TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Стоилов прогласен за МВП - Македонија тргна со победа на СП

Вардар - 12.01.2019

Нашиот капитен Стојанче Стоилов ја доби наградата за најкорисен играч на дуелот против Јапонија во првото коло од СП во Германија. Македонија победи со 38-29 (18-13) оправдувајќи ја улогата на фаворит.

Стоилов: Одиме чекор по чекор, без грч и залетување

Нова ТВ - 11.01.2019

Задоволство од таборот на македонската репрезентација по стартната победа на Светското ракометно првенство во Германија. Јапонија е архивирана на начинот каков се посакуваше, од резултатски аспект пред се.

Шпанија тргна со убедлива победа над Бахреин

МКД - 11.01.2019

Селекцијата на Шпанија го победи Бахреин со убедливи 33:23 со што се комплетира првото коло од Групата Б во која е и нашата репрезентација. Како што и се очекуваше, Шпанците немаа никакви проблеми на денешниот дуел.

Столе Стоилов се огласи за промената на името од Светското во Германија

Оff.net - 11.01.2019

Со шест голови од исто толку обиди и со гранитна игра во одбраната, Стојанче Стоилов беше најзаслужен за убедливата победа на Македонија над Јапонија на стартот од Светското првенство во Германија и Данска.

Душебаев за 24Ракомет ТВ: Бахреин не е наивен (ВИДЕО)

24 Ракомет - 11.01.2019

Шпанија стартуваше триумфално на Мундијалот во Германија и Данска, откако славеше над Бахреин со убедливи 23-33. Поранешниот вардарец Алекс Душебаев упати порака до македонските репрезентативци дека мораат да бидат максимално концентрирани за да ...

Шпанија рутински до првите бодови против Бахреин

Екипа - 11.01.2019

Во последниот натпревар од „минхенската “ група Б на СП 2019, Шпанија славеше победа против Бахреин со 33-23. Актуелните европски шампиони ја имаат фаворитската улога во оваа група и очекувано беа супериорни во воведниот меч против аутсајдерот во ...

Бахреин со енергија за едно полувреме, лесна почетна победа за „фуријата“

Gol.mk - 11.01.2019

Фаворизираната селекција на Шпанија го победи Бахреин со 33-23 (16-11) во последниот натпревар од првото коло на групата А на Светското првенство во ракомет. sp-2019-rakomet-bahrein-spanija-11.01.2019-3098.jpg Европскиот првак почна многу сериозно и ...

Шпанија стартуваше со убедлив триумф над Бахреин

Sport 1 - 11.01.2019

Актуелниот европски првак Шпанија го совлада Бахреин со 33-23 и го потврди фаворитскиот статус во групата Б, во која што се натпреварува и Македонија. „Црвената фурија“ во ниту еден момент немаше премногу проблеми против селекцијата од Азија и ...

Стоилов: Срам да ни е на сите, за мене секогаш ќе биде Македонија! (ФОТО)

Sport 1 - 11.01.2019

Стојанче Стоилов денеска блескаше во дресот на Македонија во победата против Јапонија на стартот на Светското ракометно првенство. Со шесте голови од исто толку обиди беше прогласен за играч на натпреварот.

„Фуријата" го оддува Бахреин

SportMedia - 11.01.2019

Шпанската селекција која важеше за голeм фаворит ја оправда улогата. На полувремето имаше предност од пет голови (16:11), која беше удвоена во продолежниетo од играта. Шпанската селекција која важеше за голeм фаворит ја оправда улогата.

Стоилов: За мене секогаш ќе биде Македонија!

Екипа - 11.01.2019

Долгогодишниот македонски ракометен репрезентативец и капитен на Вардар, Стојанче Стоилов кој е познат по цврстиот став за непромена на името на нашата држава по денешните случувања во Парламентот и донесената одлука за Уставни измени со кои е ...

Шпанија не виде многу мака против Бахреин

24 Ракомет - 11.01.2019

По победите на Македонија и Хрватска над Јапонија и Исланд, на последниот натпревар од групата Б, според очекувањата европскиот шампион Шпанија славеше без поголеми проблеми над азискиот претставник Бахреин со 23-33.

СП 2019 - Лазаров: Има работи и што не ми се допаднаа, а со патриотизам и национален дух да се подобриме

Сител - 11.01.2019

Капитенот на македонската ракометна репрезентација Кирил Лазаров, беше најефикасниот играч на дуелот против Јапонија што нашата селекција го доби со 38:29. Резултатот покажува многу повеќе, но не беше така лесно.

