TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заврши комисиската расправа за уставните измени – се чека гласањето

Нова ТВ - 12.10.2018

Заврши дебатата за уставните измени во Комисијата за уставни прашања. Во реплика до пратеникот од ВМРО ДПМНЕ Димитар Стевананџија, премиерот Зоран Заев кажа дека ,,си играме играчки ако мислиме дека ќе има подобар договор“.

Дебатата за уставните измени се префрла во Парламентот

Глас на Америка - 12.10.2018

По денешното продолжение на комисиската расправа за владиниот предлог за уставни измени, дебатата се префрла на пленарна седница на парламентот. Во понеделник пратениците ќе треба да се произнесат дали се за одлука за пристапување кон измена на ...

Кој им се заканува на членовите на ВМРО-ДПМНЕ?

Канал5 - 12.10.2018

МВР не ги открива политичарите кои добивале закани околу донесувањето на предлогот за уставните измени. Од полицијата не откриваат ниту кој им се заканува на раководните лица и членови на ВМРО - ДПМНЕ, за кои вчера на јавен настап зборуваше ...

Мисовски го повика ВМРО-ДПМНЕ да даде поддршка за уставни измени

Алсат-М - 12.10.2018

Потпретседателот на Собранието, Горан Мисовски, денеска ги повика пратениците од ВМРО-ДПМНЕ на собраниската седица в понеделник да ги поддржат уставните измени и како што рече, заеднички да ја обезбедат европската иднина на граѓаните.

Владимир Нелоски: Албанците и младите луѓе во земјава му кажаа НЕ на Заев

Курир - 12.10.2018

Премиерот Зоран Заев го глуби тлото под нозе, смета Владимир Нелоски, член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ. Според него, младите луѓе во земјава се тие кои ќе му го покажат местото на Заев и ќе го испратат во историјата, вели Нелоски во ...

Мисовски до ВМРО-ДПМНЕ: Жестоко сме се расправале, но за ЕУ и НАТО секогаш сме имале ист став

+инфо - 12.10.2018

Преку парламентарната дипломатија заеднички ги браневме интересите на Република Македонија, бевме единствени и во Вашингтон, Брисел, Париз и во Лондон и секаде го промовиравме ставот дека Република Македонија заслужува и треба да биде членка на НАТО ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ ќе ја сноси вината доколку се реализираат проценките на ММФ за намалување на економскиот раст

Стандард - 12.10.2018

„По формирањето на Владата предводена од СДСМ, за краток период, успешните економски политики доведоа до тоа во вториот квартал од 2018 година, економијата, односно Бруто домашниот производ забележа раст од 3.1 отсто“, соопштуваат од СДСМ.

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ на координација со партиското раководство пред седницата за уставни измени

Press24 - 12.10.2018

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ денеска пред почетокот на продолжението на седницата на Комисијата за уставни прашања одржуваат координација со партиското раководство. Координацијата се одржува во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ.

СДСМ: Економијата расте,ВМРО-ДПМНЕ ќе ја сноси вината aко не се реализираат проценките

24Инфо - 12.10.2018

По формирањето на Владата предводена од СДСМ, за краток период, успешните економски политики доведоа до тоа во вториот квартал од 2018 година, економијата, односно Бруто домашниот производ забележа раст од 3.1 отсто, реагираа од СДСМ на ...

(Видео) Мисовски: Не сакам да верувам дека пратениците од ВМРО-ДПМНЕ нема да гласаат за уставни измени

1tv - 12.10.2018

Потпретседателот на Собранието Горан Мисовски денеска ги повика пратениците од ВМРО-ДПМНЕ на пленарната седица во понеделник да ги поддржат уставните измени и заеднички да ја обезбедат европската иднина на граѓаните.

Гилотината 600.000 евра

+инфо - 12.10.2018

Мухамед Зекири изјави дека бил во постојан контакт со пратениците (сите) на ВМРО-ДПМНЕ. Дека тој и други тивко преговарале да дојдат до најнеопходни десет гласа за постапката промена (веќе во тек) на членови од Уставот според договорот Ципрас-Заев.

(Видео) Мисовски: Не сакам ни да помислам дека ВМРО-ДПМНЕ ќе го спречи ЕУ-интегративниот процес

Макфакс - 12.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ да ги надминат внатрешните несогласувања и да не го спречуваат ЕУ-интегративниот процес, порача потпретседателот на Собранието, Горан Мисовски. Тој ги повика пратениците од опозицијата да гласаат за уставните измени.

