TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Софија најде виновник за ветото: За Брисел, Димитров е поопасен од Ковид-19 (ВИДЕО)

Expres - 24.11.2020

Првиот човек на бугарската новинска агенција БГНЕС Љупчо Нешков преку кого најчесто се пласира бугарската позиција за македонските работи тврди дека екс шефот на македонската дипломатија а сега вицепремиер за Европа Никола Димитров е човекот што го ...

Бугарија за в петок најави „комплетно затворање“ на државата поради коронавирусот

А1 On - 23.11.2020

Бугарија има намера во петок да ги затвори училиштата, рестораните и продавниците и да ги забрани сите спортски настани, приватни забави и екскурзии, за да се спречи ширењето на вирусот. Тоа го изјави денеска министерот за здравство на Бугарија, ...

Ќе влијае ли бугарското вето врз работата на историската комисија

Сител - 23.11.2020

Барањата на официјална Софија се апсолутно неприфатливи за нас, но решение мора да најдеме преку дијалог, вели претседателот на македонскиот дел од заедничката историска комисија. Во разговор за бугарската ТВ Европа, професорот Ѓоргиев открива дека ...

Бугарија го загуби мечот во 91. минута со ветото за Македонија, оценува бугарски политолог

Expres - 23.11.2020

Георги Кирјаков, бугарски политолог, во интервју за тамошната телевизија Блумберг го критикува ветото од Бугарија за стартот на преговори на Македонија за членство во Европската унија. „Бугарија јасно ги изрази сопствените приоритети и цели за време ...

Заев: Не сме далеку од договор со Бугарија – на нова средба со Борисов се надева во декември на вториот состанок на ...

ТВ21 - 23.11.2020

Премиерот Заев со задоволство ќе се сретне и ќе разговара со пријателите. Изјавата на Заев доаѓа по онаа на бугарскиот премиер бугарскиот премиер Борисов .Тој во изјава со амбасадорите на земјите- членки на ЕУ и Швајцарската конфедерација кажал дека ...

Јотова: Бугарија требаше да се бори за еврокомесар за проширување

Expres - 23.11.2020

Бугарската потпретседателка Илијана Јотова смета дека Бугарија требало да се бори да добие еврокомесар за проширување. „Бугарија беше и ќе продолжи да биде најголемиот поддржувач на европската интеграција на Западен Балкан.

Заев вели дека не е многу далеку од договор со Бугарија

Deutsche Welle - 23.11.2020

Дали „пријателството“ меѓу Скопје и Софија е посилно од историските спорови ќе покажат наредните две недели. Заев и Борисов денеска со оптимистички најави дека е можен дијалог и решавање на билатералните прашања „Не сме многу далеку од договор со ...

Заев денеска изненади, вели: Не сме далеку од договор со Бугарија!

Алсат-М - 23.11.2020

За првпат во последните неколку недели, премиерот Заев со јасен оптимизам: Скопје и Софија, вели, не се далеку од договор. Според него, страните можат да ги надминат разликите до следниот состанок на Генералниот совет на ЕУ, што се очекува да се ...

ЈАНЕВСКИ ДО БУГАРСКИОТ МИНИСТЕР ЗА НАДВОРЕШНИ УШТЕ ВО 2012 ГОДИНА: Ви ја крадеме историјата? Како не ти е срам да бидеш ...

Денешен - 23.11.2020

Коментар напишан во 2012 година по повод бугарските тврдења дека им ја крадеме историјата, кодошлакот што по тој повод во Брисел го вршеше нивниот надворешен мнистер Николај Младенов и неформалните најави дека ако им попуштиме само на Грците не сме ...

Бугарија ги признава македонските јазик и идентитет како реалност и низ тие формулации ќе се најде решение, вели Заев

Сакам да кажам - 23.11.2020

Премиерот Зоран Заев вели дека не сме далеку од договор со Бугарија да се одблокира почетокот на пристапните преговори со ЕУ. Заев, одговарајќи на новинарски прашања на маргините на Македонскиот енергетски форум, рече дека се развиваат идеи и се ...

Костов: Бугарија со блокадата на Македонија и наштетува на ЕУ и го уништува вредносниот систем

Курир - 23.11.2020

Македонија и Македонците се македонзимот. Македонизмот никого не повредил. Бугарите во суштина ја сакаат нашата историја, го сакаат македонското. Бугарската политичка хиена сега ни доаѓа во дворот и рже.

Захариева го обвини Богојески дека предложил депортација на македонските Бугари, тој и возврати дека е во состојба на ...

Фокус - 23.11.2020

Министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева во гостување на една бугарска телевизија го обвини Петар Богојески дека предложил депортација на македонските Бугари од Македонија во Бугарија.

