TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Столтенберг : Нема зачленување без промена на името, на народот е да одлучи

Канал5 - 11.07.2018

На специјална церемонија во седиштето на НАТО во Брисел,Македонија утре ќе биде поканета како триесетта земја да и се приклучи на Северноатлантската Алијанса. Заклучокот за Македонија утре ќе биде усвоен како дел од финалното комунике на НАТО од ...

Македонија почнува пристапни преговори со НАТО

Телма - 11.07.2018

Македонија почнува пристапни преговори со НАТО, одлучија сите 29 членки на Алијансата. Во заклучокот од Самитот кој беше објавен се поздравува историскиот договор за името меѓу Атина и Скопје и назначено е дека пристапуваето во Алијансата ќе заврши ...

Во поканата од НАТО во фус нота стои дека Турција нè признава како Република Македонија

Фокус - 11.07.2018

Генералниот секреатер на НАТО, Јенс Столтенберг утре на свечен настан и официјално ќе му ја врачи поканата за членство на Македонија во Алијансата на премиерот Зоран Заев. Координаторот за НАТО, Сево Пендаровски во гостувањето на Топ тема на Телма ...

Во поканата од НАТО во фуснота стои дека Турција нè признава како Република Македонија

+инфо - 11.07.2018

Генералниот секреатер на НАТО, Јенс Столтенберг утре на свечен настан и официјално ќе му ја врачи поканата за членство на Македонија во Алијансата на премиерот Зоран ...

Во поканата на НАТО во фуснота ќе пишува дека Турција нѐ признава како Република Македонија

Press24 - 11.07.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг утре свечено ќе му ја додели поканата за членство на Македонија во НАТО, на премиерот Зоран Заев. Координаторот за НАТО, Стево Пендаровски вечерва гостуваше во емисијата „Топ тема“ на Телма телевизија ...

Бриселски самит: Генералниот секретар на НАТО повика на сплотеност и заштита на новите-земји членки

24 Вести - 11.07.2018

Со свечен пречек на сите земји членки од Северно - атланскиот сојуз на нивните шефови на држави и влади, генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг им посака добредојде на дневниот состанок на самитот.

Македонија доби покана од НАТО, но прво мора да исполни неколку услови

365 - 11.07.2018

Продолжување на внатрешните реформи, но и целосна ратификација и усвојување на Договорот со Грција се условите за Македонија да може да биде 30-та членка на Алијансата. Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, изјави дека Македонија би ...

Столтенберг: Ова е одлука „еднаш во животот“, не може да влезете во НАТО без да го смените името

Телма - 11.07.2018

Упатуваме топла покана до владата на Скопје по имплентација на договорот, да почне со преговорите за членство како 30-та земја, вака на Самитот на НАТО се обрати генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг.

Столтенберг потврди, НАТО се согласи да и даде покана на Македонија

МКД - 11.07.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг потврди дека НАТО Алијансата денеска се согласи да и издаде покана на Македонија. „Го поздравуваме договорот помеѓу Атина и Скопје и се согласивме да ја поканиме Владата во Скопје да започне пристапни ...

Нема да станете 30. членка на НАТО ако не се смени името, рече Столтенберг

Сакам да кажам - 11.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг кажа дека ако Поранешната Југословенска Република Македонија не го смени името, нема да биде примена во НАТО, одговарајќи на новинарско прашање на прес-конференцијата во Брисел.

Во живо обраќање на ген секот на НАТО, Столтенберг

Локално - 11.07.2018

Обраќање Ханс Столтенберг, Самит на НАТО, Брисел Posted by Телевизија 24 on Среда, 11 јули 2018 Обраќање Ханс Столтенберг, Самит на НАТО, Брисел Posted by Телевизија 24 on Среда, 11 јули ...

Столтенберг: Штом ќе бидат завршени националните процедури за името, земјата ќе стане 30 членка на НАТО

AKO - 11.07.2018

,,Сојузничките водачи, се согласија да ја поканат владата во Скопје да ги започне разговорите за пристап во НАТО. Штом ќе бидат завршени сите национални процедури за финализирање на договорот за прашањето за името, земјата ќе се приклучи на НАТО ...

