TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мијалков во судница: Било можно да се прислушува и надвор од УБК

1tv - 11.06.2019

Поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање Сашо Мијалков се сомнева дека не само 20.000 граѓани туку дека и тој бил мета на прислушување во една од најголемите афери во историјата на безбедносните служби во Македонија.

Бомбите се објавуваат од сајт регистиран во Холандија со видеа постирани од Франција а интернет код од Јужниот Пацифик

Телма - 11.06.2019

СЈО се уште ги анализира бомбите на Ел Чека, кичевското обвинителство се уште истражува а бројот на прислушувани разговори објавени на интернет постојано расте. Последното седиште на бомбите, порталот Клани Зајазит повторно е активиран.

„Прислушувања“, Мијалков го испрашуваше свиркачот Костовски

Алсат-М - 11.06.2019

Сашо Мијалков во улога на обвинет за децениското нелегално прислушување во земјава, го испрашуваше денеска сведокот на СЈО, Звонко Костовски. Тој е еден од двајцата вработени во УБК кои го обелоденија скандалот.

Мијалков бараше Костовски да докаже дека „бомбите“ се снимани во МВР

Р.С.Европа - 11.06.2019

Во Кривичнот суд, во првиот дел од денешното рочиште за случајот „Таргет – Тврдина“, обвинетиот Сашо Мијалков вкрстено го испрашуваше сведокот Звонко Костовски од петата управа во МВР. Мијалков го праша Костовски дали може да докаже дека ...

Костовски: Системот за прислушување се блокираше, се праќаа дописи да се зголеми капацитетот!

Фокус - 11.06.2019

Според поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, системот за прислушување во УБК никогаш не работел со полн капацитет, но според сведочењето на Звонко Костовски, имало ситуации кога системот бил блокиран, па се барало да се зголеми капацитетот на ...

Мијалков ги обвини Костовски и Лазаревски дека земале пари за „бомбите“, Костовски вели дека лаже

Фокус - 11.06.2019

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, на денешното рочиште за случајот „Таргет и Тврдина“, обидувајќи се да го дискредитира сведоко Звонко Костовски, алудираше дека заедно со Ѓорѓи Лазаревски, со кого ја открија аферата за масовното нелегално ...

Случајот „Таргет-Тврдина“ без материјални докази

Алфа - 11.06.2019

Кој го вршел нелегалното прислушување во Македонија? Од каде се појавија аудио снимките кои во моментов ги има СЈО и на темел на нив покрена голем број обвиненија против функционери од поранешната власт.

Мијалков тврди дека бил таргет, односно цел за прислушување, сведокот Костовски го демантира

Фокус - 11.06.2019

На денешното рочиште за „Таргет и Тврдина“, обвинетиот Сашо Мијалков се обидуваше да го дискредитира сведокот Звонко Костовски, кој ја откри аферата за масовното нелегално прислушување во УБК.

Костовски без одговор и аргументи за нелегалното прислушување

Република - 11.06.2019

Зошто Звонко Костовски ги преснимувал материјалите на мемориски стик, па ги префрлал на својот компјутер во УБК, па дури потоа ги префрлал на ди-ви-ди кое го изнесувал од Управата? Зошто воопшто самиот се доведувал во дополнителен ризик кога се ...

Мијалков до свиркачот: Дали е точно дека кај Лазаревски беа најдени 100.000 евра, а кај вас акции вредни 40.000 евра?

+инфо - 11.06.2019

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, денеска во судницата во Кривичниот суд го испрашува сведокот Звонко Костовски во случајот „Таргет-Тврдина“. Костовски заедно со Ѓорѓи Лазаревски, се вработените во МВР кои ги открија „бомбите“, а Мијалков ...

Мијалков се сомнева дека секој можел да прислушува, сведокот Звонко Костовски му објаснува дека само УБК може да сними ...

Сакам да кажам - 11.06.2019

Судењето за масовното нелегално прислушување „Тврдина-Таргет“, по повеќе од месец, продолжи кај што застана, со вкрстени прашања од обвинетиот ексдиректор на УБК Сашо Мијалков до сведокот, инженер во петтата управа на МВР Звонко Костовски.

Мијалков го испрашуваше Костовски за „бомбите”

Слободен Печат - 11.06.2019

Мијалков праша зошто се преземал ризик и од мемориски стик фајловите се префрлувале на ДВД и потоа се изнесувале од МВР, на што сведокот кажа дека така било договорено. Во Кривичнот суд, во првиот дел од денешното рочиште за случајот „Таргет – ...

(Фото) Задникот на Мијалков со потписот на Долче и Габана

Репортер - 11.06.2019

Поранешниот шеф на УБК , Сашо Мијалков, се појави на судењето за предметот Таргет -тврдина. И овој пет облече бела кошула, каква што најчесто носи кога се појавува на судењата. Сепак , црните патолони со потписот на Долче и Габана, беше она за што ...

