TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вања била ставена во вреќа за спиење во подрумот на нејзината зграда

Сител - 08.12.2023

14-годишната Вања Ѓорчевска била врзана и ставена во вреќа за спиење во подрумот на нејзината зграда, па потоа била изнесена од зградата, потврдуваат за ТВ 24 извори од истрагата. Првоосомничениот Љупчо Палевски, кој поседувал имот во истиот објект, ...

НОВИ ДЕТАЛИ ЗА КИДНАПРАЊЕТО И УБИСТВОТО НА ВАЊА ЃОРЧЕВСКА: Ја ставиле во вреќа за спиење, па во подрум – Еве како сето тоа го направиле НЕЗАБЕЛЕЖАНО

Во Центар

Подрумските простории биле користени во киднапирањето на Вања

24 Вести

Вања била врзана и ставена во вреќа за спиење во подрумот на зградата каде што живеела

24Инфо

Извори од истрагата потврдиле: Вања била врзана и ставена во вреќа во подрумот на зградата, објави ТВ24

365

Вања била врзана и изнесена од зградата преку подрумите во зградата каде живееше?

еМагазин

Вања била извадена од подрумски простории на зградата каде живеела

Бриф

Вечер Прес Слободен Печат +инфо Република Либертас Мастило Фактор

Русковска: „Не може, но и не смее случајот со Палевски да добие политичка конотација. Турските власти да имаат во ...

Телма - 08.12.2023

Почнува постапката за екстрадиција пред турските органи на прогонот откако министерството за правда синоќа ја испрати преку три официјални канали. Палевски ќе има адвокат по службена должност, а првиот чекор на бранителот е да се жали на ...

Русковска: Случајот со Вања и Панче не смее да добие политичка конотација

Р.С.Европа

Русковска: Случајот со убиствата на Вања и Панче не смее да добие политичка конотација

Канал5

Побарана екстрадиција на Палевски за да му се суди за убиството на Вања и Панче

Слободен Печат

Русковска: Случајот со убиствата на Вања и Панче не смее да добие политичка конотација

А1 On

ПОЛИТИКАТА ДА ГИ ТРГНЕ РАЦЕТЕ ОД СЛУЧАЈОТ СО УБИСТВАТА НА ВАЊА И ПАНЧЕ Треба да се утврди вистинската позадина, порача Русковска

+инфо

Русковска: Случајот со убиствата на Вања и Панче не смее да добие политичка конотација

Zoom

Телма Локално Фокус Слободен Печат Бриф Н.Македонија Независен Курир

Неказнивоста доби лик И име

Сакам да кажам - 08.12.2023

1 Љупчо Палевски Палчо, осомничениот за убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје и 74-годишниот Панче Жежовски од Велес, не е од вчера. Тој има завидна кариера како растел во криминалот – од првата дивоградба во скопско Дебар Маало од пред ...

Палевски во неговите јавни настапи ширеше говор на омраза, лажни информаци, повикуваше на насилство

Алфа

Стоп за невнимателните изјави што може да ја спречат екстрадицијата

Н.Македонија

Обвинителство отвори истрага против возачот на Палевски

Р.С.Европа

Министерство за правда го испрати барањето за екстрадиција на Палчо

Р.С.Европа

Постапката за екстрадација на првоосомничениот за убиството на Вања и Панче во тек, за останатите осомничени 30-дневен притвор

Нетпрес

Постапката за екстрадиција на Палчо во тек, останатите осомничени во 30-дневен притвор

Сител

МКД Бриф Канал5 24Инфо Денешен Н.Македонија Frontline OhridNews

Љупчо Палевски орбитираше околу креатори на движења за заштита на децата

Слободен Печат - 08.12.2023

Движењата во кои идеолошки и политички орбитираше Љупчо Палевски-Палчо, сега првоосомничен за убиствата на 14 годишната Вања Ѓорчевска и 74 годишниот Панче Жежовски, имаа меѓу другото и мантра дека ги штитат децата.

Кривична пријава по брза постапка против возачот кој го пренесе Палевски од Белград до Турција

Канал5

Убиство може да изврши само еден тип на луѓе: Психолог објаснува поради што татко би го „фрлил во оган“ сопственото дете

4NEWS

24 анализа - Како Палевски опстануваше паралелно и во криминалната и во политичка сцена низ годиниве?

