TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Жерновски нов заменик-министер за надворешни работи

Либертас - 22.05.2018

Поранешниот градоначалник на општина Центар, Андреј Жерновски, се очекува да биде новиот заменик министер за надворешни работи. Жерновски беше пратеник девет години во три мандати, се до 2013-та година, кога стана градоначалник.

Жерновски иден заменик министер за надворешни работи ?!

Канал5 - 22.05.2018

Беса нема да го има заменичкото место во Министерството за надворешни работи потврдија за Канал 5, извори од оваа партија. Со ова паднаа во вода дилемите дали на заменик-министерската позиција во МНР би дошол Андреј Жерновски поранешен лидер на ЛДП, ...

Се конкретизира списокот со нови членови на Владата

Алсат-М - 22.05.2018

Парламентот ги чека биографиите на новите министри и заменици министри во владата на Заев. Во реконструкцијата најинтересен момент е рокадата меѓу СДСМ и ДУИ во ресорите правда и образование.

Реконструкција: Владaта прекроена со жртви „квалитет за позиција“

Слободен Печат - 22.05.2018

Пишува Мартин Богатиноски Премиерот Зоран Заев вчера го достави предлогот за владината реконструкција во Собранието во кој се наведени имињата на кандидатите за министри и заменик-министри од редовите на новите коалициски партнери – БЕСА на Африм ...

Андреј Жерновски нов заменик-министер за надворешни работи

Телма - 22.05.2018

Поранешниот градоначалник на скопската општина Центар, Андреј Жерновски, ќе биде новиот заменик-министер за надворешни работи, дознава Телма. Жерновски беше пратеник девет години во три мандати, се до 2013-та година, кога стана градоначалник.

Списокот со нови министри ќе биде испратен до Собранието

Канал5 - 22.05.2018

БЕСА нема да го има заменичкото место во Министерството за надворешни работи потврдија за Канал 5, извори од оваа партија. Додавајќи дека од нивните редови е Министерот за култура, позицијата на државен секретар во Министерството за правда, неколку ...

Жерновски заменик министер за надворешни, Атанасов за образование

AKO - 22.05.2018

Поранешниот градоначалник на општина Центар, Андреј Жерновски, ќе биде новиот заменик министер за надворешни работи. За оваа нова функција на Жерновски, се зборуваше неофицијално уште пред неколку месеци, и како што тогаш пишуваа медиумите, се ...

Градежен инженер е предложен за министер за култура

Република - 22.05.2018

Идниот министер за култура Асаф Адеми по професија е градежен инженер, дипломирал на државниот Универзитет „Кирил и Методиј“ во Скопје и во моментов е директор на данска компанија. Тој доаѓа на предлог од неговата матична партија Беса, од крилото на ...

Градежник ќе го води Министерството за култура

Независен - 22.05.2018

Идниот министер за култура Асаф Адеми по професија е градежен инженер, дипломирал на државниот Универзитет „Кирил и Методиј“ во Скопје и во моментов е директор на данска компанија. Тој доаѓа на предлог од неговата матична партија Беса, од крилото на ...

Политичка, а не квалитетна реконструкција на Владата

Р.С.Европа - 22.05.2018

Новите имиња за реконструкција на Владата влегуваат во собраниска процедура, но ,според некои експерти, тие се резултат на политички договор за купување гласови. Премиерот Зоран Заев денеска до Собранието го доставува предлогот за реконструкција на ...

Жерновски го чека договорот СДСМ – Беса дали ќе биде заменик министер за надворешни работи

Сакам да кажам - 22.05.2018

Премиерот Зоран Заев уште ги нема доставено биографиите на новите министри и заменици на министри до Собранието. Тој вчера изјави дека кога ќе ги собере биографиите на новите функционери ќе ги достави до Собранието.

Реконструкција на Влада: Единствено заминува Алаѓозовски

Нова ТВ - 22.05.2018

Премиерот Зоран Заев вчера соопшти дека денеска до Собранието ќе ги достави предлозите за реконструкција на Владата. Имињата на новите членови на Владата веќе се ,познати од јавноста и тие доажаат од редовите на новите коалициски партнери, Беса на ...

Што има во имотниот лист на Адеми кој ќе биде министер за образование

Press24 - 22.05.2018

Арбер Адеми кој ќе биде новиот министер во Владата на Македонија е правник по професија, завршил правен факултет во Тетово, магистрирал и докторирал. Бил асистент на Правниот факултет на Државниот универзитет во Тетово, консултант во Министерството ...

