TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Рејтингот на Трамп сè уште останува на стабилните 41 отсто поддршка

Слободен Печат - 15.11.2019

Републиканците внимателно го следат рејтингот на Трамп и експертите сметаат дека ако се покаже дека тој ја губи поддршката кај народот, некои од републиканските конгресмени можат да му го свртат грбот.

Трамп побара од Врховниот суд да забрани да се објават неговите даночни пријави

МКД - 14.11.2019

Борбата околу судскиот налог на големата порота на Менхетн може да резултира со голема одлука во однос на претседателската моќ, вели Њујорк тајмс . Претседателот Трамп денеска побара од Врховниот суд да ѝ забрани на сметководствената фирма да им ги ...

Дијаметрално спротивни гледишта по партиска линија за импичментот на Трамп

Глас на Америка - 14.11.2019

Двајцата официјални претставници на Стеjт департментот за Украина Влијам Тејлор и Џорџ Кент, беа први на јавниот распит. Сослушувањата за евентуален импичмент на претседателот на САД почнаа синоќа во Вашингтон, но клучни законодавци понудија ...

Киев вели дека амбасадорот на САД не ја поврзал директно истрагата за Бајден со воената помош

Нетпрес - 14.11.2019

Украинскиот министер за надворешни работи Вадим Пристајко изјави во четвртокот дека американскиот амбасадор во Европската унија, Гордон Сондленд, експлицитно не го поврзал исловувањето на воената помош за Киев со отворањето истрага за корупцијата во ...

Што ќе донесе бесконечното сослушување за импичмент на Трамп?

Deutsche Welle - 14.11.2019

Првото јавно сослушување во рамки на постапката за отповикување од функцијата на Доналд Трамп, не донесе многу нови сознанија и повеќе наликуваше на маратонска седница отколку на политичко крими, смета Карла Блајкер.

Трамп вршел притисок врз Украина за политичка корист

Р.С.Европа - 14.11.2019

Во јавните сослушувања на сведоците во процесот за отповикување на американскиот претседател Доналд Трамп што почнаа вчера во Претставничкиот дом на Конгресот, двајца американски дипломати сведочеа дека Трамп вршел притисок врз Украина за да оствари ...

Детали од сослушувањето за импичментот на Доналд Трамп (ВИДЕО)

Слободен Печат - 14.11.2019

На распитот учествуваа американскиот амбасадор во Украина, Вилијам Тејлор и Џорџ Кент, кој во Стејт департментот ги надгледува односите со Украина. На јавното и телевизиски пренесувано сослушување синоќа во рамките на истрагата за импичмент на ...

Тејлор и Кент изјавија оти Трамп сакал истрагата на Украина да му помогне политички

Глас на Америка - 13.11.2019

Двајцата сведоци рекоа дека претседателот направил „нерегуларен канал“ да се справи со Украина ВАШИНГТОН — Двајцата официјални претставници на Стеј департментот за Украина Влијам Тејлор и Џорџ Кент, кои денес се на јавен распит во Конгресот, како ...

Сослушувања за украинската афера на Трамп - политичка драма во живо

Deutsche Welle - 13.11.2019

Денеска за првпат ќе се врши јавно сослушување на сведоците во истрагата за отповикување на американскиот претседател од функцијата - крупен настан пренесуван во живо на телевизиите. Првите три сведоци го товарат Трамп.

(Видео) Трамп: Се обидуваат да ме спречат

Макфакс - 13.11.2019

Ова е најголема измама во историјата на американската историја, порача американскиот претседател Доналд Трамп, во врска со почетокот на јавните сослушувања во истрагата за негово отповикување.

Денеска почнуваат јавните сведочења за импичмент на Трамп

МКД - 13.11.2019

Првите јавни сослушувања на сведоците во истрагата за импичмент на претседателот Доналд Трамп почнуваат денес. Демократите во Претставничкиот дом ја засилуваат својата кампања против Белата куќа, за која тврдат дека ги злоупотребила своите ...

„На Трамп му е поважна истрагата за Бајден од американската политика кон Украина“ (ВИДЕО)

МКД - 13.11.2019

Вилијам Тејлор за време на сведочењето во првиот ден од јавната расправа рече дека член на неговиот персонал го слушнал Трамп како се распрашува за „истраги“ во Украина. Вршителот на должноста американски амбасадор во Украина Вилијам Тејлор денеска ...