Борисов: Бугарија секогаш е подготвена за дијалог со Северна Македонија

24 Вести - 23.11.2020

Има ли вистинска желба за решение на спорот меѓу Скопје и Софија или ќе останат празни зборови без конкретни чекори од двете страни? Премиерот Заев денеска најави средба со неговиот бугарски колега Борисов пред Советот за општи работи во декември и ...

Ѓоргиев: Бугарските барања се апсолутно неприфатливи за нас, дијалогот да продолжи

ТВ21 - 23.11.2020

Несомнено, политичката ситуација по бугарското вето ќе влијае на работата на Заедничката историска комисија, но, сепак, сметам дека таа треба да продолжи да работи. Надминување на недоразбирањата можат да се случат само преку дијалог, преку ...

Кој е Бугаринот Бојко Борисов: Карате мајстор, противпожарен инженер

Фактор - 23.11.2020

Политичар со вештини... Бојко Методиев Борисов, поранешен градоначалник на Софија, Бугарија е роден на 13 јуни 1959 година во местото Банкја. Помеѓу 1982 и 1990 година тој извршуваше различни функции во бугарското Министерство за внатрешни работи.

Георгиев: Нема да толерираме палење на нашето знаме во Македонија

Локално - 23.11.2020

„Оние луѓе што го запалија бугарското знаме веројатно го прават тоа, затоа што Бугарија во оваа фаза рече „не“ за пристапувањето на Северна Македонија во ЕУ. Она што го видовме е типично за друго време.

Никоски: Последната изјава на Заев кажува имаме македонски јазик и народ, но корените се бугарски

Курир - 23.11.2020

„Заедничка историја не може да имаат два народа или две нации. Ако има заедничка историја тоа е еден народ. А, ние потпишавме дека имаме заедничка историја. Врз основа на тоа целата оваа бугарска стратегија се базира на таа заедничка историја.

Борисов пред ЕУ амбасадорите - Разговорите продолжуваат

Сител - 23.11.2020

Бугарија е подготвена да ги продолжи преговорите со Македонија за да се одблокира евроспката интеграција. Ова бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска го порача пред амбасадорите на ЕУ. „Бугарија отсекогаш била подготвена за дијалог и разбирање за ...

Заев: Не сме многу далеку од договор со Бугарија

360 степени - 23.11.2020

Заев истакна дека му е драго што Бугарија го признава, како што рече македонскиот јазик македонскиот идентитет како наша реалност Не сме многу далеку од договор со Бугарија, изјави денеска премиерот Зоран Заев, на маргините на Македонскиот ...

Никоски: Заев подготвен да капитулира пред Бугарија

Курир - 23.11.2020

„Најзагрижувачко е изјавата на Заев, најновата, а, тоа покажува спремност на капитулација. Тоа е најстрашното значи, еве признаваат дека сме Македонци, но дали сме биле Бугари до 1944 година кому е тоа важно.

Заев: Не сме многу далеку од договор со Бугарија, од Софија пинакви тонови

OhridNews - 23.11.2020

Република Северна Македонија прави се што е неопходно во функција да се постигне решение за отворените прашања коишто постојат со Софија, изјави денеска премиерот Зоран Заев, посочувајќи дека Бугарија е голем пријател на земјава и оти верува дека ќе ...

Бугарското МНР за РСЕ кажа што точно бара Софија

Р.С.Европа - 23.11.2020

Бугарското МНР излезе со тврдења за низа прекршувања на Договорот за добрососедство, меѓу кои и различно толкување на терминот заедничка историја во документи. Од македонското МНР засега нема одговор.

Во декември нова сесија на историчарите, но нема оптимизам по бугарското „не“

Канал5 - 23.11.2020

Терминот „заедничка историја“ е нешто со што ние и бугарските колеги не се согласуваме во толкувањето. Бугарските барања се апсолутно неприфатливи за нас, не се согласуваме дека под поимот заедничка историја се подразбира само историјата на ...

Заев: Драго ми е што Бугарија го признава македонскиот јазик!

Фокус - 23.11.2020

Премиерот на Македонија, Зоран Заев во денешна изјава за медиумите говореше за можна средба со премиерот на Бугарија, Бојко Борисов и проблемите кои се појавија со овој наш источен сосед. „Бугарија е голем пријател на Северна Македонија и верувам ...

Заев: Бугарија го призна македонскиот јазик и идентитет како наша реалност

МКД - 23.11.2020

Премиерот Зоран Заев вели дека останува оптимист до Самитот на ЕУ што треба да се одржи во декември, дека ќе се најде решение со Бугарија, нагласувајќи дека му е драго што Софија го призна македонскиот јазик и македонскиот идентитет.

