TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Италија заштитни маски се продаваат за 5.000 евра, на трговците им се заканува затвор

+инфо - 27.02.2020

Финансиската полиција објави денеска дека открила луѓе кои преку интернет продаваат маски за лице за цена од 5.000 евра за парче. Трговците на интернет, кои наплаќаат неверојатно високи цени за заштитни маски за лице и други производи што ги ...

Во Италија заштитни маски се продаваат и за цена од 5.000 евра, на трговците им се заканува затвор

Макфакс - 27.02.2020

Трговците на интернет, кои наплаќаат неверојатно високи цени за заштитни маски за лице и други производи што ги рекламираат како заштита од коронавирусот, ќе се соочат со кривични пријави во Италија.

ВИДЕО: Како изгледа љубовта во ера на коронавирус?

Press24 - 27.02.2020

Групна свадба во еден филипински град оваа година изгледаше поинаку од претходно. Паровите се бакнуваа со маски Тоа е една од мерките на претпазливост поради сѐ поголемиот страв од коронавирусот.

ГИ ОТКРИ ФИНАНСИСКАТА ПОЛИЦИЈА: Продавале маски за лице за 5.000 евра

Фактор - 27.02.2020

Во Италија заштитни маски се продаваат и за цена од 5.000 евра, а на трговците им се заканува затвор. Финансиската полиција открила луѓе кои продаваат маски за лице за цена од 5.000 евра за парче.

Италијанските власти казнуваат, кај нас маските од 10 денари се препродаваат за сума од 150-300 денари

CivilMedia - 27.02.2020

Недостаток од маски има насекаде. Особено во земјите каде веќе се потврдени случаи на пациенти заразени со КОВИД-19. Поради недостатокот, на пазарот во овие земји се појавија диви препродавачи на маски, чија цена е многу повисока од реалната, а дел ...

Италија: Кривични пријави за продавање маски по енормни цени

ТВ21 - 27.02.2020

Финансиската полиција во Италија ќе поднесе кривични пријави против сите трговци кои продаваат заштитни маски за лице и други производи кои ги огласуваат преку Интернет како заштита од новиот коронавирус наречен Ковид-19.

Поплаки има, пријави нема за зголемени цени поради коронавирусот

Радио МОФ - 27.02.2020

По вчерашната прес-конференција на која министерот за здравство Венко Филипче ја информираше јавноста дека е регистриран првиот случај на коронавирус во државава, граѓаните покрај тоа што панично поитаа да купат залихи, на социјалните мрежи реагираа ...

Паниката ги испразни рафтовите во продавниците, аптеките, пазарите

Алфа - 27.02.2020

Стравот од Корона вирусот ги празни маркетите и аптеките во главниот град. Иако надлежните тврдат дека нема место за паника граѓаните сакаат да бидат снабдени за “секој случај”. Рафтовите со брашно,шеќер зејтин и конзерви комплетно се испразнети во ...

Зголемена потрошувачка во маркетите, нема маски и средства за дезинфекција

Сител - 27.02.2020

Зголемена потрошувачка на производи по првиот потврден случај на кронавирус во земјава. Од големите ланци на маркети велат дека вчера во попладневните часови граѓаните масовно купувале храна и средства за хигиена.

Корона паника: Гостиварци прават залихи на храна и гелови за дезинфекција

Gostivarpress.mk - 27.02.2020

Уплашени од ширење на коронавирус, гостиварци ги празнат рафтовите во маркетите и аптеките. Фармацевтите во Гостивар потврдија дека побарувачката на гелови за дезинфицирање деновиве е многу зголемена.

Потрага по маски и медицински алкохол

Deutsche Welle - 27.02.2020

Стравот од коронавирусот ги празни маркетите и аптеките. Иако нема место за паника, граѓани сакаат да бидат снабдени „за секој случај“ И покрај апелот на здравствените властите дека нема простор за паника, , состојбата е спротивна на апелите и ...

Загрижени сме и имаме маски, но не паничиме: Познатите за Коронавирусот

Женски магазин - 27.02.2020

Дел од домашните јавни личности велат дека не треба да се крева паника без потреба околу Коронавирусот, откако вчера министерот за здравство Венко Филипче информираше дека во Скопје една пациентка е заболена и се наоѓа на Инфективната клиника во ...

