TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ПМ10 честичките стигнаа и до Вевчанскиот карневал

Нова ТВ - 13.01.2018

Вевчанци и оваа година со своите маски ги забавуваа бројните посетители на традиционалниот Вевчански карневал. Преовладуваат маски за загадувањето со ПМ10 честичките во воздухот, актуелизирањето на спорот со името, двојазичноста и притворените за ...

Вевчански карневал 2018 година

МКД - 13.01.2018

Вевчанскиот карневал, со стаж од над 1400 години, го слави доаѓањето на Новата година по Јулијанскиот календар. Карневалот е спој меѓу паганскиот и современиот начин на прослава. Со архаичноста, таинственоста и уникатните маски тој се одвојува од ...

Вевчански кaрневал – дефиле на маските

24 Вести - 13.01.2018

Владимир Путин, Доналд Трамп, Радмила Шеќеринска, бугарски свештеници – сите присуствуваат на Вевчанскиот карневал. Името на распродажба за десет денари. Со традиционално дефиле, во Вевчани започна годинашниот карневал.

ВЕВЧАНСКИ КАРНЕВАЛ: Загадениот воздух, двојазичноста и политичката ситуација меѓу актуелните маски (ФОТО)

Популарно - 13.01.2018

Вевчанскиот театар на отворено уште еднаш ја отслика Македонија, а двојазичноста беше една од највпечатливите маски на годинешниот карневал кој ги исмеа актуелните политички случувања во државата.

Вевчанци преку маски ја исмеваа двојазичноста, лагодниот живот на пратениците, МПЦ-ОА и Заевата влада

Алфа - 13.01.2018

Карневалот во Вевчани, ја отслика Македонија – двојазичноста беше најпечатлива маска на годинешната отворена сцена на која се исмејуваа актуелните политички случувања кои ја одбележаа годината што измина.

Почна Вевчанскиот карневал - традиција стара 14 векови

Сител - 13.01.2018

Стартува театарот на отворено во Вевчани, сместено под падините на планината Јабланица. И оваа година најразлични маски инспирирани од секојдневието и настаните кои ја одбележаа изминатата година продефилираа низ улиците па се до центарот на ...

Во Вевчани започнаа карневалските денови

ТВМ - 13.01.2018

Во Вевчани започна традиционалниот Василичарски карневал. Манифестацијата има вековна традиција, а во маскирањето учествуваат над 40 проценти од 2000 жители на Вевчани. Општествено политичките случувања кај нас и во светот и годинава беа инспирација ...

Вевчански карневал 2018: Василичарите најдоа решение за спорот со името, црквата, загадениот воздух.... (видео-фото)

OhridNews - 13.01.2018

Кај да си за Василица во Вевчани да си. Ова село со немирен дух 14 века ја одржува карневалската традиција. А вевчанци од Горна и Долна маала уште од рано утро ги започнаа завршните подготовки за дефилето под маски, на кои долго работат.

(Фото) Загадувањето, тема и на Вевчански карневал

еМагазин - 13.01.2018

Луцидните вевчанци и оваа година преку маски и со духовити пораки успеаја да ги исмејат и иронизираат актуелните општествени текови и пред се политичките случувања што ја одбележаа минатата година. Тие на традиционалниот карневал под маски, тн.

“Алаѓозоски исвиркан од Вевчанци и поздравен со паролата”И јас сум терорист”?!”

Маркукуле - 13.01.2018

Eден од најпопуларните карневали во државата Вевчанскиот и оваа година предизвика огромно внимание и голема посетеност. Попладнево се случи и дефилето на маски и одново стотици маскирани вевчанци продефилираа пред публиката.

Вечерва е Стара нова година, во Вевчани почнува карневалот

Мета - 13.01.2018

Според Јулијанскиот календар, по кој се водат МПЦ-ОА, СПЦ и РПЦ, вечерва се дочекува Новата година, кај народот позната како Стара нова година. Првиот ден на новата година е познат како Василица, кога многумина празнуваат домашна слава, а оние кои ...