ВИДЕО | Георгиев: Барањата на Бугарија се апсолутно неприфатливи за Македонците

Слободен Печат - 23.11.2020

„Несомнено, политичката ситуација ќе има влијание на работата на Заедничката историска комисија, но, и покрај тоа, убеден сум дека таа треба да продолжи. Работите можат да се случат само преку дијалог, преку разговори“, изјави во интервју за ...

Што потпишавме? На сајтот на владата стои „shared history“, во Обединетите нации стои „common history“ со Бугарија

365 - 23.11.2020

Македонија не го исполнува Договорот за добрососедство потпишан во 2017 година – ова е една од најповторуваните пораки што ги испраќаат бугарските политичари, но притоа без детално да посочат на кој дел од договорот мислат и со што конкретно земјава ...

Се разглобуваат секакви варијанти, вели Заев и се надева дека ќе има решение со Бугарија

Фактор - 23.11.2020

Властите во Македонија се надеваат дека ќе се постигне решение со Бугарија. Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека не се многу далеку од договор со Бугарија. Вели дека само треба да се има добра волја.

Борисов: Бугарија е подготвена за дијалог и разбирање со С Македонија, но тоа треба да го сакаат двете страни

360 степени - 23.11.2020

Ова бугарскиот премиер го изјавил на видеоконференциска средба со амбасадорите на земјите-членки на ЕУ и Швајцарската конфедерација Бугарија отсекогаш била подготвена за дијалог и разбирање за решавање на билатералните прашања со Република Северна ...

Заев: Блиску сме до договор со Бугарија – историчарите не се оптимисти

Алфа - 23.11.2020

По бугарското вето историчарите не се оптимисти дека Македонија ќе постигне договор со источниот сосед да почнат преговорите за евроинтеграција. „Бугарските барања се апсолутно неприфатливи“ – дециден е историчарот Драги Ѓоргиев од македонскиот тим ...

Бугарскиот министер Георгиев: Ако Скопје не ги почитува партнерите, тешкотиите ќе се множат!

Слободен Печат - 23.11.2020

Жално би било Македонија да не го зарши патот, по кој самата тргна, изјави во телевизиско интервју заменикот министер за надворешни работи на Бугарија, Георг Георгиев. Тој го искоментира и палењето на бугарското знаме и навредите кон министерката ...

Заев: Не сме многу далеку од договорот, само треба да имаме добра волја

А1 On - 23.11.2020

Премиерот Зоран Заев изјави дека очекува средба со бугарскиот премиер Бојко Борисов во следниве недели. „Бугарија е голем пријател и верувам ќе остане на таа линија. Ние не сме многу далеку од договорот, ние треба само да имаме добра волја.

Заев: Не сме далеку од договор со Бугарија!

Слободен Печат - 23.11.2020

Бугарија е голем пријател и прави се што е неопходно во нејзина функција за да се постигне решение за отворените прашања, изјави премиерот Зоран Заев. – Ние не сме многу далеку од договор, но треба да имаме добра волја и да гледаме позитивно и да ја ...

Заев: Не сме многу далеку од договор со Бугарија

Бриф - 23.11.2020

Република Северна Македонија прави се што е неопходно во функција да се постигне решение за отворените прашања коишто постојат со Софија, изјави денеска премиерот Зоран Заев, посочувајќи дека Бугарија е голем пријател на земјава и оти верува дека ќе ...

Гордан Георгиев: До внукот на убиецот на мојот дедо

Deutsche Welle - 23.11.2020

Неодамна сфатив и одлучив дека јас треба да ја прекинам индуцираната омраза спрема Бугарите. Си реков доста е, многу вода протекло, време е за нов лист, за простување и нов почеток. Пишува Гордан Георгиев „Економија и бизнис", Ноември 2020 Ние дома ...

Ѓоргиев: Бугарската блокада ќе влијае на работата на Мешовитата историска комисија

Локално - 23.11.2020

„Бугарската блокада ќе влијае на работата на Мешовитата историска комисија, но таа треба да продолжи да работи и тоа ќе се случи на 3-ти и 4-ти декември“, изјави членот на македoнскиот историски тим, Драги Ѓоргиев во интервју за емисијата „Слободна ...

Борисов со смирувачки тонови: „Бугарија е подготвена за дијалог и разбирање за решавање на спорот“

Локално - 23.11.2020

„Токму за време на бугарското претседателство со Советот на ЕУ, нашата земја се најде високо на агендата на ЕУ за европската иднина на Западен Балкан“, изјавил бугарскиот премиер Бојко Борисов на видеоконференциска средба со амбасадорите на ...

Зад Македонија е провалија – ниту милиметар простор за отстапки!?