СП 2019 - Манасков: Игравме со многу респект, затоа дојде високата победа

Сител - 11.01.2019

Втор стрелец во победата над Јапонија на дуелот во Минхен беше Дејан Манасков, кој постигна 7 голови од кои 5 од контранапади. Секој почеток е тежок. Не смееме да потцениме никого. Игравме со 100% респект и затоа заслужено победивме.

Се јави Стоилов: Ментално нестабилни сме во државата, срам да ни е на сите!

Спортклуб - 11.01.2019

Македонија денеска го оствари првиот триумф на ракометниот Мундијал во Германија, совладувајки ја селекцијата на Јапонија со 38:29. Но со оглед на политичката ситуација вечерва во Македонија и добивањето на додавка во нашето уставно име Република ...

Манасков посочи кој дел од играта мораме да го поправиме: Поискусни екипи ќе не казнат

Дерби - 11.01.2019

Македонија ја победи Јапонија и дојде до посакуванио старт на мундијалот кој оваа година се одржува во две држави Германија и Данска. Нашите ракометари беа подобри, поквалитетни како во првиот така и во вториот дел што секако носи причини за ...

Лазаров: Недостатокот на квалитет да го надополниме со патриотизам

МКД - 11.01.2019

Македонија победнички тргна на Светското првенство во Германија и Данска, а најдобар стрелец во триумфот над Јапонија беше капитено, Кире Лазаров. Лазаров со осум постигнати голови ја предводеше македонската репрезентација до почетна победа на ...

Лазаров: Кога победуваме веднаш мислиме дека е лесно – тоа она македонско размислување

Спортски - 11.01.2019

Македонија денес победнички го отвори Светското првенство во Данска и Германија. Избраниците на Раул Гонзалес денес ја победија Јапонија со девет голови разлика 38:29. Капитенот Кире Лазаров беше задоволен од победата, но не и од нашата игра во ...

СТОИЛОВ „За мене секогаш ќе биде МАКЕДОНИЈА“

SportMedia - 11.01.2019

Македонскиот репрезентативец со реакција по денешната одлука на Владата за уставната промена на името. Македонскиот репрезентативец Стојанче Стоилов, јасно и гласно го изнесе својот став по денешната одлука на Владата за уставната промена на ...

Шпанците како на тренинг против Бахреин

TopSport - 11.01.2019

Шпанија стигна до лесна 33:22 победа над Бахреин во последниот меч од нашата група Б на Светското првенство во ракомет во Германија и Данска, најавувајќи борба за првото место и висок пласман.

Успешна увертира на СП во ракомет: Македонија ја оддува Јапонија

Нова ТВ - 11.01.2019

Македонија со победа го започна шестиот настап на Светските ракометни првенства. Националниот тим ја оправда фаворитската улога во дуелот со Јапонија и на крајот славеше со 38:29 (полувреме 18:13) во меч од првото коло во групата Б во Минхен.

Стоилов: Не беше лесно како што изгледа

МКД - 11.01.2019

Стојанче Стоилов е задоволен од победата над Јапонија, но вели дека треба да се подобри одбраната на нашата репрезентација. Македонија имаше одличен старт на Светското првенство, во Минхен ја совлада Јапонија со 38:29.

Лазаров: Нашите недостатоци може да ги надоместиме само со патриотизам!

Sport 1 - 11.01.2019

Македонија почна победнички на Мундијалот во Германиј и во Данска, со 38-29 против Јапонија, а голема улога во таа победа имаше капитенот, Кирил Лазаорв со осум гола. Тој е задоволен од победата, но не и од нашата игра во целост.

Манасков: Бевме фаворити и пред натпреварот, продолжуваме во исто темпо (ВИДЕО)

24 Ракомет - 11.01.2019

Левото крило на нашата репрезентација, Дејан Манасков одигра нов одличен натпревар за националниот тим. Брзоногото крило беше нерешлива енигма за Јапонија, а одличната форма на Манасков може само да го радува селекторот Гонзалес за продолжението на ...

Стоилов од националниот дрес порача: Срам да ни е на сите!

Република - 11.01.2019

Македонскиот репрезентативец Стојанче Стоилов не успеа да се воздржи, емоциите беа посилни од него, при што се обрати на Фејсбук по промената на името. Ментално нестабилни сме сите у државава што дозволуваме вака да ни прават!!! Срам да ни е на ...

