TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(ВИДЕО) Изгласувањето на ДУП-от не однесе во опозиција, рече советникот Стоилов од ВМРО-ДПМНЕ

А1 On - 12.10.2018

Нашето изгласување на ДУП-от I10 што се однесува на делот кај „Мајчин дом“ е причина што сме сега во опозиција, рече советникот во општина Аеродром, Климен Стоилов на денешната вонредна седница на Советот посветена на изградбата кај Мајчин дом.

(ВИДЕО) Марин: Советниците од ВМРО-ДПМНЕ кои во 2017 гласаа да се гради кај „Мајчин дом“ сега се први против тоа

А1 On - 12.10.2018

Градоначалникот на општина Аеродром на денешната вонредна седница на Советот посветена на градбата кај Мајчин дом истакна дека голем дел од советниците кои во 2017 го изгласаа Деталниот урбанистички план со кој се одобрува изградба на деветкатницата ...

Аеродром на вонредна седница ќе расправа за локацијата кај Мајчин дом

А1 On - 12.10.2018

Советот на Општина Аеродром попладне на вонредна седница ќе расправа за спорниот Детален урбанистички план и за изнаоѓање на трајно решение за стопирање на изградбата на зграда кај Мајчин дом.

Вонредна седница во Општина Аеродром за спречување на градба кај Мајчин дом

CivilMedia - 12.10.2018

Општина Аеродром за денеска најави вонредна седница на Советот на Општината, со почеток во 16:30 часот. Седницата доаѓа по изјавата на градоначалникот Златко Марин, по протестите на жителите на Аеродром за спорниот ДУП И10.

(Во живо) Вонредна седница на Општина Аеродром за објектот кај „Мајчин дом“

Макфакс - 12.10.2018

Советот на Општина Аеродром одржува вонредна седница за изнаоѓање решение за изградбта на зграда кај „Мајчин ...

Општина Аеродром на вонредна седница ќе решава за спорната заграда кај „Мајчин Дом“

ТВ21 - 12.10.2018

Денеска, 12.10.2018 година (петок) со почеток во 16:30 часот во просториите на Општина Аеродром ќе се одржи вонредна седница на Советот на Општината. На вонредната седница ќе се дискутира за спорниот ДУП И10 донесен од претходното општинско ...

Шилегов дозволил 12 рати за плаќање на комуналиите за деветкатницата кај „Мајчин дом“

Макфакс - 12.10.2018

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов му дозволил на инвеститорот на деветкатницата кај „Мајчин дом“ комуналиите да ги плати на 12 рати. За уплатените средства и за можноста трајно да се сопре изградбата на објектот, попладнево треба да расправа ...

Општина Аеродром на вонредна седница ќе расправа за изградбата на деветкатницата кај „Мајчин дом“

Макфакс - 12.10.2018

Општина Аеродром денеска во 16:30 часот ќе ја одржи вонредната седница на Советот на општината, на која ќе се дискутира за спорниот ДУП И10 донесен од претходното општинско раководство предводено од ВМРО-ДПМНЕ и за трајно решение за спречување на ...

Да се укине спорниот ДУП и да се врати зеленилото кај „Мајчин Дом“, порача Либералната партија

Макфакс - 12.10.2018

Либералната партија преку соопштение порача дека ги охрабрува 27-те советници во Советот на Општина Аеродром на денешната седница цврсто да застанат на страната на граѓаните. „Потребно е изнаоѓање решение за парцелата кај Мајчин Дом преку укинување ...

(Видео) Гласањето за ДУП-от за „Мајчин дом“ нè однесе во опозиција, рече советникот Стоилов од ВМРО-ДПМНЕ

Макфакс - 12.10.2018

Нашето изгласување на ДУП-от И10 што се однесува на делот кај „Мајчин дом“ е причина што сме сега во опозиција, рече советникот во општина Аеродром, Климен Стоилов на денешната вонредна седница на Советот посветена на изградбата на зграда кај ...

Инвеститорот на деветкатницата има уште две парцели во близина на „Мајчин дом“

Скопје инфо - 11.10.2018

Инвеститорот на деветкатницата кај „Мајчин дом“ е сопственик на уште две локации во близина, кои сега се зеленило. Друштвото за градежништво, проектирање, инженеринг, трговија и услуги „ЗСФ-ком“, според електронските податоци од Катастарот, е ...

Аеродром на вонредна седница ќе расправа за локацијата кај Мајчин дом

+инфо - 12.10.2018

Советот на Општина Аеродром попладне на вонредна седница ќе расправа за спорниот Детален урбанистички план и за изнаоѓање на трајно решение за стопирање на изградбата на зграда кај Мајчин дом.

