TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Изгласаните уставни измени главна тема во Грција

Локално - 12.01.2019

Првата честитка од Грција до македонскиот премиер за изгласаните уставни измени пристигна од грчкиот премиер, додека пак успешно завршениот процес кај нас, синоќа беше главна тема во грчките медиуми, јави дописничката на МИА од Атина.

Каменос доби жолт картон за повлекување од владата

Телма - 11.01.2019

Лидерот на Независни Грци Панос Каменос доби жолт картон на денешниот состанок на пратеничката група, која му го одби барањето за повлекување од грчката влада. Каменос барал дозвола да му соопшти на Ципрас да ги повлече министрите на Независни Грци ...

Каменос ја откажа средбата со Ципрас, чека разврска во скопје

24 Вести - 11.01.2019

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, ги повика Грција и Македонија да го завршат процесот за името во определените рокови. На заедничката прес-конференција со романскиот претседател, Клаус Јоханис во Букурешт, чија земја ...

Каменос ја чека разврската во Скопје за да реши дали ќе остане во владата

Телма - 11.01.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска ја цементираше поддршката за постигнатиот договор за името упатена до грчката јавност, повторувајќи дека Договорот од Преспа е добро решение. Меркел утрово на средбата со грчкиот претседател Прокопис ...

Каменос: Единствената разлика во коалициската влада е името на Македонија

А1 On - 11.01.2019

По завршувањето на состанокот на пратеничката група на Независни Грци, што помина без изјави за медиумите, лидерот на партијата и коалициски партнер во владата се огласи преку неговиот официјален Твитер профил.

Откажан состанокот на Каменос со Ципрас, се чека одлука од македонскиот парламент

ТВ21 - 11.01.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас и министерот за одбрана, Панос Каменос ја откажаа денешната средба која требаше да се одржи. Причина за откажаниот состанокот е одлагањето на седницата во македонското Собрание, на која на дневен ред се уставните ...

И Каменос ја чека БЕСА, откажана средбата со Ципрас

Алсат-М - 11.01.2019

Грчкиот министер за одбрана, Панос Каменос, чија партија „Независни Грци“ е коалициски партнер во грчката влада, изјави дека состанокот со премиерот Алексис Ципрас, закажан за денеска е откажан, пренесува Катимерини.

Каменос го откажа состанокот со Ципрас: Прво да се реши ситуацијата во ФИРОМ

Макфакс - 11.01.2019

Грчкиот министер за одбрана, Панос Каменос објави дека ја откажува средбата со премиерот на Грција, Алексис Ципрас, кој требаше да се одржи денеска, пишува грчки „Катимерини“. Состанокот на кој според „Катимерини“ требаше да се разговара иднината на ...

Ципрас: Неуспехот на Преспанскиот договор, води до “Голема Албанија”

ТВ21 - 11.01.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, во интервју за домашните медиуми изјави дека неуспехот на Преспанскиот договор и распаѓањето на Македонија е опасност за формирање на Голема Албанија, пренесува ТВ21.

Ципрас и Каменос ќе се сретнат по разврската во македонскиот Парламент

Курир - 11.01.2019

Коалициските партнери во грчката Влада, Алексис Ципрас и Панос Каменос, прво ќе ја чекаат разврската кај нас, а потоа ќе остварат средба. Иако беше неофицијално најавувана за денес, а и самиот премиер на Грција го спомена тоа во неговот завчерашно ...

Каменос: Не сум министер во заминување

Локално - 11.01.2019

Ниту сум министер во заминување, ниту сум пред оставка, изјави денеска министерот за одбрана на Грција, Панос Каменос, кој е и лидер на партијата Независни Грци, помал коалицискин партнер во грчката Влада на премиерот Алексис Ципрас.

Ципрас ќе бара поддршка од Каменос за да нема предвремени избори

Р.С.Европа - 11.01.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска ќе побара од својот конзервативен сојузник да ја продолжи поддршката на владата, надевајќи се дека ќе ги спречи предвремените избори по несогласувањата за договорот за името на Македонија.

Изгласаните уставни измени главна тема во Грција

МКД - 12.01.2019

Првата честитка од Грција до македонскиот премиер за изгласаните уставни измени пристигна од грчкиот премиер, додека пак успешно завршениот процес кај нас, синоќа беше главна тема во грчките медиуми, јави дописничката на МИА од Атина.

