TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ЕЛЕМ не ја коментира истрагата на СЈО

Телма - 24.01.2017

Од ЕЛЕМ изјавија дека засега нема да ја коментираат истрагата на специјалното обвинителство и остануваат на ставот лани во октомври кога СЈО бараше документи од ЕЛЕМ кога соопшти дека ќе соработува со обвинителството.

ЕЛЕМ: Не се точни наводите на СЈО

24 Вести - 24.01.2017

Од ЕЛЕМ во одговор за 24 вести испратен попладнево велат дека ЕРП системот кој опфаќа неколку сегменти е во функција освен делот на сап системот кој е во фаза на пуштање во работа. Од таму наведуваат дека не се точни наводите на СЈО дека биле ...

СЈО отвори две нови истражни постапки „Тарифа“ и „Тенк“

24 Вести - 24.01.2017

Девет лица се осомничени во двете нови истражни постапки отворени од Специјалното јавно обвинителство. Седум лица се осомничени во предметот под име „Тарифа“, а две лица во предметот „Тенк“.

Две нови истраги на СЈО – народни пари за „тенкот“ на Груевски и „тарифите“ на ЕЛЕМ

ТВ21 - 24.01.2017

„Тенк“ и „Тарифа“ се двете нови истраги кои ги покрена и за нив денеска соопшти Специјалното јавно обвинителство. Иако не беа обелоденети конкретните имиња на кои се однесува истрагата, според напишаното – прво осомничена во случајот „Тенк“ е ...

ЕЛЕМ: Наводите на СЈО не се точни

Фокус - 24.01.2017

Од ЕЛЕМ во изјава за 24 вести велат дека не се точни наводите на СЈО за новиот случај „Тарифа”, во кој се осомничени седум лица за злоупотреба на службената положба, при јавна набавка на софтвер за потребите на ЕЛЕМ.

Каде патувала тарифата на ЕЛЕМ?

Телма - 24.01.2017

Од Скопје до Прага преку Будимпешта. Кон источниот дел од Европската Унија водат трагите за набавката на ЕРП системот за што СЈО ја отвори истрагата Тарифа во која за злоупотреба се осомничени 7 активни и поранешни менаџери и вработени во ЕЛЕМ.

„Тенк“ за мерцедесот на Груевски и „Тарифа“ за софтвер на ЕЛЕМ се новите истраги на СЈО

Телма - 24.01.2017

„Тенк“ е работното име на истрагата на СЈО за набавката на луксузниот мерцедес за поранешниот премиер Никола Груевски. За да ја исполнат желбата на Груевски двајца ја злоупотребиле службената положба стои во соопштението од СЈО.

СЈО објави и втора истрага, ќе се истражува софтверот за “ЕЛЕМ”

Алсат-М - 24.01.2017

Втората истрага што ја отвори СЈО, со код име „Тарифа“, сомничи седум лица за злоупотреба на службената положба, при набавката и имплементацијата на софтверски систем во државната компанија ЕЛЕМ.

СЈО на Фејсбук ги објави „Тарифа“ и „Тенк“

Канал5 - 24.01.2017

Тендерска постапка вредна четири милиони евра во ЕЛЕМ и набавка на специјален тим на возило за потребите на Министерството за внатрешни работи, се предмет на две нови истраги на специјалното јавно обвинителство „Тарифа“ и „Тенк“.

Случај „Тенк“: Како Груевски си нарачуваше Мерцедес вреден 572.780 евра?

Стандард - 24.01.2017

Специјалното јавно обвинителство денеска отвори истрага за набавката на службениот мерцедес на поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски вреден 572.780 евра. Под работен назив „Тенк“, СЈО сомничи за „злоупотреба на службената ...

Унгарската компанија Виалто консалтинг го добила спорниот тендер на ЕЛЕМ

Канал 77 - 24.01.2017

Унгарската команија Виалто консалтинг го добила тендерот на ЕЛЕМ во вредност од над 4 милиони евра за набавка на софтвер за потребите на македонската компанија. Според истрагата што ја покрена Специјалното јавно обвинителство, унгарската копманија ...