Шилегов дозволил 12 рати за плаќање на комуналиите за деветкатницата кај „Мајчин дом“

А1 On - 12.10.2018

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов му дозволил на инвеститорот на деветкатницата кај „Мајчин дом“ комуналиите да ги плати на 12 рати. За уплатените средства и за можноста трајно да се сопре изградбата на објектот, попладнево треба да расправа ...

Стопирана контроверзната градба на 15 дена – ќе се бара трајно решение

24 Вести - 10.10.2018

Стопирана е изградбата на деветкатницата во општина Аеродром. Иако вчера тврдеше дека нема решение, денеска градоначалникот Златко Марин вели дека инепкторите утврдиле неправилности на градилиштето, поради што издале решение за забрана на градежни ...

Аеродромци повторно протестираат кај Мајчин дом

Нова ТВ - 10.10.2018

Група граѓани и денеска повторно протестираа против изградба на зграда кај парцелата до Мајчин дом во скопската населба Аеродром. Посетеноста на протестот беше видливо помала од вчера бидејќи градоначалникот на Аеродром, Златко Марин денеска преку ...

(ФОТО) Драстично помалку граѓани на денешниот протест кај “Мајчин дом”

А1 On - 10.10.2018

По денешната изјава на градоначалникот на Аеродром, Златко Марин за моментално стопирање на изградбата на 9 катницата кај “Мајчин дом” граѓаните во драстично помал број излегоа на протест кај овој дел од општината каде покрај групата граѓани и ...

Градоначалникот Марин ја стопира изградбата на зградата кај Мајчин Дом за 15 дена поради констатирани неправилности

Сител - 10.10.2018

По само два дена од почетокот на градежните работи, стопирана изградбата на зградата во зелениот простор до здравствената установа “Мајчин Дом”. Ваквата одлука е резултат на утврдените неправилности во градилиштето од страна на надлежен инспектор, ...

Општина Аеродром на вонредна седница ќе расправа за изградбата на деветкатницата кај „Мајчин дом“

Нетпрес - 12.10.2018

Општина Аеродром денеска во 16:30 часот ќе ја одржи вонредната седница на Советот на општината, на која ќе се дискутира за спорниот ДУП И10 донесен од претходното општинско раководство предводено од ВМРО-ДПМНЕ и за трајно решение за спречување на ...

Либералната партија со поддршка да се врати зеленилото, Аеродром има доволно згради

МКД - 12.10.2018

Либералната партија ги охрабрува 27-те советници во Советот на Општина Аеродром на денешната седница цврсто да застанат на страната на граѓаните. Од партијата велат дека потребно е изнаоѓање решение за парцелата кај Мајчин Дом преку укинување на ...

Граѓаните кои протестираат кај „Мајчин дом“ го блокираа сообраќајот на булеварот

А1 On - 10.10.2018

Граѓаните кои и денеска излегоа на протсет во општина Аеродром, иако се во значително помал број од вчера, го блокираа сообраќајот на булеврот „Јане Сандански“. По денешната изјава на градоначалникот на Аеродром, Златко Марин, за моментално ...

Стопирана изградбата на висококатницата кај Мајчин дом

Канал5 - 10.10.2018

Аеродромци ја добија првата битка. Стопирана е изградбата на деветкатницата, која треба да никне кај Мајчиниот дом. И покрај стопирањето на изградбата, граѓаните ги продолжуваат протестите.Таму е колешката Катерина ...

Парцелата кај Мајчин дом затворена од градежна инспекција

AKO - 10.10.2018

,,Издавам решение за стопирање на градбата кај Мајчин дом, бараме трајно решение за заштита на плацот. Силно ја поддржувам борбата за јавниот простор и ги презема м сите можни мерки и напори за трајно да го заштитиме плацот пред Мајчин дом.

Повторно протести за дозволата за градба на деветокатница кај „Мајчин дом”

Вечер - 10.10.2018

Револтирани граѓани од Општина Аеродром денеска повторно се собраа да протестираат против изградба на зграда на зеленилото кај „Мајчин дом“. Претходно градоначалникот на Општина Аеродром Златко Марин денеска изјави дека изградбата на деветокатницата ...

Жителите на Аеродром повторно на протест против градежниот хаос

CivilMedia - 10.10.2018

Жителите на Аеродром повторно пред градилиштето кај Мајчин дом и покрај привремено стопираните активности. Протестот е знак дека тие не се откажуваат сè додека не се тргнат тарабите и не се засади нова трева на просторот кој веќе опустошен од ...

