TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Договорен ли е првиот министерски ешалон на „Илинденска?“: Сложни браќа Влада прават

Вечер Прес - 26.05.2024

За утре, 28 мај во 11 часот, е закажана конститутивната седница на новиот парламентарен состав, на која една од трите точки на дневен ред е и избор на претседател на Собранието. Неофицијално се споменува дека собраниски спикер во законодавниот дом ...

Мицкоски се поблиску до 2/3 мнозинство во собранието

Сител

ВМРО-ДПМНЕ и ЗНАМ иницираа официјални преговори за владина коалиција – постигнувањето 2/3 мнозинство во Собранието станува реалност

Lider

ВМРО-ДПМНЕ и ЗНАМ и официјално ги почнаа преговорите

Канал5

Преговорите на коалициските партнери за идната Влада во напредна фаза, средби на ВМРО-ДПМНЕ со Вреди и ЗНАМ

Слободен Печат

Се очекува Владата да се формира до 20 јуни а веќе на 28 мај, во вторник е закажана конститутивната седница на Собранието

24 Вести

Преговорите за идната влада во напредна фаза, велат од ВМРО-ДПМНЕ и ВРЕДИ

Канал5

Сител Телма Frontline Бриф Канал5 Курир OhridNews Фокус

ВМРО-ДПМНЕ ги почна преговорите со ЗНАМ – Стоилковски: Се уште нема договор, разговорите се во позитивен дух

ТВ21 - 26.05.2024

ВМРО-ДПМНЕ покрај со коалицијата ВРЕДИ ги започна преговорите за учество во новата влада и со партијата ЗНАМ на Максим Димитриевски. Првата средба се случи синоќа во просториите на ЗНАМ, но засега нема конкретни детали за суштината на разговорите.

ВМРО-ДПМНЕ: Сè уште нема конкретен договор со ЗНАМ

Во Центар

ВМРО-ДПМНЕ: Сè уште нема конечен договор со ЗНАМ, разговорите се одвиваат во позитивен дух

Zoom

ВМРО-ДПМНЕ: Се уште нема конечен договор со ЗНАМ, разговорите се одвиваат во позитивен дух

Слободен Печат

ВМРО-ДПМНЕ: Се уште нема конечен договор со ЗНАМ, разговорите се одвиваат во позитивен дух

Телма

ВМРО-ДПМНЕ: Се уште нема конечен договор со ЗНАМ, разговорите се одвиваат во позитивен дух

Локално

ВМРО-ДПМНЕ: Се уште нема конечен договор со ЗНАМ, разговорите се одвиваат во позитивен дух

Во Центар

24Инфо Канал5 Н.Македонија ТВ21 360 степени Gostivarpress.mk Либертас Сител

Преговори со ЗНАМ има, договор за Влада нема

Телма - 26.05.2024

ЗНАМ е новиот можен партнер во владината коалиција. На првиот состанок не е постигнат договор со ВМРО ДПМНЕ, но наредните денови разговорите ќе продолжат. Состанокот на работните групи е искористен за пласирање на стратешките определби, потенцираат ...

Почнаа разговорите меѓу Движењето ЗНАМ и ВМРО-ДПМНЕ за евентуално коалицирање

360 степени

ЗНАМ и ВМРО-ДПМНЕ разговараат да бидат заедно во идната влада

Независен

Стратешки цели и политичка соработка: Прва средба меѓу Движењето ЗНАМ и ВМРО-ДПМНЕ

Lider

Прва средба меѓу ЗНАМ и ВМРО-ДПМНЕ, еве што побарале за да бидат дел од Владата

ТВ21

Средба за соработка помеѓу Движењето ЗНАМ – За наша Македонија и ВМРО-ДПМНЕ

4NEWS

ЗНАМ и ВМРО-ДПМНЕ седнаа на преговори

Локално

Фактор Бриф +инфо Вечер Прес 24Инфо 365 Либертас Пулс24

Стоилковски: Во напредна фаза се преговорите со коалициските партнери

МКД - 25.05.2024

Она што можам засега да го кажам е дека преговарачкиот процес се базира на принципи, пред сѐ нели на евроинтегративниот процес, борбата против криминалот и корупцијата, како и од потребата од одредени реформи за забрзан економски развој, изјави ...

Се исцртуваат контурите на новата Влада, преговорите се во напредна фаза

Алсат-М

Стоилковски: Во напредна фаза се преговорите со коалициските партнери

Алфа

Преговорите на новата Влада се во напредна фаза, при распределбата се води сметка за бројот на добиени пратеници информира ВМРО-ДПМНЕ

А1 On

Стоилковски: Преговарачкиот процес со коалиционите партнери се базира на принципи и е во напредна фаза

Курир

Во напредна фаза преговорите за новата Влада: нема конечен договор, се разговара за ресори

Скопје1

Стоилковски: Преговорите се во напредна фаза, но нема финален договор

Скопје инфо

360 степени Фактор Press24 Фокус Макфакс +инфо Опсервер Слободен Печат