СО КАКВО БОГАТСТВО РАСПОЛАГА Арбер Адеми кој ќе министерува со образованието?

Фактор - 22.05.2018

Во екот на реконструкцијата на Владата на Република Македонија почнаа да се отвораат многу прашања за новите министри, нивната компетентност за секторот, каков имот имаат и ред други прашања.

Каков имот има новиот министер за образование, Арбер Адеми

еМагазин - 22.05.2018

Кадарот на ДУИ, кој моментално е заменик министер во Министерството за образование и наука, Арбер Адеми ќе биде новиот министер за образование и наука. Денеска од Владата до Собранието, треба да ја испратат листата на новите министри, а во ...

Кој е Адеми, новиот министер за образование и наука?

Факултети - 22.05.2018

Арбер Адеми, новиот министер за образование и наука, е роден во 1985 година во с. Опае, Липково, и е доктор по правни науки. Докторирал во 2015 година на Правниот факултет на Универзитетот во Тирана – Албанија.

Алијанса и БЕСА „аут“ од процесот за името, Ахмети нема намера да свика „заедничка маса“

ТВ21 - 21.05.2018

Реакциите на партиите на Албанците кои останаа во опозиција не го променија ставот на лидерот на владината ДУИ, Али Ахмети кој смета дека нема потреба од заедничка средба со сите партии од албанскиот блок во врска со прашањето за името.

Дескоска министерка за правда, со образованието ќе раководи Арбер Адеми?

ТВ21 - 21.05.2018

Имињата на новите или ротирани членови на владиниот кабинет се познати, а утре за владината реконструкција ќе биде известен и Парламентот. По неполна година на министерската позиција и штотуку започнати реформи во образованието, Рената Десковска ...

Реконструкција во Влада: Нови министри за образование, правда и култура

Press24 - 21.05.2018

Сѐ уште актуелната министерска за образование и наука, Рената Дескоска, потврди дека токму Арбр Адеми од редовите на ДУИ ќе биде нејзиниот наследник, односно нов министер. Поранешниот амбасаор во Данска, Асаф Адеми од движењето БЕСА на Африм Гаши, ...

Реконструкција: Нови министри за образование, правда, култура...

МКД - 21.05.2018

Со проширувањето на владината коалиција неделава конечно ќе бидат соопштение и новите министри по најавената реконструкција на Владата. Според новата поделба на власта образованието оди кај ДУИ, прадва кај СДСМ, култура кај Беса на Гаши...

Образование на ДУИ, Правда на СДСМ, Култура на БЕСА

Телма - 21.05.2018

Заменик – министерот за образование, Арбр Адеми, ќе ја замени фотељата со министерска. Се уште актуелната министерка потврди дека токму тој ќе биде нејзиниот наследник, шегувајќи се со новинарите кои и бараа изјава.

Жерновски нов заменик-министер за надворешни работи

Република - 22.05.2018

Поранешниот градоначалник на општина Центар, Андреј Жерновски, се очекува да биде новиот заменик министер за надворешни работи. Жерновски беше пратеник девет години во три мандати, се до 2013-та година, кога стана градоначалник, пишува „Либертас“.

Беса: Не паничете од нашиот министер за култура ВИДЕО

+инфо - 21.05.2018

По официјалното соопштение дека Движењето Беса ќе го води Министерството за Култура, во последниве денови се зачестија реакциите на некои личности од јавниот живот и невладините организации, кои се спротивставуваат на оваа одлука со разни ...

(ВИДЕО) Емини: Не се плашете од албанскиот министер за култура на БЕСА

А1 On - 21.05.2018

Движењето БЕСА, денеска одржа прес-конференција по повод негативните реакции од граѓаните, политичките партии и невладините организации, новиот министер за култура да биде Албанец од редовите на БЕСА.

Андреј Жерновски нов заменик-министер за надворешни работи

Press24 - 22.05.2018

Поранешниот градоначалник на скопската општина Центар, Андреј Жерновски, ќе биде новиот заменик-министер за надворешни работи, дознава Телма. Жерновски беше пратеник девет години во три мандати, се до 2013-та година, кога стана градоначалник.