Започна првото јавно сослушување за импичмент на Трамп

Р.С.Европа - 13.11.2019

Демократите и републиканците го започнаа јавното сослушување како дел од истрагата за отповикување на претседателот Доналд Трамп. Сесијата ја отвори со обраќање претседавачот со Комитетот за разузнавање при Претставничкиот дом, Адам Шиф, кој во ...

Со Тејлор и Кент почнуваат јавните сослушувања во рамки на истрагата за отповикување на Трамп

Сител - 13.11.2019

Првата рунда на јавни расправи во рамките на истрагата за отповикување на претседателот Доналд Трамп почнува денеска со сослушувања на три сведоци важни за истрагата, предводена од демократите во Конгресот.

Почнуваат првите јавни сослушувања за импичмент на Трамп

Глас на Америка - 13.11.2019

Денес на распит ќе се појават американскиот дипломат во Украина Вилијам Тејлор и Џорџ Кент, кој ги надгледува односите со Украина ВАШИНГТОН — Денес почнуваат јавните сослушувања во истрагата за импичмент на претседателот на САД Доналд Трамп.

Во Конгресот започна јавно сослушување за отповикување на Трамп

Макфакс - 13.11.2019

Во Претставничкиот дом на американскиот конгрес почна јавното сведочење во истрагата за отповикување на претседателот Доналд Трамп. Сведочат највисокиот дипломатски претставник на САД во Украина, Вилијам Тејлор и советникот на државниот секретар на ...

Почнуваат првите јавни сослушувања за импичмент на Трамп

Р.С.Европа - 13.11.2019

Комитетот за разузнавање на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес денеска ќе го започне сослушувањето на клучните фигури во аферата со Украина, а во врска со импичментот на претседателот Доналд Трамп.

Почнуваат јавните расправи во рамките на истрагата за отповикување на Трамп

Канал5 - 13.11.2019

Првата рунда на јавни расправи во рамките на истрагата за отповикување на претседателот Доналд Трамп почнува денеска со сослушувања на три сведоци важни за истрагата, предводена од демократите во Конгресот.

Со Тејлор и Кент почнуваат јавните сослушувања во рамки на истрагата за отповикување на Трамп

Либертас - 13.11.2019

Првата рунда на јавни расправи во рамките на истрагата за отповикување на претседателот Доналд Трамп почнува денеска со сослушувања на три сведоци важни за истрагата, предводена од демократите во Конгресот.

Во САД почнуваат првите јавни сослушувања за импичмент на Трамп

24Инфо - 13.11.2019

Во САД денеска почнуваат јавните сослушувања во истрагата за отповикување на претседателот Доналд Трамп. Според политичките аналитичари тоа е „настан што се случува еднаш во животот”. Отповикани од американскиот Конгрес досега биле двајца ...

Во САД почнуваат првите јавни сослушувања за импичмент на Трамп

Нова ТВ - 13.11.2019

Во САД денеска почнуваат јавните сослушувања во истрагата за отповикување на претседателот Доналд Трамп. Според политичките аналитичари тоа е „настан што се случува еднаш во животот“. Отповикани од американскиот Конгрес досега биле двајца ...

Во САД почнуваат првите јавни сослушувања за импичмент на Трамп

Вечер Прес - 13.11.2019

Во САД денеска почнуваат јавните сослушувања во истрагата за отповикување на претседателот Доналд Трамп. Според политичките аналитичари тоа е „настан што се случува еднаш во животот”. Отповикани од американскиот Конгрес досега биле двајца ...

Во САД почнуваат првите јавни сослушувања за импичмент на Трамп

Опсервер - 13.11.2019

Во САД денеска почнуваат јавните сослушувања во истрагата за отповикување на претседателот Доналд Трамп. Според политичките аналитичари тоа е „настан што се случува еднаш во животот“. Отповикани од американскиот Конгрес досега биле двајца ...

Во САД почнуваат првите јавни сослушувања за импичмент на Трамп

А1 On - 13.11.2019

Во САД денеска почнуваат јавните сослушувања во истрагата за отповикување на претседателот Доналд Трамп. Според политичките аналитичари тоа е „настан што се случува еднаш во животот“. Отповикани од американскиот Конгрес досега биле двајца ...

Во Конгресот започна јавно сослушување за отповикување на Трамп

Н.Македонија - 13.11.2019

Во Претставничкиот дом на американскиот конгрес почна јавното сведочење во истрагата за отповикување на претседателот Доналд Трамп. Сведочат највисокиот дипломатски претставник на САД во Украина, Вилијам Тејлор и советникот на државниот секретар на ...

