TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(ИНТЕГРАЛНО) Интервју на обвинителката Вилма Русковска за бегството на Сашо Мијалков за „360 степени“

360 степени - 22.02.2021

360°: Јавноста знае дека во петокот се одржа рочиште за Таргет-Тврдина на кое завршените зборови ги дадоа и обвинетите. Дали и што разменивте како информација со Министерството за внатрешни работи тој ден, во петокот? „ Во петокот немаше размена на ...

Рускоска отфрла одговорност на обвинителството за бегството на Мијалков

Р.С.Европа

Нема крт во обвинителството, страшно е што бегствата ни се повторуваат, рече Вилма Русковска, шефицата на ОЈО

ММС

Интерпол се вклучува во потрагата по Мијалков

Глас на Америка

Хронологија на бегалската драма на Сашо Мијалков (видео)

Телма

Обвинителството поднесе жалба за куќниот притвор за Мијалков

360 степени

МВР имале сознанија дека Мијалков ќе бега, ОЈО бара кој му помогнал

Алсат-М

Канал5 Сител 360 степени Сакам да кажам 360 степени 360 степени 365 Press24

Ѕвонко Давидовиќ: Обвинителството промаши

Телма - 22.02.2021

По бегството на Сашо Мијалков, обвинет за масовното прислушување во предметот „Таргет Тврдина“, за Топ Тема на Телма, адвокатот Ѕвонко Давидовиќ, смета дека одговорноста треба да се бара кај обвинителството кое побарало уште во петокот мерки за ...

Давидовиќ за тв 24: Вината за бегството на Мијалков е кај обвинителството

24 Вести

Адвокатот Давидовиќ: Обвинителството не реагира навреме, му даде два дена на обвинетиот да го снема

Слободен Печат

Давидовиќ: Обвинителството е виновно за бегството на Мијалков

+инфо

Oбвинителството „дало“ два дена да избега Мијалков, тврди адвокатот Давидовиќ

Бриф

Давидовиќ: Вината за бегството е кај обвинителството

Фактор

Давидовиќ: Обвинителството потфрли околу бегството на Мијалков

Локално

Expres Frontline iPortal 24Инфо Либертас Локално

Русковска: Ако Обвинителството во петокот побараше притвор ќе се протолкуваше како прејудицирање на пресудата

ТВ21 - 22.02.2021

Обвинетиот Сашо Мијалков редовно се јавуваше на сите рочишта, доколку во петокот, по завршување на рочиштето, Обвинителството побараше притвор, ќе се протолкуваше како прејудицирање на пресудата, изјави вечерва шефицата на Јавното обвинителство за ...

Русковска: За мене како човек и обвинител е страшно што бегствата се повторуваат

Press24

Русковска: Ако Обвинителството веднаш побараше притвор, ќе значеше прејудицирање на пресуда

Фокус

Русковска: Ако Обвинителството во петокот побараше притвор ќе се протолкуваше како прејудицирање на пресудата

Бриф

Русковска: Ако Обвинителството во петокот побараше притвор ќе се протолкуваше како прејудицирање на пресудата

24Инфо

Русковска објасни зошто уште во петокот не бил побаран куќен притвор за Сашо Мијалков

Press24

Русковска: Мијалков ги почитуваше мерките, а ако во петокот имаше притвор ќе беше прејудицирање на пресудата

+инфо

Слободен Печат Вечер Прес MakPress Frontline Република

Полицијата го бара со потерница Сашо Мијалков, и ги повика неговите најблиски на распит

24 Вести - 22.02.2021

Обвинителството немало индиции за бегство на Поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков на денот на изрекувањето на завршните зборови на предметот „Таргет-Тврдина“ појаснуваат во денешното соопштение до јавноста.

Обвинителство се сомнева дека некој му кажал на Мијалков за притворот, по што избегал

Фокус

ЈО: Првите индиции дека Мијалков може да избега добиени во саботата вечерта

Република

Обвинителството барало притвор, судот определил куќен

Телма

Мијалков го снема, судските органи велат дека итно била спроведена постапката за определување мерка притвор

OhridNews

МВР го бара Мијалков, Судот му определи притвор поради опасност од бегство

MTM

Судот одредил куќен притвор, Обвинителството барало Мијалков да биде спроведен во Шутка

Глас на Америка

ТВ21 Фактор МКД +инфо Сител Frontline 24Инфо Канал5

Русковска тврди дека информацијата не протекла од Обвинителството: За притворот на Мијалков знаевме само тројца!

Точка - 22.02.2021

Шефицата на Обвинителството за гонење на организиран криминал, Вилма Русковска предмалку во изјава за „Сител“ откри дека информацијата за притворот на поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков кој е во бегство, во Обвинителството знаеле само тројца.

Рускоска: Ја исклучувам можноста дека информацијата за притворот протекла од Обвинителството

Frontline

Рускоска: Ја исклучувам можноста дека информацијата за притворот протекла од Обвинителството

Опсервер

Рускоска: Исклучувам можност дека информацијата за притворот протекла од Обвинителството

Слободен Печат

Рускоска: Ја исклучувам можноста дека информацијата за притворот протекла од Обвинителството

iPortal

Рускоска: Ја исклучувам можноста дека информацијата за притворот протекла од Обвинителството

24Инфо

Рускоска: Ја исклучувам можноста дека информацијата за притворот протекла од Обвинителството

Либертас

МКД +инфо Press24 ТВ21 Република Локално Нетпрес еМагазин

Кривичен суд: Барањето за притвор за Мијалков беше доставено вчера во 15 часот, а во 18.30 часот МВР го доби решението

Либертас - 22.02.2021

-Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, вчера (21.02.2021) во 15:00 часот до Основниот кривичен суд Скопје, достави предлог за определување мерка притвор против С.М. обвинет во предметот со КОК бр.

Кривичен: Барањето за притвор беше доставено вчера во 15 часот – во 18.30 часот МВР го доби решението

Нова ТВ

Кривичен суд достави предлог за определување мерка притвор против Сашо Мијалков

Бизнис Вести

Кривичен суд: Мијалков има право на жалба за куќниот притвор

Press24

Кривичен суд достави предлог за определување мерка притвор против Сашо Мијалков

Сител

Кривичен достави предлог за притвор, Мијалков има уште неколку часа право на жалба

24Инфо

Се огласи Кривичниот суд за барањето куќен притвор за Мијалков

Тера

Нетпрес еМагазин Бриф MakPress

Кривичен суд: Вчера во 18:30 часот решението за домашен притвор беше експедитирано до МВР

ТВ21 - 22.02.2021

Од Кривичен суд денеска со соопштение за тоа како се одвивала процедурата за издавање на налог за куќен притвор на Сашо Мијалков, обвинет во предметот „Таргет Тврдина“. Од таму велат дека ОЈО доставило предлог за Мијалков за куќен притвор, кој ...

Куќен притвор со 24 часовен надзор за Мијалков, решението било доставено до МВР во 18:30 часот

iPortal

Куќен притвор со 24 часовен надзор за Мијалков, решението било доставено до МВР во 18:30 часот

Република

Кривичен суд: Барањето за притвор за Мијалков беше доставено вчера во 15 часот, а во 18.30 часот МВР го доби решението

+инфо

Решението за куќен притвор за Мијалков доставено до МВР во 18:30 часот

Курир

Куќен притвор со 24 часовен надзор за Мијалков, решението било доставено до МВР во 18:30 часот

Вечер Прес

Барањето за куќен притвор и 24 часовен надзор за Мијалков доставено до МВР во 18:30 часот

Независен

Опсервер