TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Даштевски за МИА: Очекувам овие избори да бидат многу подобри од кои било досега

365 - 15.10.2021

Скопје, 16 октомври 2021 (МИА) – Државната изборна комисија (ДИК) е максимално подготвена за Локалните избори, изјави во интервју за МИА претседателот на Комисијата Александар Даштевски, и нагласува дека идеални избори не постојат, но се надева дека ...

Над 1 милион 824 илјади луѓе имаат право на глас на овие избори

Алсат-М - 15.10.2021

Државната изборна комисија е подготвена за изборен процес. Од оваа институција соопштуваат дека изборниот материјал е дистрибуиран во Општинските изборни комисии за да може да се дистрибуира во избирачките места.

Дали отисокот од прст како условот за одржување на изборите ќе биде задолжителен пред гласање

Сител - 15.10.2021

Иако беше услов за одржување на избори, сепак во недела ќе може да се гласа и без отпечаток од прст. Од Државната изборна комисија потврдуваат дека е можно фингер принтовите да не го препознаат секој отисок.

Даштевски: „Овие избори очекувам да бидат многу подобри од кои било досега“

Точка - 15.10.2021

Државната изборна комисија (ДИК) е максимално подготвена за Локалните избори, изјави во интервју за МИА претседателот на Комисијата Александар Даштевски, и нагласува дека идеални избори не постојат, но се надева дека овие избори ќе бидат многу ...

Даштевски: Овие избори очекувам да бидат многу подобри од кои било досега

Press24 - 15.10.2021

Државната изборна комисија (ДИК) е максимално подготвена за Локалните избори, изјави во интервју за МИА претседателот на Комисијата Александар Даштевски, и нагласува дека идеални избори не постојат, но се надева дека овие избори ќе бидат многу ...

ВИДЕО | Даштевски: Македонија е земја во која најбрзо пристигнуваат изборните резултати

Слободен Печат - 15.10.2021

Државната изборна комисија уверува дека има капацитет брзо да реагира при изборни нерегуларности. Секаде каде што ќе се утврди повреда на гласачкото право изборите ќе бидат поништени, вели претседателот на ДИК, Александар Даштевски за Утрински ...

Даштевски: Македонија е земја во која најбрзо пристигнуваат изборните резултати

Фокус - 15.10.2021

Државната изборна комисија уверува дека има капацитет брзо да реагира при изборни нерегуларности. Секаде каде што ќе се утврди повреда на гласачкото право изборите ќе бидат поништени, вели претседателот на ДИК, Александар Даштевски за Утрински ...

Почна носењето на изборниот материјал на гласачките места

ТВ21 - 15.10.2021

Изборниот материјал како што се апарати за отисоци од прсти, гласачки кутии и другите материјали, денеска почна да се рапсределува до сите гласачки места низ земјава. ТВ21 беше на лице место за да види како оди испраќањето на материјалите, и засега ...

Даштевски: ДИК е подготвена за изборите, сите материјали се предадени

Курир - 15.10.2021

Државната изборна комисија е подготвена за спроведување на локалните избори што ќе се одржат во недела, вели за Курир претседателот на ДИК, Александар Даштевски. Доверливиот материјал кој содржи гласачки ливчиња и изводи од избирачкиот список вчера ...

ДИК започна со разнесување на терминалите за гласање со отпечаток од прст

Фактор - 15.10.2021

Фото: ТВ21 Терминалите што ќе служат за идентификување на гласачите со отпечатоци од прст, веќе се испраќаат до избирачките места, пренесува ТВ21 . Претходно, избирачките места беа дезинфицирани и тоа ќе се направи и по завршувањето на изборниот ...

Даштевски: ДИК е подготвена за изборите, сите материјали се предадени

Нетпрес - 15.10.2021

Државната изборна комисија е подготвена за спроведување на локалните избори што ќе се одржат во недела, вели за Курир претседателот на ДИК, Александар Даштевски. Доверливиот материјал кој содржи гласачки ливчиња и изводи од избирачкиот список вчера ...

Даштевски: ДИК е подготвена за изборите

Република - 15.10.2021

Државната изборна комисија е подготвена за спроведување на локалните избори што ќе се одржат во недела, вели за „Курир“ претседателот на ДИК, Александар Даштевски. Доверливиот материјал кој содржи гласачки ливчиња и изводи од избирачкиот список ...

Во ОИК Штип пристигнаа и апаратите за отпечаток од прст

Опсервер - 15.10.2021

– Во Општинската изборна комисија (ОИК)-Штип денеска со комбиња пристигна последниот доверлив избирачки материјал и во присуство на полициски службеници предадени се апаратите за отпечаток од прст.

Податоците за фингерпринтите се безбедни и не може да се пробијат, уверува Спасовски

Локално - 15.10.2021

Досега не сме учествувале во процес на гласање со фингерпринти. Но, ние обезбедивме софтвер и ги предадовме до ДИК нашите податоци за отисоци од прсти на гласачите. ДИК по изборите ќе има обврска да ги врати овие податоци.

Последни подготовки пред локалните избори во недела

24 Вести - 14.10.2021

Шеесет тони хартија беа потребни за да се испечатат 4,5 милиони гласачки ливчиња, изводи од избирачките списоци и друг доверлив материјал кој денеска со помош на полицијата, беше дистрибуиран од печатницата „Киро Дандаро“ во Битола до 80 општински ...