Во Конгресот започна јавно сослушување за отповикување на Трамп

MTM - 13.11.2019

Во Претставничкиот дом на американскиот конгрес почна јавното сведочење во истрагата за отповикување на претседателот Доналд Трамп. Сведочат највисокиот дипломатски претставник на САД во Украина, Вилијам Тејлор и советникот на државниот секретар на ...

Во САД почнуваат првите јавни сослушувања за импичмент на Трамп

Либертас - 13.11.2019

Во САД денеска почнуваат јавните сослушувања во истрагата за отповикување на претседателот Доналд Трамп. Според политичките аналитичари тоа е „настан што се случува еднаш во животот“. Отповикани од американскиот Конгрес досега биле двајца ...

Кремљ за постапката за отповикување на Трамп: Нема врска со реалноста

А1 On - 13.11.2019

За Русија процесот на отповикување на американскиот претседател Доналд Трамп и обвинувањата за мешање на Москва во изборите во САД, се слични и имаат „малку врска со реалноста“. На прашањето за денешното сослушување во американскиот Конгрес, ...

Кремљ за постапката за отповикување на Трамп: Нема врска со реалноста

Слободен Печат - 13.11.2019

Песков, портпарол на Владимир Путин, го спореди процесот против Трамп во Конгресот со американските обвинувања за руско мешање во претседателските избори во САД во 2016 година, за кои рече дека имаат „мала врска со реалноста".

Кремљ за постапката за отповикување на Трамп: Нема врска со реалноста

+инфо - 13.11.2019

За Русија процесот на отповикување на американскиот претседател Доналд Трамп и обвинувањата за мешање на Москва во изборите во САД, се слични и имаат „малку врска со реалноста“. На прашањето за денешното сослушување во американскиот Конгрес, ...

За Русија процесот за импичмент на Трамп има „малку врска со реалноста“

Фокус - 13.11.2019

За Русија процесот на отповикување на американскиот претседател Доналд Трамп и обвинувањата за мешање на Москва во изборите во САД, се слични и имаат „малку врска со реалноста“. На прашањето за денешното сослушување во американскиот Конгрес, ...

Кремљ за постапката за отповикување на Трамп: Нема врска со реалноста

24Инфо - 13.11.2019

За Русија процесот на отповикување на американскиот претседател Доналд Трамп и обвинувањата за мешање на Москва во изборите во САД, се слични и имаат „малку врска со реалноста”. На прашањето за денешното сослушување во американскиот Конгрес, ...

Во САД почнуваат првите јавни сослушувања за импичмент на Трамп

MakPress - 13.11.2019

Во САД денеска почнуваат јавните сослушувања во истрагата за отповикување на претседателот Доналд Трамп. Според политичките аналитичари тоа е „настан што се случува еднаш во животот“. Отповикани од американскиот Конгрес досега биле двајца ...

Кремљ за постапката за отповикување на Трамп: Нема врска со реалноста

MakPress - 13.11.2019

За Русија процесот на отповикување на американскиот претседател Доналд Трамп и обвинувањата за мешање на Москва во изборите во САД, се слични и имаат „малку врска со реалноста“. На прашањето за денешното сослушување во американскиот Конгрес, ...

Кремљ за постапката за отповикување на Трамп: Нема врска со реалноста

Опсервер - 14.11.2019

На прашањето за денешното сослушување во американскиот Конгрес, портпаролот на рускиот претседател Дмитриј Песков рече дека „има многу работи во кои е тешко да се поверува“. Песков, портпарол на Владимир Путин, го спореди процесот против Трамп во ...

Распит за импичментот на Трамп: Најмногу се интересирал за истрага на Бајден

Опсервер - 14.11.2019

На јавното и телевизиски пренесувано сослушување синоќа во рамките на истрагата за импичмент на претседателот Доналд Трамп, се дознаа нови детаљи од наводно оркестрирана кампања спроведена од блискиот круг на претседателот чија цел била странска ...

Распит за импичментот на Трамп: Најмногу се интересирал за истрага на Бајден

А1 On - 14.11.2019

На јавното и телевизиски пренесувано сослушување синоќа во рамките на истрагата за импичмент на претседателот Доналд Трамп, се дознаа нови детаљи од наводно оркестрирана кампања спроведена од блискиот круг на претседателот чија цел била странска ...

