TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Погледнете фотографии кои ги направи Роверот Perseverance на НАСА на Марс

Иновативност - 26.02.2021

НАСА во средата објави спректакуларна панорамска фотографија од Марс која ја направи роверот Perseverance на подрачјето каде што роботското возило слета минатата недела. Фотoграфијата која е составена од неколку снимки кои ги направи возилото го ...

За неколку часа е дешифрирана пораката на падобранот што го спушти роверот на Марс

Канал5 - 25.02.2021

Американската вселенска агенција (НАСА) објави невообичаено видео во понеделникот од слетувањето на своето роботско возило „Perseverance“ на Марс, а луѓето веднаш забележаа интересна шема на падобранот што помогна да се забави спуштањето.

Што пишува во декодираната тајна порака на роверот што слета на Марс?

Кајгана - 25.02.2021

Американската вселенска агенција (НАСА) објави видео од слетувањето на нејзиниот ровер Perseverance на Марс, а луѓето веднаш забележаа интересна шара на падобранот што помогна во забавување на спуштањето на Црвената планета.

НАСА остави скриена порака во падобранот на роверот „Персеверанс“, татко и син ја декодираа за два часа

Слободен Печат - 25.02.2021

Инженерите на НАСА минатата недела при спуштањето на роверот „Персеверанс“ на површината на Марс известија дека во падобранот имало скриена порака. На падобранот беа забележани декорации во вид на црвени и бели ознаки, а Ален Чен, инженерот ...

Панорамска фотографија на Марс снимена од роверот Perseverance

ММС - 25.02.2021

НАСА синоќа обави спектакуларна панорамска фотографија на Марс снимена од роверот Perseverance на подрачјето на кое роботското возило слета претходната седмица. Фотографијата, составенa од неколку снимки што ги направи возилото, пожаува раб на ...

Откриена тајната порака која НАСА ја испрати од Марс

Локално - 25.02.2021

Роверот Perseverance пристигна на Марс минатата недела, а падобранот што му помогна да слета содржи скриена порака напишана во бинарен компјутерски код. Беа потребни само неколку часа од објавувањето на видеото за декодерите на Интернет да ја ...

НАСА на Марс испрати скриени пораки: Луѓето успешно ги декодираа (ФОТО)

Кумановски м. - 25.02.2021

НАСА имаше скриена порака напишана на падобран кога роверот „Perseverance“ слета на Марс, но успешно се декодирани. Имено, падобранот имал посебна шема на црвена и бела боја, што претставувала таен бинарен код – црвената означуваше нули, а белата ...

Татко и син за два часа ја декодирале пораката што НАСА ја остави во падобранот на роверот „Персеверанс“

Сакам да кажам - 25.02.2021

Кога роверот „Персеверанс“ се спушти на површината на Марс минатата недела за да ја почне својата историска потрага по траги на живот, инженерите на НАСА навестија дека во падобранот има скриена порака.

Панорамската глетка од Марс остава без здив (ФОТО)

Кумановски м. - 25.02.2021

НАСА објави спектакуларна панорамска фотографија од Марс направена од роверот „Perseverance“. Фотографијата е направена во областа каде што роботското возило слета минатата недела. Работ на кратерот Езеро може да се види на фотографијата составена ...

Роверот „Упорност“ ги испрати првите панорамски сцени од Марс

MTM - 25.02.2021

Роверот на НАСА „Упорност“ ја испрати на Земјата првата панорамска слика на површината на Марс, објави американската агенција за истражување на вселената. Фотографијата што го опфаќа целиот круг е составена од 142 слики направени на 21 февруари од ...

Роверот на НАСА ја испрати на Земјата првата панорамска фотографија од Марс

Порта 3 - 25.02.2021

Роверот на НАСА Perseverancе, ја испрати на Земјата првата панорамска фотографија со висока резолуција од површината на Марс, снимена на 21-ви февруари, со користење на камерата Mastcam-Z.

Роверот Perseverance испрати неверојатни фотографии од панорамата на кратерот Jezero на Марс

Телефони.мк - 25.02.2021

НАСА во средата објави спектакуларна панорамска фотографија од Марс, која ја снимал Perseverance во областа каде што слетало роботското возило минатата недела. Фотографијата составена од неколку снимки креирани од возилото, го покажува работ на ...

(Видео) Роверот „Упорност“ ги испрати првите панорамски сцени од Марс

24Инфо - 25.02.2021

Роверот на НАСА „Упорност“ ја испрати на Земјата првата панорамска слика на површината на Марс, објави американската агенција за истражување на вселената. Фотографијата што го опфаќа целиот круг е составена од 142 слики направени на 21 февруари од ...

Интернет-корисниците ја одгатнале скриената порака на големиот падобран на роверот „Персевиренс“

Факултети - 25.02.2021

Огромниот падобран што го користеше роверот „Персевиренс“ на НАСА за да слета на Марс содржел тајна порака, благодарение на еден љубител на загатки кој бил дел од тимот на НАСА. Инженерот за системи Иан Кларк користел бинарен код за да напише ...

(ФОТО) Пристигна првата панорамска фотографија од Марс

Акцент - 25.02.2021

Роверот на НАСА „Упорност“ ја испрати првата панорамска слика со висока резолуција од површината на Марс, објави американската агенција за истражување на вселената. Фотографијата што го опфаќа целиот круг е составена од 142 слики направени на 21 ...

Роверот на НАСА снимил чудни звуци на површината на Марс (ВИДЕО)

Канал5 - 24.02.2021

Роверот Perseverance на НАСА, кој што успешно слета на Марс на 18 февруари, неодамна ги испратил првите слики од панорамата на областа во која слетал и првите звучни записи од црвената планета.

Ново од Perseverance: Прв поглед на Марс од 360 степени

Кајгана - 24.02.2021

На 18 февруари роверот Perseverance се спушти на Марс и на Земјата ги испрати првите фотографии. Оттогаш, тимот на НАСА постојано објавува новости поврзани со истражувањето на роверот околу областа на кратерот Језеро.