TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВМРО е за компромис, но не и за ултиматум за датумот на изборите

Алсат-М - 22.05.2020

Македонските партии се залагаат за консензус за датумот на изборите, но ниту еден не презема чекори за да започне дијалог. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, вели дека неговата партија не подлегнува на ултиматумите од Заев, но додава дека опозицијата е ...

Партиите се за компромис, но далеку од договор

Телма - 22.05.2020

Никој не знае кога би се одржала нова лидерска средба иако сите ја посакуваат. Претседателот на државата чека лидерите да ги приближат ставовите, тие, пак, велат дека се подготвени за компромис, но се чини дека се далеку од договор за датум за ...

Власта и опозицијата далеку од договор за датумот за предвремени парламентарни избори

Канал5 - 22.05.2020

За власта нема дилеми датумот за избори е одреден, додека опозицијата останува на ставот избори во јуни не може да има. Иако и двете страни не ја отфрлаат можност за договор за изборниот датум, сепак најава за нова лидерска средба се уште нема иако ...

Спасовски и Османи се надеваат на компромис за датумот за избори

360 степени - 22.05.2020

И премиерот Оливер Спасовски и вицепремиерот Бујар Османи денеска изјавија дека треба да се постигне консензус за датумот за избори и тие да се одржат што е можно побрзо. „Јас очекувам дека во рамките на тоа што ми е законска можност ќе има дијалог ...

АМБАСАДОРОТ ТИМОНИЕ ЗА ВЕСНИКОТ ВЕЧЕР: Партиите да најдат компромисно решение со разумен датум за избори, без ...

Вечер - 22.05.2020

Разговорите продолжуваат и сметам дека нема потреба да се драматизираат работите, а особено не да се поставуваат реципрочни ултиматуми. Сите се согласни околу главните појдовни точки: прво, за здравјето на граѓаните не може да се преговара и второ, ...

Спасовски: Изборите треба да се одржат 22 дена по завршувањето на вонредната состојба

Сител - 22.05.2020

Во оној момент кога ќе заврши вонредната состојба, за 22 дена треба да се одржат избоири во Република Северна Македонија. Жалам што сме единствена држава во светот каде што немаме функционален парламент, истакна денеска премиерот Оливер Спасовски ...

Мицкоски: Немам информации дека има какви било мешања на претставници на меѓународната заедница

Република - 22.05.2020

Во однос на раговорите за парламентарните избори, Мицкоски рече дека тие ги соопштиле датумите за кои сметаат дека се најдобри за избори и дека се подготвени за компромис. -Нашите позиции се јасни.

Тимоние: Партиите да најдат компромисно решение со разумен датум за избори, без ултиматуми

Република - 22.05.2020

Разговорите продолжуваат и сметам дека нема потреба да се драматизираат работите, а особено не да се поставуваат реципрочни ултиматуми, вели францускиот амбасадор во Македонија, Кристијан Тимоние во интервју за весникот „Вечер“. вели Тимоние.

Спасовски не знае за лидерска средба, ама знае дека 22 дена по вонредната состојба треба да има избори

МКД - 22.05.2020

Дали ќе има нова лидерска средба за одредување датум за избори не знам, но датумот е одреден со Уредба со законска сила до завршување на вонредната состојба. Потоа за 22 дена треба да се одржат избори, рече денеска премиерот Оливер Спасовски.

Мицкоски не го признава легитимитетот на Уредбата на Владата на Спасовски за изборите

360 степени - 22.05.2020

Во однос на избирниот датум, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ вели дека е за компромис, но дека не прифаќа ултиматуми Не е легитимна Уредбата на Владата, врз основа на која СДСМ тврди дека треба да се одржат избори на 21 јуни , доколку не биде продолжена ...

Секој во својот тапан си чука

Н.Македонија - 22.05.2020

Вообичаена практика во политичките разидувања во земјава, во низа изминати изборни циклуси, беше вклучувањето на меѓународниот фактор во улога на медијатор, па честопати и со директно клучна улога во решавањето на одредени состојби.

Партиите на албанците со став за изборите

Алсат-М - 21.05.2020

Партиите на Албанците со свои аргументи за датумите кога според нив треба да се одржат парламентарните избори. Во емисијата „Патот кон“, политичките претставници си разменија и обвинувања меѓу себе дека со датумите се лицитира за дневно партиски ...

ВМРО-ДПМНЕ ја фрли топката во дворот на Џафери, можни ли се избори во јули?

