TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Литера“ на Скопје му носи културна свежина, препознатливост и пред сè квалитет

Република - 15.05.2024

„Литера“ е на сите, на публиката, на уметниците, на издавачите и на секој кој има што да покаже и каже во областа, вели Софија Семенпеева – Трајановска, основач и директор на фестивалот за литература и илустрација за деца и млади „Литера“, кој ...

Автори и илустратори за деца од Турција гости на „Литера“

Н.Македонија - 15.05.2024

Гизем Ѓозде Учар и Угур Алтун, современи автори и илустратори за деца од Турција, ќе бидат гости на претстојното шесто издание на меѓународниот фестивал за литература и илустрација за деца „Литера“.

Шесто издание на Меѓународниот фестивал за литература и илустрација за деца и млади „Литера 2024“

Екран - 15.05.2024

Почнувајќи од денес па се до 18 мај 2024 година, ќе се одржи шестото издание на Меѓународниот фестивал за литература и илустрација за деца и млади Литера 2024. Оваа година земја во фокус на Литера ќе биде Турција со претставување на извонредни ...

„Литера 2024“: Од вечерва летаме заедно со крилјата на уметноста и убавината

Умно - 15.05.2024

Повеќе од 150 илустрации на илустраторите од Турција – Гизем Ѓозде Учар и Серхат Албамја, како и на македонската илустраторка Наташа Андонова од вечерва во 19 часот ќе бидат изложени во Галеријата на Младинскиот културен центар во Скопје.

Скопје: Литера – Меѓународен фестивал за литература и илустрација за деца (МКЦ 19.00)

Нова ТВ - 15.05.2024

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен изјави дека доколку рускиот претседател Владимир ...

Започнува меѓународниот фестивал за литература и илустрација за деца „Литера“

Независен - 15.05.2024

Меѓународниот фестивал за литература и илустрација за деца „Литера“, започнува вечер во 19 часот во Младинскиот културен центар во Скопје и ќе трае до 18. месецов. Во фокусот на „Литера“ оваа година ќе биде Република Турција, од каде гостуваат ...

ВИДЕОИНТЕРВЈУ| Децата на „Литера“ ќе учат од младата авторка и илустраторка од Турција, Гизем Ѓозе Учар

Слободен Печат - 14.05.2024

Шестото издание на фестивалот за литература и илустрација за деца „Литера“ ќе се одржува од утре до 18 мај во Младинскиот културен центар. Под мотото „Летаме заедно“ фикусот на вниманието оваа година е Турција.

ВИДЕОИНТЕРВЈУ | Тодоровиќ: Пожелна е масовна посета на „Литера“ од училиштата и градинките

Слободен Печат - 14.05.2024

Бројни работилници за деца, промоции, изложби, активности кои ќе им ја доближат уметноста на најмалите преку „Литера 2024“ фестивал за литература и илустрација за деца, кој ќе се случува од 15 до 18 мај во Младинскиот културен центар.

„Литера 2024“ од 15 до 18 мај во МКЦ; „Летаме заедно“ – со книгата и уметноста до најголемите височини

Вечер Прес - 13.05.2024

Во рамките на „Литера“ ќе биде организиран Саем на литература за деца, на кој македонски издавачи ќе ги претстават своите најнови изданија, а ќе организираат и средби со автори и промотивни настани.

Шестото издание на „Литера“ со повеќе новитети

Телма - 13.05.2024

Во среда, во Младинскиот културен центар ќе започне шестото издание на меѓународниот фестивал за литература и илустрации за деца „ Литера“. Организаторите најавија богата програма со новитети, не само за децата, туку и за младинците и за возрасните.

Турција е земја во фокус на шестото издание на Литера, првпат ќе има саем на детска литература

Сакам да кажам - 13.05.2024

Турција ќе биде земја во фокус на шестото издание на фестивалот за литература и илустрација за деца и млади Литера во Скопје, од каде што како гости доаѓаат тројца илустратори и една авторка.

„Летаме заедно“ со илустратори од Турција на фестивалот „Литера“ во Скопје

Рацин - 13.05.2024

Под мотото „Летаме заедно“, од 15 до 18 мај во Младинскиот Културен Центар (МКЦ) -Скопје ќе се одржи шестото издание на Меѓународниот фестивал на литература и илустрација за деца „Литера 2024“.

Под мотото „Летаме заедно“ 6. издание на Фестивалот за литература и илустрација за деца „Литера“ од 15-18 мај во МКЦ

Република - 13.05.2024

Шестото издание на меѓународниот фестивал за литература и илустрација за деца „Литера” ќе се одржи од 15 до 18 мај под мотото „Летаме заедно’“ во Младински културен центар. Во среда (15 мај) напладне ќе биде отворен саемскиот дел на Фестивалот, а ...

Саем на книги за деца, изложба на илустрации, работилници, средби со автори од 15 мај на „Литера“

Умно - 13.05.2024

Изложби, работилници, средби со автори, промоции на сликовници се дел од содржините што шестото издание на Меѓународниот фестивал за литература и илустрација ЛИТЕРА 2024 ќе ги понуди од 15 до 18 мај во Младинскиот културен центар во Скопје, беше ...

Започнува меѓународниот фестивал за литература и илустрација за деца „Литера“

Либертас - 15.05.2024

Меѓународниот фестивал за литература и илустрација за деца „Литера“, започнува вечер во 19 часот во Младинскиот културен центар во Скопје и ќе трае до 18. месецов. Во фокусот на „Литера“ оваа година ќе биде Република Турција, од каде гостуваат ...

Започнува меѓународниот фестивал за литература и илустрација за деца „Литера“

24 Вести - 15.05.2024

Меѓународниот фестивал за литература и илустрација за деца „Литера“, започнува вечер во 19:00 часот во Младинскиот културен центар во Скопје и ќе трае до 18. месецов. Во фокусот на „Литера“ оваа година ќе биде Република Турција, од каде гостуваат ...

Вечерва во МКЦ со отвора „Литера 2024“, првпат ќе има и Саем за литература за деца

Република - 15.05.2024

Повеќе од 150 илустрации на илустраторите од Турција – Гизем Ѓозде Учар и Серхат Албамја, како и на македонската илустраторка Наташа Андонова од вечерва во 19 часот ќе бидат изложени во Галеријата на Младинскиот културен центар во Скопје.

Почнува „Литера 2024“ – да летаме заедно на крилјата на уметноста и убавината!

Опсервер - 15.05.2024

Повеќе од 150 илустрации на илустраторите од Турција – Гизем Ѓозде Учар и Серхат Албамја, како и на македонската илустраторка Наташа Андонова од вечерва во 19 часот ќе бидат изложени во Галеријата на Младинскиот културен центар во Скопје.

Почнува шестиот Меѓународен фестивал за литература и илустрација „Литера 2024“ под мотото „Летаме заедно“

Слободен Печат - 15.05.2024

Повеќе од 150 илустрации на илустраторите од Турција – Гизем Ѓозде Учар и Серхат Албамја, како и на македонската илустраторка Наташа Андонова од 15 мај, во 19 часот, ќе бидат изложени во Галеријата на Младинскиот културен центар во Скопје.