TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Софија се усогласи: Не постојат македонски јазик и „бугарски фашистички окупатор“

Deutsche Welle - 09.10.2019

Бугарската влада денеска усогласи декларација во која се наведуваат серија услови и закани за блокада на Скопје на патот кон ЕУ. Не смее да се споменуваат македонскиот јазик и „бугарскиот фашистички окупатор“ Официјална Софија денеска усвои рамка ...

Бугарија бара нова лустрација од Македонија, а од ЕУ да го користи изразот „службен јазик на Република Северна ...

Фокус - 09.10.2019

На денешната седница на Владата во Бугарија беа усогласени позициите на бугарската Влада во врска со процесот на пристапување на Македонија кон ЕУ. Притоа Бугарија поставува низа услови, кои сериозно можат да ги забават преговорите доколку ...

Страшни и уценувачки барања од Бугарија за евроинтеграцијата на Македонија

Нетпрес - 09.10.2019

Владата во Бугарија ги усогласи своите позиции во врска со процесот на пристапување на Македонија кон ЕУ. Притоа, донесена е одлука со која се поддржува Македонија да добие датум за преговори со ЕУ, но, со низа скандалозни услови и уцени кои земјава ...

Бугарија поддржува отворање преговори, но наведе бројни услови за да не става вето во преговарачкиот процес

Сител - 09.10.2019

Македонија да прифати дека нема македонско малцинство во Бугарија, да го промени учебниот материјал по географија и историја и да се реши прашањето за Гоце Делчев и останатите револуционери од илинденскиот период во најкраток рок.

Бугарија ги постави црвените линии, македонскиот јазик е спорен

+инфо - 09.10.2019

Во документот се најавува и дека договорот со Бугарија треба да е издигнат на исто ниво со договорот од Преспа. Во исто време, се бара рехабилитација на сите жртви на комунизмот кои би требало да бидат прикажани како жртви за бугарската кауза, како ...

Борисов: Го поддржуваме започнувањето преговори со Северна Македонија и Албанија

Press24 - 09.10.2019

На денешната владина седница донесовме одлука да го поддржиме започнувањето на преговорите на Република Северна Македонија и Република Албанија со ЕУ, но ќе инсистираме тие да ги почитуваат добрососедските односи.

Бугарија бара Македонија да се откаже од своето малцинство во оваа земја во текот на преговорите со ЕУ

AKO - 09.10.2019

(цел текст на условите поставени од Бугарија во текот на преговорите со ЕУ) Бугарија е конзистентна во својата поддршка за европската перспектива на земјите од Западен Балкан, бидејќи процесот на пристапување е клучен двигател за реформите и ...

Бугарската Влада со поддршка за Македонија, но се бара откажување од македонското малцинство

Фактор - 09.10.2019

Бугарската влада ја усвои одлуката со која се поддржува Македонија да добие датум за преговори со ЕУ, но и ги постави црвените линии за преговорите со Европската Унија кои се очекува да започнат од 2020.

Единаесетти октомври не може да се блокира со ништо

Н.Македонија - 09.10.2019

Македонија в петок го прославува 11 Октомври – Денот на народното востание, значаен државен празник со кој се одбележуваат борбата за национално ослободување на македонскиот народ и држава и антифашистичката борба на македонскиот народ, кој застана ...

Радев: Со луѓето од Македонија имаме 1.300 години заеднички јазик и историја

Expres - 09.10.2019

Луѓето од Бугарија и Р.С. Македонија споделлуваат заеднички културен код, историја и јазик веќе 1.300 години. Затоа политичарите од обете страни имаат заедничка одговорност да бараат пристапи што не зближуваат, а не такви што нè делат, изјави ...

Бугарија со одредени услови ги поддржува преговорите за членство во ЕУ на Македонија и Албанија

МКД - 08.10.2019

Категорична е нашата поддршка за членството на Македонија во ЕУ, бараме целосно почитување на Договорот за пријателство и добрососедство и примена на историската вистина. Ова се главните точки во нацрт-декларацијата на Бугарија за добивањето на ...

Бугарското собрание со декларација за условите за почеток на преговорите со ЕУ

365 - 08.10.2019

Бугарија дава целосна поддршка за интеграцијата на Република Северна Македонија во Европската унија, се вели во нацрт декларацијата на бугарското Народно собрание, посветена на европроширувањето и процесот на стабилизирање и асоцијација на РС ...