Македонија поканета да стане 30-та членка на НАТО

Тера - 11.07.2018

Македонија доби поканата за почнување на преговорите за зачленување во НАТО, а ќе стане членка откако ќе се завршат сите процедури предвидени со договорот за името со Грција, соопшти генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг.

НАТО ја покани Македонија да стане 30. членка

Сакам да кажам - 11.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг кажа дека 29-те членки на НАТО денеска на Самитот во Брисел се договориле да ја поканат Македонија да почне пристапни преговори за членство во Алијансата. „Го поздравивме договорот меѓу Атина и Скопје.

НАТО ја покани Македонија да почне преговори

Макфакс - 11.07.2018

НАТО ја покани Македонија да почне преговори со алијансата, објави генeреалниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг на прес-конференција. Како што кажа тој, Македонија ќе стане 30. членка на НАТО, кога ќе бидат завршени сите национални процедури и ...

НАТО ја покани Македонија да започне пристапни преговори

А1 On - 11.07.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг на прес-конференција кажа дека НАТО ја кани Македонија да започне пристапни преговори за членство во Алијансата. Како што кажа тој, Македонија ќе стане 30.

Столтенберг: Русија не треба да биде изолирана поради Крим

Алсат-М - 11.07.2018

Генералниот секретар на НАТО изјави дека Русија не треба да биде изолирана поради анексијата на Крим. Имено, како што пренесува Спутинк, Столтенбег истакнал дека проблемите меѓу Москва и НАТО, не смеат да послужат како причина за изолација на Русија.

(Видео) Официјално: Столтенберг ја објави поканата за Македонија

1tv - 11.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг по десетминутен говор за исходот од денешните заклучоци од Самитот го заокружи со објавата дека Македонија добива официјална покана за почнување преговори.

(Видео) Столтенберг: Ако го смените името ќе влезете во НАТО

Независен - 11.07.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, им порача на тие што сакаат да влезат во НАТО а да не го прифатат договорот со Грција дека треба да изберат, но не можат да го добијат и едното и другото.

НАТО ја потврди поканата за пристапни преговори на Македонија во Алијансата

Стандард - 11.07.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг потврди дека НАТО Алијансата денеска се согласи да и издаде покана на Македонија. – Го поздравуваме договорот помеѓу Атина и Скопје и се согласивме да ја поканиме Владата во Скопје да започне пристапни ...

Столтенберг: Не може во НАТО со нерешен проблем за името!

Вечер - 11.07.2018

„На граѓаните е да одлучат. Ова е животна шанса. Јасно порачавме дека Македонија ќе стане 30 членка на НАТО, кога ќе завршат сите внатрешни процедури“, истакна ...

Столтенберг за Македонија: Ова е една шанса во животот

Фактор - 11.07.2018

Ова е една шанса во животот, порача генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска за тоа дека има и голем дел граѓани во земјава кои не сакаат промена на името на државата. Тој рече дека без промена на името, нема членство во НАТО.

Столтенберг: Ја поканивме Владата во Скопје за членство во НАТО

Фактор - 11.07.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг попладнево од Самитот на НАТО во Брисел порача дека ja поканиле Владата во Скопје да добие покана за членство. Штом ќе се завршат процедурите околу Договорот таа ќе стане членка.

Столтенберг: Нема природен закон според кој НАТО треба да постои вечно

А1 On - 11.07.2018

Важно е да се разбере дека нема природен закон според кој НАТО треба да постои вечно. Тоа го изјави генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг пред почетокот на дневниот состанок на шефовите на државите и владите на земјите од воено политичкиот ...

Столтенберг до Заев: Ви даваме покана, ако сте брзи ќе ви дадеме уште една (Фото)

Република - 11.07.2018

НАТО на Македонија и упатува покана да влезе во алијансата но за да добие покана навистина да влезе во алијансата ќе мора да биде брза во целосно спроведување на договорот со Грција. Ова го пишува во писмото што ќе биде упатено од генералниот ...