Независен - 21.05.2020

За разлика од минатиот месец кога тврдеа дека распуштениот парламент нема мандат да се состане повторни, опозиционерите сега сметаат дека спикерот има мандат да одреди нов изборен датум На 20 октомври минатата година, лидерите на парламентарните ...

Партиите засега далеку од договор за датум за избори

24 Вести - 21.05.2020

Нема приближување на ставовите но има можност за нови преговори за да се дискутира за датумот за одржување на изборите. Најголемите партии од македонскиот блок и денеска ги вкрстија копјата на тема предвремени парламентарни избори.

Нема нова лидерска додека партиите се далеку од компромис

Алсат-М - 21.05.2020

Нема да има нов состанок на лидерите сè додека не се направи приближување на позициите за датумот на изборите. Овој став на кабинетот на претседателот Стево Пендаровски доаѓа неколку дена по состанокот на лидерите, од каде не беше одреден датум за ...

Канал 5 дознава: Дипломати го олеснуваат консензусот за датум за избори

Канал5 - 21.05.2020

Се вклучува ли меѓународната заедници во разговорите за датум за избори по неуспехот на партиските лидери да најдат компромис на последната средба кај Пендаровски? Дипломатски извори за Канал 5 брифираат дека во изминатите три дена претставници на ...

И меѓународната заедница се вклучува за изборите?

Нетпрес - 21.05.2020

Се вклучува ли меѓународната заедници во разговорите за датум за избори по неуспехот на партиските лидери да најдат компромис на последната средба кај ...

Кузевска: Договор за датум за избор е можен додека трае вонредната состојба

МКД - 21.05.2020

Ние сакавме компромис и затоа и учествуваме на лидерските средби. Но, ако ВМРО-ДПМНЕ не сака договор, ние нема нема да дозволиме штета на државата и граѓаните. Договор за одржување на предвремените параламентарни избори е можен сѐ додека трае ...

ВМРО-ДПМНЕ сака да бојкотира СДСМ вели нема да го регистрира!

Слободен Печат - 21.05.2020

Мицкоски единствено може да избира дали ќе води изборна кампања или нема да води изборна кампања, а неговата партија во секој случај ќе се најде на избирачкото ливче – смета СДСМ. ВМРО-ДПМНЕ сѐ погласно најавува дека ќе ги бојкотира изборите ако ...

Партиите засега далеку од договор за датум за избори

Опсервер - 21.05.2020

Скопје, 21 мај 2020 () – Партиите засега се далеку од договор за датум за предвремени парламентарни избори. СДСМ со став дека доколку нема договор, тогаш по сила на закон, изборите ќе се одржат на 21 јуни.

Заев за ТВ Стар: Договор е можен додека трае вонредната, ако нема договор по силна на закон датумот води на 21 јуни

24Инфо - 20.05.2020

СДСМ се води од здравјето на граѓаните, економијата и интересот на државата. Одговорно пред се за здравјето на граѓаните, за трансформација на економијата и целосно функционални институции е избори да се случат во првиот возможен рок.

Аналитичари за тв 24: Главната битка која допрва ни претстои е опоравување на економијата

24 Вести - 20.05.2020

Универзитетскиот професор Јове Кекеновски, аналитичарот Ненад Јовановиќ во вечерашното Отворено студио на 24 анализа дебатираа на тема одржување на изборите, но и мерките на владата за спречување на вирусот и сетот мерки за помош на ранливите ...

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ остануваат на своите позиции за датумот за изборите

Сител - 20.05.2020

Нема поместување на позициите на власта и опозицијата за можниот датум за одржување на изборите и покрај новиот тридневен карантин во продолжениот викенд и константиот број на заболени од КОВИД 19.

Спасовски: Ги добивме одговорите од сите три институции, очекуваат датум за избори

24 Вести - 20.05.2020

Државната изборна комисија не испратила никаков документ до Владата а поврзан со одржувањето на изборите, вели за ТВ 24 претседателот на Државната изборна комисија Оливер Деркоски откако премиерот на преодната влада Оливер Спасовски денеска на ...

Партиите остануваат на своите позиции, нема најава за нова лидерска средба

Алфа - 20.05.2020

ДИК бара дополнителни информации од Комисијата за заразни болести во врска со протоколите за избори. На највисокиот изборен орган му се неопходни детали за заштитните материјали за спроведување на гласањето.

Даштевски: Додека трае вонредната состојба во државата небулозно е да се зборува за избори

Курир - 20.05.2020

Александар Даштевски во своето гостување во емисијата „Што не е јасно“ зборуваше за одржување на изборите каде посочи дека додека трае вонредната состојба во државата поради корона вирусот небулозно е да се зборува за одржување на било какви избори.

