TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Стрелците немаа свој ден, Вардар освои само бод со Борец

Вардар - 18.08.2019

Во 2. коло од новата сезона, Вардар дојде до првиот бод освојувајќи го на теренот во Велес против новиот прволигаш Борец. Бодот можеше да биде претворен во три, доколку беа искористени повеќето шанси кои „црвено-црните“ ги направија на теренот на ...

Шкендија остана на нула, Вардар стерилен во Велес

24 Вести - 18.08.2019

Првата фудбалска лига во Македонија и во второто продолжи да креира табела која не сме навикнале да ја гледаме, барем кога сезоната е во полн ек, последниве неколку години. На дното од поредокот и единствен со два пораза е шампионот - Шкендија.

Силекс со евроголот на Дурански ја совлада Шкендија

Сител - 18.08.2019

Фудбалерите на Силекс одиграа извонреден натпревар против шампионот Шкендија и со победа од 1-0 ги заверија првите три бода во новата сезона. Вистински еврогол на стартот на второто полувреме постигна Дурански што беше доволно за триумф.

Васоски: Не дадовме гол од ситуации од кои е потешко да се промаши

Gol.mk - 18.08.2019

Александар Васоски, стратегот на Вардар, по ремито со Борец во Велес (0-0) повторно беше незадоволен од реализацијата на офанзивната линија. Вардарци ја имаа контролата на играта, но се изнапромашуваа, па мора да се задоволат од бодот на ...

Симов: Силекс одигра храбро и со срце, на Шкендија ѝ посакувам сѐ најдобро

Gol.mk - 18.08.2019

Горан Симов , тренерот на кратовски Силекс , не ја криеше среќата по големата победа над Шкендија во второто коло на ПМФЛ (0-1). Предводникот на некогашниот македонски првак, истакна дека неговиот тим одиграл перфектно, според планот, а за Шкендија ...

Видео: Ренова ја доби битката со Струга

Екипа - 18.08.2019

Ренова ги прокнижи првите бодови во новата сезона откако „гипсарите“ по голема битка успеаја да ја совладаат екипата на Струга Трим Лум со минимални 2-1. Тетовци први дојдоа во водство, но Цветаноски најдобро се снајде во една мешаница на стартот од ...

Вардар и Шкендија не можат гол да дадат: Големите фаворити наместо на врвот – го држат дното!

Sport 1 - 18.08.2019

Тешко дека некој воопшто можеше да помисли дека двата најдобри клубови во македонската фудбалска елита, Вардар и Шкендија после воведните две кола ќе бидат заковани на самото дно, без постигнат гол во 180 минути, но тоа се случува на почетокот на ...

ВИДЕО: Вардар пак се изнапромашува и си подели по бод со Борец

Gol.mk - 18.08.2019

Најтрофејниот македонски фудбалски клуб Вардар не успеа да победи и во второто коло од Првата македонска фудбалска лига ( ПМФЛ ) затоа што на гостувањето кај повратникот Борец од Велес одигра реми без голови.

ВИДЕО: Шкендија не делува шампионски, падна и кај Силекс во Кратово!

Gol.mk - 18.08.2019

Актуелниот првак Шкендија доби нова шлаканица во Првата македонска фудбалска лига ( ПМФЛ ) и на гостински терен во Кратово загуби кај секогаш незгодниот противник Силекс (0-1). Кратовчани на Градскиот стадион ја прекинаа „клетвата“ која долго време ...

ВИДЕО: Џокерот Адеми ја сруши Струга, „гипсарите“ го запоседнаа врвот на ПМФЛ

Gol.mk - 18.08.2019

Израмнет и борбен дуел одиграа Ренова и Струга Трим Љум, го одлучи убава акција и победеносен гол на Адеми во 87. минута. „Гипсарите“ славеа со 2-1 и под палката на новиот тренер Исљами се искачија на врвот на ПМФЛ со шест бода од првите две кола, ...

Втор пораз за Шкендија, реми за Вардар во Велес

Екипа - 18.08.2019

Актуелниот првак Шкендија доживеа уште еден пораз и по второто коло од новата сезона нема ниту еден бод. По загубениот меч во Струмица против Академија Пандев, тимот на Ќатип Османи со „нула“ го напушти и Кратово.

И Силекс ја победи Шкендија, реми на Вардар против Борец

24Фудбал - 18.08.2019

Второ коло втор пораз на Шкендија, овој пат шампионот загуби на гостувањето кај Силекс со 1-0, Вардар одигра само 0-0 на гостувањето кај Борец во Велес. Шкендија има лош почеток на новата сезона, по поразот од Академија Пандев во првото коло, ...

