TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Лавров: Русија ќе поддржи промена на името на Македонија ако тоа е во интерес на двете страни

Макфакс - 14.06.2018

Русија ќе го поддржи преименувањето на Република Македонија, ако тоа одговара на интересите на двете страни. Ова го истакна министерот за надворешни работи на Руската Федерација, Сергеј Лавров, по средбата со неговиот грчки колега, Никос Коѕијас во ...

Руската амбасада реагира на објавите дека Русија го поздравила договорот

+инфо - 14.06.2018

Руската амбасада во Република Македонија, реагираше на медиумски написи, за кои, како што велат, се ширеле тенденциозни толкувања и лажни вести за ставовите на Русија по прашањето на името на државата.

Могерини, Нимиц, Лавров, Столтенберг: Реакции по историскиот договор на Македонија и Грција

ТВ21 - 13.06.2018

За време на говорот на Могерини во Европската комисија, со овации беше дочекана веста за постигнатиот договор меѓу Скопје и Атина. Не изостана ниту реакција од медијаторот на Обединети нации, Метју Нимиц, кој ја имаше улогата на посредник помеѓу ...

Лавров: Русија е подготвена да доставува гас за ЕУ преку „Турскиот поток“

А1 On - 13.06.2018

Русија е подготвена да доставува гас на територијата на ЕУ преку „Турскиот поток“, но, за тоа се неопходни гаранции од европските власти, особено од Европската Комисија, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на заедничката ...

Русија, САД, ООН, ЕУ.. го поздравија договорот за надминување на спорот меѓу Македонија и Грција

Канал5 - 13.06.2018

На позитивните пораки на првите луѓе на Европската Унија, Обединетите Нации, Стејт Департментот, попладнево се придодаде и Русија. Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров на заедничката преконференција во Москва со грчкиот колега Коѕијас изрази ...

Ако договорот за името го поддржат граѓаните на двете земји, ќе го поддржиме и ние, кажа Лавров

Сакам да кажам - 13.06.2018

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, кој денеска во Москва имаше средба со грчкиот колега Никос Коѕијас, рече дека Русија ќе го поддржи договорот за името меѓу Македонија и Грција ако тој добие поддршка од граѓаните на двете земји.

Лавров го поздрави договорот меѓу Македонија и Грција

Канал5 - 13.06.2018

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров изрази надеж дека договорот за новото име на Македонија ќе биде во интерес на Атина и на Скопје и дека ќе го подржат граѓаните и на двете држави, пренесе Спутник од Белград.

Русија го поддржа договорот на Скопје и Атина

Фактор - 13.06.2018

Русија ќе го поддржи потпишаниот договор за преименувањето на Република Македонија во Република Северна Македонија, ако ги задоволи интересите на сите страни. Ова го изјави денеска рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, по состанокот ...

Лавров: Русија ќе поддржи промена на името на Македонија, ако тоа е во интерес на двете страни

Sky - 14.06.2018

Русија ќе го поддржи преименувањето на Република Македонија, ако тоа одговара на интересите на двете страни. Ова го истакна министерот за надворешни работи на Руската Федерација, Сергеј Лавров, по средбата со неговиот грчки колега, Никос Коѕијас во ...

Утре средба Лавров-Коѕијас во Москва

Р.С.Европа - 12.06.2018

Билатералната соработка, но и состојбата на Западниот Балкан, ќе бидат темите за кои ќе разговараат на министрите за надворешни работи на Русија и Грција, Сергеј Лавров и Никос Коѕијас на нивната утрешна средба во Москва, јави дописничката на МИА од ...

Лавров: Русија е подготвена да доставува гас за ЕУ преку „Турскиот поток“

Стандард - 13.06.2018

Русија е подготвена да доставува гас на територијата на ЕУ преку „Турскиот поток“, но, за тоа се неопходни гаранции од европските власти, особено од Европската Комисија, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на заедничката ...