Интересни работи за носењето еднократни „заштитни маски“

Бриф - 27.02.2020

Заштитните маски можат да го намалат ширењето на грипот, но само тоа не е доволно. Осигурете се дека ја користите маската правилно, бидејќи во спротивно со неа можете само да го зголемите ризикот од пренесување на болести што се пренесуваат преку ...

Српски пулмолог: Приказната за коронавирусот е пренадувана, оние кои имаат брада џабе носат маски

Локално - 27.02.2020

Српскиот пулмолог доктор Бранимир Несторовиќ за РТС истакна дека заштитните маски немаат голема заштитна вредност. -Кога сте болни треба да носите заштитна маска за да не инфицирате други луѓе- тоа е поентата на маските истакнува Несторовиќ.

Носењето заштитни маски во јавност во Белгија е незаконско, потсетуваат правниците

Опсервер - 27.02.2020

– Носењето заштитни маски на јавни места што го покриваат лицето не е легално во Белгија, велат правниците, потсетувајќи дека прекршување на законот предвидува казна до 137 евра и/или затвор од еден до седум дена.

Ама зашто купувате макарони, конзерви и маски?

Фактор - 27.02.2020

Во аптеките нема маски со денови, а граѓаните кои вчера успеале да најдат ги купиле за 25 денари иако редовната цена пред појавата на грипот и стравот од корона-вирус беше десет денари за парче.

Нема маски во аптеките, потрошени се – дефицит и од дезинфекциони средства со алкохол

ТВ21 - 26.02.2020

Нема маски и дезинфекциони средства во аптеките кои ги посети екипата на ТВ21. Аптекарите немаат информации кога ќе пристигнат маските и дезинфекционите средства. „Иако во Македонија нема ниту едно заразено лице од корона ирус, во аптеките нема ...

Некои луѓе заштитни маски носат од страв, а други поради мода: Внимавајте, тие може и да одмогнат! Ова мора да го ...

Точка - 26.02.2020

Маските можат да го намалат ширењето на грипот, но тоа самото по себе не е доволно. Треба да внимавате на тоа дали неправилно ја употребувате маската затоа што само така може да го зголемите ризикот од пренесување на заразата.

Кумановци почнаа да ги празнат маркетите, во аптеките нема заштитни маски

Кумановски м. - 26.02.2020

Кумановци вечерва започнаа да ги празнат рафтовите по маркетите, откако денеска попладне надлежните објавија дека во Македонија е регистриран првиот случај на коронавирус . Дел од нашите читатели велат дека во маркетите забележале луѓе кои ...

Приведени 1.500 лица за продажба на фалсификувани медицински маски

MTM - 26.02.2020

Во Кина уапсени се повеќе од 1.500 лица за производство и продажба на фалсификувани медицински маски. Ова го објави Министерството за јавна безбедност на земјата. „Приведени се над 1560 лица. Истражени се вкупно 688 случаи.

Маските за заштита од корона 300 денари, владата не реагира

Курир - 26.02.2020

И додека во Македонија е регистриран првиот случај на корона вирус, наместо достапност на неопхиод материјал маските достигнаа цена до 300 денари. Ако најевтините маски беа околу 50 денари, а оние кои нудат поголема заштита околу 150, сега дотигнаа ...

Навала во скопските аптеки: Се купуваат маски против коронавирус

Слободен Печат - 26.02.2020

Во скопските аптеки утринава има интензивна побарувачка на медицински маски. Граѓаните купуваат по неколку пара, и за себе и за најблиските. Во неколку скопски аптеки од голем ланец аптеки, нема никакви маски, ниту обични од 4 денари, ниту од ...

Еве како правилно се поставува маската за да навистина нè заштити од вируси – Совет од пулмолог

Нане - 26.02.2020

Маските се еден од најчесто употребуваните предмети за заштита за време на вируси. За жал, кај нас истите почесто ги употребуваат здравите, а не болните луѓе. Денес споделуваме златен совет од бугарскиот пулмолог Д-р Александар Симидчев, како ...

ВИДЕО: Хрватите ги опустошија продавниците поради коронавирусот - нема маски, влажни марамици, ни антибактериски гелови

Press24 - 26.02.2020

Загриженоста поради коронавирусот во Хрватска забрзано се шири и додека во аптеките нема заштитни маски, во поедини маркети нема ниту антибактериски гелови и влажни марамици. Исто така, се зголеми онлајн нарачувањето производи.

