TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Десетмесечно бебе е најмалиот заложник на Хамас

Макфакс - 28.11.2023

Портпаролот на израелската армија денеска објави дека Хамас ја префрлил контролата на некои заложници во Газа на „други терористички групи“. Истовремено, тој посочи колку е страшна ситуацијата во која децата и бебињата помлади од една година се ...

Примирјето меѓу Израел и Хамас достигна петти ден по договорот за продолжување

Глас на Америка

Дел од заложниците се во рацете на помалите исламистички групи – вратените деца од Хамас сведочат за ужасите

Телма

Заложниците на Хамас биле држени во целосен мрак, со малку храна, без лекови

Нетпрес

Петти ден од примирјето во Газа, се одвиваат нови размени на заложници и затвореници

Нетпрес

Ослободени терористи под истрага за поттикнување поголем терор

Нетпрес

Лидер на Хамас се сретнал со израелски заложници во тунелите во Газа: Зборувал на хебрејски и ги охрабрувал

Бизнис Вести

А1 On Слободен Печат Бизнис Вести Локално Мета Локално 360 степени Фактор

ИДФ нападнати во северниот дел на Газа – обвинуваат за прекршување на примирјето

Курир - 28.11.2023

Армијата наведе дека во еден од инцидентите било и пукано кон израелските војници, кои возвратиле на нападот. Израелските одбранбени сили (УДФ) денеска соопштија дека голем број нивни војници се лесно повредени откако биле нападнати од Хамас во ...

ФОТО\ВИДЕО | ПОГЛЕДНЕТЕ КАКО ИЗГЛЕДАШЕ ПОЈАСОТ ГАЗА ПРЕД ВОЈНАТА – Палестински новинар објави снимка која сега изгледа речиси нереална

Во Центар

САД бараат од Израел да избегне дополнително раселување во случај на офанзива во јужниот дел на Газа

Нетпрес

Либански медиуми: Израелска граната погоди предградие во јужен Либан

Либертас

Фон дер Лајен: Договорот меѓу Израел и Хамас го продолжува прозорецот на надеж за цивилите во Газа да имаат пристап до помош

360 степени

Палестинка за тортурата во израелските затвори: Ме тепаа додека не останаа лузни на моето тело

Фокус

Галант тврди дека по хуманитарната пауза, нападите врз Појасот Газа ќе бидат уште пожестоки

Centar

Макфакс Н.Македонија MakPress 24Инфо Фактор Нетпрес А1 On Н.Македонија

СЗО предупредува: Во Газа повеќе луѓе би можеле да умрат од болести отколку од бомбардирање

Макфакс - 28.11.2023

Повеќе луѓе би можеле да умрат од болести отколку од бомбардирање во Појасот Газа доколку здравствениот систем не закрепне, изјави денеска портпаролката на Светската здравствена организација (СЗО).

СЗО: Во Газа повеќе луѓе ќе умрат како последица од заразни болести отколку при бомбардирање

Независен

СЗО предупредува: Во Газа повеќе луѓе би можеле да умрат од болести отколку од бомбардирање

Опсервер

СЗО: Во Газа повеќе луѓе би можеле да умрат од болести отколку од бомбардирања

Локално

СЗО предупредува: Во Газа повеќе луѓе би можеле да умрат од болести отколку од бомбардирање

Скопје1

СЗО предупредува: Во Газа повеќе луѓе би можеле да умрат од болести отколку од бомбардирање

Точка

СЗО: Во Газа повеќе луѓе би можеле да умрат од болести отколку од бомбардирање

Кумановски м.

Сител

Иран го повика МКС да ја запре израелската агресија врз Газа

Слободен Печат - 28.11.2023

Шефот на иранската дипломатија, Хосеин Амир-Абдолахиан, испрати барање до Меѓународниот кривичен суд (МКС) да ја запре, како што наведе, „израелската агресија во Појасот Газа“. Иранското Министерство за надворешни работи денеска на својот канал ...