СЈО ги истражува „тарифите“ во ЕЛЕМ и „тенкот“ на Груевски

Deutsche Welle - 24.01.2017

Специјалното јавно обвинителство соопшти дека отворило две нови истражни постапки под работни наслови „Тарифа“ и „Тенк“. Вкупно девет лица се товарат за злоупотреба на службената положба. СЈО сомничи седум лица дека ја злоупотребиле службената ...

СЈО со нови истражни постапки: „Тенк“ и „Тарифа“

Нова ТВ - 24.01.2017

„Тенк“ и „Тарифа“ се нови случаи кои ги отвори Специјалното јавно обвинителство, а со кои што се опфатени седум лица поради постоење на основано сомнение за сторено кривично дело Злоупотреба на службената положба.

СЈО отвори два нови случаи - „Тарифа“ и „Тенк“

24 Вести - 24.01.2017

Специјалното јавно обвинителство отвори две нови истражни постапки под наслов „Тарифа“ и „Тенк“. Во случајот „Тарифа“ осомничени се седум лица за залоупотреба на службената положба при јавна набавка на софтвер за потребите на ЕЛЕМ.

Нови истраги на СЈО, Мерцедесот од 600 илјади евра, и набавката на софтвер за ЕЛЕМ

Алсат-М - 24.01.2017

Специјалното јавно обвинителство отвори две предистражни постапки, „Тенк“ и „Тарифа“. Тимот на Катица Јанева го истражува начинот на кој е набавен службен мерцедес во вредност од речиси 600 илјади евра.

Една минута вести: Републикаците бараат САД да се повлечат од ОН

Нова ТВ - 24.01.2017

СЈО отвори два нови случаи за тендер на ЕЛЕМ, а другата на набавката на мерцедесот на екс-премиерот Груевски, под име Тенк и Тарифа; Британскиот парламент мора да и даде зелено светло на Владата за да може да го започне процесот на излегување на ...

ЕЛЕМ: Не се точни наводите на СЈО

Локално - 24.01.2017

Од ЕЛЕМ во одговор за 24 вести испратен попладнево велат дека ЕРП системот кој опфаќа неколку сегменти е во функција освен делот на сап системот кој е во фаза на пуштање во работа. Од таму наведуваат дека не се точни наводите на СЈО дека биле ...

„Тарифа“ и „Тенк“ - нови истражни постапки на СЈО

МРТ - 24.01.2017

Првата истражна постапка е за тендер на ЕЛЕМ, а другата за набавката на мерцедесот на екс-премиерот Груевски, информираат од СЈО. „Тарифа“ и „Тенк“ се новите случаи што ги отвори Специјалното јавно обвинителство.

ЕЛЕМ: Наводите на СЈО не се точни

+инфо - 24.01.2017

Од ЕЛЕМ велат дека бил направен анекс на основниот договор поради измени на законодавството и на дел од процедурите внатре во компанијата. Од ЕЛЕМ во изјава за 24 Вести велат дека не се точни наводите на СЈО за новиот случај „Тарифа”, во кој се ...

СЈО отвори две нови истражни постапки – „Тарифа“ и „Тенк“

Слободен Печат - 24.01.2017

Во случајот „Тарифа“ опфатени се седум лица за набавка на софтвер за ЕЛЕМ од 4 милиони евра, а во „Тенк“ двајца, за „исполнување на желба на премиер“. Соопштението на Специјалното јавно обвинителство, објавено на страницата на Фејсбук, го објавуваме ...

(ВИДЕО) Каде патувала тарифата на ЕЛЕМ – СЈО вели од Скопје, Прага кон Будимпешта итн.?

Локално - 24.01.2017

Од Скопје до Прага преку Будимпешта. Кон источниот дел од Европската Унија водат трагите за набавката на ЕРП системот за што СЈО ја отвори истрагата „Тарифа„ во која за злоупотреба се осомничени 7 активни и поранешни менаџери и вработени во ЕЛЕМ, ...

Брат на поранешен висок функционер од ВМРО-ДПМНЕ дел од сомнителната набавка во ЕЛЕМ

Фактор - 25.01.2017

Наташа Стојановска Софтверот за кој државната компанија ЕЛЕМ платила 4 милиони евра, се уште не е комплетно ставен во функција. Тоа требаше да се случи пред четири години, но од ЕЛЕМ се правдаа дека поради сложеноста на системот мора да има период ...