Декларација на бугарското Собрание: Бугарија ја поддржува интеграцијата на Северна Македонија во ЕУ

Локално - 08.10.2019

Бугарија и дава целосна поддршка на интеграцијата на Република Северна Македонија во ЕУ, се наведува во Предлог-декларацијата на бугарското Народно собрание посветена на проширувањето на ЕУ и на Процесот на стабилизација и асоцијација на Република ...

Пендаровски: Бугарија сигурно нема да го блокира датумот

Независен - 08.10.2019

Елементите на бугарската позиција во однос на натамошниот процес на интеграцијата на Северна Македонија се внатрешно-политичка работа на една земја-членка на Унијата и таа позициија со сигурност нема да биде изнесена на претстојниот Европски совет, ...

Македонски научен институт од Софија со осум услови за Македонија во ЕУ

Expres - 08.10.2019

Софискиот Македонски научен институт (МНИ) поставува осум барања пред бугарската Влада во врска со претстојната одлука околу отворањето преговори со Македонија за членство во Европска унија.

„Македонски научен институт“ од Софија со 8 услови за членство на Македонија во ЕУ

Expres - 08.10.2019

Македонскиот научен институт упати осум барања до бугарската влада во врска со претстојната покана за с. Македонија за влез во ЕУ, соопштин претседателот на Инситутот доц. Проф. Александар Гребенаров.

Пендаровски: Бугарија сигурно нема да го блокира датумот

Фокус - 08.10.2019

Елементите на бугарската позиција во однос на натамошниот процес на интеграцијата на Северна Македонија се внатрешно-политичка работа на една земја-членка на Унијата и таа позициија со сигурност нема да биде изнесена на претстојниот Европски совет, ...

Пендаровски: Бугарија сигурно нема да го блокира датумот

А1 On - 08.10.2019

Елементите на бугарската позиција во однос на натамошниот процес на интеграцијата на Северна Македонија се внатрешно-политичка работа на една земја-членка на Унијата и таа позициија со сигурност нема да биде изнесена на претстојниот Европски совет, ...

Пендаровски: Бугарија сигурно нема да го блокира датумот

Алсат-М - 08.10.2019

Елементите на бугарската позиција во однос на натамошниот процес на интеграцијата на Северна Македонија се внатрешно-политичка работа на една земја-членка на Унијата и таа позициија со сигурност нема да биде изнесена на претстојниот Европски совет, ...

Пендаровски: Бугарија сигурно нема да го блокира датумот

+инфо - 08.10.2019

Елементите на бугарската позиција во однос на натамошниот процес на интеграцијата на Северна Македонија се внатрешно-политичка работа на една земја-членка на Унијата и таа позициија со сигурност нема да биде изнесена на претстојниот Европски совет, ...

Претседателот Пендаровски уверен дека Бугарија нема да го блокира датумот

Слободен Печат - 08.10.2019

По средбата Борисов нагласи дека Софија секогаш истакнувала дека Македонија може да смета на неа на патот кон ЕУ, но никогаш не кажала дека безусловно го поддржува нејзиниот прием. Елементите на бугарската позиција во однос на натамошниот процес на ...

Пендаровски: Бугарија сигурно нема да го блокира датумот

Нова ТВ - 08.10.2019

Елементите на бугарската позиција во однос на натамошниот процес на интеграцијата на Северна Македонија се внатрешно-политичка работа на една земја-членка на Унијата и таа позициија со сигурност нема да биде изнесена на претстојниот Европски совет, ...

Пендаровски: Бугарија сигурно нема да го блокира датумот

Локално - 08.10.2019

Елементите на бугарската позиција во однос на натамошниот процес на интеграцијата на Северна Македонија се внатрешно-политичка работа на една земја-членка на Унијата и таа позициија со сигурност нема да биде изнесена на претстојниот Европски совет, ...

Пендаровски: Бугарија сигурно нема да го блокира датумот

24Инфо - 08.10.2019

Елементите на бугарската позиција во однос на натамошниот процес на интеграцијата на Северна Македонија се внатрешно-политичка работа на една земја-членка на Унијата и таа позициија со сигурност нема да биде изнесена на претстојниот Европски совет, ...

Пендаровски: Бугарија сигурно нема да го блокира датумот

Сител - 08.10.2019

Елементите на бугарската позиција во однос на натамошниот процес на интеграцијата на Северна Македонија се внатрешно-политичка работа на една земја-членка на Унијата и таа позициија со сигурност нема да биде изнесена на претстојниот Европски совет, ...

Пендаровски верува дека Бугарија нема да ја блокира Македонија за датум

Р.С.Европа - 08.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска изјави дека верува оти Бугарија нема да го блокира почетокот на реговорите на Македонија со ЕУ и дека елементите на бугарската позиција во однос на македонската евроинтеграција се внатрешно-политичка работа на ...