Според Мијалков постоела можност прислушувањето да било од мобилна опрема, надвор од УБК!

Фокус - 11.06.2019

Екс директорот на УБК, Сашо Мијалков, на денешното рочиште за масовното прислушување „Таргет и Тврдина“, вкрстено го испрашува сведокот Звонко Костовски, кој заедно со Ѓорѓи Лазаревски ја открија аферата.

Мијалков: 100 илјади евра се најдени на сметка на Ѓорѓи Лазаревски

А1 On - 11.06.2019

Сашо Мијалков, ексшефот на УБК, го праша сведокот Звонко Костовски во случајот „Таргет Тврдина“, дали знае дека наводно на сметката на Ѓорѓи Лазаревски се најдени 100 илјади евра и дали Костовски поседува акции во 40 илјади евра.

Мијалков: Израелци ни поднесоа извештај дека во Скопје се прислушува со уреди кои не се од МВР

+инфо - 11.06.2019

Мијалков го потсети сведокот дека израелска фирма во неговата канцеларија им презентирала т.н. тактичка опрема за прислушување и оти тогаш Израелците поставиле уред на прозорецот и отвориле три лаптопи преку кои се фаќале телефонските броеви кои ...

ВИДЕО: Како да сме сигурни дека некој од надвор не прислушувал, го праша Мијалков сведокот Костовски

А1 On - 11.06.2019

Во Основниот Кривичен суд, ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, продолжи да го испрашува сведокот Звонко Костовски во предметот за масовното прислушување „Таргет Тврдина“. На почетокот, Мијалков повторно побара Костовски да прикаже доказ за неговите ...

Израелска фирма може да го реши прислушувањето и “Таргет-Тврдина”

Expres - 11.06.2019

Израелска фирма која била посочена денеска во судот во случајот „Таргет-Тврдина“ може да расчисти голем број непознати детали во аферата за масовнотото прислушување и во судскиот процес поврзан со неа.

„Таргет-Тврдина“ и „Топлик“ продолжуваат во Кривичен

Н.Македонија - 11.06.2019

Во Основниот суд Скопје 1 Скопје денеска треба да се одржат две судења за кои има наделжност Специјалното јавно обвинителство (СЈО), предметите со кодно име „Таргет- Тврдина“ и „Топлик“ се закажани во 10 часот претпладне во Кривичниот суд.

Во Кривичен ново рочишта за „Таргет-Тврдина”

Слободен Печат - 11.06.2019

Случајот се наоѓа во доказна постапка и го води судијката Женета Бегтовиќ. Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се ...

Нови рочишта за „Таргет-Тврдина” и „Топлик“

Независен - 11.06.2019

Судењето за незаконското следење на комуникациите „Таргет-Тврдина” на СЈО треба да продолжи денеска со вкрстено испрашување на сведокот Звонко Костовски од страна на обвинетиот Сашо Мијалков и со сослушување на следниот сведок Сашо Трајковски.

Мијалков ги обвини Костовски и Лазаревски дека земале пари за „бомбите“, Костовски вели дека лаже

Либертас - 11.06.2019

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, на денешното рочиште за случајот „Таргет и Тврдина“, обидувајќи се да го дискредитира сведоко Звонко Костовски, алудираше дека заедно со Ѓорѓи Лазаревски, со кого ја открија аферата за масовното нелегално ...

Сашо Мијалков со вкрстени прашања го збуни сведокот на СЈО

Курир - 11.06.2019

Зошто Звонко Костовски ги преснимувал материјалите на мемориски стик, па ги префрлал на својот компјутер во УБК, па дури потоа ги префрлал на ди-ви-ди кое го изнесувал од Управата? Зошто воопшто самиот се доведувал во дополнителен ризик кога се ...

Мијалков распали: Сведоците Костовски и Лазарески фатени во тесно

Курир - 11.06.2019

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, денеска во судницата во Кривичниот суд го испрашува сведокот Звонко Костовски во случајот „Таргет-Тврдина“. Костовски заедно со Ѓорѓи Лазаревски, се вработените во МВР кои ги открија „бомбите“, а Мијалков ...

„Таргет-Тврдина”: Мијалков го испрашуваше Костовски за „бомбите”

ММС - 11.06.2019

Во Кривичнот суд, во првиот дел од денешното рочиште за случајот „Таргет – Тврдина”, обвинетиот Сашо Мијалков вкрстено го испрашуваше сведокот Звонко Костовски инженер во петата управа во МВР.

Мијалков: Постоеше можност за прислушувањето од мобилна опрема, надвор од УБК. Костовски демантира

Либертас - 11.06.2019

Екс директорот на УБК, Сашо Мијалков, на денешното рочиште за масовното нелегално прислушување „Таргет и Тврдина“, вкрстено го испрашува сведокот Звонко Костовски, кој заедно со Ѓорѓи Лазаревски ја открија аферата.