Меѓународен притисок врз ВМРО-ДПМНЕ? Адеми: и ЕНП го тера Мицкоски да гласа за измените

ТВ21 - 11.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ се соочува со голем притисок од меѓународниот фактор за да гласа за уставните измени. Ваков притисок доаѓа дури и од Европската народна партија (EPP) или Групата на десните партии кон центарот, познати како демохристијански партии, каде ...

Могерини, во понеделник ќе ги информира членките на ЕУ за состојбата и референдумот во Македонија

24 Вести - 11.10.2018

Огромен е бројот на пратеници од опозицијата кои се свесни дека нема план Б за иднината на државата и прашање на време е кога ќе заврши процесот на уставните измени во Собрание – премиерот Зоран Заев оптимистички вели дека собраниската процедура ...

ВМРО-ДПМНЕ не попушта под притисокот на европските Народни партии

Алсат-М - 11.10.2018

И покрај загриженоста на пратениците на Европската народна партија, каде спаѓа и ВМРО-ДПМНЕ, но и Демохристијанската партија на германската канцеларка Меркел, во врска со, како што беше наведено, досегашниот деструктивен пристап на партијата на ...

Опозицијата обвинува за притисок за двотретинско мнозинство, владата негира

Телма - 11.10.2018

Отворањето на шест нови случаи на Специјалното јавно обвинителство, во момент кога во Собранието се расправа за уставните измени, за опозицијата е притисок врз пратениците да обезбедат двотретинско мнозинство.

Вадефул: ВМРО-ДПМНЕ треба да каже „да“ во парламентот

Deutsche Welle - 11.10.2018

Дури и ако за опозицијата е тоа тешко, нашата препорака гласи - да му се даде поддршка на договорот, вели во интервју за ДВ заменикот шеф на пратеничката група на ЦДУ/ЦСУ во Бундестагот, Јохан Вадефул.

Утре во 14 часот ќе продолжи со работа Комисијата за уставни прашања

Канал5 - 11.10.2018

И покрај тоа што засега не даваат видливи резултати, продолжуваат апелите од меѓународната заедница насочени директно кон ВМРО-ДПМНЕ, во собранието да го поддржи уставните измени и со тоа да го обезбеди членството на Македонија во НАТО и ЕУ.

Дебатата за уставните измени се префрла во Парламентот

МКД - 12.10.2018

По денешното продолжение на комисиската расправа за владиниот предлог за уставни измени, дебатата се префрла на пленарна седница на парламентот. Пратениците во понеделник ќе треба да се произнесат дали се за одлука за пристапување кон измена на ...

Владимир Нелоски: Албанците и младите луѓе во земјава му кажаа НЕ на Заев (видео)

Република - 12.10.2018

Премиерот Зоран Заев го глуби тлото под нозе, смета Владимир Нелоски, член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ. Според него, младите луѓе во земјава се тие кои ќе му го покажат местото на Заев и ќе го испратат во историјата.

Мисовски: Пратениците да ги поддржат уставните измени, имаме историска обврска да ги реализираме стратешките опрeделби ...

ТВ21 - 12.10.2018

„Како пратеници исправени сме пред сериозна одлука, која што ја дефинира иднината на нашата држава, иднината на граѓаните, на идните генерации. Имаме историска, генерациска обврска да го следиме гласот и желбата на огромното мнозинство граѓани и да ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ ќе ја сноси вината доколку се реализираат проценките на ММФ

Бриф - 12.10.2018

По формирањето на Владата предводена од СДСМ, за краток период, успешните економски политики доведоа до тоа во вториот квартал од 2018 година, економијата, односно Бруто домашниот производ забележа раст од 3.1 отсто.

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ на координација со партиското раководство

Курир - 12.10.2018

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ денеска пред почетокот на продолжението на седницата на Комисијата за уставни прашања одржуваат координација со партиското раководство. Координацијата се одржува во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ.

Гилотината 600.000 евра

Слободен Печат - 12.10.2018

Мухамед Зекири изјави дека бил во постојан контакт со пратениците (сите) на ВМРО-ДПМНЕ. Дека тој и други тивко преговарале да дојдат до најнеопходни десет гласа за постапката промена (веќе во тек) на членови од Уставот според договорот Ципрас-Заев.

