TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

НАСА објави прва снимка од слетувањето на роверот на Марс

ТВ21 - 22.02.2021

Вселенското летало, кое влезе во атмосферата на Марс со брзина поголема од 19 илјади километри на час, морала совршено да изведе комплексна серија на маневри и да забави, а потоа да го постави Роверот на своите шест тркала.

(ВИДЕО) Објавена првата видеоснимка од спуштањето на „Perseverance“ во Марс

Нетпрес - 22.02.2021

Американската агенција за вселенски истражувања NASA во понеделникот објави несекојдневна видеоснимка од атерирањето на нејзиниот роботизиран ровер „Perseverance“ на Марс, прв од овој вид, откако во четвртокот започна нејзината мисија на Црвената ...

НАСА вечерва го прикажува слетувањето на Марс (ВИДЕО)

Канал5 - 22.02.2021

НАСА вечерва го објави првото видео со висока резолуција од слетувањето на роверот „Perseverance “ на Марс по 480 милиони километри патување низ вселената. Perseverance, најнапредното летало испратено во друг свет, влезе во атмосферата на Марс во ...

НАСА објави фасцинантна снимка од роверот Персевиренс на Марс (ВИДЕО)

МКД - 22.02.2021

Американската вселенска агенција објави фасцинантно видео од слетувањето на нејзиниот ровер Персевиренс на Марс. НАСА го испрати Персевиренс на Марс накитен со камери, од кои седум беа наменети за снимање на слетувањето.

(ВИДЕО) Пристигнаа првите снимки од Марс, но и првиот звук

Бриф - 22.02.2021

Роверот Истрајност (Perseverance) пред два дена слета во кратерот Језеро на Марс. Првото видео од Марс, благодарение на роверот на НАСА, е испратено од Црвената планета. Ова е прв пат да се покаже перспективата на слетувањето на вселенското летало ...

Стигна ВИДЕО од Марс: НАСА го објави моментот кога „Perseverance“ слета на црвената планета

Локално - 22.02.2021

Американската вселенска агенција (НАСА) покажа снимка од роверот „Perseverance“, кој влезе во атмосферата на Марс, се спушти и слета на црвената планета на 18 февруари, а микрофонот ја емитуваше и првата аудио-снимка на звуци од оваа планета, ...

Како изгледа „црвената планета“: Пристигна првата снимка и првиот звук од Марс

Локално - 22.02.2021

Првото видео од Марс, благодарение на Rover Perseverance (Упортност) на НАСА, беше испратено од Црвената планета. Ова е првпат да се покаже перспективата на слетувањето на вселенскиот брод на Марс.

NASA ги објави првите слики по успешното слетување на Perseverance роверот на Марс

Smartportal - 22.02.2021

Може да се очекуваат повеќе слики во иднина, а од NASA најавуваат дека ќе го објават и видеото од слетување на роверот Минатата недела најновиот ровер од NASA, наречен Perseverance, успешно слета на Марс после седум месечен пат до црвената планета.

КОГА ЛУЃЕТО ЌЕ ОДАТ НА МАРС? Сè зависи од една одлука на Америка, експертите тврдат дека е поблиску отколку што ...

Порта - 22.02.2021

Совршеното слетување на Perseverance минатата недела стана петтиот ровер на НАСА кој стигна до Марс Иако човечкото патување до Марс е технички близу, веројатно е далеку со децении поради неизвесно финансирање.

Рецензија: Роверите го освоија Марс, кога ќе тргнат и луѓето по нивните стапки

Телефони.мк - 22.02.2021

Perseverance е петтиот ровер на НАСА што успеа да стигне до Марс. Кога да очекуваме да се качат и луѓето на Марс. Илон Маск интензивно работи на случајот. Сигурно сме оддалечени неколку децении дотаму поради слабите финансии.

Трка за Марс: Кога човекот првпат ќе стапне на Црвената Планета?

Кајгана - 22.02.2021

Со беспрекорното слетување минатата недела, Perseverance стана петтиот ровер на НАСА кој стигна до Марс. Кога може да се очекува дека и луѓето ќе стапнат таму? Иако човечкото патување до Марс е технички речиси на дофат, веројатно е далеку со децении ...

Иднината на вселената може да зависи од самоуништувачките сателити

Факултети - 22.02.2021

Ако ја комерцијализираме вселената, треба да ја одржуваме чиста Каде и да одат луѓето, ги следат машините. Од 50-тите години наваму човештвото испрати сателити подлабоко во вселената отколку што можеше да се замисли - вклучително и на Месечината, ...

Можете да ја истражувате површината на Марс со помош на видеа во 4К-резолуција

Факултети - 22.02.2021

Пред роверот „Персевиренс“ да слета на Марс, на 18 февруари, можете да патувате на површината на Марс со помош на видеа со висока резолуција, составени од „Елдерфокс документарис“. Сликите што можете да ги видите на видеата главно се направени од ...