

На Стефанова и истекол мандатот - Ќе се врати во Радовиш

Press24 - 16.09.2019

Обвинителката Лиле Стефанова, наместо да се врати во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, ќе биде вратена на работа во Обвинителството во Радовиш зошто мандатот и истекол.

Лиле Стефанова се враќа во Радовиш, кај Русковска ѝ истекол мандатот

+инфо - 16.09.2019

Обвинителката Лиле Стефанова, која во СЈО дојде од Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, нема да се врати таму каде сега шефица е Вилма Русковска, туку во обвинителството во Радовиш, каде претходно работела.

Им престана мандатот на помошниците на Јанева, ќе бидат распределни во ОЈО од кои дошле

24Инфо - 16.09.2019

Советот на јавни обвинители денеска на вонредната седница, која беше продолжение на таа од саботата на која се одлучуваше за разрешувањето на Катица Јанева, донесе одлука за престанок на мандатот на обвинителите во Специјалното јавно обвинителство и ...

ВИДЕО: Фатиме Фетаи во Скопско, Лиле Стефанова во Радовиш

А1 On - 16.09.2019

Советот на јавни обвинители на денешната седница им го прекина мандатот во Специјалното јавно обвинителство на десетте помошници на Катица Јанева. Обвинителката Лиле Стефанова се враќа во радовишкото јавно обвинителство.

Прекинат мандатот на обвинителите во СЈО, Фетаи и Ристоска ќе работат во ОЈО Скопје

+инфо - 16.09.2019

Советот на јавни обвинители денеска го констатира прекинувањето на мандатот на обвинителите од Специјалното јавно обвинителство, откако во саботата беше разрешена нивната шефица Катица Јанева.

Одложени судењата за „Транспортер“ и „Траекторија“

МКД - 16.09.2019

Судењата за предметите „Транспортер" и „Траекторија" на СЈО денеска беа одложени на барање на јавно обвинителство и на Специјалното јавно обвинителство. Треба да се биде донесена одлука кој ќе ги води овие предмети откако од СЈО беа предадени на ...

Фатиме Фетаи се враќа во скопското обвинителство, Лиле Стефанова во Радовиш

Н.Македонија - 16.09.2019

Советот на јавни обвинители на денешната седница им го прекина мандатот во СЈО на десетте помошници на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева. Обвинителката Лиле Стефанова се враќа во радовишкото јавно обвинителство.

Обвинителката Лиле Стефанова се враќа во обвинителството во Радовиш, во обвинителството на Русковска и истекол мандатот

Либертас - 16.09.2019

Обвинителката Лиле Стефанова, која во СЈО дојде од Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, нема да се врати таму, туку во обвинителството во Радовиш, каде претходно работела, беше одлучено на денешната седница на Советот на ...

Балада за едно обвинителство

Либертас - 16.09.2019

Ви пренесуваме дел од колумната на Ѕвездан Георгиевски за Призма: Дали крајот вака мириса? – овој стих од еден македонски шлагер никако не ми избива од глава, додека ламентирам над судбината на Специјалното јавно обвинителство.

Обвинителите на СЈО не знаат од кога ќе се вратат во матичните обвинителства

Слободен Печат - 16.09.2019

Ќе почекаат објава во „Службен весник“. Тоа може да биде и утре. Досегашните обвинители на Специјалното обвинителство немаат официјална информација од кога треба да се вратат во матичните обвинителстава. -Претпоставувам од утре.

Прекинат мандатот: Стефанова ќе работи кај Русковска, Фетаи и Ристоска во ОЈО Скопје

+инфо - 16.09.2019

Советот на јавни обвинители денеска го констатира прекинувањето на мандатот на обвинителите од Специјалното јавно обвинителство, откако во саботата беше разрешена нивната шефица Катица Јанева.

(Видео) Фатиме Фетаи се враќа во скопското Обвинителство, Лиле Стефанова во Радовиш

Макфакс - 16.09.2019

Советот на јавните обвинители на денешната седница им го прекина мандатот во СЈО на десетте помошници на поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева. Обвинителката Лиле Стефанова се враќа во радовишкото Јавно обвинителство.

Застаруваат предметите на СЈО, Никола Груевски на чекор да се спаси за кинеските провизии во „Траекторија“

IRL - 16.09.2019

Ако до 10 октомври нема правосилна пресуда за Никола Груевски, тој ќе се спаси од затворска казна за случајот „Траекторија“ поради застареност. Адвокатите на обвинетите за ИРЛ велат дека шансите за пресуда се никакви, бидејќи за три недели ...

„СЈО ќе остане запаметено како Голи Оток на генералот Капичиќ кого го славеа како Катица пред два месеци„

Магазин - 16.09.2019

Да, се согласувам дека нема правда во обвинителствата и судовите но, дочекавме космичка правда пред свои очи, ако е тоа за некоја утеха. СЈО го избришаа од картата на постоење, а се што било во него, или со него е поврзано е фрлено на ѓубриште на ...

Обвинителите на СЈО се враќаат во своите матични обвинителства

AKO - 16.09.2019

На денешната седница на Совет на јавни обвинители, како што соопшти претседателот, Ацо Колевски, е донесена одлука за обвинителите на СЈО на кои им престана мандатот со загаснувањео на СЈО.

Специјалните обвинители чекаат прекоманда

Н.Македонија - 16.09.2019

Советот на јавни обвинители денеска треба да ја продолжи седницата на која ќе биде констатиран и престанокот на мандатот на преостанатите обвинители од специјалното јавно обвинителство откога завчера, по истекот на нејзиниот мандат, ја разреши ...