(ВИДЕО) Мисовски: Не сакам ни да помислам дека ВМРО-ДПМНЕ ќе ги спречи интеграциите во ЕУ

А1 On - 12.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ да ги надминат внатрешните несогласувања и да не го спречуваат ЕУ-интегративниот процес, порача потпретседателот на Собранието, Горан Мисовски. Тој ги повика пратениците од опозицијата да гласаат за уставните измени.

Заев побара пратениците да ги поддржат уставните измени,опозицијата му одговори-нема да имaш 80 гласа

24 Вести - 10.10.2018

Во полна сала, со аплаузи и дијаметрално спротивни позиции – власта и опозицијата ги вкрстија копјата околу уставните измени со кои договорот од преспа треба да биде имплементиран. Премиерот Зоран Заев го образложи предлогот за пристапување на ...

Почна процедурата за уставни измени во Собранието - на седницата присутни и пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата

Сител - 10.10.2018

Не се лесни ова прашање, но на нив се препознава лидерство. Пратениците, без разлика на која партија припаѓаат, треба да ја понесат историската одговорност и да донесат одлука која ќе обезбеди пат кон ЕУ и НАТО.

РТС: Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се под притисок, СДСМ има мнозинство

Press24 - 10.10.2018

Во прилог под наслов „Македонија, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ под притисок“, Радиотелевизија на Србија (РТС) денеска извести дека пред почетокот на денешната расправа во уставната комисија во македонското Собрание, 11 пратеници на ВМРО-ДПМНЕ се ...

СДСМ: Проблемот во Аеродром го создадоа ВМРО-ДПМНЕ и Ивица Коневски, СДСМ е на страната на граѓаните, локалната власт ...

iPortal - 10.10.2018

Соопштение за јавност Токму ВМРО-ДПМНЕ и Ивица Коневски го создадоа проблемот во општина Аеродром. Советниците на ВМРО-ДПМНЕ, заедно со поранешниот градоначалник, Ивица Коневски, го изгласаа и усвоија спорниот Детален урбанистички план.

Заев до опозицијата: Преземете и вие одговорност, шансата е неповторлива

Вечер - 10.10.2018

Поддршка за придвижување на Македонија кон евроатланските интеграции дадоа пратениците и од мнозинството и од опозицијата, како и пратениците албанскиот блок во попладневниот дел од работата на Комисијата за уставни прашања во Парламентот.

СДСМ: 11 години ВМРО-ДПМНЕ лажеше за наводен економски раст

Centar - 10.10.2018

Единаесетгодишното криминално и расипничко владеење на ВМРО-ДПМНЕ остави долгорочни штети врз економијата и врз квалитетот на живот на граѓаните, обвинува Социјалдемократскиот сојуз на Македонија.

СДСМ: Лицемерно е ВМРО-ДПМНЕ да критикува изградба на зграда што тие ја одобриле

Centar - 10.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ и Ивица Коневски го создадоа проблемот со изградбата на згради во општина Аеродром, велат од владејачкиот СДСМ како реакција на денешната изјава на Дејан Митевски од ВМРО-ДПМНЕ, кој кажа дека градоначалникот Марин ставил потпис на проект ...

За РТС Заев веќе има мнозинство?

Фактор - 10.10.2018

Радио телевизија Србија ( РТС ) денеска објави дека пред почетокот на денешната расправа во уставната комисија во македонското Собрание, 11 пратеници на ВМРО-ДПМНЕ се согласиле да ги поддржат уставните измени и така да обезбедат двотретинско ...

Јохан Вадефул: Нема да има санкции за ВМРО-ДПМНЕ

Фактор - 11.10.2018

Јохан Вадефул, заменик шефот на владеачката парламентарна група на ЦДУ/ЦСУ во бундестагот, во разговор за Дојче Вели не верува дека најголемата политичка европска групација - демохристијанската ЕПП ќе одреди санкции за сестринската ВМРО-ДПМНЕ ...

Мисовски до пратениците на ВМРО-ДПМНЕ: За многу прашања жестоко сме се расправале, но европскиот пат ни е заеднички

еМагазин - 12.10.2018

Горан Мисовски, пратеник од коалицијата предводена од СДСМ кој воедно е и потпретседател на Собранието на Република Македонија денеска на прес-конференција рече дека пратениците се исправени пред сериозна одлука, која што ја дефинира иднината на ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ ќе ја сноси вината доколку се реализираат проценките на ММФ

А1 On - 12.10.2018

„По формирањето на Владата предводена од СДСМ, за краток период, успешните економски политики доведоа до тоа во вториот квартал од 2018 година, економијата, односно Бруто домашниот производ забележа раст од 3.1 отсто.

