TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Хајко Маас: Сите услови се исполнети за почеток на преговори

Канал5 - 12.09.2019

Сите услови се исполнети за почеток на преговори и ние го поддржуваме отворањето на овие преговори, во Бундестагот и во ЕУ. Во пресрет на одлуката од германскиот Бундестаг на крајот од овој месец за давање зелено светло на земјава за почеток на ...

Мас: Нема веќе никакви пречки за Северна Македонија

Deutsche Welle - 12.09.2019

Шефовите на германската и македонската дипломатија од Берлин порачаа дека се исполнети сите предуслови и барања за Северна Македонија да ги започне преговорите со ЕУ. Според Мас, за Скопје нема веќе никакви пречки.

Димитров: Му се извинив на Мас за честите посети на Берлин

Фактор - 12.09.2019

Хајко Мас, министерот за надворешни работи на Германија, денеска во Берлин одржа заедничка прес-конференција со шефот на македонската дипломатија Никола Димитров на која упати честитки, како што вели тој, до граѓаните на Северна Македонија за ...

Мас: Нема веќе никакви пречки за Северна Македонија

Либертас - 12.09.2019

Шефовите на германската и македонската дипломатија од Берлин порачаа дека се исполнети сите предуслови и барања за Северна Македонија да ги започне преговорите со ЕУ. Според Мас, за Скопје нема веќе никакви пречки.