Столе: Мора многу да се подобриме во еден сегмент пред следните предизвици во групата

Дерби - 11.01.2019

Стојанче Стоилов беше нерешлива енигма за одбраната на Јапонците на денешниот меч на кој Македонија оствари победа на отворањето на мундијалската група во Минхен, па поради тоа беше избран и за играч на мечот од страна на одговорните лицеа на ЕХФ.

Манасков самокритичен и покрај победата: Мора да поправиме некои работи, пред се брзината

Спортклуб - 11.01.2019

Спортклуб од Минхен, Симеончо Стоиков Левото крило Дејан Манасков беше стрелец на 7 погодоци во убедливата победа на Јапонија на старт од Б групата на Мундијалот во Германија и Данска. По мечот нашиот репрезентативец „И пред мечот бевме фаворити, па ...

Кире Лазаров: Со патриотизам и национален набој да го надополниме недостатокот на квалитет

Спортклуб - 11.01.2019

Кире Лазаров и на 38. години покажа повторно дека ќе биде „прва виолина“ во селекцијата на Македонија и на ова СП. Нашиот капитен во победата против Јапонија на отварањето на Мундијалот беше најефикасен во нашата селекција со 8 погодоци, а по мечот ...

Стојанче Стоилов со порака по уставните измени за Северна Македонија

Фактор - 11.01.2019

Откако во Собранието попладнево се изгласани уставните измени со кои земјава ќе се вика Република Северна Македонија, ракометарот Стојанче Стоилов објави статус на социјалните мрежи во кој пишува дека за него секогаш ќе биде Македонија.

Лазаров: Само со национален набој и патриотизам можеме да им парираме на ривалите

24 Ракомет - 11.01.2019

Македонскиот национален тим со очекуван триумф над Јапонија (29-38) успеа да го стартува настапот на СП во Данска и Германија. “Црвено-жолтите” навидум немаа поголеми проблеми да стигнат до победата, но капитенот Лазаров потенцира дека на теренот не ...

Лазаров: Со патриотизам го надополнуваме недостигот на квалитет

Екипа - 11.01.2019

ЕКИПА во Минхен, Стеван Цаневски Капитенот на македонската репрезентација, Кире Лазаров, не го криеше задоволството по стартниот триумф над Јапонија, иако победата според него е поубедлива од реалните случувања на теренот.

Лазаров: Со патриотизам и национален набој може да парираме секому!

Gol.mk - 11.01.2019

Капитенот на македонската ракометна репрезентација, Кирил Лазаров, по победата на првиот мундијалски меч против Јапонија истакна дека е задоволен од успешниот старт, но дека не смее да дозволиме овој триумф да не крене во облаци, пред наредните ...

Стоилов: Делуваше лесно, ама не беше така – треба да се поправиме во одбрана!

Sport 1 - 11.01.2019

Првиот пикер на македонската ракометна репрезентација Столе Стоилов денеска беше фантастичен во лесната и убедлива победа против Јапонија за победнички старт на Светското првенство во Германија и Данска, па ја доби наградата за најдобар играч на ...

Стоилов: Не дозволивме да се залетаме како што знаеме против Јапонците!

Gol.mk - 11.01.2019

Ракометната репрезентација на Македонија со посакуван триумф ја отвори групната фаза на Светското првенство (СП) кое се игра во Германија и Данска. Рутински е совладана Јапонија, а по натпреварот Стојанче Стоилов, човекот кој беше прогласен за играч ...

Манасков: Секој почеток е тежок, сега сме чекор понапред

Gol.mk - 11.01.2019

Ракометарите на Македонија успешно го започнаа настапот на Мундијалот во Данска и Германија , откако славеа убедлива победа против Јапонија со 38-29. По мечот Дејан Манасков изјави дека е задоволен од триумфот, но и дека во следниот период мора да ...

Стоилов: Не се залетувавме, задоволен сум со победата

Екипа - 11.01.2019

ЕКИПА во Минхен Стеван Цаневски Пикерот на македонската ракометна репрезентација, Стојанче Стоилов во воведниот натпревар од Светското првенство против Јапонија постигна шест гола од осум натпревари и го доби признанието за играч на натпреварот.

Стоилов: Среќни сме, но некои работи во одбраната мора да ги поправиме!

Спортклуб - 11.01.2019

Стојанче Стоилов кој беше прогласен за играч на натпреварот против Јапонија, истакна дека одредени сегменти во одбраната мора да ги поправат за следните мечеви. По победата над Јапонија со +9, фокусот се става за мечот со Бахреин во недела.

