TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Новинарка во Србија уапсена, па пуштена оти пишувала за хаос во Клиничкиот центар Војводина

Мета - 02.04.2020

Српската премиерка Ана Брнабиќ денеска најави дека ќе се укине уредбата за централизирано информирање во врска со корона вирусот, откако вчеравечер една новинарка беше уапсена „поради ширење паника и предизвикување немири“.

Ослободена новинарката која ја критикуваше состојбата на Клиничкиот центар Војводина

Слободен Печат - 02.04.2020

Лалиќ беше синоќа приведена откако објави текст на порталот Нова.рс, во кој наведе дека здравствените работници во КЦВ немаат соодветна заштита од коронавирусот. Новинарката на Нова.рс, Ана Лалиќ, која синоќа беше приведена откако објави текст со ...

Приведена па ослободена новинарка во Србија, ширела паника за Ковид-19

+инфо - 02.04.2020

Полицијата во Нови Сад вчера ја уапсила новинарката на порталот „Нова.рс“, Ана Лалиќ, поради нејзиниот текст насловен „Клинички центар Војводина пред колапс: Без заштита за медицинските сестри“, и веднаш ѝ бил одреден притвор дод 48 часа поради ...

Пуштена од притвор приведената новинарката во Нови Сад

24Инфо - 02.04.2020

Новинарката Ана Лалиќ која синоќа била приведена во Нови Сад и на која по налог на обвинител и била одредена мерка од 48 часа задржување во притвор е пуштена, неофицијално дознава РТС. Лалиќ е приведена откако нејзиниот портал „нова.рс“ објавил ...

Уапсена новинарка во Нови САД заради „ширење паника“

Слободен Печат - 02.04.2020

Случајот на новинарката во притвор за кратко време стана главна тема на социјалните мрежи и портали, од каде доаѓаат бројни пораки на поддршка од колеги и пријатели, кои тврдат дека приведувањето на Ана Лалиќ е „напад на новинарската професија“.

Уапсена новинарка во Србија, напишала текст дека Клиничкиот во Нови Сад нема заштитни маски

360 степени - 02.04.2020

На новинарката од порталот на српската телевизија Нова, Ана Лалиќ и е одредена мерка притвор поради објавен текст во кој пишува дека Клиничкиот центар Војводина работи во хаотични услови и се соочува со хроничен недостиг на заштитни маски за ...

Во Нови Сад приведена па ослободена новинарка поради „ширење паника“ за коронавирусот

Радио МОФ - 02.04.2020

Полицијата вчера ја привела новинарката на порталот Нова.рс, Ана Лалиќ , поради нејзиниот текст „Клинички центар Војводина пред колапс: Без заштита за медицинските сестри“ и ѝ бил одреден притвор од 48 часа поради сомнение дека сторила кривично дело ...

Во Србија е приведена новинарка-објавила текст за лоши услови во болниците

Нова ТВ - 02.04.2020

Ана Лалиќ, новинарка од Нови Сад и член на Одбор на директори на Независното здружение на новинари на Војводина е приведена и одреден и е притовр во траење од 48 часа. Причината за нејзиното приведување е тесктот објавен на Нова.рс , во која ...

Во Србија приведена новинарка која известувала за коронавирусот

Локално - 02.04.2020

Новинарка „Нова.рс“ е приведена во средата вечер за текст за состојбата со заразените од коронавирусот во Клиничкиот центар на Војводина. Ана Лалиќ е приведена во период од 48 часа, изјави адвокатот Срѓан Ковачевиќ за „Бета“.

Новинарка во притвор во Нови Сад затоа што пишувала за состојбата во здравствениот систем за време на епидемијата

AKO - 02.04.2020

Новинарката на порталот нова.рс, Ана Лалиќ се наоѓа во 48 часовен притвор затоа што пишувала за состојбата во клиничкиот центар во Нови Сад и опасноста здравствените работници да се заразат од коронавирус.

Во Србија е приведена новинарка-објавила текст за лоши услови во болниците

Либертас - 02.04.2020

Ана Лалиќ, новинарка од Нови Сад и член на Одбор на директори на Независното здружение на новинари на Војводина е приведена и одреден и е притовр во траење од 48 часа. Причината за нејзиното приведување е тесктот објавен на Нова.рс, во која ...

Ослободена српската новинарка која ја критикуваше состојбата во Клиничкиот центар Војводина

Опсервер - 02.04.2020

– Новинарката на Нова.рс, Ана Лалиќ, која синоќа беше приведена откако објави текст со критика за лошата состојбата во Клиничкиот центар Војводина (КЦВ) во Нови Сад, денеска е ослободена по сослушувањето.

Ослободена српската новинарка која ја критикуваше состојбата во Клиничкиот центар Војводина

А1 On - 02.04.2020

Новинарката на Нова.рс, Ана Лалиќ, која синоќа беше приведена откако објави текст со критика за лошата состојбата во Клиничкиот центар Војводина (КЦВ) во Нови Сад, денеска е ослободена по сослушувањето.

Уапсена, па ослободена новинарка во Србија која напишала текст дека Клиничкиот во Нови Сад нема заштитни маски

Фокус - 02.04.2020

На новинарката од порталот на српската телевизија Нова, Ана Лалиќ, ѝ е одредена мерка притвор поради објавен текст во кој пишува дека Клиничкиот центар Војводина работи во хаотични услови и се соочува со хроничен недостиг на заштитни маски за ...

Приведена па ослободена новинарката Ана Лалиќ по критиката за лошата состојба на болницата во Нови Сад

Нетпрес - 02.04.2020

Новинарката на Нова.рс, Ана Лалиќ, која синоќа беше приведена откако објави текст со критика за лошата состојбата во Клиничкиот центар Војводина (КЦВ) во Нови Сад, денеска е ослободена по сослушувањето.

Ослободена српската новинарка која ја критикуваше состојбата во Клиничкиот центар Војводина

Либертас - 02.04.2020

Новинарката на Нова.рс, Ана Лалиќ, која синоќа беше приведена откако објави текст со критика за лошата состојбата во Клиничкиот центар Војводина (КЦВ) во Нови Сад, денеска е ослободена по сослушувањето.