Италија отвори истрага поради високите цени на маските и дезинфекциските средства

МКД - 25.02.2020

Италијанските власти отворија истрага за енормно високите цени на хигиенските маски и дезинфекциските средства на интернет по избивањето на епидемијата на коронавирусот на северот на земјата, соопштија обвинителите.

Епидемиолог Даниловски: Заштитни маски за лице треба да носат болните од вирусот, а не здравите луѓе

Телма - 25.02.2020

Маски за лице треба да носат заболените од вирусот, со цел да не ја прошират болеста. Непотребно е луѓето кои не се болни да носат заштитни маски, вели епидемиологот д-р Драган Даниловски, во вечерашната Топ Тема.

Недостиг на заштитни маски во голем број земји, масовно се купуваат и средства за дезинфекција

MakPress - 25.02.2020

По избивањето на епидемијата на новиот коронавирус, граѓаните почнаа масовно да купуваат заштитни маски, па набрзо во голем број држави ги снема од полиците во аптеките. Онаму каде ги има, често се продаваат повеќекратно поскапи од пред епидемијата.

Хрватите во паника ги празнат маркетите

Фокус - 26.02.2020

Загриженоста поради коронавирусот во Хрватска забрзано се шири и додека во аптеките нема заштитни маски, во дел од маркетите веќе нема ниту антибактериски гелови и влажни марамици. Исто така, се зголеми онлајн нарачувањето производи, јавуваат ...

Коронавирусот дојде, а нема маски во аптеките, дефицит и од дезинфекциони средства со алкохол

Курир - 26.02.2020

Нема маски и дезинфекциони средства во аптеките кои ги посети екипата на ТВ21. Аптекарите немаат информации кога ќе пристигнат маските и дезинфекционите средства. Министерот за здравство, Венко Филипче за дезинфекционите средства во аптеките, рече ...

Недостиг од заштитни маски и дезинфекциски средства со алкохол во аптеките

Нетпрес - 26.02.2020

Нема маски и дезинфекциони средства во аптеките кои ги посети екипата на ТВ21. Аптекарите немаат информации кога ќе пристигнат маските и дезинфекционите средства. Министерот за здравство, Венко Филипче за дезинфекционите средства во аптеките, рече ...

Маските за заштита од коронавирус 300 денари, Владата не реагира

Република - 26.02.2020

И додека во Македонија е регистриран првиот случај на корона вирус, наместо достапност на неопходниот материјал, маските достигнаа цена до 300 денари. Ако најевтините маски беа околу 50 денари, а оние кои нудат поголема заштита околу 150, сега ...

Носењето заштитни маски во јавност во Белгија е незаконско, потсетуваат правниците

Фокус - 27.02.2020

Носењето заштитни маски на јавни места што го покриваат лицето не е легално во Белгија, велат правниците, потсетувајќи дека прекршување на законот предвидува казна до 137 евра и/или затвор од еден до седум дена.

Носењето заштитни маски во јавност во Белгија е незаконско, потсетуваат правниците

А1 On - 27.02.2020

Носењето заштитни маски на јавни места што го покриваат лицето не е легално во Белгија, велат правниците, потсетувајќи дека прекршување на законот предвидува казна до 137 евра и/или затвор од еден до седум дена.

Носењето заштитни маски во јавност во Белгија е незаконско, потсетуваат правниците

Бриф - 27.02.2020

Носењето заштитни маски на јавни места што го покриваат лицето не е легално во Белгија, велат правниците, потсетувајќи дека прекршување на законот предвидува казна до 137 евра и/или затвор од еден до седум дена.

Носењето заштитни маски во јавност во Белгија е незаконско, потсетуваат правниците

24Инфо - 27.02.2020

Носењето заштитни маски на јавни места што го покриваат лицето не е легално во Белгија, велат правниците, потсетувајќи дека прекршување на законот предвидува казна до 137 евра и/или затвор од еден до седум дена.

Потрага по маски и медицински алкохол

Либертас - 27.02.2020

Стравот од коронавирусот ги празни маркетите и аптеките. Иако нема место за паника, граѓани сакаат да бидат снабдени „за секој случај“, пишува Дојче веле . И покрај апелот на здравствените властите дека нема простор за паника, откако во Скопје беше ...

Носењето заштитни маски во јавност во Белгија е незаконско, потсетуваат правниците

Либертас - 27.02.2020

– Носењето заштитни маски на јавни места што го покриваат лицето не е легално во Белгија, велат правниците, потсетувајќи дека прекршување на законот предвидува казна до 137 евра и/или затвор од еден до седум дена.