И Русија го поздрави договорот меѓу Македонија и Грција

+инфо - 13.06.2018

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров изрази надеж дека договорот за новото име на Македонија ќе биде во интерес на Атина и на Скопје и дека ќе го подржат граѓаните и на двете држави, пренесе Спутник од Белград.

Русија со поддршка за договорот меѓу Скопје и Атина

iPortal - 13.06.2018

Русија ќе го поддржи потпишаниот договор за преименувањето на Република Македонија во Република Северна Македонија, ако ги задоволи интересите на сите страни. Ова го изјави денеска рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, по состанокот ...

Лавров: Русија ќе поддржи промена на името на Македонија, ако тоа е во интерес на двете страни

Точка - 14.06.2018

Русија ќе го поддржи преименувањето на Република Македонија, ако тоа одговара на интересите на двете страни. Ова го истакна министерот за надворешни работи на Руската Федерација, Сергеј Лавров, по средбата со неговиот грчки колега, Никос Коѕијас во ...

Лавров: Русија е подготвена да доставува гас за ЕУ преку „Турскиот поток“

+инфо - 13.06.2018

Русија е подготвена да доставува гас на територијата на ЕУ преку „Турскиот поток“, но, за тоа се неопходни гаранции од европските власти, особено од Европската Комисија, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на заедничката ...

Лавров го поздрави договорот меѓу Македонија и Грција

Вечер - 13.06.2018

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров изрази надеж дека договорот за новото име на Македонија ќе биде во интерес на Атина и на Скопје и дека ќе го подржат граѓаните и на двете држави, пренесе Спутник од Белград.

Лавров: Русија е подготвена да доставува гас за ЕУ преку „Турскиот поток“

Вечер - 13.06.2018

Русија е подготвена да доставува гас на територијата на ЕУ преку „Турскиот поток“, но, за тоа се неопходни гаранции од европските власти, особено од Европската Комисија, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на заедничката ...

Шефот на руската дипломатија го поздрави договорот

Фокус - 13.06.2018

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров изрази надеж дека договорот за новото име на Македонија ќе биде во интерес на Атина и на Скопје и дека ќе го подржат граѓаните и на двете држави, пренесе Спутник од Белград.

Лавров: Русија е подготвена да доставува гас за ЕУ преку „Турскиот поток“

Н.Македонија - 13.06.2018

Русија е подготвена да доставува гас на територијата на ЕУ преку „Турскиот поток“, но, за тоа се неопходни гаранции од европските власти, особено од Европската Комисија, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на заедничката ...

Лавров го поздрави договорот меѓу Македонија и Грција

Стандард - 13.06.2018

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров изрази надеж дека договорот за новото име на Македонија ќе биде во интерес на Атина и на Скопје и дека ќе го подржат граѓаните и на двете држави, пренесе Спутник од Белград.

Лавров: Русија е подготвена да доставува гас за ЕУ преку „Турскиот поток“

Локално - 13.06.2018

Русија е подготвена да доставува гас на територијата на ЕУ преку „Турскиот поток“, но, за тоа се неопходни гаранции од европските власти, особено од Европската Комисија, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на заедничката ...

Лавров го поздрави договорот меѓу Македонија и Грција

Независен - 13.06.2018

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров изрази надеж дека договорот за новото име на Македонија ќе биде во интерес на Атина и на Скопје и дека ќе го подржат граѓаните и на двете држави, пренесе Спутник од Белград.

Лавров го поздрави договорот меѓу Македонија и Грција

Press24 - 13.06.2018

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров изрази надеж дека договорот за новото име на Македонија ќе биде во интерес на Атина и на Скопје и дека ќе го подржат граѓаните и на двете држави, пренесе Спутник од Белград.

Лавров го поздрави договорот меѓу Македонија и Грција

А1 On - 13.06.2018

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров изрази надеж дека договорот за новото име на Македонија ќе биде во интерес на Атина и на Скопје и дека ќе го подржат граѓаните и на двете држави, пренесе Спутник од Белград.