Почнува Вевчанскиот карневал

Локално - 13.01.2018

Вевчани викендов ќе биде театар на отворено со изобилство од креативност и импровизација и центар на сатирата за настаните што ја одбележаа минатата година. Вевчанскиот карневал, со кој се слави доаѓањето на новата година по стариот календар, ...

Василичарски карневал во Куратица – со малку пари - многу забава и спој на традицијата, архаичното и мистичното

Фактор - 13.01.2018

На дваесетина километри од Охрид, сместено во пазувите на планинскиот масив Мазатар –Бајрак, на надморска височина од 1100 метри се наоѓа селото Куратица. Со денови животот во ова село пулсира во знакот на василичарскиот карневал кој има дваесет ...

Интервју Сашо Јанкоски, градоначалник на Вевчани: Вевчанскиот карневал е од народот и за народот

Фактор - 13.01.2018

Карневалска треска во Вевчани. Илајдници вевчанци од целиот свет се прибираат дома за да учествуваат во единствената “претстава” под отворено небо, залиена со црвено вино, во која велат има место за секој добронамерник со карневалски дух.

Делчевски Ѕвегор спремен за обичајот под маски Ѕвегорска Сурова

Cooltura - 13.01.2018

Делчевски Ѕвегор и ѕвегорските суроваскари подготвени да запишат уште едно издание на традиционалниот обичај под маски Ѕвегорска Сурова. Театарот на отворено со свадбарската поворка и благословите за сурова, здрава Нова година, ќе се одржи онака ...

Маскенбал во Куратица: Малку пари многу забава

24 Вести - 12.01.2018

Дваесет години финансиран од сопствени средства без поддршка на институциите и министерството за култура и оваа Василица, Курајчкиот карневал ќе овозможи врвен театар и забава на отворено во Куратица прославувајќи 20 годишен јубилеј.

Помалку алкохол, без петарди и оружје за карневалските денови

OhridNews - 12.01.2018

Со цел безбедно и непречено одвивање на манифестациите по повод годинешниот Вевчански карневал, Секторот за внатрешни работи Охрид ги презема сите неопходни безбедносни мерки на превентивен и оперативен план, информираат од СВР.

Карневалот во Вевчани со маски за загадувањето и за трошоците на пратениците

Мета - 13.01.2018

Во Вевчани со карневалската поворка која тргна во 14 часот денеска почна традиционалниот карневал кој датира 1.400 години наназад. Одбележувањето ќе заврши утре со спалувањето на маските и честитки за Стара нова година.

Почнува забавата во Вевчани-маските се подготвени

OhridNews - 12.01.2018

Со настап на групите „Фолтин“ и „Плутос даутс“ и диџеј сетот на светски докажаниот, македонски продуцент и композитор Кирил Џајковски, денес, во Вевчани започнува забавниот дел на годинешниот Вевчански карневал.

„Фолтин“, „Pluto’s Doubts“ и Кирил Џајковски вечерва на Вевчански карневал

Радио МОФ - 12.01.2018

Во Вевчани вечерва ќе започне празнувањето на Василица, Стара Нова година, и традиционалниот карневал. Свои настапи ќе имаат „Pluto’s Doubts“, „Фолтин“ и Кирил Џајковски. Дефилето на маски ќе почне утре во 13 часот, а утревечер василичарите и ...

„Фолтин“, „Pluto’s Doubts“ и Кирил Џајковски вечер во Вевчани

Локално - 12.01.2018

Во Вевчани почнува празнувањето на Василица и традиционалниот карневал. Во пресрет на централниот настан викендов, вечер ќе настапат „Pluto’s Doubts“, „Фолтин“ и Кирил Џајковски. Дефилето на маски ќе почне утре во 13 часот, а утревечер, на пречекот ...