Носење заштитни маски во Белгија не е легално

Слободен Печат - 27.02.2020

Носењето заштитни маски на јавни места што го покриваат лицето не е легално во Белгија, велат правниците, потсетувајќи дека прекршување на законот предвидува казна до 137 евра и/или затвор од еден до седум дена.

Носењето заштитни маски во јавност во Белгија е незаконско, потсетуваат правниците

MakPress - 27.02.2020

Носењето заштитни маски на јавни места што го покриваат лицето не е легално во Белгија, велат правниците, потсетувајќи дека прекршување на законот предвидува казна до 137 евра и/или затвор од еден до седум дена.

Маските за заштита се продаваат по 300 денари

Скопје инфо - 27.02.2020

И додека во Македонија е регистриран првиот случај на корона вирус, наместо достапност на неопхиод материјал маските достигнаа цена до 300 денари. Ако најевтините маски беа околу 50 денари, а оние кои нудат поголема заштита околу 150, сега дотигнаа ...

Носењето заштитни маски во јавност во Белгија е незаконско

Република - 27.02.2020

Носењето заштитни маски на јавни места што го покриваат лицето не е легално во Белгија, велат правниците, потсетувајќи дека прекршување на законот предвидува казна до 137 евра и/или затвор од еден до седум дена.

Во Италија кривични пријави за продавање маски по енормни цени

Курир - 27.02.2020

Финансиската полиција во Италија ќе поднесе кривични пријави против сите трговци кои продаваат заштитни маски за лице и други производи кои ги огласуваат преку Интернет како заштита од новиот коронавирус наречен Ковид-19.

Во Италија кривични пријави за продавање маски по енормни цени

Либертас - 27.02.2020

Како што пренесуваат италијанските медиуми, освен што цената е преголема, продавачите преку Интернет лажно тврдат дека нивните производи нудат „целосна заштита“ од коронавирусот. Финансиската полиција во соопштението наведува дека се поднесени ...

Во Италија кривични пријави за продавање маски по енормни цени

Нетпрес - 27.02.2020

Финансиската полиција во Италија ќе поднесе кривични пријави против сите трговци кои продаваат заштитни маски за лице и други производи кои ги огласуваат преку Интернет како заштита од новиот коронавирус наречен Ковид-19.

Италија: Кривични пријави за сите трговци кои продаваат маски по огромни цени

Слободен Печат - 27.02.2020

Како што пренесуваат италијанските медиуми, освен што цената е преголема, продавачите преку интернет лажно тврдат дека нивните производи нудат „целосна заштита” од коронавирусот. Финансиската полиција во Италија ќе поднесе кривични пријави против ...

Во Италија кривични пријави за продавање маски по енормни цени

Опсервер - 27.02.2020

Финансиската полиција во Италија ќе поднесе кривични пријави против сите трговци кои продаваат заштитни маски за лице и други производи кои ги огласуваат преку Интернет како заштита од новиот коронавирус наречен Ковид-19.

Во Италија кривични пријави за продавање маски по енормни цени

Сител - 27.02.2020

Финансиската полиција во Италија ќе поднесе кривични пријави против сите трговци кои продаваат заштитни маски за лице и други производи кои ги огласуваат преку Интернет како заштита од новиот коронавирус наречен Ковид-19.

Во Италија кривични пријави за продавање маски по енормни цени

Press24 - 27.02.2020

Финансиската полиција во Италија ќе поднесе кривични пријави против сите трговци кои продаваат заштитни маски за лице и други производи кои ги огласуваат преку Интернет како заштита од новиот коронавирус наречен Ковид-19.

Во Италија кривични пријави за продавање маски по енормни цени

24Инфо - 27.02.2020

– Финансиската полиција во Италија ќе поднесе кривични пријави против сите трговци кои продаваат заштитни маски за лице и други производи кои ги огласуваат преку Интернет како заштита од новиот коронавирус наречен Ковид-19.

Во Италија кривични пријави за продавање маски по енормни цени

4NEWS - 27.02.2020

Финансиската полиција во Италија ќе поднесе кривични пријави против сите трговци кои продаваат заштитни маски за лице и други производи кои ги огласуваат преку Интернет како заштита од новиот коронавирус наречен Ковид-19.