ПРВА ЛИГА ВО ЖИВО: Велес остана неосвоен, нов шок за Шкендија

Екипа - 18.08.2019

ПМФЛ – 2. КОЛО РЕЗУЛТАТИ ВО ЖИВО Скопје: МАКЕДОНИЈА ЃП – АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ 0-0 Тетово: РЕНОВА – СТРУГА ТРИМ ЛУМ 2-1 Велес: БОРЕЦ – ВАРДАР 0-0 Кратово: СИЛЕКС – ШКЕНДИЈА 1-0 ВЧЕРА ИГРАА: Скопје: РАБОТНИЧКИ – ШКУПИ 2-0 ...

ВИДЕО: Каде е реализацијата? Вардар лудо утна два зицера, во две минути!

Gol.mk - 18.08.2019

Македонскиот фудбалски вицепрвак Вардар и по две кола нема победа во Првата македонска фудбалска лига ( ПМФЛ ), а голем проблем за тоа е реализацијата на тимот. Првото коло донесе неефикасен дуел со Македонија Ѓорче Петров , а истото продолжи и на ...

ПМФЛ: Две „нули“ во Скопје и Велес, Шкендија доживеа пораз и во Кратово

Дерби - 18.08.2019

Денешните натпревари од второто коло во Првата македонската фудаблска лига донесоа навистина скромен фудбал, бидејќи од четирите терени на кои се имаше прволигашки возбудувања, видовме вкупно четири погодоци.

Евроголот на Дурански што ја потопи Шкендија (видео)

Екипа - 18.08.2019

Шкендија во второто коло го претрпе и вториот пораз сезонава, и тоа повторно на гостински терен со 1-0 и повторно со еврогол во мрежата на тетовци. Филип Дурански беше човекот на одлука, откако асот на Силекс погоди со фантастичен удар од над 25 ...

Вардар ремизираше со Борец, Шкендија со втор пораз

+инфо - 18.08.2019

Екипата на Борец успеа да освои бод во пресметката со најтрофејниот македонски клуб Вардар откако ремизираа со резултат 0:0. „Црвено-црните“ немаа свој ден, а домаќините играа и со играч помалку, по исклучувањето на Петров во 75-тата минута од ...

Прволигашки очај: На четири меча за цело полувреме падна едвај – еден гол

Sport 1 - 18.08.2019

Фудбалскиот неквалитет во Првата фудбалска лига во Македонија веќе се покажува уште на стартот на сезоната, па денеска веќе во второто коло од новата сезона, осум прволигаши потрошија 45 минути за да ја измачат топката и на четирите меча падна едвај ...

ВИДЕО: Каков гол во Кратово – Дурански ја „скина“ мрежата на Шкендија!

Gol.mk - 18.08.2019

Екипата на Силекс дојде до предност во дуелот со шампионот Шкендија (1-0) со ефектен гол за најавните шпици. Блесок имаше Филип Дурански , еден од поискусните фудбалери во таборот на кратовчани.

Второ коло во ПМФЛ: Беден Вардар, црна Шкендија, Ренова не знае за доста, реми на ФФМ 🎥

SportMedia - 18.08.2019

Во Велес недостигаа само голови. Спектакл пред 4.000 гледачи. Реми без голови, херојски одиграа велешани, а Вардар беше беден, напаѓаше без душа. Требаше на Борец да му исклучат играч за да дојдат шансите на Мицевски и Жуниор.

Велес сака прволигашки фудбал: Полни трибини на дуелот Борец - Вардар!

Gol.mk - 18.08.2019

Велес живее за Борец , Велес сака фудбал, а тоа градот го покажа на првиот натпревар по кам-бекот во Првата македонска фудбалска лига ( ПМФЛ ). Борец по 18 години се врати во најквалитетната лига, а повеќе од 3.500 гледачи се присутни на стадионот ...

Шампионот во криза, Силекс поуспешен од Шкендија

Слободен Печат - 18.08.2019

Тетовскиот клуб по две кола има два порази, а вториот фаворит Вардар исвои само бод на гостувањето во Велес. Двата најголеми фаворити за освојување на титулата во домашниот шампионат, Шкендија и Вардар имаат мизерен старт во првенството и по две ...

„Торпедо“ на Дурански во голот на Шкендија! (видео)

SportMedia - 18.08.2019

Неочекувано, Силекс води против Шкендија со 1:0 со голот на Филип Дурански во 48. минута. Играчот на кратовскиот тим се ослободи од својот чувар и шутна силно од далечина, а топката го изненади голманот на шампионот и заврши во неговата мрежа.

Прва МФЛ: Пораз на Струга Трим Лум во Тетово, Силекс го урна шампионот (видео)

OhridNews - 18.08.2019

Фудбалерите на Струга Трим Лум го претрпеа првиот пораз во Првата македонска фудбалска лига откако изгуби во Тетово од Ренова со 2-1, додека Шкендија остана без бодови и по вториот меч сезонава после поразот од Силекс (1-0) во Кратово.

