TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бугарската Фондација „Македонија“ до жителите на Пустец: Пишете се Бугари на пописот или ќе ви ги земеме бугарските ...

360 степени - 22.09.2023

Ова е пораката која претседателот на бугарската организација Фондација „Македонија“, Виктор Стојанов, преку објава на Фејсбук ја упати до жителите на Општина Пустец, неколку дена откако почна пописот во Албанија Ако на пописот не се регистрирате ...

Закани до Македонците од Пустец од бугарски активисти за изјаснувањето на пописот

Телма

Закана на Стојанов до Македонците од Пустец: Пишете се Бугари или ќе ви ги одземеме бугарските пасоши

А1 On

Отворена закана на Стојанов до Македонците во Пустец: „Ќе ви ги одземеме пасошите ако не се пишете Бугари“

Макфакс

ЌЕ ВИ ГИ ОДЗЕМЕМЕ ПАСОШИТЕ Стојанов со отворена закана до Македонците во Албанија

+инфо

Стојанов им се закани на Македонците од Пустец: Ако не се попишето како Бугари ќе ви ги земеме бугарските пасоши

MakPress

Не престануваат притисоците и заканите врз Македонците во Пустец за да се пишат како Бугари

еМагазин

МКД Expres Сител Опсервер 4NEWS Република Скопје1 Точка

Бугарија ќе ги објави имињата на сите Македонци со бугарски пасош

Независен - 22.09.2023

>Пратениците во бугарскиот Парламент во прво читање гласаа за измените во Законот за бугарско државјанство со кои јавно ќе биде објавен регистарот на сите лица кои имаат бугарски ...

Бугарија наскоро ќе ги објави имињата на сите свои државјани

МКД

Бугарија јавно ќе ги објави имињата на сите македонски државјани кои имаат бугарски пасош!

Lider

НЕ МОРА ДА ИМАШ БУГАРСКИ ПРЕДОК, НО МОРА ДА ГО ЗНАЕШ ЈАЗИКОТ Бугарскиот парламент изгласа нови правила за добивање пасош

+инфо

До бугарско државјанство и со натурализација, но со познавање на бугарскиот јазик

Expres

Бугарија ги менува условите за добивање бугарско државјанство, бугарскиот јазик е задолжителен како и неосудуваноста на барателите

Слободен Печат

Задолжително познавање на бугарскиот јазик ќе биде нов услов за добивање бугарско државјанство

Фактор

Нетпрес Вечер Прес Денешен Фактор Курир еМагазин Lider CivilMedia

Стојанов се закани со одземање на бугарските пасоши на жителите на Пустец кои нема да се попишат како Бугари

Локално - 22.09.2023

Претседателот на бугарската фондација „Македонија“, Виктор Стојанов се закани со одземање на пасошите на сите жители на Пустец, Албанија доколку на пописот што е во тек, не се попишат како етнички Бугари.

Бугарскиот амбасадор во Албанија дели таблети и телефони на Македонците за да се попишат како Бугари

Фактор

МД „Илинден“-Тирана: Го осудуваме однесувањето на бугарскиот амбасадор, Киров кон Македонците во Голо Брдо и Мала Преспа

24Инфо

Македонците ја сметаат за притисок посетата на бугарскиот амбасадор на Пустец, тој порача дека не сака кавга

Н.Македонија

Бугарскиот амбасадор дели донации во Пустец, што не е нормално, во Албанија нема Бугари, вели Митревски

ММС

За време на пописот во Албанија, бугарскиот амбасадор во Тирана со донација за болницата во Пустец

Слободен Печат

МД „Илинден“-Тирана: Го осудуваме однесувањето на бугарскиот амбасадор, Киров кон Македонците во Голо Брдо и Мала Преспа

4NEWS

MakPress Фактор Expres MakPress Курир Lider Денешен

Бугарскиот амбасадор во Албанија да престане да ги вознемирува Македонците да се попишт како Бугари, бараат од „МОСТ“

ММС - 20.09.2023

Продолжува бугарската пропаганда за асимилација на Македонците и во текот на пописот на населението и домаќинствата, кој во понеделникот почна во Албанија, што ја потврдува и посетата на бугарскиот амбасадор во областа Голо Брдо, изјави за МИА, ...

МД „Мост“: Осуда за притисокот што Бугарската амбасада го врши врз Македонците во Голо Брдо

Канал5

Бугарскиот амбасадор во Албанија делел телефони за да ги убеди Македонците да се попишат како Бугари, тврдат од „Мост“

Н.Македонија

Мост: Бугарскиот амбасадор во Албанија дели донации, таблети и телефони Македонците да се попишат како Бугари

МКД

Бугарскиот амбасадор во Албанија да престане да ги вознемирува Македонците да се попишт како Бугари, бараат од „МОСТ“

Press24

Бугарскиот амбасадор во Албанија делел телефони за да ги убеди Македонците да се попишат како Бугари, тврдат од „Мост“

Република

Бугарскиот амбасадор во Албанија делел телефони за да ги убеди Македонците да се попишат како Бугари, тврдат од „Мост“

Lider

MakPress