TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Доделени Европските филмски награди

Алсат-М - 08.12.2019

Британскиот филм „Миленичка“ (The Favourite) освои осум награди, вклучувајќи ја и за најдобар европски филм, на годинешното 32. издание на Европските филмски награди (ЕФА) во Берлин. „Миленичка“ освен за најдобар филм, е награден и за најдобра ...

Камерата на Даут и Љума во „Медена земја“ најдобра на светските награди за документарци ИДА

Сакам да кажам - 08.12.2019

„Медена земја“ ја освои наградата за најдобра камера на Фејми Даут и Самир Љума на најпрестижните награди за документаци ИДА, што се доделија синоќа во Лос Анџелес. Режисерот Љубомир Стефанов ја прими и наградата „Паре Лоренц“, која на ИДА се ...

„Медена земја“ освои две престижни признанија на светските награди за документарци

еМагазин - 08.12.2019

„Медена земја“ освои две престижни признанија на 35. Интернационални документарни награди ИДА, што се одржаа вчеравечер (7 декември) во студијата на „Парамаунт“ во Лос Анџелес. На најпрестижниот светски настан посветен на документарниот филм, кој е ...

„Фаворитката“ – фаворит на Европската филмска академија за 2019

Факултети - 08.12.2019

Филмот „Фаворитката“ на Јоргос Лантимос е најдобар европски филм за 2019 година. Овој филм освои уште неколку награди, меѓу кои и за најдобра режија, најдобра комедија, а актерката Оливија Колман и за најдобра актерка на церемонијата што се одржа ...

„Медена земја“ со награда за најдобра кинематографија во Лос Анџелес

Радио МОФ - 08.12.2019

Филмот „Медена земја“ и кинематографите Самир Љума и Фејми Даут ја добија наградата за најдобра кинематографија на Меѓународните документарни награди, кои синоќа се одржаа во Лос Анџелес. Документарецот на режисерите Тамара Котевска и Љубомир ...

Меден викенд: „Медена земја“ со награда за најдобра кинематографија во Лос Анџелес

Факултети - 08.12.2019

Наградата за најдобра кинематографија на престижните Интернационални документарни награди што се одржаа синоќа во Лос Анџелес ја добија нашите кинематографери Фејми Даут и Самир Љума за филмот „Медена земја“.

„Медена земја“ остана без европски Оскар за најдобар документарец

Сакам да кажам - 08.12.2019

„Медена земја“ остана без наградата за најдобар документарец на синоќешното доделување на Европските филмски награди во Берлин. Наградата ја однесе британско-американската копродукција „За Сама“, кој го следи животот на Сиријката Ваад ал-Катеаб, ...

„Миленичка“ на Лантимос е најдобар европски филм, сирискиот „за Сама“ го победи „Медена земја“ за најдобар документарец

Сакам да кажам - 07.12.2019

„Миленичка“ на Јоргос Лантимос е најдобар филм, а сирискиот „За Сама“ на Ваад ал-Катеб и Едвард Ватс го победи македонскиот „Медена земја“ на Тамара Котевска и Љубомир Стефанов во категоријата најдобар документарец на вечерашното доделување на ...

Доделени европските филмски награди

24 Вести - 07.12.2019

Македонскиот документарен филм „Медена земја“ на режисерите Тамара Котевска и Љубомир Стефанов – вечерва во Берлин се натпреваруваше за престижната наградa, позната како европски Оскар, на Европската филмска академија (ЕФА) во категоријата филмот за ...

„Медена земја“ во битка за европски Оскар - германските критичари одушевени

Deutsche Welle - 07.12.2019

Во Берлин вечер се доделуваат европските филмски Оскари, а македонскиот документарец „Медена земја“ е меѓу фаворитите за награди. Македонскиот документарен филм „Медена земја“ на режисерите Тамара Котевска и Љубомир Стефанов е номиниран за најдобар ...

„Медена земја“ денес во Берлин се бори за европски Оскар, а во Лос Анџелес за најдобар документарец во светот

Сакам да кажам - 07.12.2019

Денес е бурен ден за екипата на македонскиот документарен филм „Медена земја“ на режисерите Тамара Котевска и Љубомир Стефанов – вечерва во Берлин ќе се доделат наградите на Европската филмска академија (ЕФА) каде филмот е номиниран за најдобар ...

„Медена земја“ на врвот на листата на најдобри филмови на „Њујорк тајмс“

Н.Македонија - 06.12.2019

Документарецот „Медена земја“ го продолжува својот успешен пат со уште неколку награди и номинации на престижни филмски манифестации. Најнова во низата признанија е наградата за најдобар документарен филм за 2019 година што ја доделува Друштвото на ...

„Медена земја“- најдобар документарец за 2019 според њујоршките филмски критичари

Вистина.мк - 06.12.2019

Организацијата на филмски критичари од Њујорк (New York Film Critics Circle – NYFCC) го избра „Медена земја“ за најдобар документарен филм за 2019 година. Според изборот на NYFCC, најдобар филм во 2019 е „Ајришмен“ на Мартин Скорсезе.