24 Вести

Спасовски најави кривична пријава за шоферот на Палевски - од ОЈО побараа мерка притвор

24 Вести

Андонов во СТУДИО 10: Случајот со убиствата на Вања и Панче е трагичен, но мора да се почитува пресумпцијата на невиност

24 Вести

Адвокатот Стојков се уште е во полициска станица – се истражува дали му помогнал на Палевски

Канал5

Н.Македонија ММС Мета Gostivarpress.mk Бриф Бриф Фактор

Учениците не се чувствуваат безбедни – Пет осомничени во ефективен притвор, испратено барањето за екстрадиција на ...

Алфа - 08.12.2023

Трагедијата која и се случи на Македонија треба да служи како сурова лекција за поголема претпазливост, емпатија и сплотеност. Сојузот на средношколци алармира дека учениците од сите возрасти чувствуваат дека е загрозена нивната безбедност.

(ВИДЕО) Ново издание на 360°: Интервју со премиерот Ковачевски за случајот со Вања, чиј е Палевски, изборите…

360 степени

Партиите не можат да се воздржат од политичка злоупотреба на убиствата на Палевски

Мета

Палчо има страшно минато! Ширеше теории на заговор, беше сопственик на контроверзни медиуми и „човекот на подземјето“

Во Центар

Палевски бил уапсен пред да лета за Москва, ама во 2019 година

Мета

Николоска: Многу е симптоматично што Палевски одел пеш по автопат, дали можеби размислувал на самоубиство?

ТВ21

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Возачот на Палчо доби 30 дена притвор

Фактор

360 степени А1 On Слободен Печат А1 On Lider Скопје1 Frontline Во Центар

Албанската опозиција бара одговор од власта дали Љупчо Палевски е вмешан во организацијата на случајот „Монструм“

Слободен Печат - 08.12.2023

Европскиот сојуз за промени денеска побара од власта одговор дали Љупчо Палевски, осомничениот за убиството на Вања Ѓорчевска од Скопје и Панче Жежовски од Велес, е вмешан во случајот „Монструм“, кој се однесува на убиствата кај Смилковското Езеро.

Европски Сојуз за промени: Дали Љупчо Палевски е вмешан во организацијата на случајот „Монструм“?!

А1 On

КАДЕ БИЛ ЉУПЧО ПАЛЕВСКИ-ПАЛЧО НА 24 АПРИЛ 2012 ГОДИНА, КОГА СЕ СЛУЧИ „МОНСТРУМ“ - Европскиот сојуз со прашања до МВР

Фактор

Дали Палевски е вмешан и во организацијата на „Монструм“, прашува албанската опозиција

Фокус

Европски сојуз за промени: Дали Палевски е вмешан во организација на случајот Монструм?

МКД

ДАЛИ ЉУПЧО ПАЛЕВСКИ Е ВМЕШАН И ВО СЛУЧАЈОТ „МОНСТРУМ“? Европскиот сојуз за промени бара одговори од институциите

+инфо

„Европски сојуз за промени“: Логично е да се сомневаме дека истите организатори на убиството на Вања, се вмешани и во случајот „Монструм“

360 степени

Либертас Република

30 дена притвор за возачот на Палчо

Сител - 08.12.2023

И возачот на Палчо ќе оди во притвор. Откако МВР вчера му поднесе кривична, судија на претходна постапка го прифатил барањето на Обвинителството, па Стефан Димковски наредните најмалку 30 дена ќе ги помине во истражниот затвор во Шутка.

Убиецот Палчо има имот во зградата на Вања, грабната во влезот, а врзувана и изнесена преку подрумите

ТВ21

Во два часот на распит во Кривичниот суд ќе биде донесен Стефан Димковски

Фокус

Вања грабната во влезот, врзувана во подрумите па изнесена – Палчо во истата зграда има 106м2 имот

4NEWS

(Видео) Возачот на Палчо до Турција нема да излезе од затворот во Шутка – притворот ќе му трае 30 дена

Скопје1

Возачот на Палчо не чувствува вина: Јас го возев на болница (ВИДЕО)

Zoom

Возачот на Палчо со лисици: Го спомнува и убиството на Вања (ВИДЕО)

Мастило

Скопје1 +инфо Либертас Во Центар Бриф Канал5

Барањето за екстрадација на Љупчо Палевски испратено до турските власти, определен 30-дневен притвор на возачот кој го ...

Бизнис Вести - 08.12.2023

Министерството за правда вчера го испрати барањето за екстрадиција на Љупчо Палевски кое преку Министерството за надворешни работи ќе биде доставено по дипломатски пат до турските власти, а судија на претходна постапка од Основниот кривичен суд ...