СЈО отвори две нови истраги: „Тарифа“ и „Тенк“

Фокус - 24.01.2017

Специјалното јавно обвинителство денеска објави дека отворило две нови истражни постапки со имиња „Тарифа“ и „Тенк“. Со наредбата за спроведување на истражната постапка во случајот „Тарифа“ опфатени се седум лица поради постоење на основано сомнение ...

Тарифа и Тенк, два нови случаи кои ги отвори СЈО

Таратур - 24.01.2017

Специјалното јавно обвинителство отвори две нови истражни постапки под наслов Тарифа и Тенк. Во случајот Тарифа осомничени се седум лица за залоупотреба на службената положба при јавна набавка на софтвер за потребите на ЕЛЕМ.

Не се точни наводите на СЈО

Тера - 24.01.2017

Од ЕЛЕМ во одговор за 24 вести испратен попладнево велат дека ЕРП системот кој опфаќа неколку сегменти е во функција освен делот на сап системот кој е во фаза на пуштање во работа. Од таму наведуваат дека не се точни наводите на СЈО дека биле ...

Каде патувала тарифата на ЕЛЕМ?

Репортер - 24.01.2017

Од Скопје до Прага преку Будимпешта. Кон источниот дел од Европската Унија водат трагите за набавката на ЕРП системот за што СЈО ја отвори истрагата Тарифа во која за злоупотреба се осомничени 7 активни и поранешни менаџери и вработени во ЕЛЕМ.

СЈО отвори две нови истражни постапки - „Тарифа“ и „Тенк“ за „мерцедесот“ на Груевски

+инфо - 24.01.2017

Во случајот „Тарифа“ опфатени се седум лица за набавка на софтвер за ЕЛЕМ од 4 милиони евра, а во „Тенк“ двајца, за „исполнување на желба на премиер“. Соопштението на Специјалното јавно обвинителство, објавено на страницата на Фејсбук, го ...

Од ЕЛЕМ ги негираат обвинувањата на СЈО

Репортер - 25.01.2017

Од ЕЛЕМ во одговор за 24 вести испратен попладнево велат дека ЕРП системот кој опфаќа неколку сегменти е во функција освен делот на сап системот кој е во фаза на пуштање во работа. Од таму наведуваат дека не се точни наводите на СЈО дека биле ...

СЈО отвори истрага за набавката на „мерцедесот“ на Груевски

Фокус - 24.01.2017

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) отвори истрага за начинот на кој бил купен мерцедесот од 572.780 евра, со кој се возеше доскорашниот премиер Никола Груевски. СЈО оваа истрага ја нарече „Тенк“, а информираат дека кривично се гонат две лица, ...

СЈО отвори две нови истражни постапки – „Тарифа“ и „Тенк“

Макфакс - 24.01.2017

Специјалното јавно обвинителство, постапувајќи во предмети оформени по службена должност по повод јавно објавени разговори, во вторникот отвори две нови истражни постапки под работни наслови „Тарифа“ и „Тенк“.

СЈО отвори две нови истражни постапки – „Тарифа“ и „Тенк“

Бриф - 24.01.2017

Соопштението на Специјалното јавно обвинителство, објавено на страницата на Фејсбук, го објавувам,е интегрално: „Денес oва Јавно обвинителство, постапувајќи во предмети оформени по службена должност по повод јавно објавени разговори, отвори две нови ...

СЈО отвори две нови истражни постапки под името „Тарифа“ и „Тенк“

Стандард - 24.01.2017

Специјалното јавно обвинителство, постапувајќи во предмети оформени по службена должност по повод јавно објавени разговори, отворило две нови истражни постапки под работни наслови „Тарифа“ и „Тенк“.

„Тенк“ и „Тарифа“, две нови истражни постапки на СЈО

Радио МОФ - 24.01.2017

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) на својата веб-страна информираше за две нови истражни постапки кои ги отвора, под работни имиња „Тарифа“ и „Тенк“. Во продолжение ви го пренесуваме целосното соопштение за деталите од двата случаи.

СЈО отвори две нови истражни постапки: „Тарифа“ и „Тенк“

МКД - 24.01.2017

Наместо на прес-конференција, како досега, Специјалното јавно обвинителство објави соопштение во кое информира дека отворило две нови истражни постапки, под работни наслови „Тарифа“ и „Тенк“.