Медена земја денеска се бори за европски Оскар

Нова ТВ - 07.12.2019

Денеска е бурен ден за екипата на македонскиот документарен филм „Медена земја“ на режисерите Тамара Котевска и Љубомир Стефанов – вечерва во Берлин ќе се доделат наградите на Европската филмска академија (ЕФА) каде филмот е номиниран за најдобар ...

„Медена земја“ денес во Берлин се бори за Евроспки оскар, а во Лос Анџелес за најдобар документарец во светот

Слободен Печат - 07.12.2019

„Медена земја“ e македонски кандидат за Оскар во категоријата најдобар странски филм за 2020 на Американската филмска академија. Денес е бурен ден за екипата на македонскиот документарен филм „Медена земја“ на режисерите Тамара Котевска и Љубомир ...

„Медена земја“ денес во Берлин се бори за Евроспки оскар, а во Лос Анџелес за најдобар документарец во светот

CivilMedia - 07.12.2019

Денеска е бурен ден за екипата на македонскиот документарен филм „Медена земја“ на режисерите Тамара Котевска и Љубомир Стефанов – вечерва во Берлин ќе се доделат наградите на Европската филмска академија (ЕФА) каде филмот е номиниран за најдобар ...

„Медена земја“ денеска во Берлин се бори за европски оскар

ММС - 07.12.2019

Денес е бурен ден за екипата на македонскиот документарен филм „Медена земја“ на режисерите Тамара Котевска и Љубомир Стефанов – вечерва во Берлин ќе се доделат наградите на Европската филмска академија (ЕФА) каде филмот е номиниран за најдобар ...

“Медена земја”во Берлин се бори за европски Оскар

Скопје1 - 07.12.2019

Денес е бурен ден за екипата на македонскиот документарен филм „Медена земја“ на режисерите Тамара Котевска и Љубомир Стефанов – вечерва во Берлин ќе се доделат наградите на Европската филмска академија (ЕФА) каде филмот е номиниран за најдобар ...

Распродадена Вечерашната проекција на „Медена земја“ во кинотека, филмот игра до петок

Сакам да кажам - 07.12.2019

Од вечерва до петок во Кинотеката ќе се прикажува наградуваниот македонски документарец „Медена земја“ на режисерите Тамара Котевска и Љубо Стефанов. Документарецот изминатиов период играше во 30 градови низ земјава.

„Медена земја“ со награда за најдобра кинематографија во Лос Анџелес

Курир - 08.12.2019

Филмот „Медена земја“ и кинематографите Самир Љума и Фејми Даут ја добија наградата за најдобра кинематографија на Меѓународните документарни награди, кои синоќа се одржаа во Лос Анџелес. Документарецот на режисерите Тамара Котевска и Љубомир ...

Најдобра кинематографија за „Медена земја“ во Лос Анџелес

Слободен Печат - 08.12.2019

Документарецот на режисерите Тамара Котевска и Љубомир Стефанов ја доби и наградата „Паре Лоренц“. Филмот „Медена земја“ и кинематографите Самир Љума и Фејми Даут ја добија наградата за најдобра кинематографија на Меѓународните документарни награди, ...

За „Медена земја“ награда во Лос Анџелес за најдобра камера

+инфо - 08.12.2019

Документарниот филм „Медена земја“ ја освои наградата за најдобра камера на Фејми Даут и Самир Љума на најпрестижните награди за документаци ИДА, што се доделија синоќа во Лос Анџелес. Документарниот филм „Медена земја“ ја освои наградата за ...

„Медена земја“ со награда за најдобра камера во Лос Анџелес

Нетпрес - 08.12.2019

Филмот „Медена земја“ и кинематографите Самир Љума и Фејми Даут ја добија наградата за најдобра кинематографија на Меѓународните документарни награди, кои синоќа се одржаа во Лос Анџелес. Документарецот на режисерите Тамара Котевска и Љубомир ...

Награда за најдобра камера во Лос Анџелес за „Медена земја“

Локално - 08.12.2019

Документарниот филм „Медена земја“ ја освои наградата за најдобра камера на Фејми Даут и Самир Љума на најпрестижните награди за документаци ИДА, што се доделија синоќа во Лос Анџелес. Документарецот во режија на Тамара Котевска и Љубомир Стефанов ...

„Медена земја“ со награда за најдобра кинематографија во Лос Анџелес

iPortal - 08.12.2019

Документарниот филм „Медена земја“ ја освои наградата за најдобра камера на Фејми Даут и Самир Љума на најпрестижните награди за документаци ИДА, што се доделија синоќа во Лос Анџелес. Документарецот во режија на Тамара Котевска и Љубомир Стефанов ...