Пендаровски: Бугарија сигурно нема да го блокира датумот

Канал5 - 08.10.2019

Прво да добиеме датум, а потоа сите земји-членки на Унијата треба да ја направат преговарачката рамка од нивен национален аспект. Елементите на бугарската позиција во однос на натамошниот процес на интеграцијата на Македонија се внатрешно-политичка ...

Пендаровски: Бугарија сигурно нема да го блокира датумот

Вечер - 08.10.2019

Елементите на бугарската позиција во однос на натамошниот процес на интеграцијата на Северна Македонија се внатрешно-политичка работа на една земја-членка на Унијата и таа позициија со сигурност нема да биде изнесена на претстојниот Европски совет, ...

Пендаровски: Бугарија сигурно нема да го блокира датумот

iPortal - 08.10.2019

Елементите на бугарската позиција во однос на натамошниот процес на интеграцијата на Северна Македонија се внатрешно-политичка работа на една земја-членка на Унијата и таа позициија со сигурност нема да биде изнесена на претстојниот Европски совет, ...

Пендаровски: Бугарија сигурно нема да го блокира датумот

Press24 - 08.10.2019

Елементите на бугарската позиција во однос на натамошниот процес на интеграцијата на Северна Македонија се внатрешно-политичка работа на една земја-членка на Унијата и таа позициија со сигурност нема да биде изнесена на претстојниот Европски совет, ...

Пендаровски: Бугарија сигурно нема да го блокира датумот

Опсервер - 08.10.2019

Елементите на бугарската позиција во однос на натамошниот процес на интеграцијата на Северна Македонија се внатрешно-политичка работа на една земја-членка на Унијата и таа позициија со сигурност нема да биде изнесена на претстојниот Европски совет, ...

Пендаровски: Бугарија сигурно нема да го блокира датумот

24 Вести - 08.10.2019

Елементите на бугарската позиција во однос на натамошниот процес на интеграцијата на Северна Македонија се внатрешно-политичка работа на една земја-членка на Унијата и таа позициија со сигурност нема да биде изнесена на претстојниот Европски совет, ...

Пендаровски: Бугарија сигурно нема да го блокира датумот

4NEWS - 08.10.2019

Елементите на бугарската позиција во однос на натамошниот процес на интеграцијата на Северна Македонија се внатрешно-политичка работа на една земја-членка на Унијата и таа позициија со сигурност нема да биде изнесена на претстојниот Европски совет, ...

ПЕНДАРОВСКИ: Бугарија сигурно нема да го блокира датумот за С. Македонија од ЕУ

Денешен - 08.10.2019

Елементите на бугарската позиција во однос на натамошниот процес на интеграцијата на С. Македонија се внатрешно-политичка работа на една земја-членка на Унијата и таа позициија со сигурност нема да биде изнесена на претстојниот Европски совет, ...

Пендаровски: Бугарија сигурно нема да го блокира датумот

CivilMedia - 08.10.2019

Елементите на бугарската позиција во однос на натамошниот процес на интеграцијата на Северна Македонија се внатрешно-политичка работа на една земја-членка на Унијата и таа позициија со сигурност нема да биде изнесена на претстојниот Европски совет, ...

Пендаровски: Бугарија сигурно нема да го блокира датумот

Либертас - 08.10.2019

Елементите на бугарската позиција во однос на натамошниот процес на интеграцијата на Северна Македонија се внатрешно-политичка работа на една земја-членка на Унијата и таа позициија со сигурност нема да биде изнесена на претстојниот Европски совет, ...

Пендаровски е сигурен дека Бугарија нема да го блокира датумот за преговори со ЕУ

МКД - 08.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски е сигурен дека Бугарија нема да го блокира датумот за преговори со ЕУ, а елементите на бугарската позиција во однос на натамошниот процес на интеграцијата на Македонија, според него, се внатрешно-политичка работа на ...

Пендаровски: Бугарија сигурно нема да го блокира датумот

MakPress - 08.10.2019

Елементите на бугарската позиција во однос на натамошниот процес на интеграцијата на Македонија се внатрешно-политичка работа на една земја-членка на Унијата и таа позициија со сигурност нема да биде изнесена на претстојниот Европски совет, изјави ...

МНИ: Ако сака во ЕУ, Македонија ќе мора да ги „признае бугарските корени“

МКД - 08.10.2019

Македонија да ги признае бугарските корени на мнозинството од населението во историско-географската област Македонија, побара во неделата Македонскиот научен институт (МНИ) од Софија. Тие објавија уште 7 други услови за членството на Македонија во ...

