TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Шведска и Македонија го паметат Египет, тие таму ја освоија последна круна, ние дебитиравме на Мундијалите

24 Ракомет - 14.01.2021

Речиси 22 години поминаа од претходното Светско првенство во Египет кое тогаш се одржуваше во јуни, а толку време помина и од последната круна на Светските првенства за денешниот противник на Македонија, Шведска.

Прогноза за Мундијалот: Македонија ќе забележи најслаб пласман во својата историја!

Спортклуб

Јужна Кореја допатува во Египет, но со Б тим

24 Ракомет

Египет потфрли во организацијата: Ракометарите се возеа четири часа за тренинг од 50 минути!

Спортски

Традицијата е на наша страна, Македонија победнички ги отвара Мундијалите

Спортклуб

Нов „гаф“ на СП во Египет: Ракометарите сместени со други гости во хотел!

Sport 1

Стефановски се потсети на Eгипет 99: На терен ги имав двајцата најдобри Македонци на сите времиња во ист тим

24 Ракомет

Спортманија МКД Gol.mk 24 Ракомет Sport 1 Sport 1 Sport M Спортски

Брестовац: Без бело знаме против Шведска

Телма - 14.01.2021

На отворањето на Светското првенство во ракомет во машка конкуренција, репрезентацијата на Македонија ќе се соочи со Шведска, а натпреварот во Каиро почнува во 20 часот и 30 минути. Можеби на хартија Швеѓаните се фаворити, но во Египет допатуваа во ...

Брестовац: Не се задоволуваме само со учество на СП

Екипа

Данило Брестовац: Не се предаваме однапред, против Шведска ќе биеме голема битка!

SportMedia

Брестовац: Нема да бидам скромен, нема да се предадеме со Шведска!

Sport 1

Брестовац: Нема „бело знаме“ со Шведска, колку и да сме неподготвени

24 Ракомет

Даниловски: Со Томовски и Митревски ем сме конкуренција, ем сме одлични пријатели

24 Ракомет

Македонија ќе го отвори СП против „осакатената“ Шведска!

СуперСпорт

Слободен Печат Опсервер Дерби СуперСпорт Gol.mk Спортски SportMedia Екипа

Лазаров: Подготвени сме за добар резултат во Египет

Телма - 14.01.2021

Ракометната репрезентација на Македонија повторно е дел од едно големо натпреварување. Генерацијата предводена од капитенот Кире Лазаров кој пред 22 години токму во Египет ја почна кариерата на Мундијалите има можност повторно да биде дел од ...

Пред повеќе од две децении Лазаров го постигна првиот гол за Македонија на големите натпреварувања (ВИДЕО)

Дерби

Лазаров: Ќе ми биде тешко да одиграм шест меча во девет дена!

Sport 1

Лазаров: Натпреварот со Шведска ќе биде тежок за нас, но ќе се обидеме да ги изненадиме

Дриблинг

Лазаров: Немаме инфо за Шведска, но веруваме во изненадување

Екипа

ВИДЕО: Првиот гол на Лазаров во дресот на Македонија, пред 22 години, токму во Египет

Sport M

Првиот гол на Кире на СП 1999… Kолку ќе даде овој јануари? (ВИДЕО)

Екипа

SportMedia 24 Ракомет Спортски Gol.mk СуперСпорт 24 Ракомет Gol.mk Република

Македонските ракометари патувале вкупно четири часа за 50 минути тренинг

Дриблинг - 14.01.2021

Организаторот на Светското ракометно првенство во Египет се соочува со низа критики уште на стартот од турнирот. Откако дел од познатите европски ѕвезди реагираа по социјалните мрежи поради чинуте рестрикци и присуството на војници и дополнително ...

Македонија на отворањето против Шведска

Телма

Условите не се сјајни: За тренинг Македонија се возеше четири часа, во хотелот се шетаат и други гости

Gol.mk

Ковид-проблеми засега нема, Македонија утринава тренираше во Каиро

Gol.mk

Танкоски: Немавме време за анализа на Шведска, но тоа е тим со многу промени

24 Ракомет

Ја слушнавте ли химната на Мундијалот (ВИДЕО)

24 Ракомет

ФОТО: Сите погледи насочени кон Египет, каков е погледот на голманот Митревски од хотелот во Каиро

Дриблинг

Дриблинг 24 Вести 24 Ракомет Gol.mk 24 Ракомет Либертас Курир Република

Нов резил на СП во Египет: Кога игра домаќинот - стотици гледачи во сала! (ФОТО)

Sport 1 - 14.01.2021

Светското првенство во Египет едвај почна и веднаш почна да се пишува за скандали и за силно незадоволство од организаторите. На синоќешниот прв натпревар, меѓу домаќинот Египет и Чиле забалежана е публика на трибините и тоа не во мал број.