Лазаров: Победивме но воопшто не беше лесно

AKO - 11.01.2019

Капитенот на македонската ракометна репрезентација, Кирил Лазаров, истакна дека и покрај убедливиот триумф од девет голови разлика , сепак не било воопшто лесно да се стигне до победа против Јапонија.

Фото: Лазаров, Стоилов, Талески, навивачи…

AKO - 11.01.2019

Атмосверата во Минхен беше на неверојатно ниво, за тоа се погрижија нашите ракометари со одличната и убедлива игра против Јапонија на првиот натпревар на Мундијалот во Германија. Навивачите знаеа како да ги наградат Лазаров, Стоилов, ...

Лазаров: Со патриотизам и национален набој можеме против секого

SportMedia - 11.01.2019

Капитенот на Македонија Кире Лазаров по победата над Јапонија истакна дека е задоволен од резултатот но и дека во селекцијата се чувствува недостаток на квалитет кој може да се надополни со патриотизам и национален набој.

Стојанче Стоилов: Можеби изгледаше лесно, но не беше така на терен

24 Ракомет - 11.01.2019

Најдобриот играч на првиот натпревар на Македонија на Светското првенство, Стојанче Стоилов после натпревар беше смирен во коментарот и немаше најави за она што следува туку како и сите други потврди дека се оди полека на овој шампионат.

Стоилов и Ристовски едногласни: Само што почнавме, одиме чекор по чекор

Макфакс - 11.01.2019

Стојанче Стоилов беше прогласен за играч на мечот во високата победа со која Македонија го стартуваше настапот на своето шесто Светско првенство, но тој предупреди дека не треба да се оди многу напред во плановите и дека треба да се остане смирен.

СТОИЛОВ: Не се залетуваме, имаме многу за играње на СП

SportMedia - 11.01.2019

„Делуваше релативно лесно, но не беше така како што изгледа. Задоволен сум, победивме. Треба да корегираме некои работи во одбраната во пресрет на натпреварите кои следат“, заклучи пикерот.

Стоилов: Срам да ни е на сите….

Курир - 11.01.2019

Ментално нестабилни сме сите у државава што дозволуваме вака да ни прават !!! Срам да ни е на сите…. За мене секогаш ќе биде МАКЕДОНИЈА ...

Стоилов по победата над Јапонија: Треба да се подобриме во одбрана

Независен - 11.01.2019

Стојанче Стоилов, кој беше прогласен за играч на натпреварот во победата над Јапонија со 38-29, веднаш по мечот изрази задоволство од победата на стартот на Светското првенство, но изјави дека тимот треба да се поправи во одбраната.

Стоилов: За мене секогаш ќе биде МАКЕДОНИЈА !!!

Скопје1 - 11.01.2019

Стојанче Стоилов не издржа, објави емотивен коментар на својот профил на социјалната мрежа фејсбук. Тој напиша: „Ментално нестабилни сме сите у државава што дозволуваме вака да ни прават !!! Срам да ни е на сите….

Лазаров: Недостатокот во квалитет можеме да го надоместиме со патриотизам

Локално - 11.01.2019

Капитенот на ракометната репрезентација од Македонија, Кире Лазаров беше најпрецизен за „жолто-црвените“ денеска при победата над Јапонија со 38-29, а веднаш по мечот го потврди мислењето на своите колеги дека победата била остварена потешко отколку ...

ФОТО : Македонија сигурна против Јапонија, Столе Стоилов играч на натпреварот

AKO - 11.01.2019

Македонија со победа стартуваше на Мундијалот во Германија и Данска, како на теренот така и на трибините Македонија доминираше против Јапонија. Столе Стоилов беше прогласен за играч на натпреварот, Лазаров најефикасен со 8 ...

Убедлива победа за Македонија, Стоилов најдобар играч на мечот

Н.Македонија - 11.01.2019

Со победа Македонија го започна Мундијалот во Германија и Данска. Јапонците попладнево во Минхен беа немоќни против „црвено-жолтите“ кои покажа класа и на крај повеќе од заслужено славеа победа со резултат од 38-29.

Стоилов: За мене секогаш ќе биде Македонија

24Инфо - 11.01.2019

Ракометарот Столе Стоилов се огласи на Фејсбук по промената на името Република Македонија во Северна. „Ментално нестабилни сме во државата што дозволуваме вака да ни прават. Срам да ни е на сите, за мене секогаш ќе биде МАКЕДОНИЈА!“, порача Стоилов ...