Лавров го поздрави договорот меѓу Македонија и Грција

Либертас - 13.06.2018

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров изрази надеж дека договорот за новото име на Македонија ќе биде во интерес на Атина и на Скопје и дека ќе го подржат граѓаните и на двете држави, пренесе Спутник од Белград.

Лавров го поздрави договорот меѓу Македонија и Грција

Локално - 13.06.2018

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров изрази надеж дека договорот за новото име на Македонија ќе биде во интерес на Атина и на Скопје и дека ќе го подржат граѓаните и на двете држави, пренесе Спутник од Белград.

Лавров: Се надевам дека договорот ќе биде поддржан од граѓаните на Македонија и Грција

Сител - 13.06.2018

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров изрази надеж дека договорот за новото име на Македонија ќе биде во интерес на Атина и на Скопје и дека ќе го подржат граѓаните и на двете држави, пренесе Спутник од Белград.

Лавров го поздрави договорот меѓу Македонија и Грција

24 Вести - 13.06.2018

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров изрази надеж дека договорот за новото име на Македонија ќе биде во интерес на Атина и на Скопје и дека ќе го подржат граѓаните и на двете држави, пренесе Спутник од Белград.

Се надевам дека договорот има широка народна поддршка, рече Лавров

Мета - 13.06.2018

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров изрази надеж дека договорот за новото име на Македонија ќе биде во интерес на Атина и на Скопје и дека ќе го подржат граѓаните и на двете држави.

Лавров: Се надевам дека договорот е во интерес и на Македонија и на Грција

Р.С.Европа - 13.06.2018

Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров, изрази надеж дека договорот за новото име на Македонија ќе биде во интерес на Атина и на Скопје и дека ќе го подржат граѓаните и на двете држави, објави МИА, повикувајќи се на агенцијата ...

Предмалку се огласи Русија во врска со решението на името – еве што соопштија

Sky - 13.06.2018

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров изрази надеж дека договорот за новото име на Македонија ќе биде во интерес на Атина и на Скопје и дека ќе го подржат граѓаните и на двете држави, пренесе Спутник од Белград.

Русија се надева дека договорот ќе го подржат и граѓаните на Македонија и Грција

еМагазин - 13.06.2018

Шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров изрази надеж дека договорот за новото име на Македонија ќе биде во интерес на Атина и на Скопје и дека ќе го подржат граѓаните и на двете држави, пренесе Спутник од Белград.

Лавров се надева дека договорот ќе биде добар за Скопје и Атина

Нова ТВ - 13.06.2018

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров изрази надеж дека договорот за новото име на Македонија ќе биде во интерес на Атина и на Скопје и дека ќе го поддржат граѓаните и на двете држави, пренесе Спутник од Белград.

Толку беше од „поддршката“ на „братска“ Русија за името- Лавров во друштво на Коѕијас го поздрави договорот

Курир - 13.06.2018

На позитивните пораки на првите луѓе на Европската Унија, Обединетите Нации, Стејт Департментот, попладнево се придодаде и Русија, со што пропадна митот за наводното руско влијание во Македонија, кое наводно било блиско со опозициски структури и кое ...

Лавров го поздрави преименувањето во Северна Македонија

Република - 13.06.2018

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров на заедничката преконференција во Москва со грчкиот колега Коѕијас изрази надеж дека договорот за новото име на Македонија ќе биде во интерес на Атина и на Скопје и дека ќе го поддржат граѓаните и на двете ...

И Русија го поздрави договорот меѓу Македонија и Грција

МК News - 13.06.2018

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров изрази надеж дека договорот за новото име на Македонија ќе биде во интерес на Атина и на Скопје и дека ќе го подржат граѓаните и на двете држави, пренесе Спутник од Белград.

Лавров: Се надевам дека договорот меѓу Скопје и Атина ќе има широка народна поддршка

МКД - 14.06.2018

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров на заедничката конференција за медиумите во Москва со грчкиот колега Коѕијас изрази надеж дека договорот за новото име на Македонија ќе биде во интерес на Атина и на Скопје и дека ќе го поддржат граѓаните и ...