Парондо изгубен во преводот

24 Ракомет

Под посебни мерки е отворено СП во ракомет, домаќинот Египет го совлада Чиле (ФОТО)

Канал5

Започна Светското во Египет: Чилеанците лесен плен за домаќинот

ММС

ВИДЕО: Елдера од Египет е машина за голови, шест од шест против Чиле

Дриблинг

Египет за „сефте“ на Мундијалот го сруши Чиле

Спортклуб

Египет приреди спектакуларно отварање на ракометниот Мундијал и го победи Чиле на премиерата

Спортманија

Екипа Gol.mk МКД Дриблинг Спортски TopSport Sport 1 Вечер Прес

Во Каиро сепак имаше публика: Околу 1.000 навивачи на премиерата на СП

SportMedia - 14.01.2021

ИХФ непоресдно пред стартот на Светското првенство во Египет ја промени одлуката околу за публика. По бројните протести од страна на капитените на европските земји учеснички беше одлучено овој ракометен спектакл да се игра пред празни трибини.

ИХФ со строги протоколи: Македонија ќе направи два ПЦР теста во рок од 24 часа

SportMedia

ВИДЕО: Како изгледа патот до финалето во Египет во само 40 секунди

Дриблинг

Избраниците на Брестовац се негативни, а чекаат позитивни вести од Египет

Точка

И ИХФ потврди: Македонија ќе игра на СП на 14, 16 и 18 јануари

Република

ИХФ потврди: Македонската ракометна репрезентација ќе игра на Мундијалот во Египет

Опсервер

Македонските ракометари ги чека долг ден

SportMedia

Алфа Вечер Прес Екипа TopSport Сител 24 Ракомет Слободен Печат Gol.mk

Червар: Тука е како да одиме во војна, навистина е тешко!

SportMedia - 14.01.2021

Хрватска репрезентација утре го игра првиот меч на Светското првенство за противник ја има селекцијата на Јапонија. Денешната прес-конференција на интересен начин ја почна селекторот, Лино Червар, вели дека се чувствуваат како да одат во војна, со ...

Лазаров: Ако биравме група, ќе ја одберевме баш оваа!

Тера - 14.01.2021

Македонските репрезентативци пристигнаа во Египет и се наоѓаат во својот хотел, откако сите брзи тестови на ковид-19. што им беа направени веднаш по слетувањето во Каиро, се негативни. Капитенот Кирил Лазаров е особено задоволен од изгледот на ...

Лазаров: Подобра група ни самите не можевме да избереме

Екипа

Сагосен: Ова не може да се нарече „балон“, трагикомично е - див запад!

Gol.mk - 14.01.2021

Норвешка пристигна во Египет како еден од главните фаворити за златниот медал, а човекот кој ќе има можеби најголемо влијание на овој Мундијал, Сандер Сагосен е загрижен од условите. Бекот на норвешкиот тим имаше бројни критики за организацијата, ...

Митревски: На ова СП немаме што да загубиме, сè е подобро од гледање дома на ТВ

24 Ракомет - 13.01.2021

Македонската делегација која ќе биде дел од Светското првенство во Египет, попладнево полета за Каиро. Поканата од ИХФ ја добивме во „пет за 12“ но тоа за нашите ракометари, а ни за РФМ не беше проблем.

РФМ: Целосно сме подготвени за настап на ракометниот Мундијал

Кајгана

РФМ: Целосно сме подготвени за настап на ракометниот Мундијал

MakPress

РФМ: Целосно сме подготвени за настап на ракометниот Мундијал

Сител

По ракометниот пласман на СП, РФМ: Подготвени сме да заиграме на Мундијалот

Фокус

Одиме на Светско – РФМ ја доби поканата за учество на нашите репрезентативци во Египет

Канал5

Одиме на Светско – РФМ ја доби поканата за учество на нашите репрезентативци

Канал5

Sport 1 Gol.mk 24 Ракомет Слободен Печат Екипа Дриблинг SportMedia Вечер Прес

Брестовац ги избра ракометарите за СП: Ги нема Ристовски и Манасков!

Скопје24 - 13.01.2021

Поради вчерашното повлекување на репрезентацијата на Чешка од Светското Првенство во ракомет, Македонија доби место на овогодинешниот мундијал во Египет, буквално во пет до дванаесет. Македонскиот селектор Данило Брестовац денеска објави кои ...

Брестовац ги избра ракометарите за СП: Меѓу нив ги нема Ристовски и Манасков!

СуперСпорт

Брестовац го избра тимот за СП: Седум дебитанти, без Борко и Манасков

Спортски

Шок за Бразилците пред СП: Останаа без селекторот и Петруш

Sport M - 13.01.2021

Бразилската ракометна репрезентација се соочи со проблеми поради пандемијата со коронавирусот. Обелоденето дека во своите редови два нови члена заразени со коронавирус. Се работи за членот на европскиот вицешампион Барселона, Тиагуш Петруш, кој имал ...