TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пендаровски: Никој не смее да биде казнет, барам Собранието да донесе одлука за важење на возачките дозволи

4NEWS - 11.02.2024

„Неприфатливо е македонските граѓани кои се веќе изложени на сопствен трошок да менуваат документи, да бидат ставени во состојба на паника и страв дали ќе бидат казнувани при нивното учество во сообраќајот“, пишува доцна вечерва претседателот Стево ...

Пендаровски: Ова со документите е неприфатливо, барам од партиите веднаш да донесат измени во законот

ТВ21

Пендаровски бара итно да се продолжи важноста на возачките без “северна”

Скопје1

Пендаровски бара возачките дозволи без „Северна“ да важат и понатаму

Независен

НИКОЈ НЕ СМЕЕ ДА БИДЕ КАЗНУВАН ЗАШТО ИМА ВОЗАЧКА БЕЗ „СЕВЕРНА“! Пендаровски бара Собранието итно да донесе измени во законите

+инфо

Пендаровски: Никој не смее да биде казнет, барам Собранието да донесе одлука за важење на возачките дозволи

Фокус

Пендаровски: Никој не смее да биде казнет поради непроменета возачка дозвола

24Инфо

А1 On Lider Алсат-М Вести плус Centar Бизнис Вести Н.Македонија Мета

За СДС и ДПМНЕ да одработат за северна, граѓаните без право за слободно движење

Антропол - 11.02.2024

Министерството за внатрешни работи предводено од ДПМНЕ, со сила, предавнички и надвор од здравиот разум со шокантна објава ја информираше јавноста дека од утре возачките дозволи без “Северна” нема да важат.

ЗЛОСТОРСТВА И КАЗНИ ЗА СЕВЕРНА: Дали казната за возачка и сообраќајна без „северна“ ќе може да се плати со банкнота без „северна“?

Денешен

Нови правила за возачите во ЕУ: Одземањето на возачката дозвола ќе значи забрана во сите земји-членки?

Вечер Прес

Само за Левица, „Северна” не е реалност: За СДС и ДПМНЕ да одработат за северна, граѓаните без право за слободно движење

Пулс24

Левица ги обвинува Спасовски и Тошковски за неважењето на возачките дозволи без „Северна“

Либертас

Пендаровски: Никој не смее да биде казнет за непроменета возачка дозвола без вина на граѓаните

Frontline

Никој не смее да биде казнет поради непроменета возачка дозвола и книшка без вина, вели Пендаровски

ММС

Сакам да кажам 360 степени Бриф Вечер Прес

Тошковски: Државата ќе треба да им плати баснословни суми за надомест на штета на граѓаните што нема да можат да ја ...

360 степени - 11.02.2024

„Согласно Законот за безбедност во сообраќајот, возачките дозволи кои се со старото име повеќе нема да важат ниту за внатрешна ниту за надворешна употреба. Ги замолувам граѓаните да не ги возат возилата со старите возачки дозволи.

Од среда ако ве фати полиција со возачка без „Северна“ ќе платите казна како да имате истечена возачка дозвола

4NEWS

Ако возите со возачка без „Северна“ ќе платите казна исто како да не поседувате дозвола

Независен

Од задутре не смеете да возите ако возачката дозвола не ви е со името Северна Македонија

24Инфо

Многу важна вест за возачите со стари возачки дозволи: Ако недај боже направите сообраќајка, а имате возачка без Северна, НЕМА ДА ВАЖИ ОСИГУРУВАЊЕТО – Штетата паѓа на товар на возачот!

Centar

Од ВТОРНИК не смеете да возите ако возачката дозвола не ви е со името Северна Македонија

24auto

МВР: Од утре на полноќ немојте да возите ако имате возачка со „Република Македонија“

Мета

Макфакс еМагазин Опсервер Канал5 CivilMedia Нова ТВ Скопје1

ПЕТРУШЕВСКИ: Апасиев го напаѓа Тошковски, за проблем наследен од Спасовски и СДС

Денешен - 11.02.2024

Бране ПЕТРУШЕВСКИ Еден од главните протагонисти на Шарената револуција, која овозможи промена на името, еден од кадрите на Катица Јанева, кој се богатеше над политичкиот прогон врз луѓето што пружаа отпор на “Северна”, денес како најобичен политички ...