Столтенберг: НАТО нема да ја покани БиХ во членство на овој самит

А1 On - 11.07.2018

Генерални секретар на НАТО Јенс Столтенберг пред денешниот самит на НАТО во Брисел изјави дека Алијансата овој пат нема да упати покана до Бих за членство. – Босна и Херцеговина е наш партнер и тоа многу важен партнер.

Самит на НАТО: Столтенберг смета дека е добро што присуствува американскиот претседател

AKO - 11.07.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, се сретна со претседателот на САД, Доналд Трамп , пред официјалниот почеток на Самитот на НАТО (11 јули 2018 година). Тие разговараа за агендата на самитот, вклучително и подигнување на подготвеноста, ...

Почнa Самитот на НАТО во Брисел

Макфакс - 11.07.2018

Шефовите на држави или влади, членки на НАТО, денеска и утре одржуваат самит во Брисел. На самитот американскиот претседател Доналд Трамп ќе бара од сојузниците да издвојуваат повеќе пари за одбраната.

Столтенберг: Зборовите на Трамп се силни, но сите се согласуваме

Стандард - 11.07.2018

При пристигнување на Самитот на НАТО во Брисел, по појадокот со американскиот претседател Доналд Трамп, кој упати остри критики за ниските буџетски стапки за одбрана на земјите членки на НАТО, генералниот секретар Јенс Столтенберг беше одлучен да ...

Почнува дводневниот самит на НАТО

Р.С.Европа - 11.07.2018

Во Брисел денеска со обраќање на генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг на безбедносната конференција: „НАТО се ангажира: дијалог на Бриселскиот самит“ почнува годишниот собир на шефови на држави или влади на 29 земји членки на Алијансата.

Столтенберг: Покана за НАТО по имплементација на договорот со Грција

Телма - 10.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг од Брисел порача дека Макеоднија во НАТО ќе влезе под новото име, Република Северна Македонија. 30та членка на Алијнсата ќе стане, по спроведувањето на договорот со Грција.

Столтенберг очекува старт на пристапни разговори со Македонија, земјата се надева на поголема стабилност

Сител - 10.07.2018

Македонија ќе стане полноправна членка на НАТО но под ново име. Првиот човек на Алијансата вели дека земјава утре ќе добие покана за отпочнување на пристапните преговори, но имплемнатацијата на договорот за името останува клучен услов.

Столтенберг: Очекувам жолчни дебати, но и одлука за зајакнување на НАТО

Локално - 10.07.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска изјави дека важни теми на разговор на Самитот на Алијансата ќе бидат трошоците за одбраната и поделба на товарот, но и улогата на НАТО во борба против тероризмот, како и одговор на кибер ...

Столтенберг: Утре покана, членство кога ќе се финализира по договорот

24 Вести - 10.07.2018

Постигната е согласност Скопје да добие покана да започне преговори за зачленување во НАТО, а ќе се приклучи на Алијансата под новото име Република Северна Македонија кога ќе биде имплементиран договорот - рече генералниот секретар на НАТО Јенс ...

Столтенберг: Покана по исполнување на договорот со Грција

Алсат-М - 10.07.2018

На самитот на НАТО во Брисел, Македонија би можело да добие согласност да започне пристапни разговори со НАТО, но за поканата за членство ќе мора да ја исполни обврската за исполнување на договорот со Грција.

Столтенберг: Утре покана, а членство кога ќе се финализира Договорот

Нова ТВ - 10.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска на прес конференцијата во Брисел пред почетокот на Самитот на НАТО, изјави дека е постигната согласност Скопје да добие покана да започне преговори за зачленување во НАТО, а ќе се приклучи на ...

Столтенберг: По историскиот договор за името ќе го поканиме Скопје за 30-та членка на НАТО

Кајгана - 10.07.2018

Брисел, 10 јули 2018 (МИА) - Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг очекува дека по договорот со Грција Македонија ќе биде поканета да почне со преговори за членство во НАТО. На денешната прес конференција Столтенберг изјави: -Очекувам дека ...