Алаѓозовски исвиркан од Вевчанци и поздравен со паролата „И јас сум терорист” (ФОТО)

Курир - 13.01.2018

Eден од најпопуларните карневали во државата Вевчанскиот и оваа година предизвика огромно внимание и голема посетеност. Попладнево се случи и дефилето на маски и одново стотици маскирани вевчанци продефилираа пред публиката.

Вечерва е Стара нова година, во Вевчани почнува Вевчанскиот карневал

Алфа - 13.01.2018

Според Јулијанскиот календар, по кој се водат МПЦ-ОА, СПЦ и РПЦ, вечерва се дочекува Новата година, кај народот позната како Стара нова година. Според Јулијанскиот календар, по кој се водат МПЦ-ОА, СПЦ и РПЦ, вечерва се дочекува Новата година, кај ...

Почнува Вевчанскиот карневал

Алсат-М - 13.01.2018

Вевчани викендов ќе биде театар на отворено со изобилство од креативност и импровизација и центар на сатирата за настаните што ја одбележаа минатата година. Вевчанскиот карневал, со кој се слави доаѓањето на новата година по стариот календар, ...

Помалку алкохол, без петарди и оружје за карневалските денови

Спектра ТВ - 12.01.2018

Со цел безбедно и непречено одвивање на манифестациите по повод годинешниот Вевчански карневал, Секторот за внатрешни работи Охрид ги презема сите неопходни безбедносни мерки на превентивен и оперативен план, информираат од СВР.

Кирил Џајковски, „Фолтин“ и „Pluto’s Doubts“ вечерва на Вевчанскиот карневал

Република - 12.01.2018

Во Вевчани вечерва ќе започне празнувањето на Василица, Стара Нова година, и традиционалниот карневал. Свои настапи ќе имаат „Pluto’s Doubts“, „Фолтин“ и Кирил Џајковски. Дефилето на маски ќе почне утре во 13 часот, а утревечер василичарите и ...

„Фолтин“, „Pluto's Doubts“ и Џајковски ќе подгреваат атмосфера пред карневалот во Вевчани

+инфо - 12.01.2018

Дефилето на маски ќе почне утре во 13 часот, а утревечер, на пречекот на православната Нова година. Во Вевчани почнува празнувањето на Василица и традиционалниот карневал, а во пресрет на централниот настан викендов, вечерва ќе настапат „Pluto's ...

Вевчанци со парола – „Каква влада такоф василичар” (ФОТО)

Нетпрес - 13.01.2018

Eден од најпопуларните карневали во државата Вевчанскиот и оваа година предизвика огромно внимание и голема посетеност. Попладнево се случи и дефилето на маски и одново стотици маскирани вевчанци продефилираа пред публиката.

Почнува Вевчанскиот карневал

ТВ21 - 13.01.2018

Вевчанскиот карневал, со кој се слави доаѓањето на новата година по стариот календар, почнува денеска. Во 13 часот е дефилето на маски, а вечер, во пресрет на Василица и пречекот на православната Нова година, Чалгија саунд систем, Џамбо Агушев ...

„Фолтин“, „Плутос даутс“ и Џајковски вечерва во Вевчани ...

Н.Македонија - 12.01.2018

„Фолтин“, „Плутос даутс“ и Џајковски вечерва во Вевчани Во Вевчани почнува празнувањето на Василица и традиционалниот карневал. Во пресрет на централниот настан викендов, вечер ќе настапат „Плутос даутс“, „Фолтин“ и Кирил Џајковски.

Алаѓозовски исвиркан од Вевчанци и поздравен со паролата „И јас сум терорист” (ФОТО)

Република - 13.01.2018

Вевчанскиот карневал кој секоја година се одржува за Василица и оваа година предизвика огромно внимание и голема посетеност. Попладнево се случи и дефилето на маски и одново стотици маскирани вевчанци продефилираа пред публиката.

