TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ЕУ ги повика земјите од Западниот Балкан да ги продолжат реформите за независно судство и борба против корупцијата

Телма - 06.12.2022

Европската унија ги повикува земјите од Западен Балкан да продолжат со спроведување на реформите во владеењето на правото, и особено оние реформи поврзани со независноста на судството и борбата против корупцијата и организираниот криминал.

Руската инвазија врз Украина го зголеми интересот на ЕУ за Западниот Балкан

Р.С.Европа

Самит ЕУ-Западен Балкан во Албанија – 500 милиони евра помош за земјите од Западен Балкан

ТВ21

Самит ЕУ - Западен Балкан: Западен Балкан е дел од Европа

24 Вести

Самит ЕУ-Западен Балкан во Тирана

Сител

Вархеји: На државите од Западниот Балкан им се нуди членство во ЕУ

МКД

Германски печат: Западен Балкан бeше „запоставен“ регион пред војната во Украина

А1 On

Слободен Печат Р.С.Европа CivilMedia Макфакс Слободен Печат 360 степени Deutsche Welle Опсервер

Проширувањето на ЕУ со земјите од Западен Балкан повторно зема замав, кажа фон дер Лајен на Самитот во Тирана

Сакам да кажам - 06.12.2022

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен смета дека проширување на Европската унија повторно доби ва замав. Фон дер Лајен по пристигнувањето на С амитот ЕУ-Западен Балкан во Тирана рече дека нов иот импулс во процесот на ...

Фон дер Лајен: Историски чекор е кандидатурата на С Македонија и Албанија за членство во ЕУ, следна е БиХ

360 степени

Фон дер Лајен: Целиот регион на Западен Балкан и припаѓа на ЕУ

24 Вести

Фон дер Лајен: Русија и Кина мора да изберат дали ќе бидат на страната на Европската унија

А1 On

Фон дер Лејен: Самит на единство и партнерство на ЕУ и Западен Балкан

Локално

Фон дер Лајен: Соработката на ЕУ со Западен Балкан доби нов замав

Р.С.Европа

Урсула фон дер Лајен: Западен Балкан повторно оди напред

Макфакс

Пари Кајгана Centar Press24 Локално Точка MTM Алсат-М

Декларација од самитот ЕУ-Западен Балкан

Фокус - 06.12.2022

– На самитот ЕУ-Западен Балкан во Тирана денеска беше потпишана Декларација во која ЕУ уште еднаш ја потврдува својата целосна и недвосмислена посветеност на перспективата за членство на Западен Балкан во Европската Унија и повикува на забрзување на ...

Самит ЕУ-Западен Балкан во Тирана: Недвосмислена посветеност за членство во ЕУ

МКД

Маричиќ од Тирана: Паѓаат цените на роамингот со што се засилуваат врските меѓу Западен Балкан и ЕУ

Нова ТВ

Потпишана роаминг декларација на самитот во Тирана: Што значи тоа за граѓаните?

Фактор

Вархеји му нуди на Западен Балкан членство во ЕУ

Локално

ЕУ: Главната порака на самитот во Тирана е поддршка за членството на Западен Балкан

Локално

Тирана: Што се очекува од самитот ЕУ-Западен Балкан

Денар

Телма 24Инфо Centar Локално Frontline Слободен Печат Бизнис Вести Опсервер

Самит во Тирана: Процесот на проширување на ЕУ добива нов замав

Deutsche Welle - 06.12.2022

ЕУ повикува на забрзување на преговорите со земјите од Западен Балкан, а за возврат очекува целосна солидарност од нив и бара целосно да се усогласат со нејзината надворешна политика. Лидерите на ЕУ и ги потврдија своите напори за зајакнување на ...

Важно да постои солидарност меѓу ЕУ и Западен Балкан во однос на енергијата и интеграцијата, рече Макрон

Глас на Америка

Мишел: Иднината на децата од Западен Балкан е побезбедна во ЕУ

Кумановски м.