Дното резервирано за Шкендија

Вечер - 18.08.2019

Напаѓачите не беа ни малку расположени кога е во прашање второто коло од новата сезона во македонската Прва фудбалска лига. Најголем интерес привлече дуелот во Велес, но фудбалерите на Борец и Вардар не го пронајдоа патот до противничката мрежа.

ПОЛУВРЕМЕ ВО ПМФЛ: Вардар и Шкендија подобри, но без водство, само Ренова води со Струга Трим Лум

SportMedia - 18.08.2019

Мрежите мируваат во Велес и во Кратово. Вардар и Шкендија се подобри од Борец и Силекс, имаат и шанси, посебно Колевски во финишот на првиот дел и Радески, но сепак немаат водство. На полувреме само Ренова води против Струга Трим Лум и тоа со голот ...

Одреден е составот на Вардар за дуелот со Борец

Вардар - 18.08.2019

Вардар во рамките од 2. коло во сезоната 2019/2020 денеска во 17 часот гостува во Велес на екипата на Борец. Стручниот штаб веќе го одреди составот за овој натпревар, кој претрпе една измена во стартните 11, во однос на оној кој играше во 1.

ПМФЛ: Ренова единствена „максимално“, Шкендија со втор пораз и на последното место!

TopSport - 18.08.2019

Силекс му го нанесе и вториот пораз во вториот меч од новата сезона на шампионот Шкендија, откако Филип Дурански со фантастичен гол на почетокот на второто полувреме ги постави конечните 1:0.

Борец и Вардар ги поделија бодовите, шампионот Шкендија падна во Кратово

Спортклуб - 18.08.2019

Во дербито на колото во ПМФЛ, во Велес немаше голови, Борец и Вардар одиграа мирољубиви 0:0 и ги поделија бодовите. Мрежите мируваа, но на теренот беше жестоко, домаќинот доби црвен картон во 75.

Вардар и Шкендија на „поправен“ во Велес и во Кратово

Екипа - 18.08.2019

Актуелниот првак Шкендија и вицешампионот Вардар со порази ја стартуваа новата сезона во Првата лига. Шкендија загуби во Струмица од Академија Пандев, а Вардар на домашен терен беше поразен од Македонија ЃП.

Вардар и Шкендија на поправен

Слободен Печат - 18.08.2019

Фаворитите за титулата во првото коло од домашниот шампионат доживеаја порази. Шампионот Шкендија и вицешампионот Вардар со порази ја стартуваа новата сезона во Првата лига. Шкендија загуби на гостувањето кај Академија Пандев, додека Вардар беше ...

Шкупи на Чаир ќе го пречека Тетекс во Купот, но без публика!

SportMedia - 18.08.2019

Во среда се закажани натпреварите од 1.коло или 1/16 финалето од Купот на Македонија. Ждрепката сакаше Тетекс да му биде домаќин на Шкупи, но во договор на двата клуба, договорено е овој натпревар, кој започнува во 17 часот, да се одигра на Чаир.

ПМФЛ – 2. КОЛО: „Големите“ во Кратово и Велес по прва победа, „лавовите“ и „пандевци“ на мегдан, Трим Лум под Шара

SportMedia - 18.08.2019

Попладнево од 17 часот ќе се одиграат четири прволигашки натпревари од 2.коло во ПМФЛ. Вчера Работнички го доби Шкупи во дербито на колото, но и попладне ќе има натпревари кои побудуваат голем интерес.

ТИПУВАЊЕ: Малку голови во Велес, Шкендија го освојува Кратово

SportMedia - 18.08.2019

Денеска продолжуваат натпреварите од 2.коло во Првата македонска фудбалска лига. Најинтересниот меч се игра во Велес, каде домашниот Борец ќе ги одмери силите со Вардар. Спектакл во најава, но не очекуваме повеќе од два гола.

Струга по ново изненадување, гостува кај Ренова

Gol.mk - 18.08.2019

Дебитантот во Првата македонска фудбалска лига ( ПМФЛ ), Струга Трим Љум , одлично ја почна авантурата во најквалитетната лига во мак-фудбалот, со победа над Работнички , а сега следи натпревар против Ренова .

Вардар и Шкендија на поправен испит – на незгодни гостувања атакуваат на прва победа сезонава

Sport 1 - 18.08.2019

Двата најдобри македонски клубови во последните пет години, Вардар (три титули) и Шкендија (две титули) денеска (17 часот) ќе имаат поправен испит за да се вратат на победничкиот колосек, но на незгодни гостувања во Велес односно Кратово, откако ...