Избори на 21 јуни доколку нема консензус – ВМРО-ДПМНЕ ќе биде на избирачките ливчиња дури и ако бојкотира

ТВ21 - 20.05.2020

10 дена до завршување на вонредната состојба и се уште нема доближување на ставовите за датумот за избори. СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и натаму покажуваат оптимизам за консензус но не даваат нови предлози за датум.

Николовски: СЗО вели дека вирусот ќе остане, никогаш ли нема да одиме на избори?

iPortal - 20.05.2020

Љубиша Николовски, новинар, во вечерашното издание на “Само вистина” на Канал 5 телевизија со став дека никој не може да се грижи за здравјето на граѓаните од самите граѓани и дека пандемија за еден месец не се решава.

Јовановиќ на 24 ТВ: Избори сега, не се сеќавам дека некој досега организирал избори во јули или август кога ...

iPortal - 20.05.2020

Ненад Јовановиќ, аналитичар и колумнист, во вечерашното гостување во “Отворено студио” на 24 телевизија, со објаснување зошто се неопходни брзи избори и шт значи тоа за демократијата во државата.

Кекеновски на 24 ТВ: Опозицијата очигледно ги гледа резултатите од дневните анкети и не сакаат избори, ама избори мора ...

iPortal - 20.05.2020

Во вечерашното “Отворено студио” на 24 телевизија, Јове Кекеновски, со свој став зошто на државата и се потребни брзи избори кои според него најдоцна би требало да се одржат до 12 јули. “Избори мора и треба да има.

Кекеновски на 24 ТВ: Ако опозицијата сака да бојкотира, со среќа нека им е, штетата ќе биде на самата партија

iPortal - 20.05.2020

Јове Кекеновски, во вечерашното “Отворено студио” на 24 телевизија, со став дека избори мора да има, а бојкотот на опозицијата воопшто не ги загрозува изборите. Воедно истакнува дека изговорот на опозицијата дека се грижи за здравјето на граѓаните е ...

Кекеновски: Ако сака опозицијата нека си бојкотира, можеме да имаме избори и без нив

Локално - 20.05.2020

Јове Кекеновски од коалицијата „Никогаш Северна – само Македонија“, за отвореното студио на ТВ 24 изјави дека кога едната политичка страна се залага за избори другите бегаат и обратно и затоа ние имаме постојано контроверзии на политичката сцена.

Јовановиќ: Мора да имаме брзи избори, зошто да се организираат во јули или август кога температурите ќе бидат големи

Локално - 20.05.2020

Аналитичарот и колумнист, Ненад Јовановиќ за отвореното студио на ТВ 24 изјави министерот Филипче со тој негов рејтинг покажал и докажал дека народното здравје во оваа земја функционира, дека луѓето добиваат клучни информации од таму.

Кекеновски: Избори да има на крајот на jуни

24Инфо - 20.05.2020

Професорот Јове Кекеновски, од коалицијата ,,Никогаш северна само Македонија” за отвореното студио на ТВ 24 изјави вели дека избори мора да има што побрзо. „Ние мораме да живееме со коронавирусот и мислам и тврдам дека избори мора да има сега.

Николовски во “Само вистина”: Лидерот на опозицијата не сака избори во јуни, а кој ќе преземе одговорност ако некој ...

Граѓански збор - 20.05.2020

Љубиша Николовски, новинар, во вечерашното издание на “Само вистина” на Канал 5 телевизија со став дека никој не може да се грижи за здравјето на граѓаните од самите граѓани и дека пандемија за еден месец не се решава.

Заев: Договор е можен додека трае вонредната, ако нема договор по сила на закон датумот е 21 јуни

+инфо - 20.05.2020

СДСМ се води од здравјето на граѓаните, економијата и интересот на државата. Одговорно пред сѐ за здравјето на граѓаните, за трансформација на економијата и целосно функционални институции е избори да се случат во првиот возможен рок.

Заев: Датумот за избори може да се утврди до крајот на неделава

Локално - 20.05.2020

Претседателот на СДСМ Зоран Заев, во интервју за ТВ Стар изјави СДСМ сака договор за можниот датум за изборите, но нема да дозволи штета на државата и граѓаните и додаде дека води грижа за сите аспекти – здравјето на граѓаните, функционалноста на ...

Заев: Теоретски може да се договориме за избори само додека трае вонредната

360 степени - 20.05.2020

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во интервју за штипската ТВ Стар , вели дека договор за денот на изборите е можен додека трае вонредната состојба, ако тоа не се случи, со истекот на вонредната на 30 мај, почнуваат да течат роковите што автоматски води ...