Меркел доаѓа во дводневна посета на Атина, утре средба и со Мицотакис

Канал5 - 10.01.2019

Со драконски мерки на безбедност, но и со нескриен оптимизам дека Договорот од Преспа ќе помине во грчкиот парламент, Алексис Ципрас ја пречекува германската канцеларка Меркел. Еуфоријата на грчкиот премиер оди до таму, што тој е убеден дека ...

Грчката опозиција призна дека Ципрас има 151 пратеник за Договорот од Преспа

Телма - 10.01.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас веќе има обезбедено 151 пратеник за усвојување на Договорот од Преспа со што го има доведено коалицискиот партнер Панос Каменос, кој се противи на Договорот, во очај.

Ципрас: Ако Каменос ја напушти коалицијата ќе гласаме за доверба на владата

Алсат-М - 10.01.2019

Премиерот на Грција, Алексис Ципрас во синоќешното гостување на грчката национална телевизија рече дека парламентот во Атина ќе свика седница за гласање на доверба на владата ако владината коалиција ја напушти помалниот партнер во власта, Независни ...

Mеркел кај Ципрас притиска за договорот од Преспа – посетата со предзнак ризична

Алфа - 10.01.2019

Меркел од денеска во дводневна посета на Грција, ќе притиска за ратификација на Преспанскиот Договор. Германската канцеларка се очекува да му даде поддршка на Ципрас и да интервенира кај Мицотакис.

Ципрас верува дека ќе се договорат со Каменос

Макфакс - 10.01.2019

Грчкиот премиер, Алексис Ципрас изрази надеж дека лидерот на „Независни Грци“, Панос Каменос и коалиционен партнер, нема намера да ја собори грчката влада. Ципрас истакна дека не е прв пат да не се согласуваат со коалициониот партнер и рече дека сѐ ...

Ципрас: Во текот на јануари Договорот од Преспа во грчкиот Парламент

Бриф - 10.01.2019

Процесите за ратификација на Договорот од Преспа во Грција, ќе почнат веднаш откако кај нас ќе завршат уставните измени и резултатот ќе биде соопштен од официјално Скопје до официјална Атина, додека пак протоколот за НАТО, од технички причини ќе се ...

Пратеник од Независни Грци најави дека партијата ја напушта коалицијата со Ципрас

Макфакс - 10.01.2019

Помалиот колициски партнер во грчката влада „Независни Грци“ ќе гласа против владата ако има гласање недоверба во парламентот, изјави пратеникот Костас Кацикис за локален телевизиски канал, пишува весникот „Катимерини“.

Ципрас: Ќе почека протоколот за членство на Македонија во НАТО

Точка - 10.01.2019

Процесот на ратификација на Договорот од Преспа во Грција ќе започне веднаш по завршувањето на уставните измени, а протоколот за НАТО ќе биде ратификуван подоцна од технички причини, вели во интервју за телевизијата Open TV грчкиот премиер Алексис ...

Дора Бакојани за „Преспа“ – „Ципрас обезбеди 151 глас во грчкиот парламент“

ТВ21 - 10.01.2019

Поранешната министерка за надворешни работи на Грција, Дора Бакојани вели дека грчкиот премиер Алексис Ципрас веќе обезбедил 151 глас за поддршка на Преспанскиот договор во Парламентот. Каменос, иако е актуелен министер за одбрана преку видео-порака ...

Бакојани: Ципрас има мнозинство пратеници за Договорот од Преспа

CivilMedia - 10.01.2019

Дора Бакојани тврди дека грчкиот премиер Алексис Ципрас, има обезбедено 151 пратеник во грчкиот парламент за Договорот од Преспа, пренесува грчката телевизија „Скај“. „Ципрас има обезбедно мнозинство на пратеници за Договорот од Преспа и ова ...

Договорот меѓу Грција и Македонија: Ќе има ли политички превирања во Атина?

MTM - 10.01.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел во посета на Атина. Главна тема на разговорите - ратификација на договорот за името на Македонија. Во меѓувреме, премиерот Алексис Ципрас најави дека ќе побара гласање за доверба, ако не добие поддршка за ...

Бакојани: Каменос е очаен откако Ципрас обезбеди 151 пратеник за Преспанскиот договор

Фактор - 10.01.2019

Дора Бакојани, влијателниот член на грчката опозициска Нова Демократија и поранешна министерка за надворешни работи која своевремено го блокираше премот на Македонија во НАТО во 2008-ма, за грчки „Скај“ истакна дека премиерот Алексис Ципрас веќе има ...