Либертас - 23.11.2020

Кога некој ќе си земе за право, или, за должност –сеедно, нешто да брани, тогаш тој повеќе нема право да ја завлекува главата во песок. Така е и со нас, кои го поддржавме договорот за добросоедство со Бугарија на владата на премиерот Заев, а ...

Борисов: Бугарија отсекогаш била подготвена за дијалог и разбирање за решавање на билатералните прашања со Северна ...

Опсервер - 23.11.2020

Бугарија отсекогаш била подготвена за дијалог и разбирање за решавање на билатералните прашања со Република Северна Македонија, но тоа мора да биде посакувано и спроведено од двете страни, напиша на Фејсбук бугарскиот премиер Бојко Борисов, по ...

Заев: Верувам дека договор со Бугарија ќе се случи

Локално - 23.11.2020

Премиерот Зоран Заев во изјава за медиумите соопштил дека во следните неколку недели очекува средба со неговиот бугарски колега, Бојко Борисов. „Бугарија е голем пријател на Северна Македонија и верувам дека ќе останеме на тоа.

Богојески до Захариева: Само ум помрачен од омраза може да смисли депортации во 21 век

365 - 23.11.2020

Само ум помрачен од омраза може да смисли депортации во 21 век – ѝ порача Петар Богојески, лидерот на „Македонски концепт“, на Министерката за надворешни работи на Бугарија – Екатерина Захариева, во изјава за „Фокус“ , откако таа во едно ТВ интервју ...

Георгиев за палењето на бугарското знаме: Ова однесување нема да се толерира

Фактор - 23.11.2020

Тие луѓе кои ја запалија бугарската тробојка, веројатно го прават тоа, затоа што Бугарија рече „не“ за пристапувањето на с.Македонија во ЕУ во оваа фаза, вели заменик министерот за надворешни работи на Бугарија, Георг Георгиев.

Интервју со Благојче Атанасовски: Ќе настрадаме затоа што за ништо нема национален консензус

Слободен Печат - 23.11.2020

Блокадата на Бугарија за Македонија за почеток на преговорите за членство со ЕУ не е заради претстојните избори, ниту пак промената на власта ќе значи нешто позитивно за нас, затоа што идејата дека Македонците се Бугари таму се негува над сто години ...

ВАСКО ЕФТОВ: Мaкедонците и Бугарите и претходно не се сакаа, сега веќе се мразат!

Во Центар - 23.11.2020

Во интервју на српската Национална телевизија Тв Хепи, новинарот Васко Ефтов имаше интервју на тема односите меѓу Македонија и Бугарија и бугарското вето за оптпочнување на преговорите меѓу Македонија и Бугарија.

Заменикот на Захариева: Не може земја во предпристапен процес да ѝ држи лекции на Бугарија, која е членка од 2007 ...

365 - 23.11.2020

Во Северна Македонија изминативе денови видовме запалени бугарски знамиња и слушнавме сексистички напади од водечки политичари кон сите бугарски жени, вклучително и до министерката за надворешни работи на Бугарија – Екатерина Захариева… Со овие ...

Заев: Не сме далеку од договор со Бугарија

365 - 23.11.2020

„Не сме многу далеку од договор со Бугарија“, изјави денеска премиерот Зоран Заев, на маргините на Македонскиот енергетски форум. Тој изрази задоволство и увереност за евентуална средба со бугарскиот колега (и, како што и овојпат посочи – пријател) ...

Захариева: Палењето на бугарското знаме во Македонија е безобразие!

Во Центар - 23.11.2020

Палењето на бугарското знаме во Македонија е безобразие!Откако сме ги признале како држава, Бугарија многу пати и подавала рака на Македонија во многу тешки моменти. За жал, видовме дека се неискрени и дека не ни посакуваат добро.

Бојко Борисов пред ЕУ амбасадорите подава рака за продолжување на дијалогот со Македонија

Слободен Печат - 23.11.2020

Бугарскиот премиер Бојко Борисов учествува на видео конференција со амбасадорите на земјите членки на ЕУ и Швајцарската конфедерација на која меѓудругото сподели и свои видувања за спорот со Македонија: -Бугарија отсекогаш била подготвена за дијалог ...

Бугарија ја извезува својата криза во регионот

Н.Македонија - 23.11.2020

Бугарија се наоѓа во длабока политичка криза, која, покрај политичката димензија, има и социјално-економска, со елементи на рецесија, финансиска нестабилност, висок степен на криминал и корупција, криза на политичкиот систем и институционална ...

Заев: Не сме многу далеку од договор, драго ми е што Бугарија ги признава македонскиот идентитет и јазик

Frontline - 23.11.2020

Премиерот Зоран Заев изјави дека очекува средба со бугарскиот премиер Бојко Борисов во следниве ...