TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Прв случај на каснување од змија во Скопје: 50-годишен маж хоспитализиран на Инфективната клиника

360 степени - 21.06.2024

„За отстранување на змиите не постојат специјализирани институции, туку има физички лица, но и граѓански асоцијации за заштита на животните, кои можат да им помогнат на граѓаните за безбедно отстранување на змии и други влекачи од објекти и ...

ВНИМАТЕЛНО, НА СЕКОИ НЕКОЛКУ ДЕНА ИМА ПОВИЦИ ЗА ЗМИИ! Центарот за управување со кризи има неколку препораки

+инфо

Маж каснат од змија во Идризово, надлежните апелираат на внимателност

Слободен Печат

ЗМИЈА КАСНА ПЕДЕСЕТ ГОДИШЕН МАЖ ВО СКОПЈЕ: надлежните апелираат „бидете особено внимателни кога шетате во природа“

Фактор

Маж каснат од змија во Идризово, надлежните апелираат да се внимава

МКД

Скопјанец го каснала змија кај Идризово

Фокус

Маж каснат од змија во Идризово

Сител

Има доволно серум против каснување од змии во Куманово, велат од болницата

Kumanovo News - 21.06.2024

Доволни количини на серум против каснување од змии се испорачани во Општа болница од Куманово во текот на месецот, вели директорката Биљана Ивановска. „На време спроведовме тендер за набавка на серум анти виперинум, испорачана е договорената ...

Прв случај на каснување од змија во Скопје

24 Вести

Прв случај на каснување од змија, надлежните апелираат на внимателност

Алсат-М

Прво каснување на змија во скопскиот регион

Канал5

Маж(50) го каснала змија, хоспитализиран на Инфективна

ММС

Прв случај на каснување од змија, надлежните апелираат на внимателност за време на летото

Либертас - 21.06.2024

Итната медицинска помош во Скопје го евидентираше првиот случај на каснување од змија. Од Центарот за управување со кризи (ЦУК) редовно информираат за пријави за змии во населени места, а надлежните апелираат да се внимава во текот на летото, со цел ...

Во Скопје: Прв случај на каснување од змија, надлежните апелираат на внимателност за време на летото

А1 On

Прв случај на каснување од змија во Скопје

ТВ21

Итната медицинска помош го евидентираше првиот случај на каснување од змија во Скопје

4NEWS

Прв случај на каснување од змија во Скопје

Курир

Прв случај на каснување од змија, надлежните апелираат на внимателност за време на летото

Бриф

Маж заврши во болница откако бил каснат од змија во Скопје

Скопје инфо

Агротим Локално Градска Нетпрес Press24 +инфо

ТЕЖОК ЗА РАЗБИРАЊЕ, НО ИЗВОНРЕДЕН: Петерсон за змиите што Бог им ги пушти на Израелците и за значењето на Библијата

Денешен - 20.06.2024

Џордан ПЕТЕРСОН Евангелската приказна е лудо комплицирана. Тоа е лудо – ќе ти раскажам приказна, ти кажи ми дали мислиш дека некој можел да го смисли ова, во ред? Добро, кога Мојсеј ги води Израелците низ пустината на крајот на приказната, тие се ...

„Природата нема заштитни огради како во Зоолошка градина“ – Се повеќе пријави за змии, а нема специјализирана служба за ...

ТВ21 - 20.06.2024

Центарот за управување со кризи информира дека на секои неколку денови има пријава за видени змии и во населени места. „Нема специјализирана служба за нивно заловување и безбедно отранување, па порано кога дежурните немаа никакви такви информации за ...

Ако плаќаме за змиите, зошто не плаќаме и за спасувачките акции по планините?

Денар

Се повеќе змии низ Македонија – бидете внимателни, нема специјализирана служба за нивно заловување!

4NEWS

Нови пријави за змии во населени места

MakPress - 19.06.2024

Пријави за видени змии се евидентираат и во населени места, информираат денеска од Центарот за управување со кризи (ЦУК), нагласувајќи дека нема специјализирана служба за нивно заловување и безбедно отстранување.

ВНИМАВАЈТЕ: Се повеќе пријави за змии низ Македонија

4NEWS

Сè повеќе повици за присуство на змии во Македонија, ЦУК со апел за внимателно движење во природа

Макфакс - 20.06.2024

На секои неколку денови има пријава за видени змии и во населени места. Центарот за управување со кризи информира дека во земјата нема специјализирана служба за нивно заловување и безбедно отстранување.

Се’ повеќе повици за присуство на змии во Македонија, ЦУК со апел за внимателно движење во природа

Опсервер

Граѓаните сè повеќе пријавуваат присуство на змии, ЦУК апелира за внимателно движење во природа

Press24

Сè повеќе повици за присуство на змии во Македонија, ЦУК со апел за внимателно движење во природа

Centar

Сè повеќе повици за присуство на змии во Македонија, ЦУК со апел за внимателно движење во природа

Точка

Сè повеќе повици за присуство на змии во Македонија, ЦУК со апел за внимателно движење во природа

24Инфо

Сè повеќе повици за присуство на змии во Македонија, ЦУК со апел за внимателно движење во природа

Кајгана