Бугарија подготвува национална стратегија за условите за Македонија во ЕУ

Алфа - 08.10.2019

Ќе не сопне ли Бугарија на старт или во текот на преговорите со ЕУ ? Очекувањата се дека соседната држава нема да го блокира датумот, но дека ќе следат опструкции во понатамошниот процес. Претседателот Стево Пендаровски е уверен дека Софија нема да ...

Декларација на бугарското Собрание: Бугарија ја поддржува интеграцијата на Северна Македонија во ЕУ

Бриф - 08.10.2019

Бугарија и дава целосна поддршка на интеграцијата на Република Северна Македонија во ЕУ, се наведува во Предлог-декларацијата на бугарското Народно собрание посветена на проширувањето на ЕУ и на Процесот на стабилизација и асоцијација на Република ...

Декларација на бугарското Собрание: Бугарија ја поддржува интеграцијата на Северна Македонија во ЕУ

+инфо - 08.10.2019

Во предлог-документот, како што јави БГНЕС, Софија го повикува Скопје да го спроведува ефикасно, без одлагање и со добра волја Договорот за пријателство, добрососедство и соработка, што беше потпишан од премиерите на двете земји, Бојко Борисов и ...

Декларација на бугарското Собрание: Бугарија ја поддржува интеграцијата на Северна Македонија во ЕУ

Либертас - 08.10.2019

– Бугарија и дава целосна поддршка на интеграцијата на Република Северна Македонија во ЕУ, се наведува во Предлог-декларацијата на бугарското Народно собрание посветена на проширувањето на ЕУ и на Процесот на стабилизација и асоцијација на Република ...

Бугарското Собрание: Бугарија и дава целосна поддршка на интеграцијата на Северна Македонија во ЕУ

Слободен Печат - 08.10.2019

Во текстот се посочува дека Бугарија „се залага за прифаќање на историската вистина за заедничка историја што ја споделуваат двете држави и народи". Бугарија и дава целосна поддршка на интеграцијата на Република Северна Македонија во ЕУ, се наведува ...

Декларација на бугарското Собрание: Бугарија ја поддржува интеграцијата на Северна Македонија во ЕУ

А1 On - 08.10.2019

Бугарија и дава целосна поддршка на интеграцијата на Република Северна Македонија во ЕУ, се наведува во Предлог-декларацијата на бугарското Народно собрание посветена на проширувањето на ЕУ и на Процесот на стабилизација и асоцијација на Република ...

Бугарија ја поддржува интеграцијата на Северна Македонија во ЕУ

iPortal - 08.10.2019

Бугарија и дава целосна поддршка на интеграцијата на Република Северна Македонија во ЕУ, се наведува во Предлог-декларацијата на бугарското Народно собрание посветена на проширувањето на ЕУ и на Процесот на стабилизација и асоцијација на Република ...

Декларација од Софија: Поддршка за преговорите, но и брзо спроведување на Договорот

Нова ТВ - 08.10.2019

Бугарија и дава целосна поддршка на интеграцијата на Република Северна Македонија во ЕУ, се наведува во Предлог-декларацијата на бугарското Народно собрание посветена на проширувањето на ЕУ и на Процесот на стабилизација и асоцијација на Република ...

Декларација на бугарското Собрание: Бугарија ја поддржува интеграцијата на Северна Македонија во ЕУ

24Инфо - 08.10.2019

Бугарија и дава целосна поддршка на интеграцијата на Република Северна Македонија во ЕУ, се наведува во Предлог-декларацијата на бугарското Народно собрание посветена на проширувањето на ЕУ и на Процесот на стабилизација и асоцијација на Република ...

Декларација на бугарското Собрание: Бугарија ја поддржува интеграцијата на Северна Македонија во ЕУ

Сител - 08.10.2019

Бугарија и дава целосна поддршка на интеграцијата на Република Северна Македонија во ЕУ, се наведува во Предлог-декларацијата на бугарското Народно собрание посветена на проширувањето на ЕУ и на Процесот на стабилизација и асоцијација на Република ...

Декларација на бугарското Собрание: Бугарија ја поддржува интеграцијата на Северна Македонија во ЕУ

Независен - 08.10.2019

Бугарија и дава целосна поддршка на интеграцијата на Република Северна Македонија во ЕУ, се наведува во Предлог-декларацијата на бугарското Народно собрание посветена на проширувањето на ЕУ и на Процесот на стабилизација и асоцијација на Република ...