TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Додека Македонија слави, Раул размислува за Црна Гора

Дерби - 14.01.2018

Селекторот на Македонија, Раул Гонзалес, го имаше своето „огнено крштевање“ на европските првенства, кое на наше големо задоволство заврши со победа над фаворизираната Словенија со 25:24. Шпанецот беше во својот вообичаен „тивок работен режим“, но ...

Македонија премиерно победи на Европско првенство

Шеталиште - 14.01.2018

По четири неуспеси на почетокот на Европските првенства во Италија, Србија, Данска и Полска, Македонија конечно со победа го смени трендот. Требаше да дојде Раул Гонзалез за да внесе нова енергија во националниот тим.

Хрватите за натпреварот Македонија – Словенија: Какво шоу, ова е најлуд натпревар на првенството!

Република - 13.01.2018

Хрватските медиуми имаат само пофални зборови за вечерашниот натпревар на Европското првенство (ЕП) кое е во тек во нивната земја. Според пишувањата на колегите средбата Македонија – Словенија која ја добија избраниците на „Ел Команданте“, Раул ...

Македонија подобра во битката на „партизаните“ (ФОТОГАЛЕРИЈА)

24 Ракомет - 13.01.2018

Македонија за прв пат во историјата на учествата на Европските шампионати, забележа победа во првото коло. Пред избраниците на Раул Гонзалес падна стариот должник Словенија. Селекторот Веселин Вујовиќ групата во Загреб ја нарече битка на партизани ...

Сите слават, Раул веќе мисли на следниот ривал: Би било супер да ја победиме Црна Гора!

Sport 1 - 13.01.2018

Селекторот на македонската ракометна репрезентација, Раул Гонзалез не западна во еуфорија како целата ракометна јавност по триумфот вечерва над Словенија со 25-24 на отворањето на Европското првенство во Хрватска.

Раул: Нападот ќе се покаже на следниот натпревар

24 Ракомет - 13.01.2018

Македонската репрезентација со победа стартуваше на Европското првенство во Хрватска. Во минатите четири настапи, секогаш сме биле поразени во првото коло, но и таа традиција сега е срушена, па Македонија забележа херојска победа над Словенија со ...

ЕП - Хрватска 2018: Раул: Имаме два бода и сега ќе мислиме на Црна Гора

Сител - 13.01.2018

По победата над Словенија селекторот на Македонија Раул Гонзалез истакна: - Сега имаме една победа и два бода треба да ја поминеме нашата група. Со Словенија се е тешко. Треба пак да изиграме како денес.

Раул: Покажавме квалитет кога беше најважно

Екипа - 13.01.2018

Раул Гонзалес имаше победничко деби на европските шампионати, и тоа во пресметката против „бронзената“ Словенија од последниот ракометен мундијал. Шпанецот беше задоволен од покажаното, откако неговиот тим покажа карактер по првите 15 минути игра ...

Ако Вујо беше мајсторе, Раул е ЦАР!

SportMedia - 13.01.2018

Дали е на клупата на РК Вардар или пак е како селектор на Македонија, Раул Гонзалез е истиот. Смирен, внимателен и кога е најмногу потребно знае да го направи вистинскиот потег. Шпанскиот стратег веќе покажа дека во клучните моменти ги прави ...

Гонзалес: Ова е голема победа

Вечер - 13.01.2018

Македонскиот селектор, Раул Гонзалес нормално беше задоволен од првата победа на Македонија на Европското првенство во Хрватска, по драматичниот триумф над Словенија од 25:24. „За нас ова е многу важна победа, два бода и сега треба да продолжиме ...

РАУЛ ГОНЗАЛЕС: Имаме два бода, но играме против Црна гора

SportMedia - 13.01.2018

Мора да бидеме задоволни, особено нашиот стручен штба предводен од Раул Гонзалес. Дебитираше Шпанецот на клупата на Мaкедонија со голема победа над Словенија (25:24). Но не беше еуфоричен напротив, мирно ја прифати победата со која сме скоро извесно ...

РАУЛ ГОНЗАЛЕС: Презадоволен сум од играчите, победија велесила

Спортклуб - 13.01.2018

Селекторот на македонската репрезентација Раул Гонзалес не го криеше задоволството од победата против Словенија, но во свој стил се обиде да ја смири еуфоријата која ја зафати Македонија. „Ова е многу важна победа, сега имаме два бода и треба да ...

Големиот Раул пак скромен: Задоволен сум, ги победивме третите во светот!