ШАМПИОНОТ ГОСТУВА КАЈ „ПАЦИЕНТОТ“: Време е Шкендија да ја покаже својата сила…

SportMedia - 18.08.2019

Ако во Шкендија посакуваа по сите оние порази во последно време да се „вадат“ некаде, желбите ќе беа секако, против Силекс. Некој ќе праша а зошто Силекс, зошто Кратово? Тимот од Кратово е стар „пациент“ на Шкендија.

Велес е на нозе: Борец е во ПМФЛ, чека дуел со најтрофејниот клуб

Gol.mk - 18.08.2019

Екипата на Борец од Велес не можеше да посака подобра премиера во Првата македонска фудбалска лига ( ПМФЛ ), затоа што по кам-бекот, првиот домашен дуел во елитата е со најтрофејниот фудбалски клуб Вардар .

Адем: Сите сме силно мотивирани за дуелот со „пандевци“

Gol.mk - 18.08.2019

Двата финалисти од Купот на Македонија минатата сезона, Македонија Ѓ.П. и Академија Пандев денес играат дерби во рамките од второто коло на ПМФЛ. Дуелот ќе се игра на терените на Фудбалската федерација на Македонија, а „лавовите“ подготвуваат реванш ...

„Лавовите“ на мегдан со „пандевци“ – кој до бодови на ФФМ

Gol.mk - 18.08.2019

Еден од повозбудливите натпревари во второто коло на Првата македонска фудбалска лига ( ПМФЛ ) ќе биде дуелот на Македонија Ѓорче Петров и Академија Пандев , екипи кои играа во Европа, а сега се насочени кон домашните предизвици.

Фаворитите во ПМФЛ бавно влегуваат во форма

Нетпрес - 18.08.2019

Главните претенденти на титулата во новата сезона во македонскиот шампионат и во второто коле не успеаја да остварат полн погодок, откако Шкендија во неделата беше поразена и на гостувањето кај Силекс, а Вардар одигра без голови кај повратникот во ...

Шкендија загуби и во Кратово, реми на Вардар со Борец

МКД - 18.08.2019

Второ коло втор пораз на Шкендија, овој пат шампионот загуби на гостувањето кај Силекс со 1-0, Вардар одигра само 0-0 на гостувањето кај Борец во Велес. Шкендија има лош почеток на новата сезона, по поразот од Академија Пандев во првото коло, ...

ПМФЛ: Вардар ремизираше, Шкендија со втор пораз

Независен - 18.08.2019

Екипата на Борец успеа да освои бод во пресметката со најтрофејниот македонски клуб Вардар откако ремизираа со резултат 0:0. „Црвено-црните“ немаа свој ден, а домаќините играа и со играч помалку, по исклучувањето на Петров во 75-тата минута од ...

ПМФЛ: Ренова единствена „максимално“, Шкендија со втор пораз и на последното место!

Макфакс - 18.08.2019

Силекс му го нанесе и вториот пораз во вториот меч од новата сезона на шампионот Шкендија, откако Филип Дурански со фантастичен гол на почетокот на второто полувреме ги постави конечните 1:0.

Шок за Шкендија, Борец остана непоразен во мечот против Вардар

AKO - 18.08.2019

Второ коло во ПМФЛ и втор пораз на актуелниот шампион Шкендија, овој пат загуби на гостувањето кај Силекс со 1-0 додека скопски Вардар одигра само 0-0 на гостувањето кај Борец во Велес. Шкендија има лош почеток на новата сезона, по поразот од ...

По второто коло, Вардар има само еден бод, Шкендија без бодови

Денешен - 18.08.2019

Екипата на Борец успеа да освои бод во пресметката со најтрофејниот македонски клуб Вардар откако ремизираа со резултат 0:0. „Црвено-црните“ немаа свој ден, а домаќините играа и со играч помалку, по исклучувањето на Петров во 75-тата минута од ...

Варадар ремизираше со Борец, Шкендија на дното

PressingTV - 18.08.2019

Екипата на Борец успеа да освои бод во пресметката со најтрофејниот македонски клуб Вардар откако ремизираа со резултат 0:0. „Црвено-црните“ немаа свој ден, а домаќините играа и со играч помалку, по исклучувањето на Петров во 75-тата минута од ...

ПМФЛ: Вардар ремизираше, Шкендија со втор пораз

Опсервер - 19.08.2019

Екипата на Борец успеа да освои бод во пресметката со најтрофејниот македонски клуб Вардар откако ремизираа со резултат 0:0. „Црвено-црните“ немаа свој ден, а домаќините играа и со играч помалку, по исклучувањето на Петров во 75-тата минута од ...

ПМФЛ: Вардар ремизираше, Шкендија со втор пораз

MakPress - 19.08.2019

Екипата на Борец успеа да освои бод во пресметката со најтрофејниот македонски клуб Вардар откако ремизираа со резултат 0:0. „Црвено-црните“ немаа свој ден, а домаќините играа и со играч помалку, по исклучувањето на Петров во 75-тата минута од ...