(ВИДЕО) Утре ќе се комплетира реконструкцијата на Владата

А1 On - 20.05.2018

Премиерот Заев најави дека во текот на утрешниот ден ќе ги комплетира документите за реконструкција на Владата и рече дека се надева оти смените на министерските места ќе се извршат наскоро.

Жерновски го чека договорот СДСМ-БЕСА, Дали ќе биде заменик министер за надворешни

iPortal - 22.05.2018

Премиерот Зоран Заев уште ги нема доставено биографиите на новите министри и заменици на министри до Собранието. Тој вчера изјави дека кога ќе ги собере биографиите на новите функционери ќе ги достави до Собранието.

Арбен Адеми од ДУИ ќе ја замени Рената Дескоска во образование

+инфо - 20.05.2018

Истовремено веќе се пополнуваат и договорените министерски места за останатите партнери во власта. ДУИ утре ќе го предложат сегашниот заменик-министер, Арбер Адеми, за министерското место во образование, а сегашната министерка за образование и ...

БЕСА го предложи Асаф Адеми за нов министер за култура

Либертас - 20.05.2018

Беса на Африм Гаши го предложи Асаф Адеми за нов министер за култура во Владата, потврдија од партијата за НОВА ТВ. Адеми е поранешен амбасадор во Данска и бил кандидат за градоначалник на Гостивар од БЕСА.

ДУИ ќе го предложи Арбер Адеми за министер за образование, а ќе го отстапи Министерството за правда?

Либертас - 20.05.2018

…Се очекува СДСМ и ДУИ да направат рокада во некои ресори, каде што ДУИ ќе го остави Министерството за правда, за што новинската агенција Zhurnal.mk напиша пред неколку недели, а ќе го земе ресорот за образование и наука.

БЕСА го предложи Асаф Адеми за министер за култура

Press24 - 20.05.2018

Скопското крило на БЕСА вчера на состанок го номинира Асаф Адеми за нов министер за култура. Адеми е поранешен амбасадор во Данска како и кандидат за градоначалник на Гостивар од ...

ДУИ утре го предлага Арбер Адеми за министер за образование и наука

Вечер - 20.05.2018

Утре се очекува да бидат јавно објавени имињата на новите министри и заменици-министри, кои ќе ги пополнат новиот владин кабинет по зголемувањето на парламентарното мнозинство кое сега го сочинуваат коалицијата предводена од СДСМ, ДУИ, Движењето ...

Кој е Арбер Адеми, новиот министер за образование и наука?

iPortal - 22.05.2018

Арбер Адеми, новиот министер за образование и наука, е роден во 1985 година во с. Опае, Липково, и е доктор по правни науки. Докторирал во 2015 година на Правниот факултет на Универзитетот во Тирана – Албанија.

ДАЛИ Е ОВА ЕФЕКТИВНО “ПРЕКРОЈУВАЊЕ“: Дескоска министерка за правда, а министер за образование најверојатно Арбер Адеми?

Фактор - 21.05.2018

На повидок долгоочекуваното прекројување на Владата на Република Македонија. Министерката за образование и наука, Рената Дескоска, потврди дека токму Арбер Адеми од редовите на ДУИ ќе биде нејзиниот наследник, односно нов министер.

Владина реконструкција: Нови министри за образование, правда, култура…

iPortal - 21.05.2018

Со проширувањето на владината коалиција неделава конечно ќе бидат соопштение и новите министри по најавената реконструкција на Владата. Според новата поделба на власта образованието оди кај ДУИ, прадва кај СДСМ, култура кај Беса на Гаши… Заменик – ...

Образование на ДУИ, Правда на СДСМ, Култура на БЕСА

Бриф - 21.05.2018

Заменик – министерот за образование, Арбр Адеми, ќе ја замени фотељата со министерска. Се уште актуелната министерка потврди дека токму тој ќе биде нејзиниот наследник, шегувајќи се со новинарите кои и бараа изјава.

БЕСА: Отворени сме за дијалог со сите политички и невладини фактори во земјата

Либертас - 21.05.2018

По официјалното соопштение дека Движењето Беса ќе го води Министерството за култура, во последниве денови се зачестија реакциите на некои личности од јавниот живот и невладините организации, кои се спротивставуваат на оваа одлука со разни ...

(Видео) Емини: Нема простор за паника од министерот за култура на Беса

Макфакс - 21.05.2018

Од сите албански партии, Беса најмногу заслужува да биде дел од Владата. Политичките партии, граѓаните и невладините организации немаат потреба да се плашат од новиот албански министер за култура од редовите на Беса, изјави Флорина Емини, по повод ...