Gol.mk - 13.01.2018

По завршувањето на дебитантскиот натпревар за македонската селекција, во микс зоната првиот став го искажа нашиот селектор Раул Гонзалез. Мирен и покрај победата над Словенија, Шпанецот не креваше еуфорија „Ја победивме Словенија, сега имаме два ...

Раул дебитираше на ЕП водејќи ја Македонија до победа против „касапите од Триглав“

Дерби - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација го изведе на теренот она што го најави пред почетокот на Европското првенство во Хрватска, победувајќи ја фаворизираната Словенија во исклучително драматичен натпревар во Загреб кој беше проследен од навистина ...

ПОЛУВРЕМЕ: Почнавме споро, фативме залет, на полувреме е 11-11

SportMedia - 13.01.2018

Македонската репрезентација по првите 30. минути против Словенија на отварањето има нерешен резултат 11-11. Избраниците на Раул Гонзалез на стартот тешко играа во нападот, голманот на противникот, Скок беше нашиот главен проблем, исто како и на СП ...

Раул „ел команданте“ vs Вујо „мајсторе“ – војна на ракометните светови

Екипа - 13.01.2018

ЕКИПА на ЕП во Загреб, Билјана Б.Петрушева, Стеван Цаневски, Игор Паневски Македонија денеска стартува на Европското првенство во Хрватска. Во првиот натпревар во загрепска „Арена“ (19.30 ч.

Раул повторно скромен: Задоволен сум од момците, сега теба да се подготвиме за Црна Гора

Sport M - 13.01.2018

Македонија вечерва за прв пат отвора со победа на Европско првенство. Селекторот на Македонската ракометна репрезентација Раул Гонзалес беше скромен во својата изјава која ја даде за медиумите веднаш по завршувањето на натпреварот.

Големиот Раул Гонзалез: Ја победивме третата светска репрезентација, да одиме чекор по чекор

Курир - 13.01.2018

Тој напомена дека е задоволен од играчите, бидејќи победиле против селекција која има бронзен медал од минатот Светско првенство. По мечот во Загреб своите импресии ги кажа и селекторот на Македонија, Раул Гонзалез.

РАКОМЕТ: Македонија ја победи Словенија со 25:24

Вечер - 13.01.2018

Македонија со фантастична победа го стартуваше настапот на ЕП 2018, славејќи на дуелот против Словенија со 25-24 за неверојатен почеток на новата европска авантура. Во меч со бројни подеми и падови пресуди карактерот, но и срцето на пулените на Раул ...

Можно ли е чудо во Хрватска?

Слободен Печат - 13.01.2018

Високиот праг на очекувања од ЕП во голема мера е поради довербата што ја ужива македонскиот селектор со „шпански акцент“ Раул Гонзалес, но и поради други, поволни фактори кои му одат во прилог на националниот машки ракометен тим.

Македонските ракометари ќе имаат ветер во грб: Голема поддршка од 2.000 навивачи во Загреб

Курир - 13.01.2018

Во Арената во Загреб се очекува поддршка за македонските ракометари од околу 2.000 навивачи Четврти пат по ред, петти пат во историјата, Македонија ќе биде дел од најдобрите во европскиот ракомет, вечерва во 19:30 го стартува настапот со дуел против ...

Момците подготвени за битка: Здравствениот билтен во Македонија е позитивен

24 Ракомет - 13.01.2018

Ракометарите коишто се во конкуренција за настап на Европското првенство во селекцијата на Македонија. Сите играчи се подготвени за максимален придонес на теренот така што се очекува да го покажат на теренот она што се очекува од нив.

ЕП во ракомет: Анализа на репрезентацијата на Македонија

Таратур - 13.01.2018

Eвропското Првенство во Хрватска ќе биде четврто последователно за македонската репрезентација, а петто вкупно. Групата не е лесна, но е минлива особено што Словенија и Црна Гора се соочуваат со проблеми околу повредени ракометари.

Раул интензивно ја учи химната на Македонија

SportMedia - 13.01.2018

Покрај сите тактичко-технички подготовки на играчите, селекторот на Македонија, Раул Гонзалез, во последните неколку денови започнал интензивно да ја учи македонската химна. Според пишувањето на единствениот спортски весник „Македонски спорт“ , ...

Ајде „Команданте!“ – Македонија верува во вас и навива за вас!

Спортклуб - 13.01.2018

Репрезентацијата на Македонија денеска ја стартува својата ракометна одисеја на ЕП во Хрватска, а противник во првото коло ни е Словенија и стариот познаник Вујовиќ. Селекторот на Словенија на последните неколку пресови истакна дека Македонија е ...

