TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Грција брои жртви по катастрофалното невреме на Халкидики

24 Вести - 11.07.2019

Само 20 минути беа потребни целосно да биде опустошен полуостровот Халкидики во Грција. Силната бура која ја го погоди северниот дел на државата, иако траеше кратко, одзеде седум човечки животни а стотина лица се повредени.

Вонредна состојба на Халикдики. 7 мртви над 120 повредени

Канал5 - 11.07.2019

Во регионот на Халкидики е прогласена вонредна состојба, но грчките служби тешко се справуваат со последиците од невремето. Нема електрична енргија и вода, а според проценките потребни ќе бидат најмалку 2 дена за да се нормализира снабдувањето.

ВИДЕО: Страотен удар на гром во центарот на Солун

А1 On - 11.07.2019

Солун, исто така, беше погоден во Грција од ужасна бура што во средата вечерта однесе седум животи на Халкидики. Видеото снимено од телефон го прикажува ужасниот момент на удар на гром во зграда во центарот на градот.

(Видео) Жртви и голема материјална штета – вонредна состојба на Халкидики

1tv - 11.07.2019

Невреме какво што досега немаат видено, вака ja опишуваат локалните жители природната непогода што го зафати Халкидики. На улиците апокалиптична слика, урнати куќи, искорнати дрва, превртени камиони. Најмладата жртва е двегодишно дете од Русија.

ВИДЕО Удар од гром на Халкидики предизвика целосно затемнување

Фокус - 11.07.2019

Вчерашното невреме што го зафати грчкиот полуостров Халкидики траеше само дваесетина минути, меѓутоа направи огромни матерјални штети, 108 луѓе се повредени, а седуммина го загубија животот.

Страотен момент на удар на гром над Солун/видео

Вечер - 11.07.2019

Градот Солун во Грција, синоќа исто така беше погоден од силното невреме, кое однесе седум животи на Халкидики. Видеото снимено со телефон, го покажува страотниот момент на удар на гром во здрада во центарот на Солун.

Македонски автомобили настрадаа на Халкидики

Фактор - 11.07.2019

Македонски автомобили настрадаа на Халкидики, откако имаше силно невреме, кое зад себе остави пустош и хаос. Дел од македонските туристи се враќаат назад откако летувалиштата беа погодени од силен дожд, и ветер кој носеше маси и столови.

ВИДЕО: Седеле во ресторан, па настанал неред - ова е моментот кога започнало невремето во Грција

Press24 - 11.07.2019

Најмалку 7 лица, меѓу кои и две деца, настрадале во силното невреме на грчкиот полуостров Халкидики. На интернет се појавија многу снимки од бурата, најсилна во изминативе неколку години. На едно видео се гледа како се започнало.

Туристите ја напуштаат Грција

Телма - 11.07.2019

Вистински пекол преживеале туристите кои синоќа се нашле среде невремето што ги зафати туристичките места во Халкидики. Од силниот дожд и ветер не се гледал прст пред око, а насекаде летале дрвја, делови од кровови, прозорци и огради.

Вонредна состојба на Халкидики - загинаа шест туристи, десетици се повредени

Сител - 11.07.2019

Шест лица загинаа, а едно се води за исчезнато, а над стотина се повредени во синоќешното силно невреме што го зафати грчкиот полуостров ...

(ВИДЕО) Ветерот на Халкидики носеше маси, столови, корнеше дрвја

Фактор - 11.07.2019

Ветерот носел столици, маси, корнел дрвја од земјата, ги фрлал на возилата и рестораните. Ветер со брзина од 120 километри на час, кој спаѓа во ураган од прва категорија вчера дуваше на Халкидики во Грција.

Со хеликоптер се бараше безживотно тело во морето кај Халкидики

Фокус - 11.07.2019

Хеликоптер на грчката воена морнарица во 13 часот и 35 минути по локално време лоцираше беживотно тело во морскиот дел на Неа Каликратиа на Халкидики, јави дописничката на МИА од Атина. Се уште нема информации дали станува збор за телото на ...

Седум мртви и 120 повредени во невремето на Халкидики

ММС - 11.07.2019

Со пронаоѓањето на телото на еден човeк меѓu Созопол и Неа Каликратија, броојот на жртвите од невремето на Халкидики во Грција се изкачи на седум. Идентитетиот се’ уште не утврден, но синоќа беше пријавен исчезнат рибар.