Петрушевски: Апасиев го напаѓа двонеделниот технички министер на МВР Тошковски за проблем наследен од Спасовски и СДС

MakPress

ГО КРШИМЕ ОСНОВНОТО ЧОВЕКОВО ПРАВО НА ДВИЖЕЊЕ: еве што вели министерот Тошковски

Фактор - 11.02.2024

Ако има политичка волја за еден ден ќе се реши проблемот со личните документи, вели техничкиот министер за внатрешни работи Панче Тошковски. Решението, според Тошковски, е измени на два закона, за лични документи и за безбедност во сообраќајот.

Тошковски: Решението на проблемот со личните документи е измена на два закона. Се решава за еден ден

Либертас

Проблемот со личните документи може да се реши за еден ден со измена на два закона, вели Тошковски

Н.Македонија

Тошковски: Возачките дозволи кои што се со старото име повеќе нема да важат, нити за внатрешна, нити за надворешна употреба

Zoom

Тошковски: Решението на проблемот со личните документи е измена на два закона

ТВ21

Тошковски: Ги спремив измените на законите за да се реши проблемот со личните документи, потребна е политичка волја

MakPress

Пасошите и возачките дозволи со име Република Македонија престануваат да важат од 13 февруари 2024 година

Во Центар - 11.02.2024

Од 00:00 часот на 13 февруари 2024 година престануваат да важат пасошите и возачките дозволи со името Република Македонија, а ќе важат само пасошите и возачките дозволи со името Република Македонија. информираат од Министерството за внатрешни работи.

Без пасоши, лични карти и налепници со “северна”, не можете надвор од Македонија – МВР се огласи

Скопје1

Од вторник важат само возачките со Северна Македонија, МВР повикува да не се вози со старите дозволи

А1 On

СО СТАРИТЕ ПАСОШИ ВЕЌЕ НЕ МОЖЕ ДА СЕ ИЗЛЕЗЕ ОД МАКЕДОНИЈА Ќе важат личните карти без „Северна“, но не и возачките дозволи, информира МВР

+инфо

МВР ЗА НОВИТЕ ДОКУМЕНТИ: Од 13 февруари, не возете доколку немате возачка со „Северна“

Денешен

Детали за тоа како може да се користат пасошите и возачките- граничната ќе пропушта со стари лични карти, можни проблеми со осигурување возила

Телма

МВР: Граѓаните со старите патни исправи да не се обидуваат да излезат од државата, возачите да не управуваат со возило со стара дозвола

ТВ21

Centar Фокус Н.Македонија Вести плус 24 Вести Алсат-М

Тошковски за личните документи: Решение има!

Фокус - 11.02.2024

Најпрво сакам да им се извинам на граѓаните на Македонија за сè ова што се случува со личните документи. Ова е лудо. А решение има. Ако има политичка воља, проблемите се решаваат за еден ден, изјави вечерва за ТВ Канал 5 новиот министер за внатрешни ...

Тошковски за промената на личните документи: Решение има, потребна е политичка волја

Lider

Тошковски за промената на личните документи: Решение има, потребна е политичка волја

Во Центар

Тошковски: Ова што се случува со личните документи е лудо, а решение има – потребна е измена на два закона

Република - 11.02.2024

Новиот министер за внатрешни работи Панче Тошковски вели дека ако има политичка волја решение за хаосот со документите има. Според него тоа ќе се постигне со измени во Законот за патни исправи и во Законот за безбедност во сообраќајот.

Страшно, грозотија, кршење на човекови права-Тошковски за проблемот со издавање нови документи, најавува и дека граѓаните може да тужат и добијат од државата баснословни суми

Телма

МВР: Пасошите и возачките дозволи со Република Македонија престануваат да важат од 13 февруари 2024 година

Во Центар - 11.02.2024

– Од 00 часот на 13 февруари 2024 година престануваат да важат патните исправи и возачките дозволи со името Република Македонија и во важност ќе бидат само патните исправи и возачки дозволи со името Република Северна Македонија, извести денеска ...

МВР: Пасошите и возачките дозволи со Република Македонија престануваат да важат од 13 февруари 2024 година

Локално

МВР: Пасошите и возачките дозволи со Република Македонија престануваат да важат од 13 февруари

Канал5

Пасошите и возачките дозволи со Република Македонија престануваат да важат од 13 февруари 2024 година

Курир

Од вторник ќе важат само возачките дозволи и пасошите со Северна Македонија

Слободен Печат

Од 13 февруари ќе важат само пасошите и возачките со „Cеверна“

Република

МВР: Пасошите и возачките дозволи со Република Македонија престануваат да важат од 13 февруари 2024 година

Бриф

Либертас Фактор Сител ММС Zoom Нетпрес Frontline OhridNews