Се редат пријави и нови докази за смртта на Вања - под истрага и „возачите“ на Палевски

Deutsche Welle

Барањето за екстрадација на Љупчо Палевски испратено до турските власти, определен 30-дневен притвор на возачот кој го пренел до Турција

Либертас

Барањето за екстрадација на Љупчо Палевски испратено до турските власти, определен 30-дневен притвор на возачот кој го пренел до Турција

Сител

Барањето за екстрадација на Љупчо Палевски испратено до турските власти, определен 30-дневен притвор на возачот кој го пренел до Турција

Во Центар

Барањето за екстрадација на Љупчо Палевски испратено до турските власти, определен 30-дневен притвор на возачот кој го пренел до Турција

Бриф

Барањето за екстрадација на Љупчо Палевски испратено до турските власти, определен 30-дневен притвор на возачот кој го пренел до Турција

Frontline

Н.Македонија Zoom Денешен MakPress

Фросина Ременски: Групата на Палевски, неофицијално, имала списоци за изнуди и ликвидации

Глас на Америка - 07.12.2023

Таа група, според моите неофицијални информации, имала поголеми планови. Постоеле списоци за ликвидации, за изнуди. Списоци за заплашување, за киднапирања, вели професорката на Факултетот за безбедност, Фросина Ташевска Ременски, во разговор за ...

Ременски за Глас на Америка: Групата на Палевски, неофицијално, имала списоци за изнуди и ликвидации

Нова ТВ

ГРУПАТА НА ПАЛЕВСКИ ИМАЛА СПИСОЦИ ЗА ЛИКВИДАЦИИ! Ременски очекува истрагата да се прошири

+инфо

Групата на Палевски имала списоци за изнуди, киднапирања и ликвидации, тврди Ременски

Република

Ременски тврди: Групата на Палевски имала списоци за изнуди, киднапирања и ликвидации

Нетпрес

Ременски тврди: Групата на Палевски имала списоци за изнуди, киднапирања и ликвидации – имале “помонструозни планови“

Курир

Ременски за VOA: Групата на Палевски имала “поголеми планови”. Постоеле списоци за ликвидации, за изнуди, за киднапирања

Либертас

Денешен 4NEWS Фактор Алфа Frontline Скопје инфо еМагазин

Хаџи Јанев: Полицијата професионално и експресно ја заврши својата работа

Бриф - 07.12.2023

Безбедносните служби професионално и експресно ја завршија работа по однос на лоцирање и лишување од слобода на инволвираните лица кои се сомничат за убиството на 14 годишната Вања Ѓорчевска и Павле Жежовски од Велес, изјави денеска универзитетскиот ...

ВИДЕО ИНТЕРВЈУ | Хаџи Јанев: Договорот за екстрадиција со Турција навестува брзо испорачување на Палевски

Слободен Печат

ВИДЕО ИНТЕРВЈУ | Хаџи Јанев: Договорот за екстрадиција со Турција навестува брзо испорачување на Палевски

Либертас

Хаџи Јанев: Нашите безбедносни служби професионално и експресно ја завршија својата работа за осомничените лица за убиството на Вања

Frontline

Хаџи Јанев: Договорот за екстрадиција со Турција навестува брзо испорачување на Палевски (ВИДЕО)

Zoom

Хаџи Јанев за Слободен печат: Договорот за екстрадиција со Турција навестува брзо испорачување на Палевски

Вести плус

Хаџи Јанев за Слободен печат: Договорот за екстрадиција со Турција навестува брзо испорачување на Палевски

Centar

Калајџиев: Поради реториката во јавноста, Палевски може да тврди дека не може да добие фер судење

Zoom - 07.12.2023

Професорот по кривично право, Гордан Калајџиев, изјави дека првоосомничениот за убиството на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски може лесно да тврди дека тука не може да добие фер судење поради реториката што се шири против него во јавноста, пропратена ...

Калајџиев: Поради зборовите „монструм“ и „психопат“, Палевски може да тврди дека не може да добие фер судење

Курир

Калајџиев: Поради реториката во јавноста, Палевски може да тврди дека не може да добие фер судење

OhridNews

Професорот Калајџиев предупредува на реториката во јавноста за Палевски

Независен

Поради реториката во јавноста, Палевски може да тврди дека не може да добие фер судење, тврди Калајџиев

Lider

Калајџиев: Поради реториката во јавноста, Палевски може да тврди дека не може да добие фер судење

А1 On

Калајџиев: Поради реториката во јавноста, Палевски може да тврди дека не може да добие фер судење

Република

MakPress