Прекинати мандатите на обвинителите на СЈО - Се враќаат во матичните обвинителства

Press24 - 16.09.2019

Советот на јавни обвинители денеска го констатира прекинувањето на мандатот на обвинителите од СЈО, откако викендов едногласно беше разрешена Катица Јанева која е во притвор за „Рекет". Претседателот на Советот, Ацо Колевски, по седницата изјави ...

Обвинителите од СЈО се враќаат во матичните обвинителства

OhridNews - 16.09.2019

По разрешувањето на Катица Јанева, денес, Советот на јавни обвинители го констатира и прекинувањето на мандатот на обвинителите од СЈО. Како што изјави по денешната седница претседателот на Советот, Ацо Колевски, досегашните обвинители на СЈО треба ...

Советот на јавни обвинители денеска решава за статусот на обвинителите во СЈО

Канал5 - 16.09.2019

Судбината на обвинителите на Специјалното јавно обвинителство денеска е пред Советот на јавни обвинители, кој на седница треба да го регулира нивниот статус. Пред Советот на јавни обвинители е Михајло Видимлиски .

Милошевски: Најниската плата во СЈО 1.500 евра плус додатоци

24Инфо - 16.09.2019

Антонио Милошоски објави колкави биле примањата на луѓето од тимот на Јанева. 1. Просечните месечни примања на вработените во СЈО со високо образование се 80.000 денари (редовна плата + 35% повишица за вршење на јавно-обвинителска дејност + исплата ...

Со измените од лидерската, Законот за ЈО пратен до ВМРО-ДПМНЕ

+инфо - 16.09.2019

Законот за јавно обвинителство, со вметнати измени кои произлегле од лидерската средба, од Министерството за правда е испратен до опозициската ВМРО-ДПМНЕ уште во петокот и сега власта чека повратен одговор, велат од ресорот на Рената Дескоска.

„СЛОБОДЕН ПЕЧАТ“ ОТКРИВА кој ќе биде новиот финансиски спасител на СЈО

Слободен Печат - 16.09.2019

СЈО има обезбедено пари, односно Буџет за следните 365 дена. Чуварот на државниот трезор е единствената правна и најбрза опција да ги потпишува налозите за исплати. Владата на Република Македонија на некоја од следните седници ќе треба да и даде ...

Милошоски: Помошниците на Јанева со плата од неколку илjади евра

Слободен Печат - 16.09.2019

Пратеникот Антонио Милошоски на социјалните мрежи објави колкави биле примањата на луѓето од тимот на Јанева. 1. Просечните месечни примања на вработените во СЈО со високо образование се 80.000 денари (редовна плата + 35% повишица за вршење на ...

Фатиме Фетаи се враќа во скопското обвинителство, Лиле Стефанова во Радовиш

Точка - 16.09.2019

Советот на јавни обвинители на денешната седница им го прекина мандатот во СЈО на десетте помошници на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева. Обвинителката Лиле Стефанова се враќа во радовишкото јавно обвинителство.

ВИДЕО: На сите обвинители од СЈО им престанува мандатот, се враќаат во матичните обвинителства

Либертас - 16.09.2019

Советот на јавни обвинители денеска го констатира прекинувањето на мандатот на обвинителите од Специјалното јавно обвинителство, откако во саботата беше разрешена нивната шефица Катица Јанева.

Констатиран прекинот на мандатите на обвинителите на СЈО,се враќаат во матичните обвинителства

Вечер - 16.09.2019

Советот на јавни обвинители денеска го констатира прекинувањето на мандатот на обвинителите од Специјалното јавно обвинителство, откако во саботата беше разрешена нивната шефица Катица Јанева.

Констатиран прекинот на мандатите на обвинителите на СЈО, се враќаат во матичните обвинителства

Локално - 16.09.2019

Советот на јавни обвинители денеска го констатира прекинувањето на мандатот на обвинителите од Специјалното јавно обвинителство, откако во саботата беше разрешена нивната шефица Катица Јанева.

Oбвинителите на СЈО се враќаат во матичните обвинителства

Мета - 16.09.2019

Советот на јавни обвинители денеска на седница го констатираше прекинувањето на мандатот на обвинителите од Специјалното јавно обвинителство, откако во саботата беше разрешена нивната шефица Катица Јанева.

Прекинати мандатите на обвинителите на СЈО, сите се враќаат во матичните обвинителства

ТВ21 - 16.09.2019

Советот на јавни обвинители денеска го констатира прекинувањето на мандатот на обвинителите од Специјалното јавно обвинителство, откако во саботата беше разрешена нивната шефица Катица Јанева.

Кој каде се враќа: Лиле Стефанова во Обвинителството во Радовиш, Фатиме Фетаи и Ленче Ристоска во скопското

еМагазин - 16.09.2019

Советот на јавни обвинители денеска го констатира прекинувањето на мандатот на обвинителите од Специјалното јавно обвинителство (СЈО), откако викендов беше разрешена шефицата на СЈО, Катица Јанева , која е во притвор за случајот “Рекет“.

Замениците на Јанева официјално се разрешени од функции во СЈО

Слободен Печат - 16.09.2019

Тие според претседателот на Советот на јавни обвинители Ацо Колевски се враќаат на старите работни места. Од денеска официјално на сите 12 обвинители од Специјалното јавно обвинителство им престанува работата во СЈО.