(Видео) Митевски: Марин стави потпис на проект што пред изборите го нарече еколошка катастрофа

Centar - 10.10.2018

Спротивно на апелите на граѓаните, шверцерски, во екот на ноќта, во текот на вчерашниот ден, со одобрение издадено од Марин, багери и тешка механизација пристигнаа на локацијата кај „Мајчин дом“ и почнаа со градежни активности, рече во денешната ...

На 15 дена стопирана изградбата на деветкатницата во скопски Аеродром

еМагазин - 10.10.2018

Од скопската општина Аеродром денеска информираа дека изградбата на деветкатницата е моментално стопирана. Градоначалникот Златко Марин информираше дека инспекторите утврдиле неправилности на градилиштето, поради што е издадено решение за забрана на ...

Марин: Советниците на ВМРО-ДПМНЕ гласаа за објект кај „Мајчин дом“, а сега се против изградбата

Centar - 12.10.2018

Градоначалникот на општина Аеродром, Златко Марин, на денешната вонредна седница на Советот посветена на градбата кај „Мајчин дом“ истакна дека голем дел од советниците од ВМРО-ДПМНЕ кои во 2017 година го изгласале Деталниот урбанистички план со кој ...

Аеродром ќе расправа за локацијата кај Мајчин дом

Фокус - 12.10.2018

Советот на Општина Аеродром попладне на вонредна седница ќе расправа за спорниот Детален урбанистички план и за изнаоѓање на трајно решение за стопирање на изградбата на зграда кај Мајчин дом.

Шилегов дозволил 12 рати за плаќање на комуналиите за деветкатницата кај „Мајчин дом“

Точка - 12.10.2018

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов му дозволил на инвеститорот на деветкатницата кај „Мајчин дом“ комуналиите да ги плати на 12 рати. За уплатените средства и за можноста трајно да се сопре изградбата на објектот, попладнево треба да расправа ...

Стопирана контроверзната градба на 15 дена – ќе се бара трајно решение

Бриф - 10.10.2018

Стопирана е изградбата на деветкатницата во општина Аеродром. Иако вчера тврдеше дека нема решение, денеска градоначалникот Златко Марин вели дека инепкторите утврдиле неправилности на градилиштето, поради што издале решение за забрана на градежни ...

Нов протест на жителите кај Мајчин дом

Нетпрес - 10.10.2018

Група граѓани повторно и во средата протестираше против изградба на осумкатница кај парцелата до Мајчин дом во скопската населба Аеродром, и покрај тоа што претходно градоначалникот на Општина Аеродром, Златко Марин, на прес-конференција соопшти ...

Драстично помалку граѓани на денешниот протест кај „Мајчин дом”

Макфакс - 10.10.2018

По денешната изјава на градоначалникот на Аеродром, Златко Марин за моментално стопирање на изградбата на 9 катницата кај „Мајчин дом” граѓаните во драстично помал број излегоа на протест кај овој дел од општината каде покрај групата граѓани и ...

Општина Аеродром на вонредна седница ќе расправа за изградбата на деветкатницата кај „Мајчин дом“

Точка - 12.10.2018

Општина Аеродром денеска во 16:30 часот ќе ја одржи вонредната седница на Советот на општината, на која ќе се дискутира за спорниот ДУП И10 донесен од претходното општинско раководство предводено од ВМРО-ДПМНЕ и за трајно решение за спречување на ...

ЛП: Сите советници во Аеродром да застанат на страната на граѓаните

А1 On - 12.10.2018

„Либералната партија ги охрабрува 27-те советници во Советот на Општина Аеродром на денешната седница цврсто да застанат на страната на граѓаните. Потребно е изнаоѓање решение за парцелата кај Мајчин Дом преку укинување на спорниот ДУП И10, и ...

Повторно протести за дозволата за градба на деветокатница кај „Мајчин дом“

Press24 - 10.10.2018

Револтирани граѓани од Општина Аеродром денеска повторно се собраа да протестираат против изградба на зграда на зеленилото кај „Мајчин дом“. Претходно градоначалникот на Општина Аеродром Златко Марин денеска изјави дека изградбата на деветокатницата ...

Аеродром на вонредна седница ќе расправа за локацијата кај Мајчин дом

Курир - 12.10.2018

– Советот на Општина Аеродром попладне на вонредна седница ќе расправа за спорниот Детален урбанистички план и за изнаоѓање на трајно решение за стопирање на изградбата на зграда кај Мајчин дом.