Македонија почнува пристапни преговори со НАТО

Вечер - 11.07.2018

Македонија почнува пристапни преговори со НАТО, одлучија сите 29 членки на Алијансата. Во заклучокот од Самитот кој беше објавен се поздравува историскиот договор за името меѓу Атина и Скопје и назначено е дека пристапуваето во Алијансата ќе заврши ...

Столтенберг утре на свечен настан и официјално ќе му ја врачи поканата на Заев

24Инфо - 11.07.2018

Столтенберг утре на свечен настан и официјално ќе му ја врачи поканата на Заев Генералниот секреатер на НАТО, Јенс Столтенберг утре на свечен настан и официјално ќе му ја врачи поканата за членство на Македонија во Алијансата на премиерот Зоран Заев.

Во поканата од НАТО Турција нè признава како Република Македонија

Вечер - 11.07.2018

Генералниот секреатер на НАТО, Јенс Столтенберг утре на свечен настан и официјално ќе му ја врачи поканата за членство на Македонија во Алијансата на премиерот Зоран ...

Во поканата на НАТО во фуснота ќе пишува дека Турција нѐ признава како Република Македонија

Коктел - 11.07.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг утре свечено ќе му ја додели поканата за членство на Македонија во НАТО, на премиерот Зоран Заев. Координаторот за НАТО, Стево Пендаровски вечерва гостуваше во емисијата „Топ тема“ на Телма телевизија ...

Столтенберг призна дека придонесите кон НАТО се небалансирани

Стандард - 10.07.2018

Запрашан за реакција за твитот на Доналд Трамп дека Европа помалку придонесува кон НАТО отколку САД, генералниот Секретар на НАТО призна дека тоа точно. Како што јави дописничката на МИА од Брисел, Столтенберг посочи дека „поделабата на товарот е ...

Столтенберг: Ова е одлука „еднаш во животот“, не може да влезете во НАТО без да го смените името

Бриф - 11.07.2018

Упатуваме топла покана до владата на Скопје по имплентација на договорот, да почне со преговорите за членство како 30-та земја, вака на Самитот на НАТО се обрати генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг.

Потврденo: Македонија ја доби поканата за НАТО

Бриф - 11.07.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг потврди дека НАТО Алијансата денеска се согласи да и издаде покана на Македонија. – Го поздравуваме договорот помеѓу Атина и Скопје и се согласивме да ја поканиме Владата во Скопје да започне пристапни ...

Столтенберг: Нема да станете 30. членка на НАТО ако не се смени името

Република - 11.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг кажа дека ако Поранешната Југословенска Република Македонија не го смени името, нема да биде примена во НАТО, одговарајќи на новинарско прашање на прес-конференцијата во Брисел.

Столтенберг: Земјата ќе се приклучи на НАТО како 30 членка

Радар - 11.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг кажа дека 29-те членки на НАТО денеска на Самитот во Брисел се договориле да ја поканат Македонија да почне пристапни преговори за членство во Алијансата. „Го поздравивме договорот меѓу Атина и Скопје.

Столтенберг потврди, НАТО се согласи да и даде покана на Македонија

Вечер - 11.07.2018

НАТО ја покани Македонија да почне преговори за членство, објави генeреалниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг на прес-конференција. Како што кажа тој, Македонија ќе стане 30. членка на НАТО, кога ќе бидат завршени сите национални процедури и ...

ВИДЕО: Столтенберг официјално ја објави поканата за Македонија да стане 30-та членка на НАТО

Либертас - 11.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг по десетминутен говор за исходот од денешните заклучоци од Самитот го заокружи со објавата дека Македонија добива официјална покана за почнување преговори.

Столтенберг: Нема НАТО без промена на името

А1 On - 11.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг јасно стави на знаење дека само со промена името може Македонија да влезе во Алијансата. -На луѓето во Македонија е да одлучат, ова е прилика што доаѓа еднаш во животот или ќе го поддржат договорот и ќе ...

Столтенберг: Ја поканивме Македонија за членство во НАТО

24Инфо - 11.07.2018

Столтенберг: Ја поканивме Македонија за членство во НАТО Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг попладнево од Самитот на НАТО во Брисел порача дека ja поканиле Владата во Скопје да добие покана за членство.