Мишел: Иднината на ЕУ е со Западен Балкан и ние денеска потпишуваме конкретни договори

MakPress

Мишел: Иднината на ЕУ е со Западен Балкан и ќе потпишеме конкретни договори

А1 On

Мишел: Иднината на ЕУ е со Западен Балкан и ние денеска потпишуваме конкретни договори

Опсервер

Мишел: Иднината на ЕУ е со Западен Балкан и ние денеска потпишуваме конкретни договори

Република

Lider Независен Frontline Zoom 24Инфо Вечер Прес CivilMedia +инфо

Рама: Тука е рокенрол, на Западниот Балкан никогаш не било подобро

МКД - 06.12.2022

Албанскиот премиер Еди Рама, домаќинот на самитот ЕУ-Западен Балкан кој се одржува во Тирана, порача дека регионот никогаш не бил подобар во својата историја. Рама, на прашањето дали е можно денес да се најде решение за косовското прашање, кажа дека ...

Рама: Ќе бидеме лојални на ЕУ дури и ако исчезне

Независен

Рама: Тука е рокенрол, а во Брисел само симфонија и затоа сите се среќни во Тирана

А1 On

Рама: Војната во Украина е потсетник на ранливоста на регионот, ЕУ мора тесно да соработува со Србија

МКД

Самитот ЕУ-Западен Балкан го покажува зголемениот геостратешки интерес на ЕУ за нашиот регион, смета Рама

Фокус

Рама во пресрет на самитот во Тирана: ЕУ треба тесно да соработува со Србија

Локално

Рама за самитот во Тирана: Стратешки пресврт во историјата на ЕУ кон Западен Балкан

Опсервер

А1 On Независен Вечер Прес MakPress Фокус Во Центар 24Инфо 360 степени

Рама: Самитот во Албанија е знак за стабилизирачката улога што ја имаме во регионот, ЕУ е тука за нас

А1 On - 06.12.2022

На заедничката прес-конференција со Урсула фон дер Лајен и Шарл Мишел, премиерот на Албанија Еди рече дека ова е првпат ЕУ да ги напушта границите на ЕУ за да одржи самит, а такво нешто се случува во Албанија, додавајќи дека Советот на Европа е ...

Рама: Самитот во Албанија е знак за стабилизирачката улога што ја имаме во регионот

Канал5

Рама: Самитот во Албанија е знак за стабилизирачката улога што ја имаме во регионот, ЕУ е тука за нас

Zoom

Рама: Самитот во Албанија е знак за стабилизирачката улога што ја имаме во регионот, ЕУ е тука за нас

Опсервер

Рама: Самитот во Албанија е знак за стабилизирачката улога што ја имаме во регионот, ЕУ е тука за нас

Press24

Рама: Самитот во Албанија е знак за стабилизирачката улога што ја имаме во регионот, ЕУ е тука за нас

24Инфо

Рама: Првпат ЕУ ги напушта своите граници за да одржи самит, тоа се случува во Албанија

Локално

ТВ21 4NEWS Вечер Прес

Што содржи планот на ЕУ за борба со миграцијата на Западен Балкан?

Во Центар - 06.12.2022

ЕУ изработи предлог Акциски план за спречување на илегалната миграција за земјите од Западен Балкан кој доби поддршка на состанокот на министрите за правда и внатрешни работи. Во пресрет на Самитот на ЕУ и Западен Балкан, кој денес ќе се одржи во ...

ЕК: Земјите од Западен Балкан треба да воведат визи за граѓани од трети земји

ТВ21

Расте стравот од руско и кинеско влијание, ЕУ размислува како да ги „затвори“ миграциските дупки

Кумановски м.

Фронтекс распоредува службеници во Западен Балкан, првите пристигнуваат на почеток на 2023-та

Локално

ЕУ предложи Акционен план за соработка со Западен Балкан за илегалната миграција

Р.С.Европа

Во Брисел денеска ќе биде презентиран акциски пан за справување со зголемениот бран мигранти преку балканската рута

Нова ТВ

Мигрантите ја опседнаа рутата низ Западен Балкан, ЕУ ќе предложи пакет мерки

Независен

Локално 360 степени Н.Македонија

Шекеринска: 2030 мора да биде наш таргет датум, прашањето на проширување мора да стане прашање на геополитика, на ...