Мијалков рече дека кај Лазаревски на сметка биле најдени 100.000 евра

Макфакс - 11.06.2019

Сашо Мијалков, ексшефот на УБК, го праша сведокот Звонко Костовски во случајот “Таргет Тврдина”, дали знае дека наводно на сметката на Ѓорѓи Лазаревски се најдени 100 илјади евра и дали Костовски поседува акции во 40 илјади евра.

Мијалков: Израелци ни покажаа опрема со која се прислушува со уреди кои не се од МВР

Либертас - 11.06.2019

Звонко Костовски, еден од вработените во УБК кои ги открија „бомбите“ денеска во Кривичниот суд продолжи да сведочи во случајот за масовното прислушување „Таргет-Тврдина“. Тој денеска одговараше на прашањата на поранешниот директор на УБК, Сашо ...

Мијалков до сведокот Костовски: Како да бидеме сигурни дека некој од надвор нè прислушувал?

Макфакс - 11.06.2019

Во Кривичниот суд, ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, продолжи да го испрашува сведокот Звонко Костовски во предметот за масовното прислушување „Таргет Тврдина“. На почетокот, Мијалков повторно побара Костовски да прикаже доказ за неговите тврдења ...

Нови рочишта за „Таргет-Тврдина” и „Топлик“

Локално - 11.06.2019

Судењето за незаконското следење на комуникациите „Таргет-Тврдина” на СЈО треба да продолжи денеска со вкрстено испрашување на сведокот Звонко Костовски од страна на обвинетиот Сашо Мијалков и со сослушување на следниот сведок Сашо Трајковски.

Мијалков ги обвини Костовски и Лазаревски дека земале пари за „бомбите“

Локално - 11.06.2019

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, на денешното рочиште за случајот „Таргет и Тврдина“, обидувајќи се да го дискредитира сведокот Звонко Костовски, алудираше дека заедно со Ѓорѓи Лазаревски, со кого ја открија аферата за масовното нелегално ...

Сашо Мијалков со вкрстени прашања го збуни сведокот на СЈО

Нетпрес - 11.06.2019

Зошто Звонко Костовски ги преснимувал материјалите на мемориски стик, па ги префрлал на својот компјутер во УБК, па дури потоа ги префрлал на ди-ви-ди кое го изнесувал од Управата? Зошто воопшто самиот се доведувал во дополнителен ризик кога се ...

Мијалков распали: Сведоците Костовски и Лазарески фатени во тесно

Press24 - 11.06.2019

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, денеска во судницата во Кривичниот суд го испрашува сведокот Звонко Костовски во случајот „Таргет-Тврдина“. Костовски заедно со Ѓорѓи Лазаревски, се вработените во МВР кои ги открија „бомбите“, а Мијалков ...

„Таргет-Тврдина“: Мијалков го испрашуваше Костовски за „бомбите“

Опсервер - 11.06.2019

Во Кривичнот суд, во првиот дел од денешното рочиште за случајот „Таргет – Тврдина“, обвинетиот Сашо Мијалков вкрстено го испрашуваше сведокот Звонко Костовски инженер во петата управа во МВР.

Мијалков: Постоеше можност за прислушувањето од мобилна опрема, надвор од УБК

Скопје1 - 11.06.2019

На денешното рочиште за „Таргет и Тврдина“, обвинетиот Сашо Мијалков се обидуваше да го дискредитира сведокот Звонко Костовски, кој ја откри аферата за масовното нелегално прислушување во УБК.

Мијалков рече дека кај Лазаревски на сметка биле најдени 100.000 евра

Точка - 11.06.2019

Сашо Мијалков, ексшефот на УБК, го праша сведокот Звонко Костовски во случајот „Таргет – Тврдина”, дали знае дека наводно на сметката на Ѓорѓи Лазаревски се најдени 100 илјади евра и дали Костовски поседува акции во 40 илјади евра.

МИЈАЛКОВ: „Израелска фирма во мојата канцеларија презентираше тактичка опрема за прислушување„

Магазин - 11.06.2019

Звонко Костовски, еден од вработените во УБК кои ги открија „бомбите“ денеска во Кривичниот суд продолжи да сведочи во случајот за масовното прислушување „Таргет-Тврдина“. Тој денеска одговараше на прашањата на поранешниот директор на УБК, Сашо ...

Нови рочишта за „Таргет-Тврдина” и „Топлик“

Press24 - 11.06.2019

Судењето за незаконското следење на комуникациите „Таргет-Тврдина” на СЈО треба да продолжи денеска со вкрстено испрашување на сведокот Звонко Костовски од страна на обвинетиот Сашо Мијалков и со сослушување на следниот сведок Сашо Трајковски.