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ на координација со партиското раководство

Сител - 12.10.2018

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ денеска пред почетокот на продолжението на седницата на Комисијата за уставни прашања одржуваат координација со партиското раководство. Координацијата се одржува во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ.

Мисовски: Не сакам ни да помислам дека ВМРО-ДПМНЕ ќе го спречи ЕУ-интегративниот процес

Точка - 12.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ да ги надминат внатрешните несогласувања и да не го спречуваат ЕУ-интегративниот процес, порача потпретседателот на Собранието, Горан Мисовски. Тој ги повика пратениците од опозицијата да гласаат за уставните измени.

Заев ја повика опозицијата да преземе одговорност: Ако е и ВМРО-ДПМНЕ „за“ ајде да ги донесеме одлуките!

+инфо - 10.10.2018

Според Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ, одлуката СДСМ сама да влезе во овој процес е одлука која што го погреба овој процес преку неколу елементи. Поддршка за придвижување на Македонија кон евроатланските интеграции дадоа пратениците и од мнозинството ...

РТС: Заев веќе има мнозинство?

+инфо - 10.10.2018

Пред почетокот на денешната расправа во уставната комисија во македонското Собрание, 11 пратеници на ВМРО-ДПМНЕ се согласиле да ги поддржат уставните измени и така да обезбедат двотретинско мнозинство, објави Радио телевизија Србија РТС во прилог ...

Заменикот шеф на пратеничката група на ЦДУ/ЦСУ во Бундестагот, Вадефул: ВМРО-ДПМНЕ треба да каже „да“ во парламентот

Либертас - 11.10.2018

Дури и ако за опозицијата е тоа тешко, нашата препорака гласи – да му се даде поддршка на договорот, вели во интервју за Дојче веле заменикот шеф на пратеничката група на ЦДУ/ЦСУ во Бундестагот, Јохан Вадефул.

СДСМ: Економијата расте и се движи напред, раководството на ВМРО-ДПМНЕ ќе ја сноси вината доколку се реализираат ...

Макфакс - 12.10.2018

По формирањето на Владата предводена од СДСМ, за краток период, успешните економски политики доведоа до тоа во вториот квартал од 2018 година, економијата, односно Бруто домашниот производ забележа раст од 3.1 отсто, реагираа од СДСМ на ...

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ на координација со партиското раководство

Канал5 - 12.10.2018

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ денеска пред почетокот на продолжението на седницата на Комисијата за уставни прашања одржуваат координација со партиското раководство. Координацијата се одржува во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ.

Мисовски: ВМРО-ДПМНЕ да ги надминат несогласувањата и да ги гласаат уставните измени

Мета - 12.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ да ги надминат внатрешните несогласувања и да не го спречуваат ЕУ-интегративниот процес, порача потпретседателот на Собранието, Горан Мисовски. Тој ги повика пратениците од опозицијата да гласаат за уставните измени.

Заев ја повика опозицијата да преземе одговорност: Ако е и ВМРО-ДПМНЕ „за“ ајде да ги донесеме одлуките!

Слободен Печат - 10.10.2018

За Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ ова е важно прашање и треба да се постапи онака како што разумот и срцето зборува колку тоа и да е тешко. Поддршка за придвижување на Македонија кон евроатланските интеграции дадоа пратениците и од мнозинството и од ...

РТС: Заев веќе има мнозинство?

Слободен Печат - 10.10.2018

Повикувајќи се на информации на телевизијата „Алсат-М“, РТС потенцираше дека владата на Зоран Заев успеала да обезбеди двотретинска поддршка за уставните измени и да избегне вонредни избори.

Вадефул од партијата на Меркел: ВМРО-ДПМНЕ треба да каже „да“ во парламентот

+инфо - 11.10.2018

Дури и ако за опозицијата е тоа тешко, нашата препорака гласи – да му се даде поддршка на договорот, вели во интервју за Дојче Веле заменикот шеф на пратеничката група на ЦДУ/ЦСУ во Бундестагот, Јохан Вадефул.

СДСМ: Економијата расте и се движи напред, раководството на ВМРО-ДПМНЕ ќе ја сноси вината доколку се реализираат ...

Точка - 12.10.2018

По формирањето на Владата предводена од СДСМ, за краток период, успешните економски политики доведоа до тоа во вториот квартал од 2018 година, економијата, односно Бруто домашниот производ забележа раст од 3.1 отсто, реагираа од СДСМ на ...