ТВ21 - 05.12.2022

„Влезот во ЕУ од политичка амбиција до геостратешка неопходност?“ е првиот панел од конференцијата „Интензивирана соработка: Обновениот Берлински процес и иднината на регионалната соработка во Југоисточна Европа“ што денеска се одржува во Скопје, во ...

Шекеринска: 2030 мора да биде наш таргет датум, прашањето на проширување мора да стане прашање на геополитика, на безбедност и од страна на ЕУ

4NEWS

Шекеринска: 2030 мора да биде наш таргет датум, прашањето на проширување мора да стане прашање на геополитика, на безбедност и од страна на Европската Унија

24Инфо

Шекеринска: 2030 година мора да биде наш таргет датум за влез во ЕУ

Локално

Шекеринска: 2030 мора да биде наш таргет датум, прашањето на проширување мора да стане прашање на геополитика, на безбедност и од страна на Европската Унија

Фактор

Маричиќ: Во 2030 сакаме да ги завршиме преговорите и да го започнеме членството во ЕУ

24Инфо - 05.12.2022

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, на панел-дискусија посветена на проширувањето на ЕУ кон Западен Балкан на ФЕС, истакна: „Со политичка волја и конкретни чекори од ЕУ, интеграција на регионот е реална.

Маричиќ: Членство во ЕУ во 2030 е можно само со јасна политичка волја од двете страни

MakPress

Маричиќ: Членство во ЕУ во 2030 е можно само со јасна политичка волја од двете страни

Сител

Маричиќ: Членство во ЕУ во 2030 е можно само со јасна политичка волја од двете страни

24Инфо

Маричиќ: Членство во ЕУ во 2030 е можно само со јасна политичка волја од двете страни

Опсервер

Маричиќ: Членство во ЕУ во 2030 е можно само со јасна политичка волја од двете страни

Канал5

Маричиќ: Членство во ЕУ во 2030 е можно само со јасна политичка волја од двете страни

Курир

Zoom CivilMedia Frontline Press24 Нетпрес Бриф 4NEWS Фокус

Димитров: Европската перспектива на Западен Балкан е недоволно опиплива

Фактор - 05.12.2022

Поранешниот вицепремиер Никола Димитров, денеска на 22. економски форум во Белград рече дека на регионот мора да му се даде опиплива перспектива за членство во ЕУ. На панелот за влијанието на војната во Украина врз Западен Балкан, тој предупреди ...

Димитров: Европската перспектива на Западен Балкан е недоволно опиплива

Локално

Димитров: ЕУ перспективата на Западен Балкан е недоволно опиплива

MakPress

Димитров: ЕУ перспективата на Западен Балкан е недоволно опиплива

Опсервер

Димитров: ЕУ перспективата на Западен Балкан е недоволно опиплива

Курир

Димитров: ЕУ перспективата на Западен Балкан е недоволно опиплива

24Инфо

Димитров: ЕУ перспективата на Западен Балкан е недоволно опиплива

Н.Македонија

+инфо ТВ21 Пулс24 Press24 Фокус Во Центар 4NEWS Lider

Специјален декор на главниот булевар во Тирана за Самитот ЕУ- Западен Балкан

Опсервер - 05.12.2022

Самитот ЕУ-Западен Балкан што ќе се одржи утре во Тирана го претвори главниот град на Албанија во „срце“ на Европа. На оваа атмосфера соодветствува и празничниот декор на булеварите и улиците кои водат до Конгресната палата, на плоштадот „Италија“, ...

Специјален декор на главниот булевар во Тирана за Самитот ЕУ- Западен Балкан

А1 On

Специјален декор на главниот булевар во Тирана за Самитот ЕУ- Западен Балкан

ТВ21

Специјален декор на главниот булевар во Тирана за Самитот ЕУ- Западен Балкан

4NEWS

Специјален декор на главниот булевар во Тирана за Самитот

Независен

Главниот булевар во Тирана украсен со специјален декор за Самитот ЕУ- Западен Балкан

Вечер Прес

Специјален декор на главниот булевар во Тирана за Самитот ЕУ- Западен Балкан

MakPress