Важна информација за времето доколку наскоро патувате за Халкидики: Еве што треба да правите доколку ве фати бура

Точка - 11.07.2019

По тешката временска непогода која вчера го погоди полуостровот Халкидики и усмртила седум лица, грчките медиуми пренесуваат дека станува збор за бура каква што со децении не ја погодиле оваа земја.

ВИДЕО Туристи биле затекнати на плажа од разорната бура во Грција, која траела само 20 минути

Фокус - 11.07.2019

Шестмина туристи починаа и најмалку 30 лица се повредени во бурата што вчера беснееше на Халкидики. Меѓу загинатите се пар од Чешка, мајка и дете од Романија и татко и дете од Русија. Вчера во Грција беше прогласена вонредна состојба и над 100 ...

Фото: Халкидики по страшната бура

Канал5 - 11.07.2019

Вистинско невреме проследено со силен ветер и бура синоќа го погоди и предизвика хаос на грчкиот полуостров Халкидики. Во невремето животот го загубија шест лица, а повредени се повеќе од 100 луѓе ,кои се згрижени во болниците низ Касандра Ситонија ...

Каков редок феномен јa предизвика катастрофата на Халкидики?

Н.Македонија - 11.07.2019

Реткиот метеоролошки фенемен што го предизвика силното невреме на Халкидики веројатно се случува два пати во три години, вели универзитетскиот професор по метеорологија и климатологија Теодорос Каракостас, пренесува „Та неа“.

За само 20 минути опустошен Халкидики (ФОТО)

+инфо - 11.07.2019

Шест лица загинаа, едно е исчезнато, а повредени се повеќе од 100 луѓе, меѓу кои и деца, кои се хоспитализирани во болниците низ Касандра, Ситонија и во Солун, по синоќешното невреме кое за само 20ина минути го опустоши Халкидики.

Страшната бура на Халкидики однесе 7 животи, 120 повредени меѓу нив и две деца

Сител - 11.07.2019

Најмалку седум лица, меѓу кои и деца загинаа а најмногу од 100 лица повредени во силното невреме кое го погоди грчкиот полуостров Халикидики, популарно меѓу туристите. Вкупно 26 лица се хоспитализирани во болниците во Солун поради повредите здобиени ...

(Видео) Пустош по невремето на Халкидики, нема повредени Македонци

Deutsche Welle - 11.07.2019

Грчките власти потврдија дека шест лица загинале во големото невреме кое синоќа го зафати туристичкиот регион Халкидики. Повредени се повеќе од 65 луѓе Шест лица загинале, а најмалку 65 се повредени во бурата проследена со силни ветрови и пороен ...

Туристка на Халкидики: Сѐ се случи ненадејно, а на почетокот, некои дури сметаа дека е шега!

+инфо - 11.07.2019

Туристка од Молдавија опишува како луѓето почнале да трчаат кога неочекуваната олуја го погоди и градчето Неа Потидеа на Халкидики, регион во кој синоќешното невреме однесе шест жртви. – Сѐ се случи ненадејно. Наеднаш, сите почнаа да трчаат.

Свештениците ги засолнија туристите во црквата во Паралиа во вчерашното невреме

Фокус - 11.07.2019

Страшното невреме кое синоќа го зафати Халкидики, се почуствува и во Паралиа, Катерини, омилената летна дестинација на многу наши граѓани. Силниот ветар проследен со дожд носеше се пред себе.

Халкидики без струја по смртоносните бури (ВИДЕО)

МКД - 11.07.2019

Околу 80 отсто од Халкидики, а особено првиот крак и мал дел од вториот останаа без струја еден ден по невремето и силните ветрови, кои уриваа дрвја и бандери, соопшти денеска грчката служба за електрична енергија.

ВИДЕО: ТВ21 го сними големото невреме во Грција од авион

ТВ21 - 11.07.2019

Вчерашното невреме во Грција придонесе да има многу електрични празнења во областа на полустровот Халкидики и околината на Солун. Еве како изгледаше неколку секунди снимано од ...

Шестмина загинати, меѓу кои и две деца во невреме на Халкидики

Алсат-М - 11.07.2019

Шест лица загинаа, меѓу кои и две деца, а повеќемина се повредени во големото невреме што вчера попладне го зафати регионот Халкидики во Грција. Како што пренесува Катимерини меѓу загинатите има државјани на Русија, Чешка и Романија.

Потврдени Шест мртви во вчерашното невреме на Халкидики, удрило ненадејно и траело само 20 минути

Сакам да кажам - 11.07.2019

Шест туристи загинаа во ненадејното насилно невреме што синоќа го погоди Халкидики во северна Грција, а уште 30 се повредени, потврдија властите. Шефот на цивилната заштита Хараламбос Стеријадис го опиша невремето проследено со силни ветер и дожд ...