Каменос: Единствената разлика во коалициската влада е името на Македонија

1tv - 11.01.2019

По завршувањето на состанокот на пратеничката група на Независни Грци, што помина без изјави за медиумите, лидерот на партијата и коалициски партнер во владата се огласи преку неговиот официјален Твитер профил.

Откажан состанокот на Каменос со Ципрас, се чека одлука од македонскиот парламент

4NEWS - 11.01.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас и министерот за одбрана, Панос Каменос ја откажаа денешната средба која требаше да се одржи. Причина за откажаниот состанокот е одлагањето на седницата во македонското Собрание, на која на дневен ред се уставните ...

ГРЦИТЕ НА ШТРЕК: Го чекаат епилогот од македонското Собрание

Фактор - 11.01.2019

Грчките политичари чекаат да видат што ќе одлучи македонското Собрание денеска, и дали ќе има двотретинско мнозинство за уставните измени, кои се дел од Договорот од Преспа. Грчкиот министер за одбрана, Панос Каменос, објави дека ја откажува ...

Ципрас: Неуспехот на Преспанскиот договор, води до “Голема Албанија”

Вечер - 11.01.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, во интервју за домашните медиуми изјави дека неуспехот на Преспанскиот договор и распаѓањето на Македонија е опасност за формирање на Голема Албанија, пренесува ТВ21.

Ципрас и Каменос ќе се сретнат по разврската во македонскиот Парламент

Канал5 - 11.01.2019

Коалициските партнери во грчката Влада, Алексис Ципрас и Панос Каменос, прво ќе ја чекаат разврската кај нас, а потоа ќе остварат средба. Иако беше неофицијално најавувана за денес, а и самиот премиер на Грција го спомена тоа во неговот завчерашно ...

Каменос: Не сум министер во заминување

А1 On - 11.01.2019

Ниту сум министер во заминување, ниту сум пред оставка, изјави денеска министерот за одбрана на Грција, Панос Каменос, кој е и лидер на партијата Независни Грци, помал коалицискин партнер во грчката Влада на премиерот Алексис Ципрас.

Ципрас ќе бара поддршка од Каменос

Алсат-М - 11.01.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска ќе побара од својот коалициски партнер, партијата „Независни Грци“ на министерот за одбрана, Панос Каменос, да ја продолжи поддршката на владата, со што би спречил предвремени избори по несогласувањата за ...

Изгласаните уставни измени главна тема во Грција

Слободен Печат - 12.01.2019

Лидерот на Независни Грци во разговор со новинарите рече дека средбата со Ципрас е одложена „додека не се тргне блокадата што постои во ПЈРМ“, а го одложи и неговото интервју за грчката телевизија Стар.

Ципрас верува дека ќе се договорат со Каменос

24Инфо - 10.01.2019

Грчкиот премиер, Алексис Ципрас изрази надеж дека лидерот на „Независни Грци“, Панос Каменос и коалиционен партнер, нема намера да ја собори грчката влада. Ципрас истакна дека не е прв пат да не се согласуваат со коалициониот партнер и рече дека сѐ ...

Пратеник од Независни Грци најави дека партијата ја напушта коалицијата со Ципрас

24Инфо - 10.01.2019

Помалиот колициски партнер во грчката влада, Независни Грци, ќе гласа против владата ако има гласање недоверба во парламентот, изјави пратеникот Костас Кацикис за локален телевизиски канал пишува весникот Катимерини,.

Дора Бакојани за „Преспа“ – „Ципрас обезбеди 151 глас во грчкиот парламент“

4NEWS - 10.01.2019

Поранешната министерка за надворешни работи на Грција, Дора Бакојани вели дека грчкиот премиер Алексис Ципрас веќе обезбедил 151 глас за поддршка на Преспанскиот договор во Парламентот. Каменос, иако е актуелен министер за одбрана преку видео-порака ...

Бакојани: Каменос е очаен откако Ципрас обезбеди 151 пратеник за Преспанскиот договор

Република - 10.01.2019

Дора Бакојани, влијателниот член на грчката опозициска Нова Демократија и поранешна министерка за надворешни работи која своевремено го блокираше премот на Македонија во НАТО во 2008-ма, за грчки „Скај“ истакна дека премиерот Алексис Ципрас веќе има ...

Каменос: Единствената разлика во коалициската влада е името на Македонија

Слободен Печат - 11.01.2019

По завршувањето на состанокот на пратеничката група на Независни Грци, што помина без изјави за медиумите, лидерот на партијата и коалициски партнер во владата се огласи преку неговиот официјален Твитер профил, јави дописничката на МИА од Атина.