Заев: Договор за денот на изборите е можен додека трае вонредната, во спротивно избори ќе имаме на 21 јуни

iPortal - 20.05.2020

СДСМ се води од здравјето на граѓаните, економијата и интересот на државата. Одговорно пред се за здравјето на граѓаните, за трансформација на економијата и целосно функционални институции е избори да се случат во првиот возможен рок.

Небулозно е да се зборува за избори додека трае вонредбата состојба

Нетпрес - 20.05.2020

Додека трае вонредната состојба во државата поради коронавирусот, небулозно е да се зборува за одржување на какви било избори, рече правниот аналитичар Александар Даштевски во своето гостување во емисијата „Што не е јасно“.

Заев: Договор за денот на изборите е можен додека трае вонредната состојба

Слободен Печат - 20.05.2020

Тој нагласи дека СДСМ сака договор, но нема да дозволи штета на државата и граѓаните и додаде дека води грижа за сите аспекти – здравјето на граѓаните, функционалноста на институциите, како и заштитата на демократските права преку контрола на ...

Заев: Ако нема договор додека трае вонредната состојба, изборите ќе бидат на 21 јуни

Фокус - 20.05.2020

Договор за денот на изборите е можен додека трае вонредната состојба, вели лидерот на СДСМ Зоран Заев. Во спротивно, како што рече тој на ТВ Стар, со истекот на вонредната состојба на 30 мај течат роковите.

Заев за ТВ Стар: Без договор за датум изборите ќе се одржат на 21-ви јуни

MakPress - 21.05.2020

СДСМ се води од здравјето на граѓаните, економијата и интересот на државата. Одговорно пред се за здравјето на граѓаните, за трансформација на економијата и целосно функционални институции е избори да се случат во првиот возможен рок.

Партиите се уште не можат да се договорат околу датумот за избори

Слободен Печат - 21.05.2020

Партиите засега се далеку од договор за датум за предвремени парламентарни избори. СДСМ со став дека доколку нема договор, тогаш по сила на закон, изборите ќе се одржат на 21 јуни. Наспроти нив, ВМРО-ДПМНЕ смета дека избори треба да има тогаш кога ...

Партиите засега далеку од договор за датум за избори

А1 On - 21.05.2020

Партиите засега се далеку од договор за датум за предвремени парламентарни избори. СДСМ со став дека доколку нема договор, тогаш по сила на закон, изборите ќе се одржат на 21 јуни. Наспроти нив, ВМРО-ДПМНЕ смета дека избори треба да има тогаш кога ...

Партиите засега далеку од договор за датум за избори

24Инфо - 21.05.2020

Партиите засега се далеку од договор за датум за предвремени парламентарни избори. СДСМ со став дека доколку нема договор, тогаш по сила на закон, изборите ќе се одржат на 21 јуни. Наспроти нив, ВМРО-ДПМНЕ смета дека избори треба да има тогаш кога ...

Партиите засега далеку од договор за датум за избори

Кајгана - 21.05.2020

Партиите засега се далеку од договор за датум за предвремени парламентарни избори. СДСМ со став дека доколку нема договор, тогаш по сила на закон, изборите ќе се одржат на 21 јуни. Наспроти нив, ВМРО-ДПМНЕ смета дека избори треба да има тогаш кога ...

ДАТУМ ЗА ИЗБОРИ: Далеку од партиски договор

Денешен - 21.05.2020

Партиите засега се далеку од договор за датум за предвремени парламентарни избори. СДСМ со став дека доколку нема договор, тогаш по сила на закон, изборите ќе се одржат на 21 јуни. Наспроти нив, ВМРО-ДПМНЕ смета дека избори треба да има тогаш кога ...

Партиите засега далеку од договор за датум за избори

Фокус - 21.05.2020

Партиите засега се далеку од договор за датум за предвремени парламентарни избори. СДСМ со став дека доколку нема договор, тогаш по сила на закон, изборите ќе се одржат на 21 јуни. Наспроти нив, ВМРО-ДПМНЕ смета дека избори треба да има тогаш кога ...

Партиите засега далеку од договор за датум за избори

Канал5 - 21.05.2020

Партиите засега се далеку од договор за датум за предвремени парламентарни избори. СДСМ со став дека доколку нема договор, тогаш по сила на закон, изборите ќе се одржат на 21 јуни. Наспроти нив, ВМРО-ДПМНЕ смета дека избори треба да има тогаш кога ...