МНР: Досега нема информации за настрадани македонски туристи на Халкидики

МКД - 11.07.2019

До овој момент нема информации за настрадани државјани на Северна Македонија во невремето што го зафати поширокиот грчки регион Халкидики, потврдија за МИА од МНР. Засега ниту еден македонски државјанин не пријавил ниту штета од невремето.

ВИДЕО: Поројните дождови на Халкидики носеа се пред себе

А1 On - 11.07.2019

Снимки од страшното невреме на Халкидики проследено со поројни дождови и ветер се споделуваат на социјалните мрежи. Во невремето загинаа шест туристи, еден се води за исчезнат, а десетици се ...

Важна информација за времето ако одите во Халкидики: Што да правите ако ве фати невреме

Женски магазин - 11.07.2019

По страшната временска непогода што синоќа го погоди Халкидики и усмрти шест луѓе, грчките медиуми пренесуваат дека се работи за олуја каква со децении не ја погодила оваа земја. Иако интензитетот на невремето не може да се предвиди, веројатно е ...

Морничави глетки после страшното невреме на Халкидики: Срушени таверни, превртени автомобили, уништени плажи...

Точка - 11.07.2019

Катастрофално невреме го погоди грчкиот полуостров Халкидики, а бурата однесе и седум животи. Бурата ги погоди најпопуларните летувалишта, а меѓу загинатите засега нема македонски државјани.

Страшни сцени по невремето: Неколку познати летовалишта претрпеа огромна штета (видео/фото)

Press24 - 11.07.2019

Седум лица загинаа, а стотина се повреден в невреме во Грција. На полуостровот Халкидики е прогласена вонредна состојба. Српските медиуми објавија дека едно девојче од Србија е повредено, а неофисцијално има уште шест лица од Србија кои се полесно ...

Како изгледа денеска Халкидики, ден по страшното невреме? (ФОТО)

ТВ21 - 11.07.2019

Страшни фотографии пристигнуваат од туристичките места на полустровот Халкидики во Грција, каде што летуваат и голем дел на македонски државјани. Паднати дрвја, чадори, бандери, уништени автомобили, урнати кровови од куќи и ресторани… Ова е сликата ...

Директор на болницата во Неа Мудања: Ова е прв пат во мојата 25-годишна кариера да доживеам вакво нешто! (ВИДЕО)

+инфо - 11.07.2019

Згрижените пациенти имаат од осум месеци до 70 години. Некои имаат повреди на главата од паѓање на дрвја или други предмети. Најмалку седум лица, меѓу кои две деца, загинале а стотина се повредени во снежно невреме кое го погоди популарниот грчки ...

Македонските туристи остануваат на Халкидики, нема поголеми откажувања на аранжманите

Независен - 11.07.2019

Со македонските туристите кои се на одмор во регионот Халкидики што беше зафатен од силно невреме се контактира и им се нуди помош, но досега нема такви пријави, ниту пак поголеми откажувања на туристичките аранжмани, велат за МИА дел од ...

ПОТРЕСНИ СНИМКИ ОД ГРЦИЈА: Мајка со бебе во рацете бара спас од олујата (ВИДЕО)

Слободен Печат - 11.07.2019

Она што е познато е дека најмалку 7 лица, меѓу кои и две деца, загинале, а повеќе од 100 се повредени во силното невреме кое синоќа го погоди Халкидики. Олујата која вчера ја зафати Грција била толку разорна, што речиси уништила некои угостителски ...

Метеролог објасни што е причината за страшното невреме на Халкидики

PressingTV - 11.07.2019

Причината за страшното невреме на Халкидики денес го објасни метеорологот Јанис Калианос. Тој потенцира дека „се знаеше дека ќе има невреме во среда“, но никој не можеше да предвиди дека тоа ќе има трагични последици, дека ќе загинат луѓе и ќе се ...

Девојче од Србија меѓу повредените во невремето на Халкидики- Уште шест Срби полесно повредени

Press24 - 11.07.2019

Едно девојче од Србија е повредено во страшното невреме кое го погоди грчкиот полуостров Халкидики. Таа е префрлена во болница, а покрај неа има уште 6 лица од Србија кои се примени во блницата во Неа Муданија.