Илјадници Палестинци во Израел ќе бидат вратени во Газа

Бизнис Вести

(ВИДЕО) Тинејџер ослободен од израелски затвор: „Стражарите ме тепаа, ми ја скршија раката“

А1 On

Девет деца и две жени ослободени од Хамас пристигнаа во Израел

24Инфо

Тригодишниот Ахмед кој ги загуби двете нозе, остана и без своето семејство во израелските напади на Газа

Во Центар

Хамас досега ослободи 40 ,а Израел 117 жени и деца

Независен

Девојчето ослободено од рацете на Хамас – „тоа што го претрпела е незамисливо”

Deutsche Welle

+инфо Вечер Прес Во Центар Фокус А1 On Макфакс Макфакс А1 On

Руската пропагандна онлајн машинерија ги зголемила активностите за 400 отсто

Независен - 28.11.2023

Пропагандата поддржана од Кремљ ги спои војните на Блискиот Исток и Украина на интернет. Нападите во реалниот свет, во Франција и на други места, почнаа. Војната меѓу Израел и Хамас ѝ даде на Русија златна можност да сее поделеност меѓу своите ...

Прекршено примирјето во Газа?! Би-Би-Си јави дека Палестинците отвориле оган врз израелските војници, наводно не информирани дека мирот е продолжен за уште два дена

Во Центар

Жозеп Борел: “Без држава Палестина, нема да има мир за Израел“

Во Центар

Примирјето во Газа продолжено за уште два дена

еМагазин

Борел рече дека треба да се формира палестинска држава

Кумановски м.

Катар објави, Хамас потврди, Вашингтон поздрави – дополнителни два дена примирје во Газа

Телма

Си-ен-ен: Повеќе од 40 заложници земени на 7 октомври не ги држи Хамас, туку палестински исламски џихад

360 степени

Вечер Прес Либертас Во Центар Р.С.Европа Нетпрес Сакам да кажам МКД 24Инфо

Путин го објави клучниот услов за решавање на конфликтот на Блискиот Исток

Локално - 28.11.2023

Создавањето палестинска држава во границите од 1967 година е клучен услов за решавање на палестинско-израелскиот конфликт, изјави рускиот претседател Владимир Путин во пораката до палестинскиот лидер Махмуд Абас по повод Меѓународниот ден на ...

Путин верува дека палестинска држава во границите од 1967 година е решение на палестинско-израерлскиот судир

Слободен Печат

🎥 „ВО КОСКИТЕ ЧУВСТВУВАМ ДЕКА МОЈОТ СИН Е ЖИВ“ Мајка на момче со српско потекло, киднапирано од Хамас моли за помош

+инфо - 28.11.2023

Алон Охел, 22-годишно момче кое има израелско и српско државјанство, беше земен како заложник од Хамас во нападот на Израел на 7 октомври. Повеќе од 50 заложници киднапирани од Хамас за време на нападот на 7 октомври беа ослободени во претходните ...

(Видео) „Моето дете е на многу лошо место“ – мајката на киднапираниот српски државјанин објави снимка со порака

Макфакс

(Видео) „Моето дете е на многу лошо место“ – мајката на киднапираниот српски државјанин објави снимка со порака

Опсервер

(Видео) „Моето дете е на многу лошо место“ – мајката на киднапираниот српски државјанин објави снимка со порака

Скопје1

[ВИДЕО] „Моето дете е на многу лошо место“ – мајката на киднапираниот српски државјанин објави снимка со порака

Точка

„Моето дете е на многу лошо место“ – мајката на киднапираниот српски државјанин објави снимка со порака

24Инфо

(Видео) „Моето дете е на многу лошо место“ – мајката на киднапираниот српски државјанин објави снимка со порака

MTM

Ал-Ансари: Преговорите за ослободување на војниците кои ги држи Хамас ќе почнат по ослободувањето на цивилите

Бизнис Вести - 28.11.2023

Катар соопшти дека преговорите за ослободување на војниците на израелските одбранбени сили кои ги држи Хамас ќе почнат откако ќе бидат ослободени цивилните заложници. „Сегашниот приоритет е ослободување на цивилни заложници, жени и деца, а потоа ќе ...