Нови детали во истрагата за импичмент на Трамп, сослушувањето траеше над шест часа

+инфо - 14.11.2019

По разговорот Сонленд бил прашан за тоа какво е мислењето на претседателот за Украина на што одговорил дека „Трамп на прво место е заинтересиран за истрага на Бајден за која притискал Џулијани“.

Распит за импичментот на Трамп: Најмногу се интересирал за истрага на Бајден

Локално - 14.11.2019

На јавното и телевизиски пренесувано сослушување синоќа во рамките на истрагата за импичмент на претседателот Доналд Трамп, се дознаа нови детаљи од наводно оркестрирана кампања спроведена од блискиот круг на претседателот чија цел била странска ...

Нови детали во истрагата за импичмент на Трамп, сослушувањето траеше над шест часа

iPortal - 14.11.2019

На јавното и телевизиски пренесувано сослушување синоќа во рамките на истрагата за импичмент на претседателот Доналд Трамп, се дознаа нови детаљи од наводно оркестрирана кампања спроведена од блискиот круг на претседателот чија цел била странска ...

Распит за импичментот на Трамп: Најмногу се интересирал за истрага на Бајден

Вечер Прес - 14.11.2019

На јавното и телевизиски пренесувано сослушување синоќа во рамките на истрагата за импичмент на претседателот Доналд Трамп, се дознаа нови детаљи од наводно оркестрирана кампања спроведена од блискиот круг на претседателот чија цел била странска ...

Распит за импичментот на Трамп: Најмногу се интересирал за истрага на Бајден

Либертас - 14.11.2019

На јавното и телевизиски пренесувано сослушување синоќа во рамките на истрагата за импичмент на претседателот Доналд Трамп, се дознаа нови детаљи од наводно оркестрирана кампања спроведена од блискиот круг на претседателот чија цел била странска ...

Распит за импичмент: Трамп најмногу се интересирал за истрага за Бајден

Нова ТВ - 14.11.2019

На јавното сослушување што се одржа синоќа во рамките на истрагата за импичмент на претседателот Доналд Трамп, се открија нови детаљи од наводно оркестрирана кампања спроведена од блискиот круг на претседателот чија цел била странска држава да ...

Импичмент на Трамп: Синот на Бајден и Украина главни теми

Република - 14.11.2019

На јавното и телевизиски пренесувано сослушување синоќа во рамките на истрагата за импичмент на претседателот Доналд Трамп, се дознаа нови детаљи од наводно оркестрирана кампања спроведена од блискиот круг на претседателот чија цел била странска ...

Распит за импичментот на Трамп: Најмногу се интересирал за истрага на Бајден

MakPress - 14.11.2019

На јавното и телевизиски пренесувано сослушување синоќа во рамките на истрагата за импичмент на претседателот Доналд Трамп, се дознаа нови детаљи од наводно оркестрирана кампања спроведена од блискиот круг на претседателот чија цел била странска ...

Што ќе донесе бесконечното сослушување за импичмент на Трамп?

Либертас - 14.11.2019

Првото јавно сослушување во рамки на постапката за отповикување од функцијата на Доналд Трамп, не донесе многу нови сознанија и повеќе наликуваше на маратонска седница отколку на политичко крими, смета Карла Блајкер.

Американците се поделени околу можното отстранување на Трамп од власт

24 Вести - 15.11.2019

Рејтинзите укажуваат остра поделеност на јавноста околу можното отстранување на претседателот Доналд Трамп од власт, демократите и републиканците пак внимателно го следат јавното мнение во однос на процедурата импичмент.

Американците поделени за можното отстранување на Трамп од власт

+инфо - 15.11.2019

Според анкети спроведени на национално ниво, околу 50 отсто од Американците поддржуваат можно отстранување на Доналд Трамп од власт во случај да се докажи неговата вина. Од друга страна, нешто помалку од 50 отсто не се согласуваат со тоа.

Американците се поделени околу можното отстранување на Трамп од власт

Опсервер - 15.11.2019

Рејтинзите укажуваат остра поделеност на јавноста околу можното отстранување на претседателот Доналд Трамп од власт, демократите и републиканците пак внимателно го следат јавното мнение во однос на процедурата импичмент.

Американците се поделени околу можното отстранување на Трамп од власт

Локално - 15.11.2019

Рејтинзите укажуваат остра поделеност на јавноста околу можното отстранување на претседателот Доналд Трамп од власт, демократите и републиканците пак внимателно го следат јавното мнение во однос на процедурата импичмент.