Шилегов дозволил плаќање на рати на комуналиите за зградата кај „Мајчин дом“

Република - 12.10.2018

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов му дозволил на инвеститорот на деветкатницата кај „Мајчин дом” комуналиите да ги плати на 12 рати, пишува „Магазин“. Инвеститорот, Друштвото за градежништво, проектирање, инженеринг, трговија и услуги “ЗСФ ком”, ...

Аеродромци и денеска на протест пред Мајчин дом

Курир - 10.10.2018

Група граѓани и денеска повторно протестираа против изградба на зграда кај парцелата до Мајчин дом во скопската населба Аеродром. Парцелата на која е предвидена изградба на осумкатница е обезбедувана од полиција и од приватно обезбедување на ...

Драстично помалку граѓани на денешниот протест кај „Мајчин дом”

Точка - 10.10.2018

По денешната изјава на градоначалникот на Аеродром, Златко Марин, за моментално стопирање на изградбата на деветкатницата кај „Мајчин дом” граѓаните во драстично помал број излегоа на протест кај овој дел од општината каде што покрај групата граѓани ...

Повторно протести за дозволата за градба на деветокатница кај „Мајчин дом“

Стандард - 10.10.2018

Револтирани граѓани од Општина Аеродром денеска повторно се собраа да протестираат против изградба на зграда на зеленилото кај „Мајчин дом“. Претходно градоначалникот на Општина Аеродром Златко Марин денеска изјави дека изградбата на деветокатницата ...

Аеродром на вонредна седница ќе расправа за локацијата кај Мајчин дом

Стандард - 12.10.2018

Советот на Општина Аеродром попладне на вонредна седница ќе расправа за спорниот Детален урбанистички план и за изнаоѓање на трајно решение за стопирање на изградбата на зграда кај Мајчин дом.

Шилегов дозволил плаќање на рати на комуналиите за зградата кај „Мајчин дом“

Курир - 12.10.2018

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов му дозволил на инвеститорот на деветкатницата кај „Мајчин дом” комуналиите да ги плати на 12 рати, пишува „Магазин“. Инвеститорот, Друштвото за градежништво, проектирање, инженеринг, трговија и услуги “ЗСФ ком”, ...

Драстично помалку граѓани на денешниот протест кај „Мајчин дом”

Centar - 10.10.2018

По денешната изјава на градоначалникот на Аеродром, Златко Марин, за моментално стопирање на изградбата на деветкатницата кај „Мајчин дом” граѓаните во драстично помал број излегоа на протест кај овој дел од општината каде што покрај групата граѓани ...

Повторно протести за дозволата за градба на деветокатница кај „Мајчин дом“

Либертас - 10.10.2018

Револтирани граѓани од Општина Аеродром денеска повторно се собраа да протестираат против изградба на зграда на зеленилото кај „Мајчин дом“. Претходно градоначалникот на Општина Аеродром Златко Марин денеска изјави дека изградбата на деветокатницата ...

Општина Аеродром на вонредна седница ќе расправа за спорниот ДУП кај Мајчин дом

МКД - 12.10.2018

Советот на Општина Аеродром попладне на вонредна седница ќе расправа за спорниот Детален урбанистички план и за изнаоѓање на трајно решение за стопирање на изградбата на зграда кај Мајчин дом.

Протест во Аеродром: Привремено стопирање за деветкатницата од Марин не е решение

Денешен - 10.10.2018

Револтирани граѓани од Општина Аеродром денеска повторно се собраа да протестираат против изградба на зграда на зеленилото кај Мајчин дом во скопската населба Аеродром. Претходно градоначалникот на општината Златко Марин денеска изјави дека ...

Аеродром на вонредна седница ќе расправа за локацијата кај Мајчин дом

Слободен Печат - 12.10.2018

Советот на Општина Аеродром попладне на вонредна седница ќе расправа за спорниот Детален урбанистички план и за изнаоѓање на трајно решение за стопирање на изградбата на зграда кај Мајчин дом.

Пак протести во Аеродром, граѓаните бараат воопшто да не се гради зградата кај Мајчин дом

1tv - 10.10.2018

Револтирани граѓани од Општина Аеродром денеска повторно се собраа да протестираат против изградба на зграда на зеленилото кај „Мајчин дом“. Претходно градоначалникот на Општина Аеродром Златко Марин денеска изјави дека изградбата на деветокатницата ...

Општина Аеродром на вонредна седница ќе расправа за локацијата кај Мајчин дом

1tv - 12.10.2018

Советот на Општина Аеродром попладне на вонредна седница ќе расправа за спорниот Детален урбанистички план и за изнаоѓање на трајно решение за стопирање на изградбата на зграда кај Мајчин дом.