Два дена продолжен прекинот на огнот на Блискиот Исток

Телма

Портпаролот на катарското МНР: „Најтешката страна“ во преговорите беше Израел

Бизнис Вести

Катар: Примирјето во Газа продолжен за два дена

Во Центар

Портпаролот на катарското МНР: „Најтешката страна“ во преговорите беше Израел

Либертас

Портпаролот на катарското МНР: „Најтешката страна“ во преговорите беше Израел

24Инфо

Портпаролот на катарското МНР: „Најтешката страна“ во преговорите беше Израел

Канал5

Слободен Печат Во Центар Рацин Курир Канал5

ВИДЕО: Израел ослободи 30 малолетници и три жени

А1 On - 28.11.2023

Триесет и тројца Палестинци, 30 деца и три жени, се ослободени од израелските затвори по ослободувањето на 11 израелски заложници од Газа. Израелската затворска служба соопшти дека затворениците биле ослободени од израелскиот затвор Офер на ...

Како Израел држи стотици Палестинци во притвор без обвиненија?

Кумановски м.

Израел одобри ослободување на 50 Палестинки, ако Хамас ослободи уште затвореници

Кумановски м.

Примирјето продолженo за два дена: Израел ослободи 33 палестински затвореници, од кои 30 деца

Кумановски м.

Нереди пред затворот на Западниот Брег поради ослободување на затвореници

Бизнис Вести

Меѓу ослободените Палестинци има и еден куп тинејџери: Ја нападнав војската, фрлав бомби…

Независен

„Нѐ третираа како кучиња“ – Исповед на палестински затвореници по нивното ослободување

ММС

Локално Независен Либертас 24Инфо Во Центар Слободен Печат Канал5 MakPress

Гутереш повика на долгорочно примирје во Газа и ослободување на сите заложници

Бизнис Вести - 28.11.2023

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш денеска го повтори својот повик за долгорочен прекин на огнот и ослободување на сите заложници кои ги држат палестинските екстремисти во Газа. Во изјавата објавена пред Меѓународниот ден на солидарноста со ...

Блинкен прво на Балканот, па оди во Израел

Кумановски м.

Гутереш повика на целосен хуманитарен прекин на огнот во Газа

Глас на Америка

Столтенберг повика на продолжување на хуманитарната пауза меѓу Хамас и Израел

Centar

Гутереш повика на целосно хуманитарно примирје меѓу Израел и Хамас

Локално

Гутереш: Потребно е целосно хуманитарно примирје меѓу Израел и Хамас

24Инфо

Гутереш повика на целосен хуманитарен прекин на огнот во Газа

24 Вести

Слободен Печат Нова ТВ Канал5 Курир Zoom Република 24Инфо Рацин

Израелската армија отпушти двајца офицери затоа што побегнале од бојното поле

Слободен Печат - 28.11.2023

Израелската армија одлучи да отпушти двајца свои офицери поради повлекување од битката со палестинските борци во северниот дел на Газа, објави израелскиот весник Једиот Ахронот. Командантот на четата и неговиот заменик се повлекле од бојното поле за ...

Премиерот на Израел, Нетанјаху, го посети северниот дел на окупираниот Појас Газа

Во Центар

Бенјамин Нетанјаху му порача на Џо Бајден: “Израелските напади врз Појасот Газа ќе продолжат со полна сила по прекинот на огнот“

Во Центар

Нетанјаху го поддржува продолжувањето на примирјето: „Штом ќе заврши, ќе ги постигнеме нашите цели“

Centar

Нетанјаху:Подготвени сме на продолжување на примирјето, потоа продолжуваме со воената операција

Вечер Прес

Нетанјаху повторува дека целта е „да го уништи Хамас“ при посетата на Газа

Макфакс

Нетанјаху во Газа: „Ништо нема да не запре“

А1 On

Нетпрес Фокус Вечер Прес Опсервер Скопје1 Точка Centar Кумановски м.

Портпаролот на израелската армија: Започна четвртото ослободување на заложниците од Појасот Газа

Слободен Печат - 27.11.2023

Портпаролот на ИДФ (Израелските одбранбени сили) вечерва изјави дека започна четвртото ослободување на заложниците од Појасот Газа. Тој изјави и дека продолжувањето на привременото примирје во војната со Хамас не е конечно, но дека постојано се ...

