TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Добредојдовте во 21. век: На Саудијките за прв пат им е дозволено да присуствуваат на фудбалски натпревар

Точка - 13.01.2018

„Денес за прв пат ќе одиме на стадион, далеку од телевизиските екрани кои што не можат да ја дадат целосната слика и не можат да ни ја пренесат навивачкта атмосфера“. Жените во Саудиска Арабија добија дозвола да гледаат фудбалски натпревари на ...

Фотографија на денот: Жените во Саудиска Арабија првпат на стадион

Deutsche Welle - 13.01.2018

Оваа фотографија е исклучителна: првпат во историјата на Саудиска Арабија жени следат фудбалски натпревар на стадион. На стадионот, на кој се играше натпреварот меѓу Ал Ахли и Ал Батин, вчеравечер за семејства беа резервирани 14.000 места.

Како еден мал човек им се спротивставил на големиот Роман Абрамович и неговата инвестиција од милијарда фунти

Факултети - 13.01.2018

Лондон е град кој може да се пофали со најголем број фудбалски стадиони, што не е изненадувачки со оглед на фактот дека во главниот град на Велика Британија играат дури пет клуба од англиската Премиер лига.

Жените во Саудиска Арабија добија право – да гледаат фудбал на стадион!

Екипа - 13.01.2018

Припадничките на понежниот пол во една од најконзервативните земји во светот, Саудиска Арабија, од вчера имаат право да гледаат фудбал на стадион. Досега тоа не им беше дозволено, но за првпат дел од нив се појавија на трибините на стадионот во Џеда ...

Како едно мало куќарче може да создаде МЕГА проблем за градбата на новиот „Стемфорд Бриџ“

Спортклуб - 12.01.2018

Челси напорно работи на доизградба на својот нов стадион. Рускиот милијардер Роман Абрамович ангажираше швајцарски архитект кој треба да го осмисли изгледот на новиот „Стемфорд Бриџ“. Капацитетот на новиот дом на „сините“ од 41.000 треба да порасне ...

Сонце пред милијардите: Тврдокорни Англичани го запреа градењето на новиот стадион од Челзи

Таратур - 12.01.2018

Лондон е град кој се гордее на, веројатно, најголемиот број големи фудбалски стадиони, што не е чудно со оглед на фактот дека во главниот град на Велика Британија играат дури пет клуба од англиската Премиер лига.

Жените влегуваат на стадионите во Саудиска Арабија

Нова ТВ - 12.01.2018

Жените во Саудиска Арабија овој месец пишуваат историја, бидејќи им е дозволено по првпат да гледаат фудбал во живо од стадион. Тие ќе бидат присутни на терен во трите главни градови во земјата – Ријад, Џеда и Дамам.

Незадоволно семејство го тужи Челси: Не смее да се гради нов стадион, не стига сонцето кај нас

Sport 1 - 12.01.2018

Проектот за обнова на „Стемфорд Бриџ“ во Лондон вреден милијарда фунти се најде под голем знак прашалник. Семејството кое живее во близина одлучи преку судски пат да ја спречи изградбата на стадионот и засега тимот од Лондон ја нема потребната ...

Едно семејство ја спречува изградбата на новиот стадион на Челзи: Тврдокорни Англичани се нашле меѓу Абрамович и ...

Точка - 12.01.2018

Лондон е град кој се гордее со веројатно најголем број на големи фудбалски стадиони, што и не чудно со оглед на тоа дека во главниот град на Обединетото кралство играат дури пет клубови од англиската Премиер лига.

Англичани успеаа да спречат бизнис на Роман Абрамович од - една милијарда евра!

Sport 1 - 12.01.2018

Рускиот милијардер Роман Абрамович,кој го купи Челси во 2003 година и успеа во неговото владеење да ги освои сите трофеи, меѓу кои и Лигата на шампионите во 2012 година одамна не е од профитот на клубот преку продажбата на ТВ-правата, дресовите и ...

Саудијките по првпат ќе може да навиваат на фудбалски стадион

Сител - 12.01.2018

На жените во Саудиска Арабија ќе им биде дозволено првпат да влезат на спортски стадион да гледаат натпревар во фудбал меѓу два локални клуба. Првиот стадион што денеска отвора врати за жени е во градот Џида.

Фотографија на денот: Жените во Саудиска Арабија првпат на стадион

Република - 13.01.2018

Оваа фотографија е исклучителна: првпат во историјата на Саудиска Арабија жени следат фудбалски натпревар на стадион. На стадионот, на кој се играше натпреварот меѓу Ал Ахли и Ал Батин, вчеравечер за семејства беа резервирани 14.000 места.

Сонце пред милијардите: Тврдокорни Англичани го запреа градењето на новиот стадион од Челзи

Спортски - 12.01.2018

Лондон е град кој се гордее на, веројатно, најголемиот број големи фудбалски стадиони, што не е чудно со оглед на фактот дека во главниот град на Велика Британија играат дури пет клуба од англиската Премиер лига.

Саудијките по првпат ќе може да навиваат на фудбалски стадион

А1 On - 12.01.2018

На жените во Саудиска Арабија ќе им биде дозволено првпат да влезат на спортски стадион да гледаат натпревар во фудбал меѓу два локални клуба. Првиот стадион што денеска отвора врати за жени е во градот Џида.