Раул ја учи македонската химна

Exclusive.mk - 13.01.2018

Во пресрет на вечерашниот прв натпревар на македонската ракометна репрезентација на Европското првенство во Хрватска, селекторот Раул Гонзалес, започна и со учење на македонската химна. Освен што сакал да ги научи зборовите, Раул се интересирал и за ...

Македонските ракометари ја почнуваат европската одисеја во Загреб

Глас на Америка - 12.01.2018

Ждрепката беше немилосрдна и Македонија ќе игра со актуелниот европски шампион и третопласираната екипа од последното светско првенство; Навивачите доаѓаат утре ЗАГРЕБ - Избраниците на селекторот Раул Гонзалез, денеска за прв пат го почувствуваа ...

Ракометот повторно е главен, почнува 13. Европско првенство

МКД - 12.01.2018

Од денеска до 28. јануари Хрватска е домаќин на 13. ракометно Европско првенство, Македонија по петти пат е на континенталниот собир, селекцијата на Германија ќе го брани големиот трофеј. Ракометот повторно ќе биде во фокусот, македонските ...

Ракомет, последни подготовки пред натпреварот против Словенија

Алсат-М - 12.01.2018

Македонската ракометна репрезентација ги прави последните подготовките пред првиот натпревар на Европското првенство во Хрватска против Словенија на 13 јануари. Селекторот на Македонија, Раул Гонзалес беше гостин во отвореното студио на Европската ...

WE ARE READY! Ракометниот гениј Раул и неговите воини ја освојуваат Европа!

Екипа - 12.01.2018

ЕКИПА на ЕП во Хрватска, Стеван Цаневски, Билјана Б. Петрушева, Игор Паневски „ Подготвени сме “, а како и не би биле кога на клупата имаме врвен стратег, тренерот на актуелниот европски шампион.

Раул: Подготвивме нешто конкретно за Словенците!

Sport 1 - 12.01.2018

Помина времето за ковање тактики, сега треба само фокусирано да се спроведат на терен. Раул Гонзалес им кажа што имаше да им каже на ракометарите и утре претпладне им останува последниот тренниг пред мечот во 19.30 часот.

Раул: Под притисок е сè поинаку, тимот ќе го одредам вечерва

Gol.mk - 12.01.2018

Две тренинг сесии и аклиматизација за македонските ракометари во Загреб се веќе завршени. Селекторот Раул Гонзалез веќе е фокусиран на првиот ривал и по утринскиот тренинг најави дека дури вечерва ќе одлучи кои ракометари ќе ги пријави за дуелот ...

Раул: Секој прв натпревар носи голем притисок

Канал5 - 12.01.2018

Македонската ракометна репрезентација претпладнево во „Арена Загреб“ го одржа првиот и единствен тренинг пред дуелот утре со Словенија во „Арена Загреб“. Во полн состав со сите 19 играчи селекторот Раул Гонзалез работеше во подготовка на утрешниот ...

Паднаа последните договори за Словенија, Раул ќе го држи Вујовиќ во неизвесноста до крај (ФОТОГАЛЕРИЈА)

SportMedia - 12.01.2018

Од Загреб, Марија Ковачева Времето полека истекува...Македонската репрезентација го одработи единствениот тренинг во Арена Загреб пред утрешниот дуел против Словенија на отварањето на Европското првенство.

Гонзалез пресече: Без столбот на одбраната и уште двајца ракометари

Спортклуб - 12.01.2018

СпортКлуб.мк, директно од Загреб Раул Гонзалес реши без кои играчи ќе настапи на утрешниот премиерен меч на Македонија на отварањето за нас на ЕП во Хрватска. За конкуренција за утрешниот меч со Словенија, селекторот реши да настапи без Гоце ...

Гонзалез со поштеда за нашите пред Словенија – го откажа попладневниот тренинг

Спортклуб - 12.01.2018

СпортКлуб.мк, директно до Загреб Селекторот на македонската ракометна селекција, Раул Гонзалез се реши денес наместо планирани два, да одржи само еден тренинг во пресрет на утрешниот меч од Ц групата против Словенија.

Македонските ракометари тргна во нов поход на Европските првенства

Канал5 - 12.01.2018

Најдобрите Македонски ракометари од денеска се во Загреб, Хрватска каде утре стартува 13 Европски ракометен шампионат. Црвено жолтите по три недели заеднички тренинзи максимално се подготвени под раководство на најдобриот европски тренер Раул ...