Жерновски и Атанасов нови заменици-министри за надворешни работи и образование ?!

24Инфо - 22.05.2018

Жерновски нов заменик-министер за надворешни работи Поранешниот градоначалник на скопската општина Центар, Андреј Жерновски, ќе биде новиот заменик-министер за надворешни работи, дознава 24инфо .

Арбен Адеми од ДУИ ќе ја замени Рената Дескоска во образование

Слободен Печат - 20.05.2018

ДУИ утре ќе го предложат сегашниот заменик-министер, Арбер Адеми, за министерското место во образование, а сегашната министерка за образование и наука, Рената Дескоска, преминува во Министерството за правда, објави новинската агенција Zhurnal.mk од ...

ДУИ ќе го предложи Арбер Адеми за министер за образование, а ќе го отстапи Министерството за правда?

Фокус - 20.05.2018

Утре се очекува да бидат јавно објавени имињата на новите министри и заменици-министри, кои ќе ги пополнат новиот владин кабинет по зголемувањето на парламентарното мнозинство кое сега го сочинуваат коалицијата предводена од СДСМ, ДУИ, Движењето ...

Реконструкција во Влада: Нови министри за образование, правда и култура

МК News - 21.05.2018

Сѐ уште актуелната министерска за образование и наука, Рената Дескоска, потврди дека токму Арбр Адеми од редовите на ДУИ ќе биде нејзиниот наследник, односно нов министер. Поранешниот амбасаор во Данска, Асаф Адеми од движењето БЕСА на Африм Гаши, ...

БЕСА: Не се паничете од нашиот министер за култура

Press24 - 21.05.2018

По официјалното соопштение дека Движењето Беса ќе го води Министерството за Култура и реакциите се огласија од БЕСА. – Почитувајќи го нивниот став, како и изразувајќи подготвеност да разговараме со сите што сметаат дека културата во Македонија ќе ...

ВИДЕО Емини: Не паничете од министерот за Култура кој го предложи Беса

Фокус - 21.05.2018

По официјалното соопштение дека Движењето Беса ќе го води Министерството за Култура на Владата на Република Македонија, во последниве денови се зачестија реакциите на некои личности од јавниот живот и невладините организации, кои се спротивставуваат ...

Беса: Македонците не траба да стравуваат од министер за култура - Албанец

Фактор - 21.05.2018

Откако отпадна изборот Заќирија Ибраими да биде нов министер за култура, како ново име за оваа функција движењето Беса пред неколку дена го предложи Асаф Адеми. Останува на Владата и премиерот Зоран Заев да одлучат дали ќе го прифатат новиот предлог ...

Ротации во Владата – Десковска оди во Правда, образованието ќе го води Арбр Адеми

Република - 20.05.2018

Почнуваат ротациите и најавената мини-реконструција во Владата. Според последните информации, владејачките партии СДСМ и ДУИ ќе ги заменат министерствата кои што се под нивно раководство – почнувајќи од министерствата за правда и за образование.

Рокади во Владата меѓу ДУИ и СДСМ

Локално - 21.05.2018

…Се очекува СДСМ и ДУИ да направат рокада во некои ресори, каде што ДУИ ќе го остави Министерството за правда, за што новинската агенција Zhurnal.mk напиша пред неколку недели, а ќе го земе ресорот за образование и наука.

Емини: Нема простор за паника од министерот за култура на БЕСА

Слободен Печат - 21.05.2018

Од сите албански партии, Беса најмногу заслужува да биде дел од Владата. Политичките партии, граѓаните и невладините организации немаат потреба да се плашат од новиот албански министер за култура од редовите на Беса, изјави Флорина Емини, по повод ...

Фрчат смени во Владата – ова се новите министри

Sky - 20.05.2018

Почнуваат ротациите и најавената мини-реконструција во Владата. Според последните информации, владејачките партии СДСМ и ДУИ ќе ги заменат министерствата кои што се под нивно раководство – почнувајќи од министерствата за правда и за образование.

Емини: Нема простор за паника од министерот за култура на Движењето Беса

Точка - 21.05.2018

Од сите албански партии, Беса најмногу заслужува да биде дел од Владата. Политичките партии, граѓаните и невладините организации немаат потреба да се плашат од новиот албански министер за култура од редовите на Беса, изјави Флорина Емини, по повод ...