Каменос го откажа состанокот со Ципрас: Прво да се реши ситуацијата во ФИРОМ

Точка - 11.01.2019

Грчкиот министер за одбрана, Панос Каменос, објави дека ја откажува средбата со премиерот на Грција, Алексис Ципрас, кој требаше да се одржи денеска, пишува грчки „Катимерини“. Состанокот на кој според „Катимерини“ требаше да се разговара иднината ...

Ципрас: Неуспехот на Преспанскиот договор, води до “Голема Албанија”

Centar - 11.01.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, во интервју за домашните медиуми изјави дека неуспехот на Преспанскиот договор и распаѓањето на Македонија е опасност за формирање на Голема Албанија, пренесува ТВ21.

Ципрас и Каменос ќе се сретнат по разврската во македонскиот Парламент

Локално - 11.01.2019

Коалициските партнери во грчката Влада, Алексис Ципрас и Панос Каменос, прво ќе ја чекаат разврската кај нас, а потоа ќе остварат средба. Иако беше неофицијално најавувана за денес, а и самиот премиер на Грција го спомена тоа во неговот завчерашно ...

Каменос: Не сум министер во заминување

24Инфо - 11.01.2019

Ниту сум министер во заминување, ниту сум пред оставка, изјави денеска министерот за одбрана на Грција, Панос Каменос, кој е и лидер на партијата Независни Грци, помал коалицискин партнер во грчката Влада на премиерот Алексис Ципрас.

Изгласаните уставни измени главна тема во Грција

24Инфо - 12.01.2019

Првата честитка од Грција до македонскиот премиер за изгласаните уставни измени пристигна од грчкиот премиер, додека пак успешно завршениот процес кај нас, синоќа беше главна тема во грчките медиуми, јави дописничката на МИА од Атина.

Пратеник од Независни Грци најави дека партијата ја напушта коалицијата со Ципрас

Точка - 10.01.2019

Помалиот колициски партнер во грчката влада, Независни Грци, ќе гласа против владата ако има гласање недоверба во парламентот, изјави пратеникот Костас Кацикис за локален телевизиски канал, пишува весникот „Катимерини“.

Бакојани: Ципрас обезбеди 151 глас во грчкиот парламент за Преспанскиот договор

Слободен Печат - 10.01.2019

Поранешната министерка за надворешни работи на Грција, Дора Бакојани вели дека грчкиот премиер Алексис Ципрас веќе обезбедил 151 глас за поддршка на Преспанскиот договор во Парламентот. Каменос, иако е актуелен министер за одбрана преку видео-порака ...

Бакојани: Ципрас веќе има обезбедено 151 глас за Преспанскиот договор

Телма - 10.01.2019

Грчкиот премиерот Алексис Ципрас веќе има обезбедено 151 глас за поддршка на Преспанскиот договор во парламентот, изјави Дора Бакојани, влијателниот член на грчката опозициска Нова Демократија за грчката телевизија „Скај“.

Каменос: Единствената разлика во коалициската влада е името на Македонија

Press24 - 11.01.2019

По завршувањето на состанокот на пратеничката група на Независни Грци, што помина без изјави за медиумите, лидерот на партијата и коалициски партнер во владата се огласи преку неговиот официјален Твитер профил, јави дописничката на МИА од Атина.

Ципрас: Неуспехот на Преспанскиот договор, води до “Голема Албанија”

4NEWS - 11.01.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, во интервју за домашните медиуми изјави дека неуспехот на Преспанскиот договор и распаѓањето на Македонија е опасност за формирање на Голема Албанија, пренесува ТВ21.

Ципрас и Каменос ќе се сретнат по разврската во македонскиот Парламент

24Инфо - 11.01.2019

Коалициските партнери во грчката Влада, Алексис Ципрас и Панос Каменос, прво ќе ја чекаат разврската кај нас, а потоа ќе остварат средба. Иако беше неофицијално најавувана за денес, а и самиот премиер на Грција го спомена тоа во неговот завчерашно ...

Каменос: Не сум министер во заминување

1tv - 11.01.2019

Ниту сум министер во заминување, ниту сум пред оставка, изјави денеска министерот за одбрана на Грција, Панос Каменос, кој е и лидер на партијата Независни Грци, помал коалицискин партнер во грчката Влада на премиерот Алексис Ципрас.