Мијалков: Кај Лазаревски биле најдени 100.000 евра, а кај Костовски акции вредни 40.000 евра

Нетпрес - 11.06.2019

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, денеска во судницата во Кривичниот суд го испрашува сведокот Звонко Костовски во случајот „Таргет-Тврдина“. Костовски заедно со Ѓорѓи Лазаревски, се вработените во МВР кои ги открија „бомбите“, а Мијалков ...

Мијалков го испрашуваше свиркачот Костовски: Како да бидеме сигурни дека некој од надвор нè прислушувал?

PressingTV - 11.06.2019

Во Кривичнот суд, во првиот дел од денешното рочиште за случајот „Таргет – Тврдина“, обвинетиот Сашо Мијалков вкрстено го испрашуваше сведокот Звонко Костовски инженер во петата управа во МВР.

Мијалков до Костовски: Како може да бидеме сигурни дека некој од надвор не прислушувал

Канал5 - 11.06.2019

Звонко Костовски, еден од вработените во УБК кои ги открија „бомбите“ денеска во Кривичниот суд продолжи да сведочи во случајот за масовното прислушување „Таргет-Тврдина“. Тој денеска одговараше на прашањата на поранешниот директор на УБК, Сашо ...

Нови рочишта за „Таргет-Тврдина” и „Топлик“

Сител - 11.06.2019

Судењето за незаконското следење на комуникациите „Таргет-Тврдина” на СЈО треба да продолжи денеска со вкрстено испрашување на сведокот Звонко Костовски од страна на обвинетиот Сашо Мијалков и со сослушување на следниот сведок Сашо Трајковски.

МИЈАЛКОВ ОБВИНУВА, КОСТОВСКИ НЕГИРА: Од каде на сметките на Лазаревски и семејството имаше 100 000 евра, а кај ...

Денешен - 11.06.2019

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, денеска во судницата во Кривичниот суд го испрашува сведокот Звонко Костовски во случајот „Таргет-Тврдина“. Костовски заедно со Ѓорѓи Лазаревски, се вработените во МВР кои ги открија „бомбите“, а Мијалков ...

Мијалков: Израелци ни поднесоа извештај дека во Скопје се прислушува со уреди кои не се од МВР

Курир - 11.06.2019

Мијалков го потсети сведокот дека израелска фирма во неговата канцеларија им презентирала т.н. тактичка опрема за прислушување и оти тогаш Израелците поставиле уред на прозорецот и отвориле три лаптопи преку кои се фаќале телефонските броеви кои ...

Нови рочишта за „Таргет-Тврдина” и „Топлик“

А1 On - 11.06.2019

Судењето за незаконското следење на комуникациите „Таргет-Тврдина” на СЈО треба да продолжи денеска со вкрстено испрашување на сведокот Звонко Костовски од страна на обвинетиот Сашо Мијалков и со сослушување на следниот сведок Сашо Трајковски.

МИЈАЛКОВ: Израелска фирма ни презентираше дека се прислушува надвор од МВР

Денешен - 11.06.2019

Звонко Костовски, еден од вработените во УБК кои наводни ги открија „бомбите“ денеска во Кривичниот суд продолжи да сведочи во случајот за масовното прислушување „Таргет-Тврдина“. Тој денеска одговараше на прашањата на поранешниот директор на УБК, ...

Нови рочишта за „Таргет-Тврдина” и „Топлик”

ММС - 11.06.2019

Судењето за незаконското следење на комуникациите „Таргет-Тврдина” на СЈО треба да продолжи денеска со вкрстено испрашување на сведокот Звонко Костовски од страна на обвинетиот Сашо Мијалков и со сослушување на следниот сведок Сашо Трајковски.

Нови рочишта за „Таргет-Тврдина” и „Топлик“

24 Вести - 11.06.2019

Судењето за незаконското следење на комуникациите „Таргет-Тврдина” на СЈО треба да продолжи денеска со вкрстено испрашување на сведокот Звонко Костовски од страна на обвинетиот Сашо Мијалков и со сослушување на следниот сведок Сашо Трајковски.

Нови рочишта за „Таргет-Тврдина” и „Топлик“

МКД - 11.06.2019

Судењето за незаконското следење на комуникациите „Таргет-Тврдина" на СЈО треба да продолжи денеска со вкрстено испрашување на сведокот Звонко Костовски од страна на обвинетиот Сашо Мијалков и со сослушување на следниот сведок Сашо Трајковски.

Нови рочишта за „Таргет-Тврдина” и „Топлик“

1tv - 11.06.2019

Судењето за незаконското следење на комуникациите „Таргет-Тврдина” на СЈО треба да продолжи денеска со вкрстено испрашување на сведокот Звонко Костовски од страна на обвинетиот Сашо Мијалков и со сослушување на следниот сведок Сашо Трајковски.