Седуммина вардарци ќе играат во четири различни селекции на ЕП

24 Ракомет - 12.01.2018

Седум ракометари на Вардар ќе бидат дел од Европското првенство во Хрватска. Тука е и тренерот Раул Гонзалес, а ова го прави Вардар еден од клубовите со најмногу ракометари на шампионатот.

Македонија денеска тренира во Арена во Загреб

24 Ракомет - 12.01.2018

Репрезентацијата на Македонија денеска ќе добие можност да одржи тренинг во салата каде што утре од 19:30 часот ќе го одигра првиот натпревар на Европското првенство. Ракометарите коишто Раул Гонзалес ги поведе на првенството ќе имаат можност да се ...

Македонија премиерно победи на Европско првенство

Тера - 14.01.2018

По четири неуспеси на почетокот на Европските првенства во Италија, Србија, Данска и Полска, Македонија конечно со победа го смени трендот. Требаше да дојде Раул Гонзалез за да внесе нова енергија во националниот тим.

Раул: Задоволен сум, следна е Црна Гора

МКД - 13.01.2018

Селекторот на македонската репрезентација, Раул Гонзлаез е задоволен од големата победа над Словенија, но скромно, во негов стил вели дека не треба да се прави еуфорија туку да се размислува на следниот чекор.

Гонзалес: Ова е голема победа

Макфакс - 13.01.2018

Македонскиот селектор, Раул Гонзалес нормално беше задоволен од првата победа на Македонија на Европското првенство во Хрватска, по драматичниот триумф над Словенија од 25:24. „За нас ова е многу важна победа, два бода и сега треба да продолжиме ...

Раул Гонзалес: Презадоволен сум од играчите, победија велесила

Република - 13.01.2018

Селекторот на македонската репрезентација Раул Гонзалес не го криеше задоволството од победата против Словенија, но во свој стил се обиде да ја смири еуфоријата која ја зафати Македонија. – Ова е многу важна победа, сега имаме два бода и треба да ...

Фантастичен старт: Македонија славеше против Словенија!

Точка - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација го изведе на теренот она што го најави пред почетокот на Европското првенство во Хрватска, победувајќи ја фаворизираната Словенија во исклучително драматичен натпревар во Загреб кој беше проследен од навистина ...

Раул „ел команданте“ vs Вујо „мајсторе“ – војна на ракометните светови

Вечер - 13.01.2018

Македонија денеска стартува на Европското првенство во Хрватска. Во првиот натпревар во загрепска „Арена" (19.30 ч.), македонските ракометари „отвораат" против селекцијата на Словенија. Два добро познати противници предводени од двајца поранешни ...

Македонските ракометари ќе имаат огромна поддршка во „Арена“ во Загреб: Од сите страни доаѓаат навивачи

Република - 13.01.2018

Четврти пат по ред, петти пат во историјата, Македонија ќе биде дел од најдобрите во европскиот ракомет, вечерва во 19:30 го стартува настапот со дуел против Словенија. Ракометарите предводени од капитенот Кирил Лазаров и селекторот, инаку прогласен ...

Повредени нема, Раул може да смета на сите ракометари

Република - 13.01.2018

Ракометарите коишто се во конкуренција за настап на Европското првенство во селекцијата на Македонија. Сите играчи се подготвени за максимален придонес на теренот така што се очекува да го покажат на теренот она што се очекува од нив.

ЕП во ракомет: Анализа на репрезентацијата на Македонија

Спортски - 13.01.2018

Eвропското Првенство во Хрватска ќе биде четврто последователно за македонската репрезентација, а петто вкупно. Групата не е лесна, но е минлива особено што Словенија и Црна Гора се соочуваат со проблеми околу повредени ракометари.

Раул: Под притисок е сè поинаку, тимот ќе го одредам вечерва

Локално - 12.01.2018

Две тренинг сесии и аклиматизација за македонските ракометари во Загреб се веќе завршени. Селекторот Раул Гонзалез веќе е фокусиран на првиот ривал и по утринскиот тренинг најави дека дури вечерва ќе одлучи кои ракометари ќе ги пријави за дуелот ...

Раул: Секој прв натпревар носи голем притисок

+инфо - 12.01.2018

Натпреварот Македонија – Словенија се игра утре со почеток во 19,30 часот во „Арена Загреб“. Македонската ракометна репрезентација претпладнево во „Арена Загреб“ го одржа првиот и единствен тренинг пред дуелот утре со Словенија во „Арена Загреб“.