Уништени плажи, повредени и жртви - Катастрофално невреме на Халкидики, Грција (фото+видео)

Црнобело - 11.07.2019

Грција објави вонредна состојба по катастрофалното невреме кое го зафати Халкидики, во кое се уништени многу плажи, објекти, а за жал, има многу повредени и жртви. Вчера на краците во Грција имало страшно невреме, со обилни дождови, силен ветар и ...

ФОТО: Мајка со бебе во рацете излегува од разрушен хотел во Грција по страшното невреме

Press24 - 11.07.2019

Никој од Македонски или српски туристи засега нема контактирано со конзулатот, после силното невреме кое го зафати грчкиот полуостров Халкидики. Меѓутоа проблеми има со интернетот и телефоните во тој регион.

Потресни снимки од Грција: Луѓето и мајките со своите деца барале спас од страшното невреме

Точка - 11.07.2019

Бурата била толку разорна што речиси потполно уништила поединечни угостителски објекти. Луѓето и мајките со своите деца во прегратки бегале во паника, барајќи безбедно засолниште. Генералниот конзулат на Северна Македонија во Солун извести дека нема ...

Повредени пет деца на Халкидики на возраст од 3,5 до 13 години

+инфо - 11.07.2019

Од пад на предмети поради силниот ветер на Халкидики, повредени се пет деца – четири девојчиња и едно момче, на возраст од 3,5 до 13 години. Сите се хоспитализирани во солунска болница и се надвор од животна опасност, објави грчката новинска ...

ВИДЕО: Најмалку 7 мртви, а 100 лица се повредени на Халкидики во страшното невреме

Press24 - 11.07.2019

Најмалку седум лица загинале, меѓу кои е и дете, а повеќе од 100 лица се повредени во силното невреме кое ја погоди Грција. Според првичните информации, загиале двајца туриси од Чешка, жена и осумгодишно дете од Романија, маж и момче од Русија, а ...

ВО ЖИВО: Еве каде нема струја и вода, а каде e нормализирано

Република - 11.07.2019

По силното невреме кое синоќа го зафати егејскиот брег и ги погоди поголемиот дел од туристичките места под Солун и на полуостровот Халкидики, утрово локалните служби работат на нормализирање на состојбата.

Нема информации за настрадани македонски туристи на Халкидики

Макфакс - 11.07.2019

Нема настрадани, ниту повредени македонски туристи во силното невреме кое што го зафати Халкидики во Грција. Во тек се проверки од страна на надлежните институции за последиците од невремето кое откорна многу дрвја и уништи повеќе објекти.

Грчката влада прогласи вонредна состојба на Халкидики(видео)

AKO - 11.07.2019

По апокалиптичното невреме кое го зафати грчкиот полуостров Халкидики, во кое загинаа 6 странски туристи, а материјалната штета е огромна, грчката влада прогласи вонредна состојба. Ова видео ја покажува катастрофата која се случи во туристичките ...

Никој не очекуваше ваков ужас, сè беше нормално и после се случи како на филм

Република - 11.07.2019

Шест лица загинаа, а десетици се повредени во невремето кое вчера беснееше на Халкидики. Според претседателот на Националната асоцијација на туристичките агенции во Србија, налошо било во местото Порто Карас и две села во неговата околина на вториот ...

Хрисохоидис: Oгромна штета има на патната мрежа во Халкидики, работиме брзо да се врати животот во нормала

+инфо - 11.07.2019

Немаше поплави, туку паднати дрва поради силниот ветер и ова беше причина за смртта на луѓето, рече министерот за цивилна заштита на Грција, Михалис ...

На Халкидики е прогласена вонредна состојба

еМагазин - 11.07.2019

По страшното невреме синоќа на Халкидики, каде што според последните информации има седуммина загинати и неколку десетици повредени е прогласена вонредна состојба. Министерство за надворешни работи извести дека помеѓу загинатите нема Македонци, но ...

Се уште нема струја на Халкидики, по вчерашното невреме

Република - 11.07.2019

По вчерашното невреме кое се случи на Халкидики, Грција, се уште нема електрична енергија, но се работи на отстранување на дефектот. Екипи се излезени на теренот и ги санираат штетите од синоќешното невреме.

Шестмина загинати и околу 30 повредени во невремето на Халкидики

Мета - 11.07.2019

Шест туристи загинаа во силното невреме што синоќа го погоди Халкидики. Според очевидците, невремето дошло ненадејно и траело многу кратко. Жртвите од невремето се туристи од Романија, Чешка и Русија кои биле во близина на првиот крак, додека, пак, ...