TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Анализа: Што може Македонија да очекува од утрешниот самит ЕУ - Западен Балкан во Тирана

Сител - 05.12.2022

Македонија утре ќе седне на маса со европските државници во Тирана. За прв пат официјален Брисел одлучи земја домаќин на ЕУ самитот да биде земја која не е членка на Европска Унија. Што ќе значи ова за регионот? Според аналитичарите, Европската ...

„Блумберг“: Популарноста на ЕУ на Западен Балкан опаѓа, луѓето се уморни од празни ветувања

Локално

Повеќе работа, а помалку жалење, порача Шекеринска пред утрешниот Самит ЕУ-Западен Балкан во Тирана

Глас на Америка

Ќе имаме поевтин роаминг со ЕУ: Утре на самитот во Тирана треба да се потпише декларација

360 степени

Се очекува ЕУ и земјите од Западен Балкан на самитот во Тирана да потпишат декларација за намалување на роаминг услугите

Телма

Сенките надвиснати над Западен Балкан ќе осамнат во Тирана!

Вечер Прес

Што ќе донесе утрешниот самит ЕУ – Западен Балкан во Тирана?

Канал5

Макфакс Deutsche Welle Канал5 MakPress MakPress Опсервер 24 Вести

Маричиќ: Во 2030 сакаме да ги завршиме преговорите и да го започнеме членството во ЕУ

24Инфо - 05.12.2022

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, на панел-дискусија посветена на проширувањето на ЕУ кон Западен Балкан на ФЕС, истакна: „Со политичка волја и конкретни чекори од ЕУ, интеграција на регионот е реална.

Маричиќ: Со политичка волја и конкретни чекори од ЕУ, интеграција на регионот е реална

Локално

Маричиќ: Членство во ЕУ во 2030 е можно само со јасна политичка волја од двете страни

MakPress

Маричиќ: Членство во ЕУ во 2030 е можно само со јасна политичка волја од двете страни

Сител

Маричиќ: Членство во ЕУ во 2030 е можно само со јасна политичка волја од двете страни

24Инфо

Маричиќ: Членство во ЕУ во 2030 е можно само со јасна политичка волја од двете страни

Опсервер

Маричиќ: Членство во ЕУ во 2030 е можно само со јасна политичка волја од двете страни

Канал5

Курир Zoom CivilMedia Frontline Press24 Нетпрес Бриф 4NEWS

Шекеринска: 2030 мора да биде наш таргет датум, прашањето на проширување мора да стане прашање на геополитика, на ...

ТВ21 - 05.12.2022

„Влезот во ЕУ од политичка амбиција до геостратешка неопходност?“ е првиот панел од конференцијата „Интензивирана соработка: Обновениот Берлински процес и иднината на регионалната соработка во Југоисточна Европа“ што денеска се одржува во Скопје, во ...

Шекеринска: 2030 мора да биде наш таргет датум, прашањето на проширување мора да стане прашање на геополитика, на безбедност и од страна на ЕУ

4NEWS

Шекеринска: 2030 мора да биде наш таргет датум, прашањето на проширување мора да стане прашање на геополитика, на безбедност и од страна на Европската Унија

24Инфо

Шекеринска: 2030 година мора да биде наш таргет датум за влез во ЕУ

Локално

Шекеринска: 2030 мора да биде наш таргет датум, прашањето на проширување мора да стане прашање на геополитика, на безбедност и од страна на Европската Унија

Фактор

Димитров: Европската перспектива на Западен Балкан е недоволно опиплива

Фактор - 05.12.2022

Поранешниот вицепремиер Никола Димитров, денеска на 22. економски форум во Белград рече дека на регионот мора да му се даде опиплива перспектива за членство во ЕУ. На панелот за влијанието на војната во Украина врз Западен Балкан, тој предупреди ...

Димитров: Европската перспектива на Западен Балкан е недоволно опиплива

Локално

Димитров: ЕУ перспективата на Западен Балкан е недоволно опиплива

MakPress

Димитров: ЕУ перспективата на Западен Балкан е недоволно опиплива

Опсервер

Димитров: ЕУ перспективата на Западен Балкан е недоволно опиплива

Курир

Димитров: ЕУ перспективата на Западен Балкан е недоволно опиплива

Н.Македонија

ЕУ ПЕРСПЕКТИВАТА Е НЕДОВОЛНО ОПИПЛИВА Вака Димитров го оцени европскиот пат на Западен Балкан

+инфо

ТВ21 Пулс24 Press24 Фокус Во Центар 4NEWS Lider Република