Најдобар европски филм е „Фаворитката“

Слободен Печат - 08.12.2019

Филмот „Медена земја“ на режисерите Тамара Котевска и Љубомир Стефанов беше номиниран за најдобар документарен филм на Европските филмски награди. Филмот „Фаворитката“ на Јоргос Лантимос е најдобар европски филм за 2019 година.

„Медена земја“ со награда за најдобра кинематографија во Лос Анџелес

Телма - 08.12.2019

Филмот „Медена земја“ и кинематографите Самир Љума и Фејми Даут ја добија наградата за најдобра кинематографија на престижните Интернационални документарни награди, кои синоќа се одржаа во Лос Анџелес.

Берлин: Доделени Европските филмски награди

А1 On - 08.12.2019

Британскиот филм „Миленичка“ (The Favourite) освои осум награди, вклучувајќи ја и за најдобар европски филм, на годинешното 32. издание на Европските филмски награди (ЕФА) во Берлин. „Миленичка“ освен за најдобар филм, е награден и за најдобра ...

Доделени европските филмски награди, „За Сама“ го победи „Медена земја“

Република - 08.12.2019

Македонскиот документарен филм „Медена земја“ на режисерите Тамара Котевска и Љубомир Стефанов синоќа во Берлин се натпреваруваше за престижната наградa, позната како европски Оскар, на Европската филмска академија (ЕФА) во категоријата филмот за ...

Берлин: Доделени Европските филмски награди (ЕФА)

Сител - 08.12.2019

Британскиот филм „Миленичка“ (The Favourite) освои осум награди, вклучувајќи ја и за најдобар европски филм, на годинешното 32. издание на Европските филмски награди (ЕФА) во Берлин. „Миленичка“ освен за најдобар филм, е награден и за најдобра ...

Берлин: Доделени Европските филмски награди (ЕФА)

+инфо - 08.12.2019

Британскиот филм „Миленичка“ (The Favourite) освои осум награди, вклучувајќи ја и за најдобар европски филм, на годинешното 32. издание на Европските филмски награди (ЕФА) во Берлин. „Миленичка“ освен за најдобар филм, е награден и за најдобра ...

„Медена земја“ со награда за најдобра кинематографија во Лос Анџелес

Република - 08.12.2019

Филмот „Медена земја“ и кинематографите Самир Љума и Фејми Даут ја добија наградата за најдобра кинематографија на Меѓународните документарни награди, кои синоќа се одржаа во Лос Анџелес. Документарецот на режисерите Тамара Котевска и Љубомир ...

„Медена земја“ ниже награди – овој пат за најдобра камера

Expres - 08.12.2019

„Медена земја“ ја освои наградата за најдобра камера на Фејми Даут и Самир Љума на најпрестижните награди за документаци ИДА, што се доделија синоќа во Лос Анџелес. Режисерот Љубомир Стефанов ја прими и наградата „Паре Лоренц“, која на ИДА се ...

Берлин: Доделени Европските филмски награди (ЕФА)

Опсервер - 08.12.2019

Британскиот филм „Миленичка“ (The Favourite) освои осум награди, вклучувајќи ја и за најдобар европски филм, на годинешното 32. издание на Европските филмски награди (ЕФА) во Берлин. „Миленичка“ освен за најдобар филм, е награден и за најдобра ...

Британскиот филм „Миленичка“ (The Favourite) освои осум награди на Европските филмски награди

MakPress - 08.12.2019

Британскиот филм „Миленичка“ (The Favourite) освои осум награди, вклучувајќи ја и за најдобар европски филм, на годинешното 32. издание на Европските филмски награди (ЕФА) во Берлин. „Миленичка“ освен за најдобар филм, е награден и за најдобра ...

Две престижни признанија за „Медена земја“ на Интернационалните документарни награди ИДА

MakPress - 08.12.2019

Документарецот „Медена земја“ освои две престижни признанија на 35. Интернационални документарни награди ИДА, што се одржаа вчеравечер (7 декември) во студијата на „Парамаунт“ во Лос Анџелес.

Две престижни признанија за „Медена земја“ на Интернационалните документарни награди ИДА во Лос Анџелес

Фактор - 08.12.2019

Документарецот „Медена земја“ освои две престижни признанија на 35. Интернационални документарни награди ИДА, што се одржаа вчеравечер (7 декември) во студијата на „Парамаунт“ во Лос Анџелес.

Две престижни признанија за документарецот „Медена земја“ во Лос Анџелес

Макфакс - 08.12.2019

Документарецот „Медена земја“ освои две престижни признанија на 35. Интернационални документарни награди (ИДА), што се одржаа вчеравечер (7. декември) во студијата на „Парамаунт“ во Лос Анџелес.

Берлин: Доделени Европските филмски награди (ЕФА)

Вечер Прес - 08.12.2019

Британскиот филм „Миленичка” (The Favourite) освои осум награди, вклучувајќи ја и за најдобар европски филм, на годинешното 32. издание на Европските филмски награди (ЕФА) во Берлин. „Миленичка” освен за најдобар филм, е награден и за најдобра ...