ИДФ: Постара заложничка е во критична состојба по ослободувањето, Хамас ја третирале „сурово“

Канал5

ИДФ: Во тек е четврто ослободување на заложниците; продолжувањето на примирјето сè уште не е конечно

Макфакс

ВОЈНАТА НЕМА ДА ПРЕСТАНЕ: Портпаролот на ИДФ откри што е сега морална обврска на секој израелски војник

Во Центар

ИДФ: Во тек е четврто ослободување на заложниците; продолжувањето на примирјето сè уште не е конечно

Скопје1

ИДФ: Во тек е четврто ослободување на заложниците; продолжувањето на примирјето сè уште не е конечно

Опсервер

ИДФ: Во тек е четврто ослободување на заложниците; продолжувањето на примирјето сè уште не е конечно

Точка

Либертас Н.Македонија ТВ21 Независен Сител Вечер Прес Рацин MakPress

Маск и Нетанјаху посетија кибуц нападнат од Хамас

Р.С.Европа - 27.11.2023

Илон Маск, кој се најде на удар на критики поради обвинувањата за антисемитизмот на неговата платформа „X“ (поранешен Твитер), го посети Израел и кибуцот нападнат од екстремистите од Хамас минатиот месец.

Маск по разговорот со Нетанјаху: Хамас мора да биде уништен, подготвен сум да учествувам во обновата на Газа

Вечер Прес

Маск на средба со Нетанјаху: „Мора да се запре пропагандата што создава убијци“

Макфакс

Илон Маск го посети Кфар Аза со Нетанјаху за да ги види злосторствата на Хамас

Нетпрес

Илон Маск во Израел: Нетанјаху му го покажа уништениот кибуц, се зборувало и за „Старлинк“ (ВИДЕО)

Во Центар

Маск: Нема избор освен да се уништи терористичката група Хамас

Курир

Нетанјаху и Маск одржаа состанок, откриено за што разговарале

Локално

Локално Денар Канал5 Опсервер Скопје1 Точка 24Инфо Centar

ИДФ: 11 израелски заложници се на пат кон Израел

24Инфо - 27.11.2023

ИДФ соопшти дека добила информација од Црвениот крст дека 11 новоослободени заложници моментално се на пат кон Израел. Властите претходно денеска соопштија дека 11 заложници ќе бидат разменети за 33 Палестинци кои се во притвор во Израел, од кои ...

Не носат оружје и се потпираат на доверба: Каква е улогата на Црвениот крст при ослободувањето на заложниците?

Во Центар

Израелската армија соопшти дека 14 израелски заложници и тројца странци се предадени на Црвениот крст во Газа

Либертас

ИДФ:Хамас предаде 17 заложници – 14 државјани на Израел и три странски државјани

Вечер Прес

Израел тврди дека 14 нивни заложници и тројца странци се предадени на Црвениот крст во Газа

Слободен Печат

ОСЛОБОДЕНА ТРЕТА ГРУПА ЗАЛОЖНИЦИ Израелската армија: 14 Израелци и тројца странци се префрлени во Црвениот крст

Во Центар

14 израелски и 3 странски заложници се предадени на Црвениот крст, соопшти ИДФ

Нетпрес

Локално 24Инфо Независен Бриф Фокус Канал5 Zoom Н.Македонија

Саливан: Нема промени во стратегијата на претседателот Бајден за регулирање на конфликтот во Газа

Либертас - 26.11.2023

Нема промени во стратегијата и пристапот на претседателот Џо Бајден за регулирање на конфликтот меѓу Израел и Хамас бидејќи тие даваат резултати, истакна денеска Џејк Саливан, советник за национална безбедност во Белата куќа.

Саливан: Нема промени во стратегијата на претседателот Бајден за регулирање на конфликтот во Газа

Во Центар

Саливан: Нема промени во стратегијата на претседателот Бајден за регулирање на конфликтот во Газа

24Инфо

Белата куќа тврди дека нема промени во стратегијата и пристапот на Бајден кон конфликтот меѓу Израел и Хамас

Слободен Печат

Саливан: Нема промени во стратегијата на Бајден за регулирање на конфликтот во Газа

Канал5

Саливан: Нема промени во стратегијата на претседателот Бајден за регулирање на конфликтот во Газа

Рацин

Саливан: Нема промени во стратегијата на претседателот Бајден за регулирање на конфликтот во Газа

MakPress