Почнува Вевчанскиот карневал

Курир - 13.01.2018

Вевчани викендов ќе биде театар на отворено со изобилство од креативност и импровизација и центар на сатирата за настаните што ја одбележаа минатата година. Вевчанскиот карневал, со кој се слави доаѓањето на новата година по стариот календар, ...

Почнува Вевчанскиот карневал...

Н.Македонија - 13.01.2018

Почнува Вевчанскиот карневал Вевчани викендов ќе биде театар на отворено со изобилство од креативност и импровизација и центар на сатирата за настаните што ја одбележаа минатата година. Вевчанскиот карневал, со кој се слави доаѓањето на новата ...

Почнува Вевчанскиот карневал

Република - 13.01.2018

Вевчани викендов ќе биде театар на отворено со изобилство од креативност и импровизација и центар на сатирата за настаните што ја одбележаа минатата година. Вевчанскиот карневал, со кој се слави доаѓањето на новата година по стариот календар, ...

Во Вевчани викендов парада на маски и многу забава

Нова ТВ - 13.01.2018

Вевчани викендов ќе биде театар на отворено со изобилство од креативност и импровизација и центар на сатирата за настаните што ја одбележаа минатата година. Вевчанскиот карневал, со кој се слави доаѓањето на новата година по стариот календар, ...

Почнува Вевчанскиот карневал

+инфо - 13.01.2018

Карневалот ќе заврши утре попладне со традиционалното палење на маските. Вевчани викендов ќе биде театар на отворено со изобилство од креативност и импровизација и центар на сатирата за настаните што ја одбележаа минатата година.

Вевчани театар на отворено - василичарско оро на 1.000 маски

Press24 - 13.01.2018

Вевчани викендов ќе биде театар на отворено со изобилство од креативност и импровизација и центар на сатирата за настаните што ја одбележаа минатата година. Вевчанскиот карневал, со кој се слави доаѓањето на новата година по стариот календар, ...

Вевчански карневал – театар на отворено и центар на сатирата за настаните од минатата година

Популарно - 13.01.2018

Вевчани викендов ќе биде театар на отворено со изобилство од креативност и импровизација и центар на сатирата за настаните што ја одбележаа минатата година. Вевчанскиот карневал, со кој се слави доаѓањето на новата година по стариот календар, ...

Почнува Вевчанскиот карневал

А1 On - 13.01.2018

Вевчани викендов ќе биде театар на отворено со изобилство од креативност и импровизација и центар на сатирата за настаните што ја одбележаа минатата година. Вевчанскиот карневал, со кој се слави доаѓањето на новата година по стариот календар, ...

Почнува Вевчанскиот карневал

24 Вести - 13.01.2018

Вевчани викендов ќе биде театар на отворено со изобилство од креативност и импровизација и центар на сатирата за настаните што ја одбележаа минатата година. Вевчанскиот карневал, со кој се слави доаѓањето на новата година по стариот календар, ...

Викендов патиштата водат кон Вевчани – започнува Вевчанскиот карневал

Скопје инфо - 13.01.2018

Вевчани викендов ќе биде театар на отворено со изобилство од креативност и импровизација и центар на сатирата за настаните што ја одбележаа минатата година. Вевчанскиот карневал, со кој се слави доаѓањето на новата година по стариот календар, ...

Почнува Вевчанскиот карневал

Телма - 13.01.2018

Вевчани викендов ќе биде театар на отворено со изобилство од креативност и импровизација и центар на сатирата за настаните што ја одбележаа минатата година. Вевчанскиот карневал, со кој се слави доаѓањето на новата година по стариот календар, ...

ГАЛЕРИЈА: Маските на годинешниот Вевчански карневал

Либертас - 13.01.2018

Вевчани викендов ќе биде театар на отворено со изобилство од креативност и импровизација и центар на сатирата за настаните што ја одбележаа минатата година. Вевчанскиот карневал, со кој се слави доаѓањето на новата година по стариот календар, ...