СЈО отвори две нови истражни постапки „Тарифа“ и „Тенк“

А1 On - 24.01.2017

Специјалното јавно обвинителство, постапувајќи во предмети оформени по службена должност по повод јавно објавени разговори, отвори две нови истражни постапки под работни наслови „Тарифа“ и „Тенк“.

СЈО со нови истраги „Тарифа“ и „Тенк“

Р.С.Европа - 24.01.2017

СЈО соопшти денеска дека отвора две нови истражни постапки „Тарифа“ и „Тенк“. Во случајот „Тарифа“ осомничени се седум лица за злоупотреба на службената положба и овластување при набавка на софтвер за потребите на АД ЕЛЕМ.

„Тарифа“ и „Тенк“ - нови истраги на СЈО...

Н.Македонија - 24.01.2017

„Тарифа“ и „Тенк“ - нови истраги на СЈО Специјалното јавно обвинителство денеска отвори две нови истражни постапки под работните наслови „Тарифа“ и „Тенк“. Според информациите, во првиот случај „Тарифа“ осомничени се седум лица, во врска со јавна ...

„Тарифа“ и „Тенк“ се новите случаи што ги отвори Катица Јанева

Сакам да кажам - 24.01.2017

Специјалното јавно обвинителство денеска отвори две нови истраги кои произлегле од сомневања содржани во прислушуваните разговори и тие се со кодни имиња „Тарифа“ и „Тенк“. Со наредбата за спроведување на истражната постапка во случајот „Тарифа“ ...

„Тарифа“ и „Тенк“ – СЈО отвори две нови истражни постапки

ТВ21 - 24.01.2017

Специјалното јавно обвинителство, постапувајќи во предмети оформени по службена должност по повод јавно објавени разговори, отворило две нови истражни постапки под работни наслови „Тарифа“ и „Тенк“.

СЈО отвори две нови истражни постапки, „Тарифа“ и „Тенк“

еМагазин - 24.01.2017

Специјалното јавно обвинителство (СЈО), постапувајќи во предмети оформени по службена должност по повод јавно објавени разговори, отвори две нови истражни постапки под работни наслови „Тарифа“ и „Тенк“, информираат од таму.

СЈО отвори две нови истражни постапки – „Тарифа“ и „Тенк“

Кајгана - 24.01.2017

Специјалното јавно обвинителство, постапувајќи во предмети оформени по службена должност по повод јавно објавени разговори, отвори две нови истражни постапки под работни наслови „Тарифа“ и „Тенк“.

СЈО објави две нови истражни постапки под работни имиња „Тарифа“ и „Тенк“

Капитал - 24.01.2017

СЈО постапувајќи во предмети оформени по службена должност по повод јавно објавени разговори, отвори две нови истражни постапки под работни наслови „Тарифа“ и „Тенк“. Во првиот случај, „Тарифа“, со истражната постапка се опфатени седум лица поради ...

СЈО отвори две нови истражни постапки „Тарифа“ и „Тенк“

Канал5 - 24.01.2017

„Тарифа“ и „Тенк“ се двете нови истражни постапки што денеска ги отвори Специјалното јавно обвинителство, постапувајќи во предмети оформени по службена должност по повод јавно објавени разговори.

СЈО отвори две нови истражни постапки „Тарифа“ и „Тенк“

Нетпрес - 24.01.2017

Како што се наведува во соопштението од СЈО, со наредбата за спроведување на истражната постапка во случајот „Тарифа“ опфатени се седум лица поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело Злоупотреба на службената положба и овластување ...

„Тарифа“ и „Тенк“- СЈО отвори две нови истраги

Телма - 24.01.2017

Специјалното јавно обвинителство денеска отвори две нови истражни постапки именувани како „Тарифа“ и „Тенк“. Како што се информира во писменото соопшението од СЈО, двата нови случаи се отворени по постапување по предмети оформени по службена ...

СЈО отвори случај „Тенк“ за „мерцедесот“ на Груевски од 600.000 евра

Мета - 24.01.2017

Специјалното јавно обвинителство поведе две нови истражни постапки под оперативните имиња „Тарифа“ и „Тенк“. Иако во денешното соопштение за истрагата „Тенк“ не е конкретно наведено, јасно е дека станува збор за набавката на „мерцедесот“ од 600.000 ...